BOINC - en to ca translation catalogue (182 entries)

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
ca: %1Les empreses%2: utilitzan BOINC per una %3Graella de computació d'oficina%4.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
ca: %1Mai%2 suministreu l'adreça de correu electrònic o la contrasenya als voluntaris de BOINC.

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
ca: %1Científics%2: utilitzar BOINC per crear un %3projecte informàtic voluntari%4, donant-li el poder de milers de CPUs i GPUs.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
ca: %1Les Universitats%2: utilitzan BOINC per crear un %3Centre de Supercomputació Virtual%4.

en: 24-hour average:
ca: promitg 24 hores:

en: APIs for add-on software
ca: API's per a complements de programari

en: ATLAS@Home uses volunteer computing to run simulations for ATLAS, a particle physics experiment at CERN's Large Hadron Collider.  ATLAS searches for new particles and processes using head-on collisions of protons of extraordinary high energy.
ca: Atlas@home utilitza la computació voluntària  per executar simulacions per a l'ATLAS, un experiment de física de partícules en el CERN Large Hadron Collider. ATLAS busca noves partícules i processos utilitzant col·lisions de protons d'extraordinària alta energia.

en: About BOINC
ca: Sobre BOINC

en: Active:
ca: Actiu:

en: Add-ons
ca: Complements

en: Aerospace-related science and engineering
ca: Ciència i enginyeria relacionades amb el sector aeroespacial

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
ca: Després d'instal·lar BOINC a l'ordinador, pots connectar-lo a tants projectes com vulguis.

en: All versions
ca: Totes les versions

en: Antimalarial drug discovery
ca: Descobriment de fàrmacs contra la malària

en: Artificial intelligence
ca: Intel.ligència artificial

en: Astronomy
ca: Astronomia

en: Astrophysics
ca: Astrofísica

en: Astrophysics, astrobiology
ca: Astrofísica, astrobiologia

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
ca: Intent de desxifrar 3 missatges origunals Enigma. Els senyals van ser interceptats a l'Atlàntic Nord el 1942 i es creu que no han estat desxifrats.

en: BOINC Online Help is based on %sSkype%s, an Internet-based telephone system. Skype is free (both the software and the calls).  If you don't already have Skype, please %sdownload and install it now%s.  When you're finished, return to this page.
ca: La Ajuda en línia BOINC està basada en %sSkype%s, un sistema telefónic basat en Internet. Skype is lliure (ambdós programari i trucades). Si no té instal·lat Skype, si us plau %sel descarregui i instal·li ara%s.  Quan hagi finalitzat, torni a aquesta pàgina.

en: BOINC Online Help lets you talk one-on-one with experienced BOINC users, who can: %s answer questions about BOINC and volunteer computing; %s walk you through the process of installing and using BOINC; %s troubleshoot any problems you might have.
ca: L'Ajuda en línia de BOINC li permet converses directes amb usuaris experts, que poden: %s respondre preguntes respecte BOINC i la computació assistida; %s proporcionar informació respecte el procés d'instal·lació i utilització de BOINC; %s resolució de qualsevol problema que pugui tenir.

en: BOINC Poland Foundation
ca: Fundació BOINC de Polònia

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC or the University of California.
ca: Els voluntaris BOINC són ajudants no remunerats.  El seu consell no està avalat per BOINC o la Universitat de Califòrnia.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
ca: BOINC és un programa que et permet donar el temps d'inactivitat de l'ordinador per a projectes científics com SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, i molts d'altres.

en: BOINC: compute for science
ca: BOINC: computació per a la ciència

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
ca: Parc de Recerca Biomèdica de Barcelona (PRBB)

en: Be a Help Volunteer
ca: Esdevingui un Voluntari d'Ajuda

en: Biology
ca: Biologia

en: Biology and Medicine
ca: Biologia i Medicina

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
ca: CERN (Organització Europea per a la Recerca Nuclear)

en: California State University Fullerton
ca: Califòrnia State University Fullerton

