BOINC Manager 5.2.7 to 5.2.12 and based on English po v1.26 - en to ja translation catalogue (331 entries)

en: &About BOINC Manager...
ja: BOINC マネージャについて(&A)

en: &Account manager
ja: アカウント・マネージャ(&A)

en: &Automatically detect network connection settings
ja: 自動的(&A)にネットワーク接続の設定を検出する

en: &BOINC Manager	F1
ja: BOINC マネージャ(&B)	F1

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Clear Default
ja: 初期値をクリア(&C)

en: &Commands
ja: コマンド(&C)

en: &Email address:
ja: E-メイルアドレス(&E):

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Finish
ja: 終了(&F)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Network activity always available
ja: ネットワークをいつでも使用(&N)

en: &Network activity suspended
ja: ネットワークの使用を一時停止(&N)

en: &Next >
ja: 次へ(&N) >

en: &OK
ja: OK(&O)

en: &Open BOINC Manager...
ja: BOINC マネージャを開く(&O)...

en: &Options
ja: オプションの設定(&O)

en: &Password:
ja: パスワード

en: &Projects
ja: プロジェクト(&P)

en: &Prompt for username and password
ja: 名前とパスワードの入力を求めるプロンプト(&P)を出す

en: &Run always
ja: 常時稼働(&R)

en: &Set Default
ja: 初期値に設定(&S)

en: &Suspend
ja: 一時停止(&S)

en: &Update
ja: 更新(&U)

en: &Use existing account
ja: すでにあるアカウントを使う(&U)

en: '%s' does not contain a valid host name.
ja: '%s' に、有効な計算機名(ホスト名) が含まれていません。

en: '%s' does not contain a valid path.
ja: '%s' に有効なパス名が含まれていません。

en: (Automatic Detection)
ja: (言語の自動判別)

en: (Unknown)
ja: (言語不明)

en: (User Defined)
ja: (ユーザ定義の言語)

en: < &Back
ja: < 戻る(&B)

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
ja: Einstein@Home の 問題とバグ報告の掲示板へのリンク

en: A software platform for distributed computing using volunteered computer resources
ja: ボランティア計算資源を使う分散コンピューティングのためのソフトウェアプラットフォーム

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
ja: このリザルトの仕事を放棄します。このリザルトについて功績(credit)を受けとることはできません。

en: Abort
ja: 中止

en: Abort File Transfer
ja: ファイル転送を中止

en: Abort Transfer
ja: ファイル転送を中止

en: Abort result
ja: リザルトを中止

en: Aborted by user
ja: 参加者によって中止されました

en: Aborting result...
ja: リザルトの中止処理をしています...

en: Aborting transfer...
ja: ファイル転送の中止処理をしています...

en: About BOINC Manager
ja: BOINC マネージャについて

en: Account
ja: アカウント

en: Account Already Exists
ja: アカウントは既に存在しています

en: Account Creation Disabled
ja: アカウントの作成が停止されています

en: Account Manager
ja: アカウント・マネージャ

en: Account Manager &URL:
ja: アカウント・マネージャの URL(&U):

en: Account key:
ja: アカウント・キー：

en: Account summary
ja: アカウントの要約

en: Acknowledged
ja: サーバ確認済み

en: Activities suspended
ja: 活動を一時停止中

en: Activities suspended by user
ja: 参加者の指示により活動を一時停止

en: Address:
ja: アドレス:

en: Allow fetching new work for this project.
ja: 対象プロジェクトの新しい仕事を取得することを許可します

en: Allow new work
ja: 新しい仕事を許可

en: An account key looks like:
ja: アカウント・キーは例えばこんな形のものです：

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
ja: 指定したメイルアドレスを持つアカウントが既にあり、
    あなたが入力したパスワードと違う値を持っています。
    
    プロジェクトのウェブサイトに行って、そこにある指示に従って下さい。

en: Application
ja: アプリケーション

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
ja: このファイル転送 '%s' を中止してよいですか?

en: Are you sure you want to abort this result '%s'?
ja: このリザルト '%s' を中止してよろしいですか?

en: Are you sure you want to detach from project '%s'?
ja: プロジェクト '%s' から離脱してよろしいですか?

en: Are you sure you want to display graphics on a remote machine?
ja: グラフィクスを別の計算機に表示してよろしいですか?

