BOINC - en to tr translation catalogue (202 entries)

en: 
    by voice, using %1Skype%2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3download and install it now%4.  When you're finished, return to this page.
tr: 
    sesle, %1Skype%2 kullanarak. Ücretsiz bir İnternet tabanlı telefon sistemidir. Henüz Skype'ınız yoksa, %3indirip şimdi yükleyebilirsiniz%4. İşiniz bittiğinde, bu sayfaya dönün.

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
tr: %1Şirketler%2: BOINC'i %3masaüstü dağıtık hesaplama%4 için kullanın.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
tr: %1Asla%2 e-posta ya da parola bilginizi BOINC yardımcılarına vermeyin.

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
tr: %1Bilim insanları%2: BOINC'i bağışlanan binlerce CPU ve GPU'nun gücünden yararlanmak için bir %3gönüllü hesaplama projesi%4 yaratmak için kullanın.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
tr: %1Üniversiteler%2: BOINC'i bir %3Sanal Yerleşke Süperbilgisayar Merkezi%4 yaratmak için kullanın.

en: 24-hour average:
tr: 24 saatlik ortalama:

en: ATLAS@Home uses volunteer computing to run simulations for ATLAS, a particle physics experiment at CERN's Large Hadron Collider.  ATLAS searches for new particles and processes using head-on collisions of protons of extraordinary high energy.
tr: ATLAS@Home, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısındaki (LHC) bir parçacık fiziği deneyi olan ATLAS için sümulasyonlar çalıştırmak amacıyla, gönüllü hesaplamacılığı kullanıyor. ATLAS, yeni parçacıklar ve süreçler aramak için, kafa kafaya proton çarpışmalarının olağanüstü yüksek enerjisini kullanıyor.

en: Active:
tr: Etkin:

en: Add-ons
tr: Eklentiler

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
tr: BOINC'i bilgisayarınıza kurduktan sonra, onu bunlar gibi istediğiniz pek çok projeye bağlayabilirsiniz.

en: All versions
tr: Diğer sürümler

en: Antimalarial drug discovery
tr: Sıtma ilacı keşfi

en: Artificial intelligence
tr: Yapay zeka

en: Astronomy
tr: Astronomi

en: Astrophysics
tr: Astrofizik

en: Astrophysics, astrobiology
tr: Astrofizik, astrobiyoloji

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
tr: Enigma, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından kullanılan şifreleme cihazıdır. Proje, üç orijinal Enigma mesajını çözmek için bir denemedir. Sinyaller 1942 yılında Kuzey Atlantik'te yakalanmıştı ve kırılamamış olduğuna inanılmaktadır.

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
tr: BAM! BOINC proje hesaplarınızı oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olur ve tercihler ayarlamanıza, takıma katılmanıza veya oluşturmanıza, bilgisayarlarınızı projelere bağlamanıza ve çok daha fazlasına yardımcı olur. İster yeni veya mevcut bir BOINC kullanıcısı olun, BAM!, BOINC'den en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
tr: BOINC Canlı Yardım, BOINC ile ilgili soruları cevaplayabilen, BOINC'yi kurmanıza ve kullanmanıza yardımcı olan ve sorunları giderebilen deneyimli bir BOINC kullanıcısından bire bir yardım almanıza olanak tanır.

en: BOINC Poland Foundation
tr: BOINC Polonya Vakfı

en: BOINC and Docker
tr: BOINC ve Docker

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
tr: BOINC yardımcıları ücretsiz gönüllülerdir. Onların tavsiyesi BOINC tarafından desteklenmemektedir.

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
tr: BOINC, topluluk temelli bir projedir. Herkes katılabilir.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
tr: BOINC, bilgisayarınız boş zamanını SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid ve daha pek çoğu gibi bilimsel projelere bağışlamanızı sağlayan bir yazılımdır.

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
tr: BOINC, gönüllü hesaplama için bir yazılım platformudur. İstemci, sunucu ve web bileşenleri ile ve diğer bileşenleri bağlamak için API'ler içerir.