en: Chemistry
ca: Química

en: Chinese Academy of Sciences
ca: Acadèmia Xinesa de Ciències

en: Choose projects
ca: Escull projectes

en: Climate study
ca: Estudi del clima

en: Cognitive Science
ca: Ciència cognitiva

en: Cognitive science and artifical intelligence
ca: La ciència cognitiva i la intel ligència artificial

en: Comment
ca: Comentari

en: Compute with BOINC
ca: Calculeu amb BOINC

en: Computer Science
ca: Ciències de la Computació

en: Computing power
ca: Potència de computació

en: Constellation is a platform for aerospace-related simulations, including trajectory optimization of launchers, satellites and probes, simulation of Moon's near-surface exosphere, and analysis of dynamic systems of exploration-rovers
ca: Constel·lació és una plataforma per a simulacions relacionades amb la indústria aeroespacial, incloent-hi l'optimització de la trajectòria de llançadors, satèl·lits i sondes, simulació de la exosfera a prop de la superfície de la lluna i l'anàlisi de sistemes dinàmics dels vehicles d'exploració

en: Cryptography
ca: Criptografia

en: Cryptography and combinatorics
ca: Criptografia i combinatòria

en: Currently we are calculating the optimum design of a structure call the 52 bar truss
ca: Actualment estem calculant el disseny òptim d'una estructura anomenada armadura de 52 barres

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
ca: DENIS@home fa simulacions electrofisiològiques cardíaques, estudiant l'activitat elèctrica del cor.

en: Decode WWII submarine messages
ca: Descodificar missatges submarins WWII

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
ca: Determinar la forma 3-dimensional de les proteïnes que en la investigació pot en última instància, conduir a trobar la cura d'algunes de les més importants malalties humanes. Executant Rosetta@Home ens ajudareu a accelerar i ampliar la nostra recerca de maneres que no podríem possiblement sense el vostre ajut. També estaràs ajudant a els nostres esforços en dissenyar noves proteïnes per combatre malalties com el VIH, la malària, el càncer i Alzheimer

en: Distributed sensing
ca: Detecció distribuïda

en: Do biomedical and environmental research
ca: Fer Investigació Biomèdica i mediambiental

en: Do research in algebraic number theory
ca: Fer investigació en teoria algebraica de nombres

en: Do research in math, physics, and evolution
ca: Fer recerca en matemàtiques, física i evolució

en: Do research in physics and astronomy
ca: Fer investigació en física i astronomia

en: Documentation
ca: Documentació

en: Download
ca: Descarregar

en: Download BOINC
ca: Descarregar BOINC

en: Download BOINC + VirtualBox
ca: Baixa BOINC + Virtualbox

en: Download BOINC software
ca: Baixar el programari BOINC

en: Earth Sciences
ca: Ciències de la Terra

en: Email lists
ca: Llista de correus

en: Enter an email address and password.
ca: Entra un correu electrònic i una contrasenya.

en: Environmental research
ca: Recerca ambiental

en: Epidemiology
ca: Epidemiologia

en: European research projects
ca: Projectes de recerca europeus

en: Events
ca: Esdeveniments

en: Factorization of large integers
ca: Factorització de nombres grans

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
ca: Trobar tots els sistemes generalitzats de números binaris (en el qual les bases són les matrius i els dígits són vectors) fins la dimensió 11.

en: GPU computing
ca: Computació amb la GPU

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
ca: GPUGrid.net obre nous escenaris de càlcul pel primer codi de dinàmica molecular a nivell d'àtom (CellMD) especialment optimitzat per funcionar en les GPU de NVIDIA. Les noves aplicacions biomèdiques podran donar un nou paper a la biologia computacional per a la recerca biomèdica.

en: Help
ca: Ajuda

en: Help Chinese researchers
ca: Ajudar als investigadors xinesos

en: Help European researchers
ca: Ajudar els investigadors Europeus

en: Help Spanish researchers
ca: Ajudar els investigadors Espanyols

en: Help detect pulsars and gravitational waves
ca: Ajudar a detectar els púlsars i les ones gravitatòries

en: Help students do atomic simulations
ca: Ajudar els estudiants a fer simulacions atòmiques

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
ca: Universitat de Ciències Aplicades Hochschule RheinMain

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
ca: Si ja és un Voluntari: per editar la seva configuració, %spremi aquí%s.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
ca: Si es un usuari avançat de BOINC, l'animem %sa fer-se Voluntari%s.  Es una manera d'ajudar a la recerca científica i la computació distribuïda - i es divertit!