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
ja: プロジェクト '%s' をリセットしてよろしいですか

en: Ask questions and report problems
ja: 質問をしたり、問題の発生報告をします。

en: Attach to &project
ja: プロジェクトに参加する

en: Attach to Account Manager
ja: アカウント・マネージャに接続

en: Attach to Project
ja: プロジェクトに参加する

en: Attach to a project to begin processing work
ja: 計算処理の仕事を始めるためにプロジェクトに参加します。

en: Attach to an account manager
ja: アカウント・マネージャに接続します。

en: Attaching to project...
ja: プロジェクトに参加処理中...

en: Autodetect
ja: 自動検出

en: Avg. credit
ja: 一日毎の平均功績(credit)

en: BOINC &website
ja: BOINC ウェブサイト(&W)

en: BOINC Manager - Can't find web browser
ja: BOINC マネージャ - ウェブ・ブラウザが見つかりません

en: BOINC Manager - Connection Error
ja: BOINC マネージャ - 接続に異常発生

en: BOINC Manager - Connection Failed
ja: BOINC マネージャ - 接続失敗

en: BOINC Manager - Connection Status
ja: BOINC マネージャ - 接続状況

en: BOINC Manager - Connection failed
ja: BOINC マネージャ - 接続に失敗しました。

en: BOINC Manager - Network Status
ja: BOINC マネージャ - ネットワーク状態

en: BOINC Manager is currently reconnecting to a BOINC client...
ja: BOINC マネージャは現在 BOINC クライアントに再接続を試みています...

en: BOINC Manager is not able to connect to a BOINC client.
    Would you like to try to connect again?
ja: BOINC マネージャは  BOINC クライアントに接続できませんでした。
    もう一度、接続を試みますか?

en: BOINC Manager is not currently connected to a BOINC client.
    Please use the 'File\Select Computer...' menu option to connect up to a BOINC client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
ja: BOINC マネージャは現在 BOINC クライアントにつながっていません。
    メニューから［ファイル(F)]->[コンピュータの選択...] ととたどって、接続するクライアント
    のコンピュータを選びます。 BOINC マネージャを動かしているコンピュータと同じ場合には、
    計算機名(ホスト名)の欄に localhost と入力して下さい。

en: BOINC Manager is not currently connected to a BOINC client...
ja: BOINC マネージャは現在 BOINC クライアントに接続されていません...

en: BOINC error
ja: BOINC 異常

en: BOINC failed to connect to the internet.
ja: BOINC はインターネットへの接続に失敗しました

en: BOINC failed to disconnected from the internet.
ja: BOINC はインターネットからの切断に失敗しました。

en: BOINC has detected it is now connected to the internet. Updating all projects and retrying all transfers.
ja: BOINC はインターネットへの接続を完了しています。すべてのプロ

en: BOINC has successfully connected to the internet.
ja: BOINC はインターネットへの接続に成功しました。

en: BOINC has successfully disconnected from the internet.
ja: BOINC はインターネットからの切断に成功しました。

en: BOINC info
ja: BOINC 情報

en: BOINC is connecting to the internet.
ja: BOINC はインターネットに接続しようとしています。

en: BOINC is currently suspended...
ja: BOINC は現在、一時停止中...

en: BOINC needs a connection to the Internet to perform some maintenance, open the BOINC Manager to connect up and perform the needed work.
ja: BOINC はインターネットに接続して、保守作業をする必要があります。BOINC マネージャを動かしてインターネットへ接続し、必要な作業を実施して下さい。

en: BOINC needs to connect to the network.
    May it do so now?
ja: BOINC はネットワークに接続する必要があります。
    今すぐ接続してよいですか?

en: BOINC networking is currently suspended...
ja: BOINC のネットワーク使用は現在、一時停止中...

en: BOINC tried to display the web page
    	%s
    but couldn't find a web browser.
    To fix this, set the environment variable
    BROWSER to the path of your web browser,
    then restart BOINC.
ja: BOINC は次のウェブページを表示しようとしましたが、
    ウェブブラウザを見つけることができませんでした。
    	%s
    環境変数 BROWSER が あなたのブラウザを指し示す
    ように設定し、BOINC を再起動してください。

en: C&onfirm password:
ja: 確認のためパスワードをもう一度(&O)

en: CPU time
ja: CPU 時間

en: Change
ja: 変更

en: Check the email address and password, and try again.
ja: E-メイルアドレスとパスワードをご確認の上、もう一度試みて下さい。

en: Check the username and password, and try again.
ja: 参加者名とパスワードをご確認の上、もう一度試みて下さい。

