BOINC Manager 4.x - en to sv translation catalogue (396 entries)

en: %s &website
sv: %s &webbsajt

en: %s - Can't find web browser
sv: %s - Hittar inte webbläsaren

en: %s - Connection Error
sv: %s - Fel på anslutning

en: %s - Connection Failed
sv: %s - Anslutning misslyckades

en: %s - Connection Status
sv: %s - Anslutningsstatus

en: %s - Language Selection
sv: %s - Språkval

en: %s - Network Status
sv: %s - Nätverksstatus

en: %s couldn't do Internet communication, and no default connection is selected.
    Please connect to the Internet, or select a default connection
    using Advanced/Options/Connections.
sv: %s kan inte kommunicera med projektet och ingen anslutning är specificerad.
    Anslut till internet eller ange en standardanslutning i 
    Avancerad/Inställningar/Anslutning.

en: %s failed to connect to the Internet.
sv: %s kunde inte ansluta till nätet.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
sv: %s kunde inte koppla bort sig från internet.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
sv: %s har upptäckt en internetanslutning. Data för alla projekt kommer att överföras.

en: %s has successfully connected to the Internet.
sv: %s lyckades ansluta sig till internet.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
sv: %s har kopplat bort sig från internet.

en: %s is connecting to the Internet.
sv: %s ansluter till internet.

en: %s is currently reconnecting to a %s client...
sv: %s återansluter till en  %s-klient...

en: %s is currently suspended...
sv: %s är för tillfället pausat...

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
sv: %s kunde inte ansluta till en %s-klient
    Vill du försöka ansluta igen?

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'File\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
sv: %s är inte ansluten till någon  %s-klient just nu.
    Använd 'Arkiv\Välj dator...' i menyn för att ansluta till en %s-klient.
    För att ansluta till din lokala dator anger du 'localhost' som datornamn.

en: %s is not currently connected to a %s client...
sv: %s är inte ansluten till en %s-klient just nu...

en: %s is unable to communicate with a project and needs an Internet connection.
    Please connect to the Internet, then select the 'retry communications' item off the advanced menu.
sv: %s kan inte kommunicera med projektet och behöver en internetanslutning.
    Anslut till internet och välj "försök kommunicera igen" i menyn "Avancerad"

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
sv: %s behöver ansluta till internet.
    Är det tillåtet?

en: %s needs to connect to the Internet.  Please click to open %s.
sv: %s behöver ansluta till internet. Klicka för att öppna %s.

en: %s networking is currently suspended...
sv: %s nätverksåtkomst är avstängd...

en: %s tried to display the web page
    	%s
    but couldn't find a web browser.
    To fix this, set the environment variable
    BROWSER to the path of your web browser,
    then restart the %s.
sv: %s försökte visa webbsidan
    	%s
    men kunde inte hitta webbläsaren.
    För att rätta till ska du sätta miljövariabeln
    BROWSER till webbläsarens sökväg
    Starta sedan om %s.

en: &About %s...
sv: &Om %s...

en: &Account manager
sv: Kontohanterare

en: &Activity
sv: &Aktivitet

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Clear Default
sv: &Radera standardinställningar

en: &Defect from %s
sv: &Hoppa av från %s

en: &Email address:
sv: &Epostadress:

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Finish
sv: &Slutför

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Network activity always available
sv: &Nätverket alltid tillgängligt

en: &Network activity suspended
sv: Förbjud nätverksåtkomst

en: &Next >
sv: &Nästa>

en: &Next project >
sv: &Nästa projekt >

en: &No, new user
sv: &Nej, ny användare

en: &Options
sv: &Inställningar

en: &Password:
sv: &Lösenord:

en: &Run always
sv: &Kör alltid

en: &Set Default
sv: &Sätt standardinställningar

en: &Suspend
sv: &Paus

en: &Synchronize with %s
sv: &Synkronisera med %s

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: &Username:
sv: &Användarnamn:

en: &Yes, existing user
sv: &Ja, existerande användare

en: '%s' does not contain a valid host name.
sv: '%s' är inte ett giltigt datornamn.