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
tr: BOINC, LGPL açık kaynak lisansıyla dağıtılır.

en: BOINC: compute for science
tr: BOINC: bilim için hesapla

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
tr: Barselona Biyomedikal Araştırma Parkı (PRBB)

en: Be a Help Volunteer
tr: Bir Yardım Gönüllüsü olun

en: Biology
tr: Biyoloji

en: Biology and Medicine
tr: Biyoloji ve Tıp

en: Building BOINC
tr: BOINC kurma

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
tr: CAS@home, protein yapısını, nanoteknolojiyi, kanser genomiklerini ve yüksek enerji fiziğini inceleyen projelerle Çinli bilim insanları için, Çin Bilimler Akademisi Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü (IHEP) Bilgi İşlem Merkezi tarafından barındırılıyor.

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
tr: CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)

en: California State University Fullerton
tr: Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Fullerton

en: Chemistry
tr: Kimya

en: Chinese Academy of Sciences
tr: Çin Bilimler Akademisi

en: Climate study
tr: İklim araştırması

en: Cognitive Science
tr: Bilişsel Bilim

en: Cognitive science and artifical intelligence
tr: Bilişsel bilim ve yapay zeka

en: Computer Science
tr: Bilgisayar Bilimi

en: Computing power
tr: Hesaplama Gücü

en: Cryptography
tr: Kriptografi

en: Cryptography and combinatorics
tr: Kriptografi ve kombinatorik

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
tr: DENIS@Home kalbin elektriksel aktivitesini okuyan, kardiyak elektrofizyolojik simülasyonlarını yapar.

en: Database not available; please try again later.
tr: Veritabanı mevcut değil; lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Decode WWII submarine messages
tr: İkinci Dünya Savaşı denizaltı mesajlarını deşifre etme

en: Design documents
tr: Tasarım belgeleri

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
tr: Bazı önemli insan hastalıklarına tedavi bulmayı sağlayabilecek tıbbi araştırmalar için, proteinlerin 3 boyutlu şekillerini saptayın. Rosetta@home çalıştırarak, yardımınız olmadan hızlandıramayacağımız ve genişletemeyeceğimiz araştırmalarımız konusunda bize katkıda bulunacaksınız. Ayrıca, HIV (AIDS), sıtma, kanser ve Alzheimer gibi hastalıklarla mücadele için yeni proteinler tasarlama çabalarımıza yardımcı olacaksınız.

en: Development process
tr: Geliştirme süreci

en: Development tasks
tr: Geliştirme görevleri

en: Discuss
tr: Tartış

en: Distributed sensing
tr: Dağıtılmış algılama

en: Do biomedical and environmental research
tr: Biyomedikal ve çevre araştırmaları

en: Do research in algebraic number theory
tr: Cebirsel Sayılar Teorisi üzerinde araştırmalar

en: Do research in math, physics, and evolution
tr: Matematik, fizik ve evrimle ilgili araştırmalar

en: Do research in physics and astronomy
tr: Fizik ve astronomi araştırmaları

en: Document
tr: Belge

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Download
tr: İndir

en: Download BOINC
tr: BOINC'i indir

en: Download BOINC + VirtualBox
tr: BOINC + VirtualBox'ı indir

en: Earth Sciences
tr: Yer Bilimleri

en: Email lists
tr: E-posta listeleri

en: Environmental research
tr: Çevresel araştırma

en: Epidemiology
tr: Epidemiyoloji (Salgın hastalıklar bilimi)

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Factorization of large integers
tr: Büyük tamsayıların çarpanlarına ayrılması

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
tr: 11. boyutluya kadarki tüm genelleştirilmiş ikili sayı sistemlerini (ki tabanları matris ve basamaklı vektörlerdir) bulun

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
tr: Android cihazlar için BOINC uygulamasını Google Play Store'dan edinin; Kindle için, Amazon App Store'dan edinin.

