BOINC Manager 6.x - en to da translation catalogue (480 entries)

en:  (non-CPU-intensive)
da:  (ikke CPU-intensiv)

en: % CPU time
da: % CPU-tid

en: % of page file (swap space)
da: % af sidefil (swap)

en: % of the processors
da: % af processorerne

en: % of total disk space
da: % af samlet diskplads

en: % when computer is idle
da: % når computeren ikke er i brug

en: % when computer is in use
da: % når computeren er i brug

en: %d hr %d min %d sec
da: %d t %d min %d sek

en: %s &help
da: %s &Hjælp

en: %s - Connection Error
da: %s - Forbindelsesfejl

en: %s - Connection Failed
da: %s - Forbindelsen mislykkedes

en: %s - Connection Status
da: %s - Forbindelsesstatus

en: %s - Exit Confirmation
da: %s - Afslutningsbekræftelse

en: %s - Language Selection
da: %s - Sprogvalg:

en: %s - Messages
da: %s - Beskeder

en: %s - Network Status
da: %s - Netværksstatus

en: %s - Options
da: %s - Indstillinger

en: %s - Preferences
da: %s - Indstillinger

en: %s - Select Computer
da: %s - Vælg computer

en: %s failed to connect to the Internet.
da: %s kunne ikke forbinde til internettet.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
da: %s kunne ikke afbryde fra internettet.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
da: %s er nu forbundet til internettet.
    Opdaterer alle projekter og prøver at starte alle overførsler igen.

en: %s has successfully connected to the Internet.
da: %s har fået forbindelse til internettet.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
da: %s har afbrudt forbindelsen til internettet.

en: %s is connecting to the Internet.
da: %s forbinder til internettet.

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
da: %s kan ikke forbinde til en %s klient.
    Vil du prøve at forbinde igen?

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
da: %s er ikke forbundet til en %s klient lige nu.
    Brug 'Avanceret\Vælg computer...'-menupunktet for at forbinde til en %s klient.
    For at forbinde til din lokale computer, brug 'localhost' som værtsnavn.

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
da: %s har behov for at forbinde til internettet.
    Må det ske nu?

en: %s. Work done by %s: %0.2f
da: %s. Arbejde af %s: %0.2f

en: &%s help
da: &%s hjælp

en: &About %s...
da: &Om %s...

en: &Activity
da: A&ktiviteter

en: &Cancel
da: &Annuller

en: &Clear Default
da: S&let standard

en: &Close
da: &Luk

en: &Email address:
da: &Emailadresse:

en: &File
da: &Filer

en: &Finish
da: &Afslut

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Next >
da: &Næste >

en: &Next project >
da: &Næste projekt >

en: &No, new user
da: &Nej, ny bruger

en: &Password:
da: &Kodeord:

en: &Run always
da: Kør &altid

en: &Set Default
da: S&æt standard

en: &Suspend
da: Sus&pender

en: &Synchronize with %s
da: &Synkroniser med %s

en: &Tools
da: &Værktøjer

en: &Username:
da: %Brugernavn:

en: &View
da: %Vis

en: &Yes, existing user
da: &Ja, eksisterende bruger

en: '%s' does not contain a valid host name.
da: '%s' indeholder ikke et gyldigt værtsnavn.

en: '%s' does not contain a valid path.
da: '%s' indeholder ikke en gyldig sti.

en: (Automatic Detection)
da: (Automatisk detektion)

en: (Unknown)
da: (Ukendt)

en: (User Defined)
da: (Brugerdefineret)

en: (no restriction if equal)
da: (ingen begrænsning hvis de er ens)

en: 0 (Run Always)
da: 0 (Kør altid)

en: < &Back
da: < &Tilbage

en: < &Previous project
da: < &Forrige projekt

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
da: Et link til Einstein@Home problemer og fejl rapporterings besked tavle

en: A reboot is required in order for BOINC to run properly.
    Please reboot your computer and try again.
da: En genstart er krævet for at BOINC kan køre ordentligt.
    Genstart venligst din computer og prøv igen.

