BOINC - en to cs translation catalogue (201 entries)

en: 
    by voice, using %1Skype%2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3download and install it now%4.  When you're finished, return to this page.
cs: 
    pomocí hovoru %1Skype%2, zdarma online. Pokud nemáte Skype, můžete si jej  %3stáhnout a nainstalovat%4. Až budete hotovi, vraťte se na tuto stránku.

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
cs: %1Společnosti%2: využijte BOINC pro %3desktopový Grid computing%4.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
cs: BOINC pomocníkům %1nikdy%2 nedávejte svojí emailovou adresu či heslo.

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
cs: %1Vědci%2: využijte BOINC k vytvoření %3dobrovolnického výpočetního projektu%4, který vám umožní využít výpočetní sílu tísíců procesorů a GPU.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
cs: %1Univerzity%2: využijte BOINC k vytvoření %3virtuálního univerzitního superpočítače%4.

en: 24-hour average:
cs: 24 hodinový průměr:

en: ATLAS@Home uses volunteer computing to run simulations for ATLAS, a particle physics experiment at CERN's Large Hadron Collider.  ATLAS searches for new particles and processes using head-on collisions of protons of extraordinary high energy.
cs: ATLAS@Home využívá výpočetní čas zapojených dobrovolníků pro simulace na detektoru ATLAS, částicovém fyzikálním experimentu v LHC - hadronovém urychlovači částic v CERNu. ATLAS hledá nové částice a jevy pomocí srážek protonů s velmi vysokou energií.

en: Active:
cs: Aktivních:

en: Add-ons
cs: Doplňky

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
cs: Po instalaci BOINCu do Vašeho počítače se můžete zapojit do tolika projektů, kolik budete chtít.

en: All versions
cs: Všechny verze

en: Antimalarial drug discovery
cs: Výzkum léků proti malárii

en: Artificial intelligence
cs: Umělá inteligence

en: Astronomy
cs: Astronomie

en: Astrophysics
cs: Astrofyzika

en: Astrophysics, astrobiology
cs: Astrofyzika, astrobiologie

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
cs: Pokus o dešifrování tří originálních zpráv Enigma. Signály byly zachyceny v severním Atlantiku v roce 1942 a jsou považovány za nerozluštěné.

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
cs: BAM! vám pomůže s vytvářením a správováním vašich BOINC účtů a pomůže vám s jejich nastavením, vytvářením týmů či připojením se do týmů, zapojením vašich počítačů do projektů a v mnohém dalším. Pokud jste novým uživatelem BOINC, pomůže vám BAM se vším co budete potřebovat.

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
cs: BOINC Live Help umožňuje přímou pomoc od zkušených uživatelů BOINC, kteří mohou odpovědět na dotazy o BOINC, pomoci vám s instalací a používáním BOINC a s řešením problémů.

en: BOINC Poland Foundation
cs: Polská nadace BOINC

en: BOINC and Docker
cs: BOINC a Docker

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
cs: Pomocníci BOINC nejsou placení. Jejich pomoc není poskytována BOINC.

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
cs: BOINC je komunitní projekt. Vítán je kdokoli, kdo by se chtěl zapojit.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
cs: BOINC je program, který Vám umožní věnovat volný výpočetní čas Vašeho počítače vědeckým projektům jako SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid a mnoha dalším.

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
cs: BOINC je softwarová platforma pro dobrovolné výpočty. Obsahuje klient, server, webovou komponentu a API pro propojení s dalšími komponentami.

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
cs: BOINC je distribuován pod LGPL licencí.

en: BOINC: compute for science
cs: BOINC: počítejte pro vědu

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
cs: Biomedicínský výzkumný park v Barceloně (PRBB)

en: Be a Help Volunteer
cs: Staňte se dobrovolným pomocníkem

en: Biology
cs: Biologie

en: Biology and Medicine
cs: Biologie a medicína

en: Building BOINC
cs: Vývoj BOINC

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
cs: CAS@home je umístěn ve Výpočetním Centru Institutu fyziky vysokých energií (IHEP), Čínské výzkumné akademie, pro čínské studenty s projekty studujícími strukturu proteinů, nanotechnologie, genom rakoviny a fyziku vysokých energií.