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
ca: Millorar el disseny del Large Hadron Collider

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
ca: Investigar les aproximacions que han de ser realitzats en l'estat dels models climàtics d'última generació. A l'executar el model milers de vegades esperem a veure com respon el model als lleus ajustos a aquestes aproximacions - prou lleugeres com per no fer les aproximacions menys realistes. Això ens permetrà millorar la nostra comprensió de la sensibilitat dels nostres models als petits canvis i també per a coses com canvis en el diòxid de carboni i el cicle del sofre. Això ens permetrà estudiar com pot canviar el clima en el pròxim segle amb una àmplia gamma d'escenaris diferents.

en: Learn more about VirtualBox.
ca: Apren més sobre VirtualBox.

en: Leiden University, The Netherlands
ca: Universitat de Leiden, Països Baixos

en: Life science research
ca: Recerca en ciència de la vida

en: Links
ca: Enllaços

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
ca: Laboratori MTA-SZTAKI de sistemes paral.lels i distribuïts (Hongria)

en: Mathematics
ca: Matemàtiques

en: Mathematics, computing, and games
ca: Matemàtiques, computació i jocs

en: Mathematics, physics, evolution
ca: Matemàtiques, física, evolució

en: Mechanical engineering
ca: Enginyeria mecànica

en: Medical physiology
ca: Fisiologia mèdica

en: Medical, environmental and other humanitarian research
ca: Recerca mèdica, ambiental i d'altres tipus de recerca humanitària

en: Message boards
ca: Plafons de missatges

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
ca: MindModeling@Home utilitza la computació cognitiva de processos organitzatius per entendre millor la ment humana, i específicament per estudiar els mecanismes i processos que permeten activar i moderar el rendiment humà i l'aprenentatge.

en: Molecular biology
ca: Biologia molecular

en: Molecular biology, Computer Science
ca: Biologia molecular, Ciència informàtica

en: Molecular simulations of proteins
ca: Simulacions moleculars de les proteïnes

en: Multiple applications
ca: Múltiples aplicacions

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
ca: NFS@Home és un projecte de recerca que utilitza ordinadors connectats a Internet per crear xarxa de filtratge en el Camp de Números Sieve per a la factorització dels nombres enters grans. Com un jove estudiant, que va guanyar la seva primera experiència en descomposat un nombre enter en factors primers, com 15 = 3 * 5 o 35 = 5 * 7. NFS@Home és una continuació d'aquesta experiència, només amb nombres enters que tenen centenars de dígits.

en: News
ca: Notícies

en: News is available as an %sRSS feed%s
ca: Les notícies estan disponiles en format %sRSS%s

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
ca: NumberFields@home busca camps amb propietats especials. La principal aplicació d'aquesta recerca és en l'àmbit de la teoria algebraica de nombres. El teòrics dels nombres poden cercar en les dades per trobar patrons interessants i ajudar-los a formular conjectures sobre camps de números. En definitiva, aquesta investigació donarà lloc a una comprensió més profunda de les propietats dels nombres, els blocs bàsics de construcció de tots els matemàtics.

en: Open-source software for volunteer computing
ca: Programari de codi obert per a la computació voluntària

en: Or, if you run several projects, try an %saccount manager%s such as %sGridRepublic%s or %sBAM!%s.
ca: O, si executa mes d'un projecte, provi un %sgestor de comptes%s tal com %sGridRepublic%s o %sBAM!%s.

en: Oxford University
ca: Universitat d'Oxford

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
ca: POEM@HOME utilitza un enfocament computacional per predir l'estructura de les proteïnes biològicament actives, per comprendre els mecanismes de processament de senyals, quan les proteïnes interactuen entre si, per entendre les malalties relacionades amb un mal funcionament de la proteïna o l'agregació, i desenvolupar nous fàrmacs sobre la base de l'estructura tridimensional de les proteïnes biològicament importants.