en: GPU computing
tr: GPU ile hesaplama

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
tr: GPUGrid.net, özellikle NVIDIA grafik işlem ünitelerinde (GPU) çalışması için optimize edilmiş ilk 'tam-atom molekül dinamikleri kodu' (CellMD) sayesinde, yeni bilgisayarlı senaryolara imkan sağlıyor. Yeni biyomedikal uygulamalar, biyomedikal araştırmalar için bilgisayarlı biyolojiye hızlıca yeni bir rol veriyor.

en: Governance
tr: Yönetim

en: Graphics
tr: Grafikler

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
tr: GridRepublic üyeleri, makineleri başka türlü kullanılmadığında bilgisayarlarının kamuya açık araştırma projelerinde çalışmasına izin veren bir ekran koruyucu çalıştırıyor. Bu ekran koruyucu, bilgisayarın performansını sıradan bir ekran koruyucunun yaptığından daha fazla  etkilemez.

en: Help
tr: Yardım

en: Help Chinese researchers
tr: Çinli araştırmacılara yardım

en: Help Spanish researchers
tr: İspanyol araştırmacılara yardım

en: Help detect pulsars and gravitational waves
tr: Pulsar ve yerçekimi dalgalarının algılamasına yardım

en: Help students do atomic simulations
tr: Atom simülasyonları yapmaları için öğrencilere yardım

en: High-throughput computing with BOINC
tr: BOINC ile yüksek verimli bilgi işlem

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
tr: Hochschule RheinMain Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

en: IBM Corporate Citizenship
tr: IBM Kurumsal Sosyal Sorumluluk

en: If you run several projects, try an %1account manager%2 such as %3GridRepublic%4 or %5BAM!%6.
tr: Birkaç proje çalıştırıyorsanız, %3GridRepublic%4 ya da %5BAM!%6 gibi bir %1hesap yöneticisi%2 deneyin.

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
tr: Zaten bir Yardım Günüllüsüyseniz: Ayarlarınızı düzenlemek için, %sburaya tıklayın%s.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
tr: Eğer uzman bir BOINC kullanıcısıysanız, sizi bir %sYardım Gönüllüsü%s olmak için cesaretlendirebiliriz. Bu, bilimsel araştırmaları ve gönüllü hesaplamacılığı desteklemenin harika bir yoludur - üstelik eğlencelidir!

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
tr: Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın tasarımını geliştirme

en: Independent
tr: Bağımsız

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
tr: Son teknoloji ürünü iklim modellerinde yapılması gereken tahminleri araştırın. Modeli binlerce kez çalıştırarak, modelin küçük ayarlamalara nasıl yanıt verdiğini bulmayı umuyoruz ve tahminleri gerçeğe daha uygun hale getirmeyi bekliyoruz. Bu, modellerimizin küçük değişikliklere karşı ne kadar hassas olduğunu anlamamızı ve aynı zamanda karbondioksit değişiklikleri ve kükürt döngüsü gibi şeyler için anlayışımızı geliştirmemizi sağlayacak. Ayrıca, önümüzdeki yüzyılda iklimin geniş bir yelpazedeki farklı senaryolar altında nasıl değişebileceğini keşfetmemizi de sağlayacak.

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
tr: Turkish

en: LANG_NAME_NATIVE
tr: Türkçe

en: Learn more about VirtualBox.
tr: VirtualBox hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Learn more:
tr: Daha fazla bilgi edin:

en: Leiden University, The Netherlands
tr: Leiden Üniversitesi, Hollanda

en: Life science research
tr: Canlı bilimleri araştırması

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Live help via Skype or email
tr: Skype veya e-posta yoluyla canlı yardım

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
tr: MTA-SZTAKI Paralel ve Dağıtık Sistemler Laboratuvarı (Macaristan)

en: Manual
tr: Kılavuz

en: Mathematics
tr: Matematik

en: Mathematics, computing, and games
tr: Matematik, hesaplama ve oyunlar

en: Mathematics, physics, evolution
tr: Matematik, fizik ve evrim

en: Medical physiology
tr: Tıbbi fizyoloji

en: Medical, environmental and other humanitarian research
tr: Tıbbi, çevresel ve diğer insani araştırmalar

en: Message boards
tr: Mesaj panoları

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
tr: MindModeling@Home, ortalama bir insan performansını elde etmek ve yönetmek amacıyla, insan aklını, özellikle öğrenme mekanizmaları ve süreçlerini daha iyi anlamak için "hesaplamalı bilişsel süreç modellemesi"ni kullanır.