en: A&dvanced
da: &Avanceret

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
da: Stopper permanent arbejdet på resultatet. Du vil ikke få points for det.

en: Abort
da: Afbryd

en: Abort File Transfer
da: Afbryd filoverførsel

en: Abort Transfer
da: Afbryd overførsel

en: Abort task
da: Afbryd opgave

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Aborted by project
da: Afbrudt af projektet

en: Aborted by user
da: Afbrudt af bruger

en: Aborting result...
da: Afbryder resultat...

en: Aborting transfer...
da: Afbryder overførsel...

en: About %s
da: Om %s

en: Account
da: Konto

en: Account Manager &URL:
da: Konto-manager &URL:

en: Account manager not found
da: Konto-manageren blev ikke fundet

en: Account manager temporarily unavailable
da: Konto-manager er midlertidig utilgængelig

en: Account summary
da: Kontooversigt

en: Acknowledged
da: Anerkendt

en: Address:
da: Adresse:

en: Allow fetching new tasks for this project.
da: Tillader at hente nye opgaver for dette projekt.

en: Allow network activity regardless of preferences
da: Tillad netværksaktivitet uanset indstillinger

en: Allow new tasks
da: Tillad nye opgaver

en: Allow work regardless of preferences
da: Tillad arbejde uanset indstillinger

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
da: En konto med denne email adresse eksisterer allerede og har
    et andet kodeord end det som du indtastede.
    
    Besøg projektets hjemmeside og følg instruktionerne der.

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
da: En konto med dette brugernavn eksisterer allerede og har
    et andet kodeord end det som du indtastede.
    
    Besøg projektets hjemmeside og følg instruktionerne der.

en: An internal server error has occurred.
da: Der er opstået en intern server fejl.

en: Application
da: Program

en: Application:
da: Program:

en: Are you already running %s?
da: Kører du allerede %s?

en: Are you already running this project?
da: Kører du allerede dette projekt?

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
da: Er du sikker på du vil afbryde denne filoverførsel '%s'?
    NOTE: Hvis du afbryder en overførsel vil opgaven fejle
    og du vil ikke få points for den.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
da: Er du sikker på, at du vil afbryde denne opgave '%s'?
    (Udført: %s, Status: %s)

en: Are you sure you want to display graphics on a remote machine?
da: Er du sikker på, at du ønsker at vise grafik på en anden maskine?

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille projektet '%s'?

en: Ask questions and report problems
da: Stil spørgsmål og rapporter problemer

en: Autodetect
da: Autodetekter

en: Avg. work done
da: Gennemsnit

en: BOINC Manager was started by the operating system automatically
da: BOINC Manageren blev started automatisk af operativsystemet

en: BOINC leaves at least this amount of disk space free (in Gigabytes)
da: BOINC efterlader mindst denne mængde diskplads fri (i gigabytes)

en: BOINC uses at most this percentage of total disk space
da: BOINC bruger højst denne procentdel af den samlede diskplads

en: C&onfirm password:
da: &Bekræft kodeord:

en: CPU time
da: CPU-tid

en: CPU time at last checkpoint
da: CPU-tid ved sidste checkpoint

en: Check the email address and password, and try again.
da: Check emailadresse og kodeord, og prøv igen.

en: Check the username and password, and try again.
da: Check dit brugernavn og kodeord, og prøv igen.

en: Choose a &password:
da: Vælg et &kodeord:

en: Choose a project
da: Vælg et projekt

en: Clear
da: Nulstil

en: Click 'Abort transfer' to delete the file from the transfer queue. This will prevent you from being granted credit for this result.
da: Klik 'Afbryd overførsel' for at slette filen fra overførselskøen. Dette vil forhindre dig i at få points for dette resultat.

en: Click 'Retry now' to transfer the file now
da: Klik 'Prøv igen nu' for at overføre filen nu

en: Click Finish to close.
da: Klik på 'Afslut' for at lukke.

en: Click to show project graphics
da: Klik for at vise projekt-grafik

en: Commands
da: &Kommandoer

en: Common questions
da: Almindelige spørgsmål

en: Communicating with %s.
da: Kommunikerer med %s.