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
ca: Analitzar i convertir les xarxes semàntiques per a l'ús en FreeHAL, una intel ligència artificial que utilitza xarxes semàntiques, lematitzadors, part de bases de dades de parla, i part de referències en la parla per tal d'imitar el comportament humà en les converses.

en: Perform aerospace-related simulations
ca: Realitzar simulacions relacionades amb el sector aeroespacial

en: Physical Science
ca: Ciències Físiques

en: Physics
ca: Física

en: Physics, biochemistry, and others
ca: Física, bioquímica, i altres

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
ca: PrimeGrid té diversos projectes que busquen nombres primers molt grans de diferents formes, incloent la recerca del nombre primer més gran conegut.

en: Private
ca: Privat

en: Protein structure prediction
ca: Predicció d'estructura de proteïnes

en: Quake-Catcher Network is developing the world's largest seismic network using sensors attached to computers and smartphones.
ca: La Quake-Catcher Network està desenvolupant la xarxa sísmica més gran del món usant sensors connectats a ordinadors i telèfons intel·ligents.

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
ca: RNA World pretén identificar, analitzar, estructuralment preveure i dissenyar molècules de RNA en base a  un software Bioinformàtic.

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
ca: Radioactive@home està creant un mapa lliure i en constant actualització dels nivells de radiació utilitzant sensors connectats a ordinadors de voluntaris. Cal comprar un sensor per participar-hi.

en: Release notes
ca: Notes de l'actualització

en: Rensselaer Polytechnic Institute
ca: Institut Politècnic Rensselaer

en: Research in physics, material science, and biomedicine
ca: Investigació en física, ciència dels materials i biomedicina

en: Return to BOINC main page
ca: Tornar a la pàgina principal de BOINC

en: Run applications from distributed.net
ca: Executar aplicacions de distributed.net

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
ca: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) és una àrea científica que el seu objectiu és detectar vida intel·ligent fora de la Terra. Un enfocament, conegut com ràdio SETI, usa radiotelescopis per escoltar senyals de ràdio de banda estreta des de l'espai. Aquestes senyals se sap que succeeixen de forma natural, pel que la seva detecció pot proporcionar evidències de la tecnologia extraterrestre.

en: Search
ca: Cerca

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
ca: Cerca de contraexemples a dues conjectures relacionades amb la identificació dels nombres primers

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
ca: Recerca de proves de vida extra-terrestre

en: Search for large prime numbers
ca: Cerca de grans nombres primers

en: Search for spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO and GEO gravitational wave detectors, and from the Arecibo radio observatory.  Einstein@Home is a World Year of Physics 2005 project supported by the American Physical Society (APS) and by a number of international organizations.
ca: Cerca d'estrelles de neutrons en rotació (també anomenades púlsars) usant dades dels detectors d'ones gravitacionals LIGO i GEO, i des del radio observatori d'Arecibo.  Einstein@Home és un projecte de l'Any Mundial de la Física 2005 recolzat per l'American Physical Society (APS) i per una sèrie d'organitzacions internacionals.

en: Seismology
ca: Sismologia

en: Simulate high-energy particle collisions
ca: Simular les col·lisions de partícules d'alta energia

en: Simulate high-energy particle collisions for CERN
ca: Simular les col·lisions de partícules d'alta energia per al CERN

en: Simulation models of the transmission dynamics and health effects of malaria are an important tool for malaria control. They can be used to determine optimal strategies for delivering mosquito nets, chemotherapy, or new vaccines which are currently under development and testing.  Such modeling is extremely computer intensive, requiring simulations of large human populations with a diverse set of parameters related to biological and social factors that influence the distribution of the disease.
ca: Els models de simulació de la dinàmica de transmissió i efectes en la salut de la malària són una eina important per al control de la malària. Poden ser utilitzats per determinar les estratègies òptimes per al lliurament de mosquiteres, la quimioteràpia, o noves vacunes que estan actualment en fase de desenvolupament i proves.  Aquest model fa un ús molt intensiu de l'equip, simulacions que requereixen de grans poblacions humanes amb una gran diversitat de paràmetres relacionats amb factors biològics i socials que influeixen en la distribució de la malaltia.