en: Molecular biology
tr: Moleküler biyoloji

en: Molecular biology, Computer Science
tr: Moleküler biyoloji, Bilgisayar bilimleri

en: Molecular simulations of proteins
tr: Proteinlerin moleküler simülasyonları

en: Multiple applications
tr: Çoklu uygulamalar

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
tr: Sayı Alanı Elemesi (Number Field Sieve-NFS), büyük tamsayıları çarpanlarına ayırmada kullanılan bir yöntemdir. NFS@Home, bu yöntemdeki 'dağıtık eleme işlemi' adımının, internet bağlantılı bilgisayarlar kullanarak yapıldığı bir araştırma projesidir. Bir genç okul öğrencisiyken, bir tamsayıyı asal çarpanlarına ayırmayı ilk kez deneyimlemiş olmalısınız. Mesela 15 = 3 * 5 ya da 35 = 5 * 7. NFS@Home bu deneyimin bir devamıdır, ancak yüzlerce basamak uzunluğundaki tamsayılar söz konusudur.

en: News
tr: Haberler

en: News is available as an %sRSS feed%s
tr: Haberler bir %sRSS beslemesi%s olarak da sunulmaktadır

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
tr: NumberFields@home, özel özelliklere sahip alanları araştırır. Bu araştırmanın temel uygulaması, cebirsel sayılar teorisi alanında yer almaktadır. Sayı teorisyenleri, sayı alanları hakkındaki varsayımlarını formüle etmeye yardımcı olması için, veri  madenleri içindeki ilginç desenleri aralar. Sonuçta bu araştırma, tüm matematiğin temel yapı taşları olan sayıların engin özellikleri hakkında daha derin bir anlayışa imkan sağlayacaktır.

en: Other ways to help:
tr: Yardımcı olabilecek diğer yollar:

en: Overview
tr: Genel bakış

en: Oxford University
tr: Oxford Üniversitesi

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
tr: POEM@HOME, biyolojik olarak aktif protein yapılarını tahmin etmek, proteinler birbirleriyle etkileşirken oluşan sinyalleşme mekanizmasını anlamak, protein bozuklukları ve birikmesine ilişkin hastalıkları anlamak, biyolojik olarak önemli proteinlerin 3 boyutlu yapılarını temel alarak yeni ilaçlar geliştirmek için bilgisayarlı bir yöntem kullanır.

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
tr: Konuşmalardaki insan davranışını taklit etmek için, anlamsal ağları FreeHAL'de çözümleyin ve dönüştürün. FreeHAL yapay bir zekadır ve anlamsal ağları, sözcük köklerini, sözcük veri tabanlarının parçalarını ve sözcük etiketlerinin parçalarını kullanır.

en: PetaFLOPS.
tr: PetaFLOP.

en: Physical Science
tr: Fizik Bilimi

en: Physics
tr: Fizik

en: Physics, biochemistry, and others
tr: Fizik, biyokimya ve diğerleri

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
tr: Primegrid, çok büyük asal sayıların farklı formlarını arayan birden fazla projeye sahiptir. Bunlar arasında, bilinen en büyük asal sayıyı bulma projesi de mevcuttur.

en: Projects
tr: Projeler

en: Protein structure prediction
tr: Protein yapısı tahmini

en: Publicize
tr: Halka duyur

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
tr: Quake-Catcher Network, sismik dalgaları algılamak için bilgisayarlara ve akıllı telefonlara bağlanan sensörleri kullanır.

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
tr: RNA World, kurulan biyoinformatik yazılım temelinde, RNA moleküllerini tanımlamayı, analiz etmeyi, yapı olarak öngörmeyi ve tasarlamayı amaçlamaktadır.