en: Communicating with BOINC client.  Please wait ...
da: Kommunikerer med BOINC klienten. Vent venligst...

en: Communicating with project
    Please wait...
da: Kommunikerer med projekt
    Vent venligst...

en: Communicating with server.
da: Kommunikerer med server.

en: Communication deferred
da: Kommunikation udsat

en: Computation error
da: Beregningsfejl

en: Computing allowed
da: Udregninger tilladt

en: Confirm before connecting to internet
da: Bekræft før der tilsluttes internettet

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Connect about every
da: Tilslut omkring hver

en: Connect options
da: Forbindelsesindstillinger

en: Connect to another computer running %s
da: Forbind til en anden computer der kører %s

en: Connect to internet only between:
da: Forbind kun til internettet imellem

en: Connect via HTTP proxy server
da: Forbind via HTTP proxy server

en: Connect via SOCKS proxy server
da: Forbind via SOCKS proxy server

en: Connected
da: Forbundet

en: Connected to %s (%s)
da: Forbundet til %s (%s)

en: Connecting to %s
da: Forbinder til %s

en: Connections
da: Forbindelser

en: Copy all messages
da: Kopier alle beskeder

en: Copy all the messages to the clipboard.
da: Kopier alle beskeder til udklipsholder.

en: Copy selected messages
da: Kopier valgte beskeder

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
da: Kopier de valgte beskeder til udklipsholderen. Du kan vælge flere beskeder ved at holde shift eller control/command knappen nede mens du vælger.

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
da: Kopier de valgte beskeder til udklipsholderen. Du kan vælge flere beskeder ved at holde shift eller control-knappen nede mens du vælger.

en: Copying all messages to the clipboard...
da: Kopierer alle beskeder til udklipsholderen...

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
da: Snak med administratorer og andre brugere på Einstein@Home's forum

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
da: Snak med andre brugere af SETI@home's message boards

en: Credit
da: Points

en: Current status of the Einstein@Home server
da: Nuværende status af Einstein@Home serveren

en: Default Connection:
da: Standardforbindelse:

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
da: Sletter alle filer og opgaver tilhørende dette projekt og henter nye opgaver. Du kan opdatere projektet først for at rapportere eventuelle færdige opgaver.

en: Device Profiles
da: Udstyrsprofiler

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
da: Opkaldsindstillinger og indstillinger for virtuelle private netværk

en: Disconnect when done
da: Kobl af nettet når færdig

en: Disconnected
da: Afbrudt

en: Disk usage
da: Brug af disk

en: Disk usage by BOINC projects
da: Diskplads brugt af BOINC projekter

en: Display the exit dialog when shutting down the Manager.
da: Viser afslutningsdialogboksen når manageren lukkes.

en: Do work only between:
da: Arbejd kun imellem

en: Do work while on battery?
da: Udfør arbejde på batterier?

en: Do you really want to cancel?
da: Er du sikker på at du vil afbryde?

en: Do you really want to clear all local preferences ?
da: Er du sikker på at du vil slette alle lokale indstillinger

en: Don't fetch new tasks for this project.
da: Hent ikke nye opgaver for dette projekt.

en: Don't get new tasks for this project.
da: Hent ikke nye opgaver for dette projekt.

en: Don't request more work
da: Hent ikke mere arbejde

en: Don't show this dialog again.
da: Vis ikke denne dialogboks igen.

en: Don't use proxy for:
da: Brug ikke proxy til:

en: Download failed
da: Download fejlede

en: Download pending
da: Download venter

en: Downloading
da: Henter

en: Downloading work from the server.
da: Henter arbejde fra serveren.

en: E&xit
da: &Luk

en: Elapsed Time
da: Brugt tid

en: Elapsed Time:
da: Brugt tid:

en: Email address already in use
da: Emailadressen er allerede brugt

en: Enable Manager exit dialog?
da: Vis dialogboks under afslutning?