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
cs: CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum)

en: California State University Fullerton
cs: Kalifornská státní univerzita Fullerton

en: Chemistry
cs: Chemie

en: Chinese Academy of Sciences
cs: Čínská akademie věd

en: Climate study
cs: Studie klimatu

en: Cognitive Science
cs: Kognitivní věda

en: Cognitive science and artifical intelligence
cs: Kognitivní vědy a umělá inteligence

en: Computer Science
cs: Počítačová věda

en: Computing power
cs: Výpočetní síla

en: Cryptography
cs: Kryptografie

en: Cryptography and combinatorics
cs: Kryptografie a kombinatorika

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
cs: DENIS@Home provádí srdeční elektrofyziologické simulace, které studují elektrickou aktivitu v srdci.

en: Database not available; please try again later.
cs: Databáze není dostupná; zkuste to prosím později.

en: Decode WWII submarine messages
cs: Dekódujte zprávy z ponorek z WWII

en: Design documents
cs: Projektové dokumenty

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
cs: Zjišťujte 3-rozměrné tvary proteinů, jejichž výzkum může v důsledku vést až k nalezení léku na některé ze závažných lidských nemocí. Zapojením se v projektu Rosetta@home pomůžete urychlit a prohloubit náš výzkum způsobem, který bychom si bez vaší pomoci nemohli dovolit. Pomůžete nám také v našem úsilí navrhnout nové proteiny pro boj s nemocemi jako HIV, malarie, rakovina nebo Alzheimerova choroba.

en: Development process
cs: Vývojový proces

en: Development tasks
cs: Vývojové úkoly

en: Discuss
cs: Diskuse

en: Distributed sensing
cs: Distribuovaný průzkum

en: Do biomedical and environmental research
cs: Provádějte výzkum biomedicíny a životního prostředí

en: Do research in algebraic number theory
cs: Provádějte výzkum v algebraické teorii čísel

en: Do research in math, physics, and evolution
cs: Provádějte výzkum v matematice, fyzice a evoluci

en: Do research in physics and astronomy
cs: Provádějte fyzikální a astronomický výzkum

en: Document
cs: Dokument

en: Documentation
cs: Dokumentace

en: Download
cs: Ke stažení

en: Download BOINC
cs: Stáhnout BOINC

en: Download BOINC + VirtualBox
cs: Stáhnout BOINC + VirtualBox

en: Earth Sciences
cs: Vědy o Zemi

en: Email lists
cs: Emailové konference

en: Environmental research
cs: Výzkum životního prostředí

en: Epidemiology
cs: Epidemiologie

en: Events
cs: Události

en: Factorization of large integers
cs: Faktorizace velkých čísel

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
cs: Nalezení všech zobecněných binárních číselných systémů (kde jsou kořeny maticemi a čísla vektory) až do dimenze 11.

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
cs: Pro Android zařízení můžete BOINC stáhnout z Obchodu Google Play; pro Kindle z Amazon App Store.

en: GPU computing
cs: GPU výpočty

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
cs: GPUGrid.net otevírá nové výpočetní možnosti díky prvnímu kódu pro simulaci molekulární dynamiky na úrovni atomů (CellMD), speciálně optimalizovanému pro provoz na NVIDIA GPU. Tímto se otevírají nové možnosti v oblasti biomedicíny a výpočetní biologie pro výzkum biomedicíny.

en: Governance
cs: Administrace

en: Graphics
cs: Grafika

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
cs: Uživatelé spořiče obrazovky GridRepublic umožňují jejich počítačům zapojit se do výzkumných projektů když není jejich výkon plně využit. Tento spořič obrazovky neovlivňuje výkon počítače víc, než jakýkoli jiný spořič.

en: Help
cs: Nápověda

en: Help Chinese researchers
cs: Pomáhejte vědcům z Číny

en: Help Spanish researchers
cs: Pomáhejte vědcům ze Španělska

en: Help detect pulsars and gravitational waves
cs: Pomožte hledat pulsary a gravitační vlny

en: Help students do atomic simulations
cs: Pomoc studentům se simulacemi atomů

en: High-throughput computing with BOINC
cs: Vysoce výkonné výpočty s BOINC

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
cs: Univerzita aplikovaných věd RheinMein

en: If you run several projects, try an %1account manager%2 such as %3GridRepublic%4 or %5BAM!%6.
cs: Pokud se účastníte vícero projektů, zkuste %1account manager%2 či %3GridRepublic%4 nebo %5BAM!%6.