en: '%s' does not contain a valid path.
sv: '%s' innehåller inte ett giltigt  katalognamn.

en: (Automatic Detection)
sv: (Automatiskt språkval)

en: (C) 2003-2006 University of California at Berkeley.
    All Rights Reserved.
sv: © 2003-2006 University of California at Berkeley.
    Alla rättigheter förbehålls.

en: (Unknown)
sv: (Okänt)

en: (User Defined)
sv: (Användardefinierat)

en: < &Back
sv: <&Tillbaka

en: < &Previous project
sv: < &Förra projektet

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
sv: En länk till disskussionsforum för problem och felrapporter för Einstein@Home

en: A software platform for distributed computing using volunteered computer resources
sv: En mjukvaruplattform för distribuerad databehandling med frivilligas datorer

en: A&dvanced
sv: A&vancerad

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
sv: Ta bort det här jobbet. Du får inga poäng för det.

en: Abort
sv: Avbryt

en: Abort File Transfer
sv: Överföringen avbruten

en: Abort Transfer
sv: Avbryt överföringen

en: Abort task
sv: Avbryt jobbet

en: Aborted by user
sv: Avbruten av dig

en: Aborting result...
sv: Ta bort jobb...

en: Aborting transfer...
sv: Avbryt överföringen...

en: About %s
sv: Om %s

en: About BOINC Manager
sv: Om BOINC Manager...

en: Account
sv: Konto

en: Account Already Exists
sv: Kontot finns redan

en: Account Creation Disabled
sv: Det går inte att skapa ett konto nu

en: Account Manager &URL:
sv: URL för Account Manager:

en: Account Manager URL
sv: URL för kontohanteraren

en: Account key:
sv: Kontonyckel

en: Account manager
sv: Kontohanterare

en: Account manager not found
sv: Kontohanteraren finns inte

en: Account manager temporarily unavailable
sv: Kontohanteraren är tillfälligt avstängd

en: Account summary
sv: Kontosammanställning

en: Acknowledged
sv: Bekräftad

en: Activities suspended
sv: Projektet pausat

en: Activities suspended by user
sv: Aktivitet avstängd av dig

en: Address:
sv: Adress:

en: All projects
sv: Alla projekt

en: All projects(sum)
sv: Alla projekt(summa)

en: Allow fetching new tasks for this project.
sv: Tillåt hämtning av nya jobb för det här projektet.

en: Allow network activity according to your preferences
sv: Använder nätverket enligt dina inställningar

en: Allow network activity regardless of preferences
sv: Använd nätverk oberoende av inställningar

en: Allow new tasks
sv: Tillåt nya jobb

en: Allow work according to your preferences
sv: Utför arbete enligt dina inställningar

en: Allow work regardless of preferences
sv: Utför arbete oberoende av inställningar

en: Already attached to project
sv: Redan ansluten till projektet

en: An account key looks like:
sv: En kontonyckel ser ut såhär:

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
sv: Ett konto med den epostadressen finns redan och den har ettnnat lösenord än du angett..
    
    Var god besök projektets webbsajt och följ instruktionerna där.

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
sv: Ett konto med den e-postadressen finns redan och den har
    ett annat lösenord än det du än du angett..
    
    Var god besök projektets webbsajt och följ instruktionerna där.

en: An error has occurred, please check the messages tab for further
    details.
    
    Click Finish to close.
sv: Ett fel har inträffat, kolla meddelandefliken
    för fler detaljer.
    
    Klicka på Slutför för att stänga.

en: An internal server error has occurred.
sv: Ett internt serverfel har inträffat.

en: Application
sv: Applikation

en: Are you already running this project?
sv: Kör du redan det här projektet?