en: Click 'Abort transfer' to delete the file from the transfer queue. This will prevent you from being granted credit for this result.
ja: ファイル転送の待ち行列からこのファイルを削除するには、「ファイル転送を中止」をクリックします。 この場合、対応するリザルトについての功績(credit)は付与されなくなります。

en: Click 'Retry now' to transfer the file now
ja: 対象ファイルを転送するには、「今すぐ再試行」をクリックします

en: Click Finish to close.
ja: 「終了」を押して閉じて下さい

en: Client Account Creation Disabled
ja: クライアント・アカウントの作成が停止されています

en: Common questions
ja: 一般的な質問

en: Communication deferred
ja: 通信が延期されました

en: Computation error
ja: 計算エラー

en: Configure GUI options and proxy settings
ja: GUI オプションとプロキシの設定をします。

en: Connect to another computer running BOINC
ja: BOINC を走らせている別のコンピュータに接続します

en: Connect via HTTP proxy server
ja: HTTP プロキシサーバ経由で接続する

en: Connect via SOCKS proxy server
ja: SOCKS プロキシサーバ経由で接続する

en: Connected
ja: 接続しました

en: Connected to %s
ja: %s に接続できました。

en: Connecting to %s
ja: %s に接続しようとしています。

en: Connection failed.
ja: 接続に失敗しました。

en: Connections
ja: ネットワーク接続

en: Copy all messages
ja: 全メッセージをコピー

en: Copy all the messages to the clipboard.
ja: 全メッセージをクリップボードにコピーします。

en: Copy selected messages
ja: 選択したメッセージをコピー

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
ja: 選択したメッセージをクリップボードにコピーします。シフトキーまたはコントロールキーを押しながら、メッセージをクリックすれば複数のメッセージを選択状態にできます。

en: Copying all messages to the clipboard...
ja: 全メッセージをクリップボードにコピーしています...

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
ja: Einstein@Home 掲示板上で、管理者と参加者に連絡をする

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
ja: SETI@home のこれらの掲示版では、他の参加者と連絡をとることができます。

en: Create new &account
ja: 新しくアカウントを作る(&A)

en: Current status of the Einstein@Home server
ja: Einstein@Home サーバの現在状態

en: Debug Flags
ja: デバッグ・フラグ

en: Default Connection:
ja: 指定なしの場合のダイアルアップ接続:

en: Delete all files and work associated with this project, and get new work.  You can update the project first to report any completed work.
ja: このプロジェクトに関係するすべてのファイルと仕事を削除し、新しい仕事を取りに行きます。 そうする前に、既に計算を終えた仕事を報告するには、まずプロジェクトを最新状態へ「更新」してください。

en: Detach
ja: 離脱

en: Detach computer from this project.  Work in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed work).
ja: このコンピュータを対象のプロジェクトから離脱させます。報告されていない計算途中の仕事は消えてしまいます。 （既に計算を終えた仕事を報告するため、離脱する前にプロジェクトの「更新」を行ってください。

en: Detach from Project
ja: プロジェクトから離脱

en: Detaching from project...
ja: プロジェクトから離脱しています...

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
ja: ダイヤルアップおよび VPN (Virtual Private Network) の設定

en: Dialup Logon
ja: ダイヤルアップ ログオン

en: Disconnected
ja: 接続を切りました

en: Disk
ja: ディスク

en: Disk Space
ja: ディスク領域

en: Do you really want to cancel?
ja: 本当にキャンセルしますか?

en: Do you want to use an existing account or create a new one?
ja: 既にあるアカウントを使いますか、それとも新しくアカウントを作りますか。

en: Does network activity according to your preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)の設定に従ってネットワークを使います

en: Does network activity regardless of preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)の設定を無視してネットワークを使います

en: Does work according to your preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)の設定に従って仕事をします

en: Does work regardless of preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)の設定を無視して仕事をします

en: Don't fetch new work for this project.
ja: 対象プロジェクトについて新しい仕事の取得を禁止します

en: Don't get new work for this project.
ja: このプロジェクトの仕事を取ってくることを禁止します。

en: Download failed
ja: ダウンロード失敗

en: Downloading
ja: ダウンロード処理中

en: E&xit
ja: 終了(&X)

en: Einstein status
ja: Einstein@Home の状態

en: Elapsed Time
ja: 経過時間

en: Email address:
ja: E-メイルアドレス:

en: Enter the URL of the account manager's web site.
ja: アカウント・マネージャのウェブサイトの URL を入力して下さい。