en: Ended
da: Afsluttet

en: Error: invalid state '%d'
da: Fejl: Ugydig tilstand '%d'

en: Estimated time remaining
da: Estimeret tid tilbage

en: Every day between hours of
da: Hver dag imellem

en: Failed to remove account manager
da: Kunne ikke fjerne konto-manageren

en: Failed to update account manager
da: Kunne ikke opdatere konto-manageren

en: File
da: Fil

en: Filtering messages...
da: Filterer beskeder...

en: Forgot your password?
da: Har du glemt dit password?

en: Friday
da: Fredag

en: GEO-600 project
da: GEO-600 projekt

en: General
da: Generelt

en: General options
da: Generelle muligheder

en: Get current settings from %s
da: Hent nuværende indstillinger fra %s

en: Get help for climateprediction.net
da: Få hjælp til climateprediction.net

en: Get help with BOINC
da: Få hjælp til BOINC

en: Gigabytes disk space
da: Gigabytes diskplads

en: Gigabytes disk space free
da: Gigabytes diskplads fri

en: Global Statistics
da: Globale Statistikker

en: HTTP Proxy Server Configuration
da: HTTP Proxy Server Konfiguration

en: Help
da: Hjælp

en: Host
da: Vært

en: Host Average
da: Værtsgennemsnit

en: Host Total
da: Ialt for Vært

en: Host name:
da: Værtsnavn:

en: If possible, add projects at the
    %s web site.
    
    Projects added via this wizard will not be
    listed on or managed via %s.
da: Hvis det er muligt så bør du tilføje projekter fra
    %s websitet.
    Projekter tilføjet via denne guide vil ikke værei listen over projekter styret via %s.

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
da: Hvis du afbryder fra %s,
    vil du beholde alle dine nuværende projekter,
    men du skal så selv styre dem manuelt.
    
    Vil du afbryde fra %s?

en: Info about your Team
da: Info om dit hold

en: Info about your team
da: Info om dit hold

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
da: Ugyldig kontonøgle; Indtast venligst en gyldig kontonøgle

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Invalid email address; please enter a valid email address
da: Ugyldig emailadresse; Indtast venligst en gyldig emailadresse

en: KBytes/sec.
da: KBytes/sek

en: LIGO project
da: LIGO projekt

en: Language:
da: Sprog:

en: Last update: %.0f days ago
da: Sidst opdateret for %.0f dage siden

en: Launching browser...
da: Starter browser...

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
da: Lær om projekter hos World Community Grid

en: Leave at least
da: Frihold mindst

en: Leave these blank if not needed
da: Lad disse være tomme hvis der ikke er brug for dem

en: Licensing and copyright information.
da: Licens- og copyrightinformation.

en: Login Failed.
da: Login fejlede.

en: Maximum download rate
da: Maksimal download hastighed

en: Maximum upload rate
da: Maksimal upload hastighed

en: Memory usage
da: Hukkommelsesbrug

en: Message
da: Besked

en: Message boards
da: Forum

en: Messages
da: Beskeder

en: Messages from server:
da: Beskeder fra server:

en: Missing URL
da: Manglende URL

en: Mode view
da: Tilstandsudseende

en: Monday
da: Mandag

en: My Grid
da: Mit net

en: My Projects:
da: Mine projekter

en: Name
da: Navn

en: Network communication failure
da: Netværkskommunikationsfejl

en: Network usage allowed
da: Netværksforbrug tilladt

en: New
da: Ny

en: News
da: Nyheder

en: No Internet connection
da: Ingen internetforbindelse

en: No new tasks
da: Hent ikke opgaver

en: No work available to process
da: Intet arbejde tilgængeligt

en: Non CPU intensive
da: Ikke CPU-intensiv

en: Not connected to a client.
da: Ikke forbundet til en klient.

en: On multiprocessor systems, use at most
da: På multiprocessor systemer, brug højst

en: One project
da: Et projekt

en: Open %s Web...
da: Ã
    bn %s Web...

en: Open %s...
da: Ã
    bn %s...