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
sv: Är du säker på att du vill avbryta överföringen '%s'?
    OBS! Om du avbryter slängs jobbet och du
    får inga poäng för det.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
sv: Är du säker på att du vill ta bort jobbet '%s'?
    (Utförd andel: %s, Status: %s)

en: Are you sure you want to detach from project '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort projekt '%s'?

en: Are you sure you want to display graphics on a remote machine?
sv: Är du säker på att du vill visa grafik på en fjärrmaskin?

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
sv: Är du säker på att du vill återställa projekt '%s'?

en: Ask questions and report problems
sv: Ställ frågor och rapportera problem

en: Attach to &project
sv: Anslut till ett &projekt

en: Attach to a project
sv: Anslut till projekt

en: Attach to a project to begin processing work
sv: Anslut till ett projekt och börja jobba

en: Attach to account manager
sv: Anslut till kontohanterare

en: Attach to an account manager
sv: Anslut till kontohanterare

en: Attach to project
sv: Anslut till projekt

en: Attached to %s
sv: Ansluten till %s

en: Attached to account manager
sv: Ansluten till kontohanteraren

en: Attached to project
sv: Ansluten till projektet

en: Attaching to project...
sv: Anslut till projekt...

en: Autodetect
sv: Automatisk igenkänning

en: Avg. work done
sv: Medel utfört arbete

en: BOINC Manager - Detach from %s
sv: BOINC Manager - Koppla bort %s

en: BOINC Manager - Dialup Logon
sv: BOINC Manager - Uppringd inloggning

en: BOINC Manager - Options
sv: BOINC Manager - Inställningar

en: BOINC Manager - Select Computer
sv: BOINC Manager - Välj dator

en: BOINC failed to communicate on the Internet. The most likely
    reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Please check your network or modem
    connection and hit the back button to retry the previous
    operation.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC. You must
    configure your personal firewall to let BOINC communicate
    on port 80. Once this is fixed, click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server and BOINC needs to know
    about it.
sv: BOINC kunde inte kommunicera över internet. Troliga
    orsaker är:
    
    1) Problem med anslutningen. Kolla nätverks och modem-
    anslutningen. Klicka på tillbaka för att försöka
    igen.2) En brandvägg blockerar BOINC. Du måste ställa in
    din brandvägg så den tillåter att BOINC kommunicerar
    på port 80. Klicka sedan på Tillbaka och försök igen
    
    3) Du använder en proxyserver och BOINC behöver
    information om den

en: C&onfirm password:
sv: &Bekräfta lösenord:

en: CPU time
sv: CPU-tid

en: Check the email address and password, and try again.
sv: Kolla epostadress och lösenord och försök igen.

en: Check the username and password, and try again.
sv: Kolla ditt kontonamn och lösenord försök igen.

en: Choose a &password:
sv: Välj ett &lösenord:

en: Click 'Abort transfer' to delete the file from the transfer queue. This will prevent you from being granted credit for this result.
sv: Klicka på 'Avbryt överföring' för att ta bort filen från överföringskön. Det här gör att du inte får några poäng för det här jobbet.

en: Click 'Retry now' to transfer the file now
sv: <br>Klicka på 'Försök igen' för att överföra filen nu

en: Click Finish to close.
sv: Klicka på Slutför för att stänga.

en: Click Next to configure BOINC's proxy settings.
sv: Klicka på Nästa för att konfigurera proxyinställningar.

en: Click finish to exit. You will be taken to a web page which tells
    you more about your model.
sv: Klicka på Slutför för att avsluta. Du kommer till en Webbsida
    som berättar mer om din modell.

en: Click here to disable displaying this message in the future.
sv: Klicka här för att inte visa detta meddelande i fortsättningen.

en: Client Account Creation Disabled
sv: Det går inte att skapa ett konto nu

en: Close Confirmation
sv: Bekräfta stängning

en: Commands
sv: Kommandon

en: Common questions
sv: Vanliga frågor

en: Communicating with %s.
sv: Kommunicerar med  %s.