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
tr: Radioactive@Home, gönüllülerin bilgisayarlarına bağlı sensörleri kullanarak, radyasyon seviyelerinin ücretsiz ve sürekli güncellenen bir haritasını oluşturmaktadır. Katılmak için bir sensör satın almalısınız.

en: Release notes
tr: Sürüm notları

en: Rensselaer Polytechnic Institute
tr: Rensselaer Politeknik Enstitüsü

en: Report bugs
tr: Hataları bildir

en: Research in physics, material science, and biomedicine
tr: Fizik, malzeme bilimi ve biyomedikal araştırmaları

en: Return to BOINC main page
tr: BOINC ana sayfasına dön

en: Run applications from distributed.net
tr: distributed.net'ten uygulamalar çalıştırma

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
tr: SETI (Dünya Dışı Zeka Arayışı), amacı dünyanın dışında akıllı yaşamı algılamak olan bilimsel bir alandır. Yaklaşımlardan birisi, radyo SETI olarak bilinen, uzaydan gelen dar-bant radyo sinyallerini dinlemek için radyo teleskopları kullanmaktır. Böyle sinyallerin doğal olarak oluşmadığı bilinmektedir, bu tür bir sinyalin algılanması, uzayda dünya dışı bir teknolojinin kanıtı olabilir.

en: Search
tr: Ara

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
tr: Asal sayıların tanımlanmasına ilişkin iki varsayım için karşı örnekler arayışı.

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
tr: Dünya dışı yaşam için kanıt arayışı

en: Search for large prime numbers
tr: Büyük asal sayılar arayışı

en: Search for spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO and GEO gravitational wave detectors, and from the Arecibo radio observatory.  Einstein@Home is a World Year of Physics 2005 project supported by the American Physical Society (APS) and by a number of international organizations.
tr: Çok hızlı dönen nötron yıldızlarını (pulsar olarak da adlandırılır) aramakta kullanılan veriler, LIGO ve GEO kütleçekim dalga detektörleri ile, Arecibo Radyo Gözlemevi'nden gelmektedir. Einstein@Home, bir 2005 Dünya Fizik Yılı projesidir ve Amerikan Fizik Derneği (American Physical Society-APS) ile bir dizi uluslararası kuruluş tarafından desteklenmektedir.

en: Seismology
tr: Deprem bilimi

en: Simulate high-energy particle collisions
tr: Yüksek enerjili parçacık çarpışmalarını simüle etme

en: Simulate high-energy particle collisions for CERN
tr: CERN için yüksek enerjili parçacık çarpışmalarını simüle etme

en: Simulation models of the transmission dynamics and health effects of malaria are an important tool for malaria control. They can be used to determine optimal strategies for delivering mosquito nets, chemotherapy, or new vaccines which are currently under development and testing.  Such modeling is extremely computer intensive, requiring simulations of large human populations with a diverse set of parameters related to biological and social factors that influence the distribution of the disease.
tr: Sıtmanın yayılma dinamiği ve sağlık etkileriyle ilgili simülasyon modelleri, sıtma kontrolü için önemli birer araçtır. Modellerden, sivrisinek ağlarının, kemoterapinin ya da geliştirme ve test aşamasında olan yeni aşıların dağıtımında kullanılacak en uygun stratejileri belirleme konusunda yararlanılabilir. Bu modelleme son derece bilgisayar yoğundur, hastalığın dağılımını etkileyen biyolojik ve sosyal faktörlerle ilgili bir dizi parametrenin ve büyük insan popülasyonlarının simülasyonunu gerektirir.

en: Software development
tr: Yazılım geliştirme

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
tr: Boolean Satisfiability Problemi'ni etkin bir şekilde azaltılabilecek zor ve pratik olarak önemli meseleler için çözüm arayışı (ayrık fonksiyonları ters çevirme sorunları, ayrık optimizasyon, biyoinformatik, vb).

en: Source code
tr: Kaynak kodu

en: Spanish universities and research centers
tr: İspanyol üniversiteleri ve araştırma merkezleri