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
cs: Pokud jste již dobrovolným pomocníkem: k úpravě svého nastavení %sklikněte zde%s.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
cs: Pokud jste zkušeným uživatelem programu BOINC, byly bychom rádi, pokud byste se %sstal dobrovolným pomocníkem%s. Je to skvělý způsob, jak pomoci vědeckému výzkumu a dobrovolnickému počítání - a je to také zábava!

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
cs: Zlepšování designu Velkého hadronového urychlovače LHC

en: Independent
cs: Nezávislost

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
cs: Zkoumejte aproximace u nejmodernějších klimatických modelů. Spuštěním modelu řádově tisíckrát se zjišťuje, jak model reaguje na drobné změny těchto aproximací - změny natolik malé, že nenaruší věrohodnost těchto aproximací. Toto nám umožní zlepšit naše chápání toho, jak citlivé jsou naše modely vůči k malým změnám a také k vlivům jako změny v podílu oxidu uhličitého a siřičitého cyklu, a také jak se klima může změnit v příštím století v širokém spektru různých scénářů.

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
cs: Czech

en: LANG_NAME_NATIVE
cs: Čeština

en: Learn more about VirtualBox.
cs: Chci se dozvědět více o VirtualBoxu.

en: Learn more:
cs: Dozvědět se víc:

en: Leiden University, The Netherlands
cs: Univerzita Leiden, Nizozemí

en: Life science research
cs: Výzkum životních věd

en: Links
cs: Odkazy

en: Live help via Skype or email
cs: Živá pomoc přes Skype nebo email

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
cs: MTA-SZTAKI - laboratoř paralelních a distribuovaných výpočtů, Maďarsko

en: Manual
cs: Manuál

en: Mathematics
cs: Matematika

en: Mathematics, computing, and games
cs: Matematika, výpočty a hry

en: Mathematics, physics, evolution
cs: Matematika, fyzika, evoluce

en: Medical physiology
cs: Lékařská fyziologie

en: Medical, environmental and other humanitarian research
cs: Medicína, životní prostředí a jiný humanitární výzkum

en: Message boards
cs: Diskuzní fóra

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
cs: MindModeling@Home využívá výpočetní modelování kognitivních procesů pro lepší pochopení lidské mysli, specificky ke studiu mechanismů a procesů, které umožňují a ovládají lidské projevy a učení.

en: Molecular biology
cs: Molekulární biologie

en: Molecular biology, Computer Science
cs: Molekulární biologie, Počítačová věda

en: Molecular simulations of proteins
cs: Molekulární simulace proteinů

en: Multiple applications
cs: Více různých aplikací

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
cs: NFS@Home je výzkumný projekt, který využívá počítačů připojených k internetu k vykonání prosévací fáze při tzv. metodě prosévání sloužící k faktorizaci velkých čísel. Již jako malí studenti jste získali první zkušenosti s rozkladem celých čísel na prvočísla ve škole, kdy např. 15 = 3 * 5 nebo 35 = 5 * 7. Projekt NFS@Home je pokračováním této zkušnosti; akorát s tím rozdílem, že pracuje s čísly, které mají i stovky číslic.

en: News
cs: Novinky

en: News is available as an %sRSS feed%s
cs: Novinky jsou dostupné jako %szprávy RSS%s

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
cs: NumberFields@home hledá tělesa se specifickými vlastnostmi. Primárním cílem tohoto výzkumu je oblast algebraické teorie čísel. Vědci v této oblasti budou moci ve výsledcích vyhledávat zajímavé vzory, které jim umožní formulovat konjektury nad číselnými tělesy. Tento výzkum ve výsledku pomůže k hlubšímu porozumnění vlastností čísel, základních stavebních kamenů matematiky.

en: Other ways to help:
cs: Další možnosti pomoci:

en: Overview
cs: Přehled

en: Oxford University
cs: Oxfordská univerzita

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
cs: POEM@HOME využívá výpočetní přístup k předvídání biologicky aktivních proteinových struktur, k porozumnění mechanizmů zpracovávajících signály při vzájemné inerakci mezi proteiny, k porozumnění chorob vztahujících se k poruchám proteinů, nebo jejich agregaci a k vývoji nových léků na bázi třírozměrných struktur biologicky významných proteinů.