en: Communicating with project
    Please wait...
sv: Kommunicerar med projektet
    Var god vänta...

en: Communicating with server.
sv: Kommunicerar med servern.

en: Communication deferred
sv: Kommunikation avböjd

en: Computation error
sv: Beräkningsfel

en: Configure GUI options and proxy settings
sv: Konfigurera språk- och proxyinställningar

en: Congratulations, you have now successfully started your Climate
    Change Experiment.
sv: Grattis, du har nu startat ditt Climate
    Change Experiment.

en: Connect to another computer running %s
sv: Anslut till en annan dator som kör %s

en: Connect via HTTP proxy server
sv: Anslut via HTTP proxyserver

en: Connect via SOCKS proxy server
sv: Anslut via SOCKS proxyserver

en: Connected
sv: Ansluten

en: Connected to %s
sv: Ansluten till %s

en: Connecting to %s
sv: Ansluter till %s

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Copy all messages
sv: Kopiera alla meddelanden

en: Copy all the messages to the clipboard.
sv: Kopiera alla meddelanden till urklipp.

en: Copy selected messages
sv: Kopiera valda meddelanden

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
sv: Kopiera de valda meddelandena till urklipp. Du kan välja flera meddelanden genom att hålla ner skift eller control-tangenten medan du klickar på meddelandena.

en: Copying all messages to the clipboard...
sv: Kopierar alla meddelanden till urklipp.

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
sv: Umgås med administratörer och andra användare på Einstein@Homes diskussionsforum

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
sv: Umgås med andra användare på SETI@homes diskussionsforum

en: Current status of the Einstein@Home server
sv: Aktuell status för Einstein@Homes server

en: Debug Flags
sv: Debugflaggor

en: Default Connection:
sv: Standardanslutning:

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
sv: Ta bort alla filer och alla jobb som hör till projektet och hämta nya. Du kan göra 'Skicka och Hämta' först för att skicka in färdiga jobb.

en: Detach
sv: Avsluta projekt

en: Detach computer from this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
sv: Koppla bort den här datorn från det här projektet.  Pågående jobb tas bort. (Du kan göra 'Skicka och Hämta' först för att skicka in färdiga jobb).

en: Detach from Project
sv: Ta bort projekt

en: Detaching from project...
sv: Ta bort projekt...

en: Device Profiles
sv: Deviceinställningar

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
sv: Inställningar för uppringt nät eller VPN

en: Disconnected
sv: Bortkopplad

en: Disk Space
sv: Diskutrymme

en: Do you really want to cancel?
sv: Är du säker på att du vill avbryta?

en: Don't fetch new tasks for this project.
sv: Hämta inte fler jobb för det här projektet.

en: Don't get new tasks for this project.
sv: Hämta inte fler jobb för det här projektet.

en: Download failed
sv: Kunde inte hämta

en: Download pending
sv: Avvaktar hämtning

en: Downloading
sv: Hämtar hem

en: E&xit
sv: &Avsluta

en: Elapsed Time
sv: Förlupen tid

en: Email address already in use
sv: Epostadressen används redan

en: Enter account key
sv: Ange kontonyckel

en: Enter the URL of the account manager's web site.
sv: Ange URL för kontohanterarens webbsajt

en: Enter the URL of the project's web site.
sv: Ange URL för projektets webbsajt.

en: Enter the email address and password you used on
    the web site.
sv: Ange den e-postadress och lösenord
    du använde på webbsajten.

en: Enter the username and password you used on
    the web site.
sv: Ange det användarnamn och lösenord
    du använde på webbsajten.