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Study computational complexity
tr: Hesaplama karmaşıklığı çalışması

en: Study number theory
tr: Sayı Teorisi araştıması

en: Study the Collatz Conjecture
tr: Collatz Hipotezi çalışması

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
tr: Collatz Hipotezi (Varsayımı) çalışması, matematikte çözülememiş bir hipotez.

en: Study the factorization of large integers
tr: Büyük tamsayıların çarpanlarına ayrılması araştırması

en: Study the properties of prime numbers
tr: Büyük asal sayıların özellikleri araştırması

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
tr: Samanyolu galaksisinin yapısını inceleme

en: Support science from the University of North Dakota
tr: Kuzey Dakota Üniversitesi'nden bilime destek

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
tr: Yüzey bilimi, Klasik Dinamikleri kullanılarak hesaplamalar yapar. Leiden Classic, şebekeye kendi kişisel hesaplamalarını göndermeleri için gönüllüler, öğrenciler ve diğer bilim adamlarına izin verir. Her kullanıcının Klasik Dinamik işleri için kendi kişisel sırası vardır. Bu yolla öğrenciler sıvı argonu simüle etmek için veya şebeke vasıtasıyla simülasyonlar yaparak, ideal gaz yasasının geçerliliğini test etmek için dağıtık hesaplamayı kullanır.

en: System requirements
tr: Sistem gereksinimleri

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
tr: Mantık kontrol sistemleri tasarımı için, CAD sisteminde çalışan paralel algoritmaların ayrımlarını elde etmek amacıyla, sezgisel yöntemlerin test ve karşılaştırması.

en: The BOINC project
tr: BOINC Projesi

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
tr: The Citizen Science Grid, gönüllü hesaplama ve vatandaş bilimini kullanan geniş bir yelpazedeki araştırma ve eğitim projelerine desteğe adanmıştır.

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
tr: Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC), Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'deki dünyanın en büyük  parçacık hızlandırıcısıdır. Bu, şimdiye kadar parçacık davranışlarını araştırmak için yapılmış en güçlü araçtır. LHC@home, LHC'nin tasarımını ve detektörlerini geliştirmek amacıyla simülasyonlar yürütür.

en: The Lattice Project, developed and administered at the University of Maryland, supplies computing power to researchers worldwide who are studying evolutionary relationships using DNA and protein sequence data.
tr: Maryland Üniversitesi'nde geliştirilen ve uygulanan Lattice Project, DNA ve protein dizisi verileri kullanarak evrimsel ilişkileri araştıran dünya çapındaki araştırmacılara işlem gücü sağlar.

en: The Swiss Tropical Institute
tr: İsviçre Tropikal Enstitüsü

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
tr: Projenin amacı, asteroit nüfusunun önemli bir bölümü için şekillerin ve dönüşlerin türetilmesidir. Veri girişi olarak, mevcut herhangi bir asteroid fotometrisini kullanıyoruz. Sonuçlar, asteroit dönme ekseni yönü ve dönme süresi ile dışbükey şekil modelleridir.

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
tr: Cosmology@Home'un amacı, Evreni en iyi tanımlayan modeli bulmak ve mevcut astronomik parçacık fiziği verileriyle uyumlu model aralığını bulmaktır.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
tr: Milkyway@Home projesinin amacı, Sloan Sayısal Gökyüzü Araştırması tarafından toplanan verileri kullanarak Samanyolu Galaksisi'nin son derece doğru, üç boyutlu modelini oluşturmaktır.

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
tr: Sıtmaya neden olan parazit, mevcut ilaçlara direncini artırmaya devam ediyor. Bu nedenle acil olarak parazitte yeni proteinleri hedefleyen yeni ilaçlar bulmamız gerekiyor. FiND@Home projesi, bu yeni hedefleri bulmayı amaçlıyor.