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
cs: Parsování a konverze sémantických sítí pro využití ve FreeHAL, umělé inteligenci využívající sémantické sítě, čističe, části hlasových databází a hlasových označovačů s cílem napodobit lidské chování při konverzaci.

en: PetaFLOPS.
cs: PetaFLOPů.

en: Physical Science
cs: Fyzikální vědy

en: Physics
cs: Fyzika

en: Physics, biochemistry, and others
cs: Fyzika, biochemie a jiné

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
cs: Primegrid zkoumá v několika projektech různé fruhy velmi velkých prvočísel, včetně hledání nových největších známých prvočísel.

en: Projects
cs: Projekty

en: Protein structure prediction
cs: Predikce struktury proteinů

en: Publicize
cs: Publikovat

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
cs: Quake-Catcher Network využívá senzorů připojených k počítačům a chytrým telefonům pro detekci seismických vln.

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
cs: RNA World se pokouší identifikovat, analyzovat a strukturálně předvídat a navrhovat RNA molekuly pomocí bioinformatického software.

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
cs: Radioactive@Home vytváří volně přístupnou a pravidelně aktualizovanou mapu radiace pomocí sensorů připojených k počítačům na Internetu. Pro připojení k projektu je nutné vlastnit senzor.

en: Release notes
cs: Poznámky k vydání

en: Rensselaer Polytechnic Institute
cs: Polytechnický institut Rensselaer

en: Report bugs
cs: Nahlásit chyby

en: Research in physics, material science, and biomedicine
cs: Fyzikální výzkum, materiálové vědy a biomedicína

en: Return to BOINC main page
cs: Vrátit se na hlavní stránku BOINC

en: Run applications from distributed.net
cs: Využívejte aplikace z distributed.net

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
cs: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence - Hledání Mimozemské Inteligence) je vědecká oblast, jejímž cílem je hledání inteligentního života mimo Zemi. Jeden ze způsobů, známý jako radio SETI, používá radioteleskopy k zachytávání radiových signálů s úzkou šířkou pásma z vesmíru. Je známo, že tyto signály nevznikají přírodní cestou, jejich zachycení by tedy dokazovalo existenci mimozemské technologie.

en: Search
cs: Hledat

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
cs: Hledání protipříkladů ke dvěma domněnkám souvisejícími s hledáním prvočísel

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
cs: Hledání důkazů mimozemského života

en: Search for large prime numbers
cs: Hledejte velká prvočísla

en: Search for spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO and GEO gravitational wave detectors, and from the Arecibo radio observatory.  Einstein@Home is a World Year of Physics 2005 project supported by the American Physical Society (APS) and by a number of international organizations.
cs: Hledání rotujících neutronových hvězd (taktéž známých pod názvem pulsar) za pomoci dat získaných z detektorů gravitačních vln LIGO a GEO a z observatoře Arecibo. Einstein@Home je projektem Světového roku fyziky 2005, který podporuje Americká fyzikální společnost (APS) a řada mezinárodních organizací.

en: Seismology
cs: Seismologie

en: Simulate high-energy particle collisions
cs: Simulování srážek vysokoenergetických částic

en: Simulate high-energy particle collisions for CERN
cs: Simulování srážek vysokoenergetických částic pro CERN

en: Simulation models of the transmission dynamics and health effects of malaria are an important tool for malaria control. They can be used to determine optimal strategies for delivering mosquito nets, chemotherapy, or new vaccines which are currently under development and testing.  Such modeling is extremely computer intensive, requiring simulations of large human populations with a diverse set of parameters related to biological and social factors that influence the distribution of the disease.
cs: Simulační modely přenosové dynamiky a zdravotních následků malárie jsou důležitým nástrojem pro výzkum a kontrolu šíření této nemoci. Mohou být použity pro stanovení optimálních strategií pro poskytování sítí proti komárům, chemoterapie, nebo nových očkovacích látek, které jsou v současné době ve fázi vývoje a testování. Takové modelování je extrémně náročné na výpočetní výkon - simulace velkých lidských populací s rozmanitým souborem parametrů, které souvisí s biologickými a sociálními faktory ovlivňujícími rozložení nemoci.