en: Error: invalid state '%d'
sv: Fel: ogiltig  tillstånd '%d'

en: Exit the %s
sv: Avsluta %s

en: Failed to attach to account manager
sv: Kunde inte ansluta till kontohanteraren

en: Failed to attach to project
sv: Kunde inte ansluta till projektet

en: Failed to remove account manager
sv: Kunde inte ta bortl kontohanteraren

en: Failed to update account manager
sv: Kunde inte uppdatera kontohanteraren

en: File
sv: Fil

en: For a list of BOINC-based account managers go to:
sv: För att få en lista över BOINC-baserade projekt kan du gå till:

en: For a list of BOINC-based projects go to:
sv: För se en lista med BONC-baserade projekt gå till:

en: GEO-600 project
sv: GEO-600 projektet

en: General
sv: Allmänt

en: Get current settings from %s
sv: Hämta inställningar från %s

en: Get help for climateprediction.net
sv: Få hjälp med climateprediction.net

en: Global Statistics
sv: Global statistik

en: Google Comm Failure
sv: Fel i kommunikationen med Google

en: HTTP Proxy Server Configuration
sv: Konfigurering av HTTP proxyserver

en: HTTP proxy
sv: HTTP Proxy

en: Help
sv: Hjälp

en: Host Average
sv: Datormedel

en: Host Total
sv: Datortotal

en: Host name:
sv: Datornamn:

en: How often, in minutes, should the manager remind you of possible connection events.
sv: Hur ofta, i minuter, ska hanteraren påminna dig om händelser på anslutningen.

en: If you defect from %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to defect from %s?
sv: Om du hoppar av från %s,
    behåller du alla pågående projekt,
    men du måste hantera dem manuellt.
    
    Vill du hoppa av från %s?

en: Info about your Team
sv: Visa information om ditt team

en: Info about your team
sv: Visa information om ditt team.

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
sv: Ogiltig kontonyckel. Var vänlig skriv in en korrekt kontonyckel.

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: Invalid email address; please enter a valid email address
sv: Ogiltig e-postadress. Var vänlig skriv in en korrekt e-postadress.

en: LIGO project
sv: LIGO-projektet

en: Language Selection:
sv: Välj språk:

en: Launching browser...
sv: Startar webbläsaren.

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
sv: Läs mer om projekt vid World Community Grid

en: Leave these blank if not needed
sv: Fyll bara i om det behövs

en: Licensing and copyright information.
sv: Information om licensiering och upphovsrätt

en: Login Failed.
sv: Inloggning misslyckades.

en: Message
sv: Meddelande

en: Message boards
sv: Diskussionsforum

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Messages from server:
sv: Meddelande från servern:

en: Missing URL
sv: URL saknas

en: Mode view
sv: Visningsläge

en: My Grid
sv: Min Grid

en: Name
sv: Namn

en: Net Detection Failure
sv: Nätdetekteringsfel

en: Network activity based on &preferences
sv: Nätverksåtkomst enligt inställningar

en: Network communication failure
sv: Fel på nätverkskommunikationen

en: New
sv: Ny

en: News
sv: Nytt

en: No Internet connection
sv: Det finns ingen internetanslutning

en: No new tasks
sv: Inga fler jobb

en: One project
sv: Ett projekt

en: Open %s Web...
sv: Öppna %s webb...

en: Open %s...
sv: Öppna %s...

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Please connect to the Internet and try again.
sv: Var vänlig anslut till Internet och försök igen.

en: Please enter an email address and password. You will need your email
    address if you want to change your account options or use our message
    boards.
    
    We will send you occasional emails. You can stop these at any time.
    We will not pass your email address on to others.
sv: Ange e-postadress och lösenord. Du behöver din e-postadress
    om du vill ändra dina inställningar eller använda vårt
    diskussionsforum message
    
    Vi sänder dig sporadiska e-brev. Du kan stoppa detta när du vill.
    Vi lämnar inte ut din adress till andra.

en: Please provide the email address and password you used to register
    at GridRepublic. (if you have not yet created an account at
    GridRepublic, please do so at http://www.gridrepublic.org)
sv: Ange den e-postadress och lösenord du angav vid registreringen
    hos GridRepublic. (om du inte skapat ett konto hos
    GridRepublic, gör det hos http://www.gridrepublic.org