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
tr: theSkyNet POGS, galaksilerin parlaklık, kütle, toz miktarı ve ne kadar hızlı oluştukları dahil, 16 farklı özelliğini inceleyen bir astronomi projesidir. Biz, astronomların uzak evreni anlamalarına yardımcı olacak bir atlas üretmek amacıyla, çok dalga boylu (ultraviyole, optik ve yakın kızılötesi ışık) galaksi görüntülerinin piksel-piksel hesaplamalarını yapmak için sizin işlemci gücünüzü kullanıyoruz.

en: This page is %stranslatable%s.
tr: Bu safya %sçevrilebilir%s.

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
tr: Bu proje, gönüllü bilgisayarlarda Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) olay fizik simülasyonunu gerçekleştirmek için, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından geliştirilen sanal makine teknolojisini kullanır. Bilgisayarınıza VirtualBox yüklemenizi gerektirir.

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
tr: Dünyanın en büyük gönüllü bilgisayar şebekesini oluşturarak, insanlığın en acil sorunlardan bazıları hakkında, kar amacı gütmeyen daha çok kritik araştırma yapmayı hedefler. Araştırma, HIV-AIDS, kanser, tropikal ve ihmal edilen hastalıklar, güneş enerjisi, temiz su ve daha birçoğunu içerir.

en: Top 100 volunteers
tr: En iyi 100 gönüllü

en: Translate
tr: Çeviri

en: Univ. of Wisconsin - Milwaukee, Max Planck Institute
tr: Wisconsin Üniversitesi - Milwaukee, Max Planck Enstitüsü

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
tr: Universe@Home, en erken yıldızlardan en egzotik karadelik ikililerine kadar evrenin simüle yıldız içeriğinin ilk veri tabanını oluşturmayı amaçlıyor.

en: University College Dublin
tr: University College Dublin (İrlanda)

en: University of California, Berkeley
tr: Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
tr: Urbana-Chamapign'deki Illinois Üniversitesi

en: University of Karlsruhe (Germany)
tr: Karlsruhe Üniversitesi (Almanya)

en: University of Maryland Center for Bioinformatics and Computational Biology
tr: Maryland Üniversitesi Biyoenformatik ve Bilgisayarlı Biyoloji Merkezi

en: University of Washington
tr: Washington Üniversitesi

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
tr: Bilgisayarınızın boş zamanını (Windows, Mac, Linux ya da Android) hastalıkların tedavisini ya da küresel ısınmayı araştırmak, elektromanyetik yıldızları keşfetmek ve diğer birçok türde bilimsel araştırma için kullanın.  Bu güvenli ve basittir:

en: Various Spanish research projects
tr: Çeşitli İspanyol araştırma projeleri

en: Version history
tr: Sürüm tarihçesi

en: Volunteer
tr: Gönüllü Olun

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
tr: Birçok dilde konuşan gönüllüler mevcuttur. Lütfen bir dil seçin (yardımcıların sayısı gösterilir):

en: We recommend that you also install VirtualBox, so your computer can work on science projects that require it.
tr: Ayrıca VirtualBox'ı da kurmanızı öneririz, böylece bilgisayarınız onu gerektiren bilimsel projeleri de çalıştırabilir.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
tr: BOINC'i, Google Play Store ya da Amazon Appstore'dan indirmenizi öneririz, buradan değil.

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
tr: BOINC'i korumamıza ve geliştirmemize yardımcı olacak programcılar arıyoruz.

en: You can choose to support %1projects%2 such as %3, %4, and %5, among many others.
tr: Pek çoğu arasından, %3, %4 ve %5 gibi %1projeleri%2 desteklemeyi seçebilirsiniz.

en: You can communicate with a helper
tr: Bir yardımcıyla iletişim kurabilirsiniz

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
tr: Bu yazılımı, yalnızca kendi bilgisayarınızda ya da sahibinin izin verdiği bilgisayarlarda çalıştırabilirsiniz.

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
tr: Yoyo@home, BOINC ve mevcut birkaç gönüllü hesaplama projesi arasında bir köprüdür: ECM, Muon, Evolution@home ve distributed.net

en: by email
tr: e-posta ile

en: computers.
tr: bilgisayar.

en: for %s
tr: %s için

en: using Skype chat
tr: Skype sohbeti kullanarak

en: volunteers,
tr: gönüllü,