en: Software development
cs: Vývoj softwaru

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
cs: Řešte složité a prakticky důležité problémy (diskrétní funkce, inverzní problémy, diskrétní optimalizace, bioinformatika, atd.), které lze redukovat na problém splnitelnosti booleovské formule.

en: Source code
cs: Zdrojový kód

en: Spanish universities and research centers
cs: Univerzity a výkumná centra ve Španělsku

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Study computational complexity
cs: Studujte výpočetní složitost

en: Study number theory
cs: Studujte teorii čísel

en: Study the Collatz Conjecture
cs: Studujte Collatz Conjecture

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
cs: Studium Collatzovy domněnky, nevyřešeného problému v matematice

en: Study the factorization of large integers
cs: Studujte faktorizaci velkých čísel

en: Study the properties of prime numbers
cs: Studujte vlastnosti prvočísel

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
cs: Studujte strukturu galaxie Mléčná dráha

en: Support science from the University of North Dakota
cs: Pomožte vědnímu výzkumu na Univerzitě Severní Dakota

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
cs: Výpočty v povrchové vědě prováděné pomocí klasické dynamiky. Leiden Classical umožňuje dobrovolníkům, studentům a  vědcům zadávat své osobní výpočty, které jsou počítány pomocí gridu. Každý uživatel má svojí osobní frontu pro úlohy klasické dynamiky. Tímto způsobem již studenti využily grid pro simulaci kapalného argonu, nebo k testování platnosti zákonu o ideálním plynu pomocí simulací na gridu.

en: System requirements
cs: Systémové požadavky

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
cs: Testování a porovnávání heuristických metod pro nalezení separací v paralelních algoritmech, které pracují v CAD systémech pro navrhování logických ovládacích systémů

en: The BOINC project
cs: Projekt BOINC

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
cs: Citizen Science Grid využívá výpočetní sílu zapojených dobrovolníků pro podporu širokého množství výzkumných a vzdělávacích projektů.

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
cs: Velký hadronový urychlovač (The Large Hadron Collider - LHC) je urychlovač částic v CERNu, Evropské organizaci pro jaderný výzkum, světově největší laboratoři částicové fyziky. Je to světově nejvýkonnější postavený nástroj pro zkoumání vlastností částic. LHC@home provádí simulace pro zlepšení návrhu LHC a jeho detektorů.

en: The Lattice Project, developed and administered at the University of Maryland, supplies computing power to researchers worldwide who are studying evolutionary relationships using DNA and protein sequence data.
cs: The Lattice Project, vyvinutý a spravovaný Univerzitou v Marylandu, poskytuje výpočetní výkon vědcům z celého světa, kteří studují evoluční vztahy pomocí DNA a proteinových sekvenčních dat.

en: The Swiss Tropical Institute
cs: Švýcarský institut tropů

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
cs: Cílem tohoto projektu je určení tvaru a osy rotace větší části z rodiny asteroidů. Jako vstupní data zde slouží fotometrie asteroidů, pokud je dostupná. Výsledkem jsou konvexní tvarové modely asteroidů se směrem a dobou rotace.

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
cs: Cílem Cosmology@Home jer hledání modelu, který nejlépe popisuje Vesmír, a hledání modelů, které odpovídají dostupným astroniomicým částicovým fyzikálním datům.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
cs: Cílem projektu Milkyway@Home je vytvoření vysoce podrobného třídimenzionálního modelu Mléčné dráhy pomocí dat získanch projektem Sloan Digital Sky Survey.