en: Open a window to set your preferences
da: Vis et vindue med indstillinger

en: Open a window to view messages
da: Vis et vindue med beskeder

en: Other options
da: Andre muligheder

en: Password:
da: Kodeord:

en: Paused
da: Pause

en: Paused: Application start delayed
da: Pause: Start udskudt

en: Paused: Benchmarks running
da: Pause: Tester CPU-hastighed

en: Paused: Computer on battery
da: Pause: Computeren er på batterier

en: Paused: Other work running
da: Pause: Andre jobs kører

en: Paused: Time of Day
da: Pause: Tidspunkt på dagen

en: Paused: User active
da: Pause: Brugeren er aktiv

en: Please connect to the Internet and try again.
da: Forbind venligst til internettet og prøv igen.

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
da: Indtast venligst din kontoinformation
    (for at oprette en konto kan du besøge projektets hjemmeside)

en: Please read the following terms of use:
da: Læs venligst følgende regelsæt for brug af softwaren

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
da: Angiv venligst en URL.
    For eksempel:
    http://www.eksempel.com/

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
da: Angiv venligst et gyldigt værtsnavn.
    For eksempel:
    boincproject.eksempel.com

en: Please specify an account key to continue.
da: Angiv venligst en kontonøgle for at fortsætte.

en: Please specify an email address
da: Angiv venligst en emailadresse

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Progress
da: Udført

en: Project
da: Projekt

en: Project &URL:
da: Projekt &URL:

en: Project not found
da: Projekt ikke fundet

en: Project suspended by user
da: Projekt suspenderet af bruger

en: Project temporarily unavailable
da: Projektet er midlertidigt utilgængeligt

en: Projects
da: Projekter

en: Properties
da: Egenskaber

en: Properties of project
da: Egenskaber for projekt

en: Properties of task
da: Egenskaber for job

en: Proxy configuration
da: Proxy-konfiguration

en: Question
da: Spørgsmål

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
da: Læs en detaljeret beskrivelse af Einstein@Home pauseskærmen

en: Read config file
da: Læs konfigurationsfilen

en: Read local prefs file
da: Læs lokal computerindstillingsfil

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
da: Læs computerindstillingerne fra global_prefs_override.xml

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
da: Læs Einstein@Home's Ofte stillede spørgsmål (FAQ) liste

en: Ready to report
da: Klar til rapportering

en: Ready to start
da: Klar til at starte

en: Reconnecting to client.
da: Genforbinder til klienten.

en: Remember this decision and do not show this dialog.
da: Husk dette valg og vis ikke denne dialogboks fremover.

en: Remove Project
da: Fjern projekt

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
da: Rapporter alle færdige opgaver, hent pointstatistik, indstillinger, og hvis muligt, flere opgaver for dette projekt.

en: Report deadline
da: Rapporterings-frist

en: Report problems
da: Rapporter problemer

en: Research
da: Forskning

en: Reset Project
da: Nulstil Projekt

en: Reset project
da: Nulstil projekt

en: Resetting project...
da: Nulstiller projekt...

en: Resource share
da: Resourcefordeling

en: Resources
da: Resourcer

en: Resume
da: Genoptag

en: Resume activity
da: Genoptag aktivitet

en: Resume tasks for this project.
da: Genoptag opgaver for dette projekt.

en: Resume work for this task.
da: Genoptag arbejde for denne opgave.

en: Resuming project...
da: Genoptager projekt...

en: Resuming task...
da: Genoptager opgave...

en: Retrieving current status
da: Henter status

en: Retrieving current status.
da: Henter status.

en: Retrieving host information; please wait...
da: Henter værtsinformation, vent venligst...

en: Retrieving system state; please wait...
da: Henter systemtilstand, vent venligst...

en: Retry Now
da: Prøv igen nu

en: Retry in
da: Prøver igen om

en: Retrying transfer now...
da: Prøver overførsel igen nu...