en: Enter the URL of the project's web site.
ja: 対象プロジェクトのウェブサイトの URL を入力して下さい。

en: Error: invalid state '%d'
ja: エラー: 無効状態 '%d'

en: Exit the BOINC Manager
ja: BOINC マネージャを終了します

en: Failed to create wxStaticText, needed by wxHyperLink!
ja: wxStaticText の作成に失敗, wxHyperLink のために必要でした！

en: File
ja: ファイル名

en: For a list of BOINC-based account managers go to:
ja: BOINC ベースのアカウント・マネージャの一覧表を見るには下記のリンクへ：

en: For a list of BOINC-based projects go to:
ja: BOINC ベースのプロジェクト群の一覧表を見るには右記へどうぞ：

en: GEO-600 project
ja: GEO-600 プロジェクト

en: General
ja: 一般

en: Get help for climateprediction.net
ja: climateprediction.net について助けを求める

en: Go to the project's web site to create an account. Your account
    key will be emailed to you.
ja: 対象のプロジェクトのウェブサイトに行って、アカウントを作って下さい。
    あなたのアカウント・キーがメイルで送られてきます。

en: Google Comm Failure
ja: Google との通信に失敗

en: HTTP Proxy
ja: HTTP プロキシ

en: HTTP Proxy Server Configuration
ja: HTTP プロキシサーバの設定

en: Help
ja: ヘルプ

en: Host name:
ja: 計算機名(ホスト名):

en: How often, in minutes, should the manager remind you of possible connection events.
ja: BOINC マネージャから、接続するタイミングをあなたに思い出させる間隔を、分単位で指定します。

en: If you haven't set a password, copy and paste your account
    key into the Password box.
ja: まだパスワードを設定していなければ、あなたのアカウント・キーをパスワードの入力欄にコピー＆ペイストしてください。

en: If you haven't set a password, copy and paste your account key into the Password box.
ja: まだパスワードを設定していなければ、あなたのアカウント・キーをパスワードの入力欄にコピー＆ペイストしてください。

en: Info about your Team
ja: 所属しているチームの情報

en: Info about your team
ja: 所属しているチームの情報

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
ja: アカウント・キーが正しくありません。有効なアカウント・キーを入力して下さい

en: Invalid URL
ja: 不正な URL

en: LIGO project
ja: LIGO プロジェクト

en: Language Selection...
ja: 言語の選択...

en: Language Selection:
ja: 言語の選択:

en: Launching browser...
ja: ブラウザを起動中...

en: Leave these blank if not needed
ja: プロキシを必要としない場合は空欄のままにしてください

en: Licensing and copyright information.
ja: ライセンスと著作権情報

en: Message
ja: メッセージ

en: Message boards
ja: 掲示板

en: Messages
ja: メッセージ

en: Messages from server:
ja: サーバからのメッセージ:

en: Missing URL
ja: URL の指定が足りません

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Net Detection Failure
ja: ネットワーク検出に失敗

en: Network activity based on &preferences
ja: プレファレンスに従ってネットワークを使用(&P)

en: New
ja: 新規

en: News
ja: ニュース

en: No new work
ja: 仕事の取得禁止

en: Options
ja: オプション

en: Password:
ja: パスワード:

en: Please check the URL and try again.
ja: URL の値を確認のうえ、もう一度試して下さい。

en: Please connect to the Internet and try again.
ja: インターネットへ接続してから、もう一度試して下さい。

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
ja: URL を指定してください。
    例:
    	 http://www.example.com/

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
ja: 有効な URL を指定してください。
    例:
    	 http://boincproject.example.com

en: Please specify an account key to continue.
ja: アカウント・キーを入力し、次に進んでください。

en: Port:
ja: ポート番号：

en: Preempted
ja: 中断中

en: Progress
ja: 進捗状況

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project &URL:
ja: プロジェクトの URL(&U)

en: Project Already Attached
ja: プロジェクトに参加済みでした

en: Project Attach Failure
ja: プロジェクトへの参加に失敗

en: Project Comm Failure
ja: プロジェクトとの通信に失敗

en: Project Properties Failure
ja: Project プロパティに問題があります

en: Project Properties URL Failure
ja: Project プロパティの URL に問題があります

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Question
ja: お答えください

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
ja: Einstein@Home スクリーンセイバーについての詳細な記述を読む