en: Software updates
ca: Actualitzacions del proramari

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
ca: Resoldre durs i a la pràctica problemes importants (problemes d'inversió de funcions discretes, optimització discreta, Bioinformàtica, etc.) que es pot reduir eficaçment al problema de la Boolean satisfiability.

en: Source code
ca: Codi font

en: Spanish universities and research centers
ca: Universitats espanyoles i centres de recerca

en: Stanford University
ca: Universitat d'Stanford

en: Statistics
ca: Estadïstiques

en: Study computational complexity
ca: Estudiar la complexitat computacional

en: Study number theory
ca: Estudiar la teoria de nombres

en: Study the Collatz Conjecture
ca: Estudiar la conjectura de Collatz

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
ca: Estudiar la Conjectura Collatz, una conjectura sense resoldre en matemàtiques

en: Study the factorization of large integers
ca: Estudiar la factorització de grans enters

en: Study the properties of prime numbers
ca: Estudi de les propietats dels nombres primers

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
ca: Estudiar l'estructura de la Via Làctia

en: Support science from the University of North Dakota
ca: Suport científic de la Universitat de Dakota del Nord

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
ca: Càlculs de ciència de superfície utilitzant la Dinàmica Clàssica.  Leiden Classical permet als voluntaris, estudiants i altres científics presentin els seus càlculs personals a la xarxa. Cada usuari té la seva pròpia cua personal per els treballs de Dinàmica Clàssica. D'aquesta manera els estudiants han utilitzat la xarxa per simular argó líquid, o per provar la validesa de la llei del gas ideal fent les simulacions a través de la xarxa.

en: System requirements
ca: Requisits del sistema

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
ca: Verificació i comparació de mètodes heurístics per aconseguir la separació d'algoritmes paral·lels treballant en el sistema CAD per al disseny de sistemes lògics de control

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
ca: La Citizen Science Grid està dedicada a donar suport a una àmplia gamma de recerca i projectes educatius mitjançant la computació voluntaria i ciència ciutadana.

en: The EDGeS@Home Beta project integrates volunteer computing into the service grid network of Europe by allowing service grids to send workunits to be processed by the volunteers of this project. The scientific projects covered by the project include math, physics, biology, etc.
ca: El projecte EDGeS@Home Beta integra computació voluntària en la xarxa de serveis d'Europa, en permetre les xarxes de serveis enviar workunits per a ser processades pels voluntaris d'aquest projecte. Els projectes de caràcter científic coberts pel projecte inclouen matemàtiques, física, biologia, etc

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
ca: El Gran Col·lisionador d'Hadrons (LHC) és un accelerador de partícules al CERN, l'Organització Europea de Recerca Nuclear, el major laboratori de física de partícules.  És l'instrument més poderós mai construït per investigar les propietats de les partícules. LHC@home executa simulacions per millorar el disseny de l'LHC i els seus detectors.

en: The Lattice Project, developed and administered at the University of Maryland, supplies computing power to researchers worldwide who are studying evolutionary relationships using DNA and protein sequence data.
ca: La projecte Lattice, desenvolupat i administrat a la Universitat de Maryland, subministra potència de càlcul a investigadors d'arreu del món que estudien les relacions evolutives utilitzant l'ADN i dades de seqüència de proteïnes.

en: The Swiss Tropical Institute
ca: L'Institut Tropical Suís

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
ca: L'objectiu del projecte és obtenir la forma i gir d'una part significativa de la població d'asteroides. Com a dades d'entrada, utilitzem qualsevol fotometria d'asteroides que està disponible. Els resultats són models de forma convexa d'asteroides amb la direcció del eix de gir i el període de rotació.

en: The best way to get help is by voice, for which you need either built-in microphone and speakers or an external headset for your computer.  You can also use Skype's text-based chat system or regular email (if you don't have Skype) to communicate with Help Volunteers.
ca: La millor manera d'obtenir ajuda es de paraula, per el necessita tenir instal·lat microfon i altaveus interns o externs en el seu ordinador.  També pot utilitzar el sistema chat de text de Skype o el correus electonics ( si no disposa de Skype) per comunicar amb els voluntaris d'Ajuda.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
ca: L'objectiu de Milkyway@Home és crear un model de gran precisió tridimensional de la Via Làctia utilitzant dades recollides pel Sloan Digital Sky Survey.

en: The objective of CAS@home is to encourage and assist scientists in China to adopt the technologies of volunteer computing and volunteer thinking for their research.
ca: L'objectiu del CAS@home és fomentar i ajudar els científics a la Xina per adoptar les tecnologies de la informàtica de voluntaris i voluntàris que pensin en la seva investigació.