en: Run CPU &benchmarks
da: Kør CPU &Hastighedstest

en: Run Manager at login?
da: Kør manageren ved login

en: Run based on &preferences
da: Kør efter &indstillinger

en: Run the BOINC Manager when you log on.
da: Kør BOINC manageren når du logger ind

en: Running
da: Kører

en: Running, high priority
da: Kører, høj prioritet

en: Runs BOINC CPU benchmarks
da: Kører BOINC CPU hastighedstest

en: SOCKS Proxy Server Configuration
da: SOCKS Proxy Server Konfiguration

en: Saturday
da: Lørdag

en: Scheduler call in progress
da: Scheduler opslag igang

en: Scheduler request in progress
da: Scheduler-forespørgsel igang

en: Scheduler request pending
da: Scheduler-forespørgsel venter

en: Screensaver info
da: Pauseskærmsinfo

en: Search for help in our help system
da: Søg efter hjælp i vores hjælpesystem

en: Select computer...
da: Vælg &computer...

en: Show all messages
da: Vis alle beskeder

en: Show all projects, one chart per project
da: Vis alle projekter, en graf for hvert

en: Show application graphics in a window.
da: Viser programgrafik i et vindue

en: Show average credit for host
da: Vis løbende gennemsnit for vært

en: Show average credit for user
da: Vis løbende gennemsnit for bruger

en: Show chart for next project
da: Vis graf for det næste projekt

en: Show chart for previous project
da: Vis graf for det forrige projekt

en: Show graphics
da: Vis Grafik

en: Show host average
da: Vis værtsgennemsnit

en: Show host total
da: Vis ialt for vært

en: Show information about BOINC and %s
da: Vis information om BOINC og  %s

en: Show information about the %s
da: Vis information om %s

en: Show messages for all projects.
da: Vis beskeder fra alle projekter.

en: Show one chart with all projects
da: Vis graf med alle projekter

en: Show one chart with selected project
da: Vis grak over valgt projekt

en: Show only the messages for the selected project.
da: Vis kun beskeder for det valgte projekt

en: Show only this project
da: Vis kun dette projekt

en: Show project details.
da: Vis projektdetajler

en: Show task details.
da: Vis detaljer for job

en: Show total credit for host
da: Vis det totale antal points for vært

en: Show total credit for user
da: Vis total antal points for bruger

en: Show user average
da: Vis brugergennemsnit

en: Show user total
da: Vis ialt for bruger

en: Showing graphics for task...
da: Viser grafik for opgave...

en: Shut down connected client...
da: Stop den forbundne klient

en: Size
da: Størrelse

en: Snooze
da: Pause

en: Speed
da: Hastighed

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
da: Start BOINC minimeret i systembakken.

en: Startup BOINC with these optional arguments
da: Start BOINC med disse ekstra argumenter

en: State
da: Tilstand

en: Statistics
da: Statistik

en: Stop BOINC network activity
da: Stop BOINC netværksaktivitet

en: Stop all activity
da: Stop al aktivitet

en: Stop running science applications when exiting the Manager
da: Hold op med at køre jobs når manageren afsluttes

en: Stop work regardless of preferences
da: Suspenderer arbejde uanset indstillinger

en: Summary statistics for World Community Grid
da: Samlede statistikker for World Community Grid

en: Sunday
da: Søndag

en: Suspend
da: Suspender kørsel

en: Suspend tasks for this project.
da: Suspender opgaver for dette projekt.

en: Suspend work for this result.
da: Suspender arbejde for dette resultat.

en: Suspend work for this task.
da: Suspender arbejde for denne opgave.

en: Suspended by user
da: Suspenderet af bruger

en: Suspended via GUI
da: Suspenderet via GUI

en: Suspending project...
da: Suspenderer projekt...

en: Suspending task...
da: Suspenderer opgave...

en: Switch to the BOINC advanced view
da: Skift til BOINCs avancerede visning

en: Synchronize projects with account manager system
da: Synkroniser projekter med konto-manageren

en: Task suspended by user
da: Job midlertidigt standset af bruger

en: Tasks
da: Opgaver

en: Team
da: Hold

en: Team name
da: Holdnavn

en: Telling project to allow additional task downloads...
da: Tillader projektet at sende flere opgaver...

en: Telling project to not fetch any additional tasks...
da: Beder projektet om ikke at sende flere opgaver...

en: Terms of Use
da: Regelsæt for brug af softwaren

en: The %s's default language has been changed, in order for this change to take affect you must restart the %s.
da: %s's sprog er ændret. For at dette kan træde i kraft skal du genstarte %s.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
da: URL'en du gav er ikke på en BOINC-baseret konto-manager.
    