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
ja: Einstein@Home についてしばしば聞かれる質問(FAQ)の一覧を読む

en: Ready to report
ja: 報告待機

en: Ready to run
ja: 実行待機

en: Reminder Frequency:
ja: 注意喚起の頻度:

en: Report all completed work, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more work.
ja: 計算の済んだ仕事をすべて報告し、最新の功績(credit)とプレファレンス(好みの設定)を読み出します。もしかすると追加の仕事を獲得します。

en: Report completed work, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more work.
ja: 計算の済んだ仕事を報告し、最新の功績(credit)とプレファレンス

en: Report deadline
ja: 報告期限

en: Report problems
ja: 問題を報告する

en: Reset Project
ja: プロジェクトをリセット

en: Reset project
ja: プロジェクトをリセット

en: Resetting project...
ja: プロジェクトをリセットしています...

en: Resource share
ja: リソース割り当て

en: Resume
ja: 再開

en: Resume work for this project.
ja: 対象プロジェクトの仕事を再開します

en: Resume work for this result.
ja: 対象リザルトの計算を再開する

en: Resuming project...
ja: 対象プロジェクトの計算を再開させています...

en: Resuming result...
ja: リザルトの計算を再開しています...

en: Retrieving host information; please wait...
ja: 計算機の情報を読み出しています。どうぞお待ちください...

en: Retrieving system state; please wait...
ja: システムの状態を読み出しています。どうぞお待ちください...

en: Retry &communications
ja: 通信を再試行

en: Retry Now
ja: 今すぐ再試行

en: Retry in
ja: 右記の時間内に再試行：

en: Retrying communications for project(s)...
ja: プロジェクトとの通信処理を再試行しています...

en: Retrying transfer now...
ja: 現在、転送を再試行しています...

en: Run &benchmarks
ja: ベンチマークを実行(&B)

en: Run based on &preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)に従って稼働(&P)

en: Running
ja: 実行中

en: Runs BOINC CPU benchmarks
ja: BOINC の CPU ベンチマークを走らせます

en: SOCKS Proxy
ja: SOCKS プロキシ

en: SOCKS Proxy Server Configuration
ja: SOCKS プロキシサーバの設定

en: SOCKS proxy
ja: SOCKS プロキシ

en: Scheduler request pending
ja: スケジューラへの要求が保留されています

en: Screensaver info
ja: スクリーンセイバーについての情報

en: Select Computer
ja: コンピュータを選択

en: Select computer...
ja: コンピュータの選択...

en: Server:
ja: サーバ:

en: Show application graphics in a window.
ja: ウィンドーを開いてアプリケーションのグラフィクスを表示

en: Show graphics
ja: グラフィクスを表示

en: Show host average
ja: この計算機の平均功績/日を表示

en: Show host total
ja: この計算機の功績合計を表示

en: Show information about BOINC and BOINC Manager
ja: BOINC および BOINC マネージャの情報を表示します。

en: Show information about the BOINC Manager
ja: BOINC マネージャの情報を表示します。

en: Show user average
ja: 平均功績/日を表示

en: Show user total
ja: 功績(credit)の合計を表示

en: Showing graphics for result...
ja: リザルトについてのグラフィクスを表示しています...

en: Size
ja: サイズ

en: Speed
ja: 転送スピード

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
ja: BOINC が起動すると、システムトレイにアイコンだけが現れます

en: Statistics
ja: 統計情報

en: Status
ja: 状態

en: Stops BOINC network activity
ja: BOINC からのネットワークアクセスを停止します

en: Stops work regardless of preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)の設定にかかわらず仕事を停めます

en: Suspend
ja: 一時停止

en: Suspend work for this project.
ja: 対象のプロジェクトの仕事を一時的に停止します。

en: Suspend work for this result.
ja: このリザルトの仕事を一時停止

en: Suspended
ja: 一時停止状態

en: Suspended by user
ja: 参加者の指示により一時停止中

en: Suspending project...
ja: 対象プロジェクトを一時停止させています...

en: Suspending result...
ja: リザルトの計算を一時停止しています...

en: Tasks
ja: 操作

en: Team
ja: チーム

en: Telling project to allow additional work downloads...
ja: 対象プロジェクトの仕事を追加ダウンロードしてよいことを伝えています...

en: Telling project to not fetch additional work...
ja: 対象プロジェクトの仕事を追加取得しないように伝えています...

en: The BOINC Managers default language has been changed, in order for this change to take affect you must restart the manager.
ja: BOINC マネージャの言語設定を切替えました。 切替えの効果を出すためには、この BOINC マネージャを再起動しなければなりません。

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
ja: 指定した URL は BOINC ベースのアカウント・マネージャの
    ものではありません。