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
cs: Parazit, který způsobuje Malárii je stále více rezistentní proti medikamentům. Musíme proto co nejdříve vyvinout nové léky účinkující cíleně proti proteinům parazita. projekt FIND@Home je zaměřený na nalezení těchto proteinů.

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
cs: TheSkyNet POGS je astronomický projekt, který studuje 16 různých vlastností galaxií, včetně jasu, hmotnosti, množství prachových částic či jak rychle se formují hvězdy. Využíváme váš výpočetní výkon pro výpočty na úrovni pixelů na snímcích galaxií, které byly pořízené v různé vlnové délce (UV, viditelné pásmo, v blízké infračervené oblasti), za účelem vytvoření katalogu, který pomůže astronomům lépe porozumnět vzdálenému vesmíru.

en: This page is %stranslatable%s.
cs: Tato stránka je %spřeložitelná%s.

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
cs: Tento projekt vyvinutý v CERNu využívá technologii virtuálních strojů pro simulace fyzikálních událostí v LHC na počítačích zapojených dobrovolníků. Tento projekt vyžaduje instalaci VirtualBoxu na vašem počítači.

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
cs: Neziskový výzkum v mnoha kritických oblastech lidských problémů pomocí světově největší dobrovolnické výpočetní sítě. Výzkum zahrnuje HIV-AIDS, rakovinu. tropické a zanedbané nemoci, solární energii, čistou voda a mnohé další.

en: Top 100 volunteers
cs: 100 nejvýkonnějších dobrovolníků

en: Translate
cs: Překlad

en: Univ. of Wisconsin - Milwaukee, Max Planck Institute
cs: Univerzita ve Wisconsinu - Milwaukee, Institut Maxe Plancka

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
cs: Universe@Home si dává za cíl vytvořit první databázi simulovaného hvězdného obsahu vezmíru, od prvotních hvězd až po exotické binární černé díry.

en: University College Dublin
cs: Univerzita v Dublinu

en: University of California, Berkeley
cs: Kalifornská univerzita v Berkeley

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
cs: Illinoiská univerzita v Urbana-Champaign

en: University of Karlsruhe (Germany)
cs: Univerzita v Karlsruhe (Německo)

en: University of Maryland Center for Bioinformatics and Computational Biology
cs: Univerzita v Marylandu, centrum bioinformatiky a výpočetní biologie

en: University of Washington
cs: Washingtonská univerzita

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
cs: Využijte volný čas Vašeho počítače (Windows, Mac, Linux nebo Android) k léčbě nemocí, studiu globálního oteplování, objevování pulsarů a mnoha dalším typům vědeckého výzkumu. Je to bezpečné a snadné:

en: Various Spanish research projects
cs: Výzkumné projekty ze Španělska

en: Version history
cs: Historie verzí

en: Volunteer
cs: Staňte se dobrovolníkem

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
cs: Spolupracovníci mluví mnoha jazyky. Prosím vyberte si jazyk pro komunikaci (počet pomocníků):

en: We recommend that you also install VirtualBox, so your computer can work on science projects that require it.
cs: Doporučujeme nainstalovat současně i VirtualBox, aby mohl Váš počítač pracovat na projektech, které jej vyžadují.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
cs: Doporučujeme Vám stáhnout BOINC z Google Play Store nebo Amazon Appstore, ne odsud.

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
cs: Stále hledáme programátory, kteří by nám pomohli udržovat a vyvíjet BOINC.

en: You can choose to support %1projects%2 such as %3, %4, and %5, among many others.
cs: Můžete si vybrat %1projekt%2 nebo také %3, %4, a %5, mnobo mnohé další.

en: You can communicate with a helper
cs: Můžete komunikovat s podporou

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
cs: Používejte prosím tento software pouze na počítačích, jejichž jste vlastníkem, nebo máte-li svolení jejich majitele.

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
cs: Yoyo@home je prostředníkem mezi platformou BOINC a dalšími dobrovolnými výpočetními projekty: ECM, Muon, Evolution@home a distributed.net

en: by email
cs: pomocí emailu

en: computers.
cs: počítačů.

en: for %s
cs: pro %s

en: using Skype chat
cs: pomocí Skype zpráv

en: volunteers,
cs: dobrovolníků,