    Check URL'en og prøv igen

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
da: URL'en du gav er ikke på et BOINC-baseret projekt.
    
    Check URL'en og prøv igen

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
da: Konto-manageren er midlertidigt utilgængelig.
    
    Prøv venligst igen senere.

en: The home page of the GEO-600 project
da: Hjemmesiden med GEO-600 projektet

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
da: Hjemmesiden med Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) projektet

en: The minimum password length for this account manager is %d. Please enter a different password.
da: Den minimale længde på kodeordet til denne konto-manager er %d. Vælg venligst et andet kodeord.

en: The minimum password length for this project is %d. Please enter a different password.
da: Den minimale password-længde for dette projekt er %d. Indtast venligst et andet password.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
da: Kodeordet og gentagelsen af kodeordet stemmer ikke overens. Indtast dem venligst igen.

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
da: Det angivne kodeord er ikke korrekt, prøv venligst igen.

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
da: Projektet er midlertidigt utilgængeligt.
    
    Prøv venligst igen senere.

en: This dialog controls preferences for this computer only.
    Click OK to set preferences.
    Click Clear to restore web-based settings.
da: Denne dialogboks styrer indstillinger der udelukkende gælder denne computer.
    Klik OK for at sætte indstillingerne.
    Klik på Nulstil for at genskabe de web-baserede indstillinger.

en: Thursday
da: Torsdag

en: Time
da: Tid

en: Time Remaining:
da: Tid tilbage:

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
da: For at vælge et projekt skal du klikke på dets navn eller skrive dets URL herunder.

en: To continue, click Next.
da: Klik Næste for at fortsætte.

en: Total disk usage
da: Diskplads brugt ialt

en: Transfers
da: Overførsler

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Unable to connect to the core client
da: Kan ikke forbinde til kerneklienten

en: Update
da: Opdater

en: Update account manager
da: Opdater konto-manager

en: Update completed.
da: Opdatering fuldført.

en: Update from %s completed.
da: Opdatering fra %s fuldført.

en: Update your device settings
da: Opdater dine udstyrsindstillinger

en: Updating charts...
da: Opdaterer grafer...

en: Updating project...
da: Opdaterer projekt...

en: Upload failed
da: Upload fejlede

en: Upload pending
da: Upload venter

en: Uploading
da: Sender

en: Use at most
da: Brug højst

en: Use no more than:
da: Brug ikke mere end

en: User
da: Bruger

en: User Average
da: Brugergennemsnit

en: User Name:
da: Brugernavn:

en: User Total
da: Bruger ialt

en: User name
da: Brugernavn:

en: Username already in use
da: Brugernavnet er allerede i brug

en: Validation Error
da: Valideringsfejl

en: Validation conflict
da: Valideringskonflikt

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
da: Se en list over alle de computere hvorpå du kører Einstein@Home

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
da: Se en liste af alle de computere, hvor du kører SETI@home

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
da: Se og ændre din Einstein@Home konto profil og indstillinger

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
da: Se og ændre din SETI@home profil og indstillinger

en: View information about your team
da: Se information om dit hold

en: View your account information and credit totals
da: Se dine kontoinformationer og pointstatistik

en: View your account information, credits, and trickles
da: Se dine kontoinformationer, points og trickles

en: View your last week (or more) of computational results and work
da: Se resultater af denne uges arbejde (eller endnu tidligere)

en: Waiting for memory
da: Venter på hukkommelse

en: Waiting for shared memory
da: Venter på delt hukkomelse

en: Waiting to run
da: Venter på at køre

en: Web sites
da: Websites

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Welcome to %s!
da: Velkommen til %s

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
da: Når du klikker Afslut, vil din browser gå til en side, hvor du kan
    ændre dit brugernavn og dine indstillinger.

en: Won't get new tasks
da: Henter ikke nye opgaver

en: Work done
da: Udført arbejde

en: You currently are not authorized to manage the client.
    Please contact your administrator to add you to the 'boinc_users' local user group.
da: Du er i øjeblikket ikke autoriseret til at styre klienten.
    Kontakt venligst din administrator for at tilføje dig til den lokale 'boinc_user' brugergruppe.