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FightNeglectedDiseases@Home project is aimed at finding these new targets.
ca: El paràsit que causa la malària segueix fent-se resistent als medicaments disponibles. Per tant necessiten amb urgència descobrir nous medicaments, identificar noves proteïnes en el paràsit. El projecte FightNeglectedDiseases@Home està pensat a trobar aquestes noves fites.

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
ca: TheSkyNet POGS és un projecte d'astronomia que estudia 16 propietats diferents de les galàxies, incloent la brillantor, massa, quantitat de pols i la rapidesa en la formació d'estrelles. Estem utilitzant el teu poder de processament per dur a terme càlculs píxel a píxel de imatges multi-longitud d'ona (llum ultraviolada, òptica i infraroig proper) de galàxies per produir un Atles que ajudarà els astrònoms per entendre millor l'univers llunyà.

en: This page is %stranslatable%s.
ca: Aquesta pàgina és %straduïble%s.

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
ca: Aquest projecte utilitza la tecnologia de màquina virtual desenvolupada per el CERN per la simulació d'esdeveniments físics a LHC en els ordinadors de voluntaris. Requereix la instal·lació de VirtualBox a l'ordinador

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
ca: Per a la investigació sense fins de lucre aprofundir més sobre alguns dels problemes més urgents de la humanitat mitjançant la creació de la xarxa de computació de voluntaris més gran del món. La investigació inclou el VIH-SIDA, el càncer, les malalties tropicals i oblidades, l'energia solar, l'aigua potable i moltes més.

en: Top 100 volunteers
ca: Els 100 primers voluntaris

en: Univ. of Wisconsin - Milwaukee, Max Planck Institute
ca: Univ. de Wisconsin - Milwaukee, Institut Max Planck

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
ca: Universe@home pretén crear la primera base de dades de simulació del contingut estel·lar de l'univers, des de les primeres estrelles fins els més exòtics forats negres binaris.

en: University College Dublin
ca: Col·legi Universitari de Dublin

en: University of California, Berkeley
ca: Universitat de Califòrnia, Berkeley

en: University of Karlsruhe (Germany)
ca: Universitat de Karlsruhe (Alemanya)

en: University of Maryland Center for Bioinformatics and Computational Biology
ca: Universitat de Maryland Center de Bioinformàtica i Biologia Computacional

en: University of Washington
ca: Universitat de Washington

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
ca: Utilitza el temps d'inactivitat de l'ordinador (Windows, Mac, Linux o Android) per curar malalties, estudiar l'escalfament global, descobrir púlsars, i molts altres tipus de recerca científica.  És segur, garantit i fàcil:

en: Various Spanish research projects
ca: Diversos projectes de recerca espanyols

en: Version history
ca: Historial de versions

en: Volunteer
ca: Voluntari

en: Volunteers speaking several languages are available. Please select a language:
ca: Estan disponibles Voluntaris que parlen diverses llengues. Si us plau seleccioni un idoma:

en: We recommend that you also install VirtualBox, so your computer can work on science projects that require it.
ca: Et recomanem d'instal·lar també VirtualBox, de manera que l'equip pot treballar en projectes de ciència que ho requereixin.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
ca: Et recomanem que descarreguis BOINC des de Google Play Store o Amazon Appstore, no des de aquí.

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
ca: Podeu executar aquest programari en un equip només si vostè és propietari de l'ordinador o té permís del seu propietari.

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
ca: Yoyo@home és un adaptador entre BOINC i diversos projectes en curs de computació voluntària: ECM, Muon, Evolution@home, i distributed.net

en: computers.
ca: ordinadors.

en: for %s
ca: per %s

en: volunteers,
ca: voluntaris,