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
ja: 指定した URL は BOINC ベースのプロジェクトのものではありません。

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
ja: 対象のアカウント・マネージャは一時的に利用できません。
    
    少し待ってから再び試して下さい。

en: The home page of the GEO-600 project
ja: GEO-600 プロジェクトの ホームページ

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
ja: Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) プロジェクトの ホームページ

en: The minimum password length for this account manager is %d. Please choose a different password.
ja: このアカウント・マネージャでは、パスワードの最短長は %d 文字です。別のパスワードを選んで下さい。

en: The minimum password length for this project is %d. Please choose a different password.
ja: このプロジェクトでは、パスワードの最短長は %d 文字です。別のパスワードを選んで下さい。

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
ja: 確認のために2つ入力していただいたパスワードの値が同じでありません。もう一度、入力してください。

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
ja: 入力したパスワードに誤りがあります。もう一度試してください。

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
ja: 対象のプロジェクトは一時的に利用できません。
    
    少し待ってから再び試して下さい。

en: This project uses an "account key" to identify you.
ja: このプロジェクトは、あなたを識別するために、「アカウント・キー」を使います。

en: Time
ja: 日時

en: To completion
ja: 完了までの時間

en: To continue, click Next.
ja: 続けるには、「次へ」をクリックして下さい。

en: Total credit
ja: 功績(credit)の合計

en: Transfers
ja: ファイル転送

en: Update
ja: 更新

en: Updating project...
ja: 対象プロジェクトの状態を更新しています...

en: Upload failed
ja: アップロード失敗

en: Uploading
ja: アップロード処理中

en: Use my &Dial-up and Virtual Private Network connection
ja: ダイヤルアップ(&D)及び VPN (Virtual Private Network) を接続に使う

en: Use my &Local Area Network(LAN) connection
ja: ローカルエリア・ネットワーク(&LAN)を接続に使う

en: User Name:
ja: プロキシのユーザ名：

en: Username:
ja: 参加者の名前:

en: Validation conflict
ja: 無効な値を検出

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
ja: Einstein@Home を自分が走らせている全てのコンピュータの一覧を見る

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
ja: SETI@Home へ参加させているコンピュータ全ての一覧を表示します。

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
ja: Einstein@Home の自分のアカウントとプレファレンスを表示・変更する

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
ja: 自分の SETI@home アカウントのプロファイルとプレファレンス(好みの設定)を表示・修正します。

en: View information about your team
ja: あなたの所属するチームの情報を表示します。

en: View your account information and credit totals
ja: 自分のアカウント情報と功績(credit)の総計を表示します。

en: View your account information, credits, and trickles
ja: あなたのアカウントの情報、功績(credit)、トリクルメッセージを表示する

en: View your last week (or more) of computational results and work
ja: 先週(およびそれ以前）の計算について、リザルトと仕事を表示します。

en: We'll now guide you through the process of attaching to a project.
ja: これから、プロジェクトへの参加手順をガイドいたします。

en: We'll now guide you through the process of attaching to an
    account manager.
ja: これから、アカウント・マネージャへの接続手順をガイドいたします。

en: Web sites
ja: ウェブサイト

en: What language should the manager display by default.
ja: 特に指定しない場合に、 BOINC マネージャが表示に用いる言語。

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
ja: 「終了」を押すと、アカウント名とプレファレンス(好みの設定)を
    指定するためのページをウェブ・ブラウザで開きます。

en: Won't get new work
ja: 新しい仕事を取得しない

en: Work
ja: 仕事

en: Yahoo Comm Failure
ja: Yahoo との通信に失敗

en: You are already attached to this project.
ja: あなたはすでにこのプロジェクトに参加済みです。

en: You are now successfully attached to this account manager.
ja: 対象のアカウント・マネージャへの接続に成功しました。

en: You are now successfully attached to this project.
ja: このプロジェクトに計算機を参加させることに成功しました。

en: You can copy and paste the URL from your browser's address bar.
ja: この URL の値は、ブラウザのアドレス・バーから、コピー＆ペイストすることができます。

en: Your account
ja: 自分のアカウント

en: Your computers
ja: 自分のコンピュータ

en: Your current account manager is:
ja: 現在のアカウント・マネージャ:

en: Your preferences
ja: 自分のプレファレンス(好みの設定)

en: Your results
ja: 自分のリザルト

en: Your team
ja: 所属チーム

en: YourComputers
ja: 自分のコンピュータ

en: climateprediction.net News
ja: climateprediction.net のニュース