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
da: Du har ingen projekter. Tilføj venligst et projekt.

en: Your account
da: Din konto

en: Your computers
da: Dine computere

en: Your preferences
da: Dine indstillinger

en: Your results
da: Dine resultater

en: Your statistics and settings
da: Dine statistikker og indstillinger

en: Your team
da: Dit hold

en: and
da: og

en: check box to specify hours for this day of week
da: marker feltet for at specificere timer for denne dag i ugen

en: check this if you want this computer to do work even when you're using it
da: sæt kryds hvis du ønsker at computeren skal arbejde selv om du bruger den

en: check this if you want this computer to do work while it runs on batteries
da: sæt kryds hvis du ønsker at computeren skal arbejde mens den kører på batterier

en: check this if your Internet provider modifies image files
da: marker dette fejl hvis din internetudbyder ændrer på billedfiler

en: clear all local preferences and close the dialog
da: nulstil alle lokale indstillinger og luk denne dialogboks

en: climateprediction.net News
da: climateprediction.net nyheder

en: close the dialog without saving
da: luk dialogboksen uden at gemme

en: days
da: dage

en: days (max. 10)
da: dage (max. 10)

en: disable BOINC security users and permissions
da: deaktiver BOINCs sikkerhedsbrugere og tilladelser

en: disk and memory usage
da: disk- og hukkomelsesbrug

en: do work only after you haven't used the computer for this number of minutes
da: udfør kun arbejde efter at computeren ikke har været i brug I dette antal minutter

en: free, available to BOINC:
da: fri, tilgængeligt for BOINC:

en: free, not available to BOINC:
da: fri, ikke tilgængeligt for BOINC:

en: free:
da: fri:

en: if checked, a confirmation dialog will be displayed before trying to connect to the Internet
da: en dialogboks vil blive vist før forsøg på at forbinde til nettet hvis markeret

en: if checked, suspended work units are left in memory
da: Midlertidigt stoppede jobs vil blive gemt I hukkomelsen hvis markeret

en: invalid float
da: ugyldig float-værdi

en: invalid input value detected
da: ugyldig input-værdi

en: invalid time interval, format is HH:MM-HH:MM
da: ugyldigt tidsinterval, formatet er HH:MM-HH:MM

en: invalid time, format is HH:MM
da: ugyldig tid, formatet er HH:MM

en: minimum length %d
da: Minimal længde %d

en: minutes
da: minuter

en: network usage
da: netværksforbrug

en: no
da: nej

en: of disk space
da: af diskpladsen

en: processor usage
da: processor-brug

en: save all values and close the dialog
da: gem alle værdier og luk dialogboksen

en: seconds
da: sekunder

en: shows the preferences web page
da: viser ndstillingswebsiden

en: specify network usage start and stop hours in format HH:MM-HH:MM
da: angiv timetal for start og stop af netværksbrug I formatet HH:MM-HH:MM

en: specify work start and stop hours in format HH:MM-HH:MM
da: angiv timetal for start og stop af arbejde I formatet HH:MM-HH:MM

en: start work at this time
da: start arbejde på dette tidspunkt

en: stop work at this time
da: stop arbejde på dette tidspunkt

en: the maximum disk space used by BOINC (in Gigabytes)
da: maksimal mængde diskplads brugt af BOINC (i gigabytes)

en: used by BOINC:
da: brugt af BOINC:

en: used by other programs:
da: brugt af andre programmer:

en: wxWidgets Version:
da: wxWidgets version

en: yes
da: ja