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
sv: Var vänlig ange en URL.
    Exempelvis:
    http://www.example.com/

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
sv: Ange ett giltigt datornamn.
    Exempelvis:
    http://boincproject.example.com

en: Please specify an account key to continue.
sv: Var vänlig ange en kontonyckel för att fortsätta

en: Please wait...
sv: Var god vänta...

en: Preempted
sv: Pausad

en: Progress
sv: Utförd andel

en: Project
sv: Projekt

en: Project &URL:
sv: Projekt-&URL:

en: Project Already Attached
sv: Du är redan ansluten till projektet

en: Project Attach Failure
sv: Kommunikationsfel för projektet

en: Project Comm Failure
sv: Kommunikationsfel för projektet

en: Project Properties Failure
sv: Felaktiga inställningar för projektet

en: Project Properties URL Failure
sv: Fel URL för projektet

en: Project Started
sv: Projektet startat

en: Project URL
sv: Projekt-URL:

en: Project not found
sv: Kan inte hitta projektet

en: Project suspended by user
sv: Pausad av dig

en: Project temporarily unavailable
sv: Projektet är tillfälligt avstängt

en: Projects
sv: Projekt

en: Proxy configuration
sv: Proxyinställningar

en: Question
sv: Fråga

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
sv: Läs en detaljerad beskrivning av Einstein@Homes skärmsläckare

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
sv: Läs vanliga frågor om Einstein@Home

en: Ready to report
sv: Klar att rapportera

en: Ready to run
sv: Klar att köra

en: Reminder Frequency:
sv: Påminnelseintervall:

en: Removal from %s completed.
sv: Borttagen från %s

en: Removal succeeded!
sv: Det gick bra att ta bort

en: Remove client from account manager control.
sv: Ta bort klient från kontohanteraren.

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
sv: Rapportera alla färdiga jobb, hämta poäng, hämta de senaste inställningarna, och hämta eventuellt mer arbete.

en: Report completed work, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more work.
sv: Rapportera alla färdiga jobb, hämta poäng, hämta de senaste inställningarna, och hämta eventuellt mer arbete.

en: Report deadline
sv: Måste vara klar

en: Report problems
sv: Rapportera problem

en: Required wizard file(s) are missing from the target server.
    (lookup_account.php/create_account.php)
sv: De guider som behövs saknas på servern
    (lookup_account.php/create_account.php)

en: Research
sv: Forskning

en: Reset Project
sv: Återställ projekt

en: Reset project
sv: Återställ projekt

en: Resetting project...
sv: Återställ projekt...

en: Resource share
sv: Resursandel

en: Resume
sv: Återstarta

en: Resume tasks for this project.
sv: Återstartar jobb för detta projekt.

en: Resume work for this task.
sv: Återstarta detta jobb.

en: Resuming project...
sv: Återstarta projekt...

en: Resuming task...
sv: Återstartar jobb...

en: Retrieving host information; please wait...
sv: Hämtar datorinformation, v.g. vänta

en: Retrieving system state; please wait...
sv: Hämtar systemstatus, v.g. vänta

en: Retry &communications
sv: Försök kommunicera &igen

en: Retry Now
sv: Försök igen nu

en: Retry in
sv: Försök igen om

en: Retrying communications for project(s)...
sv: Försöker kommunicera med projekten...

en: Retrying transfer now...
sv: Försöker överföra igen...

en: Run CPU &benchmarks
sv: &Jämför datorkapacitet

en: Run based on &preferences
sv: Kör enligt &Inställningar

en: Running
sv: Kör

en: Runs BOINC CPU benchmarks
sv: Kör BOINCS CPU-benchmark

en: SOCKS Proxy Server Configuration
sv: Konfigurering av SOCKS proxyserver

en: SOCKS proxy
sv: SOCKS Proxy

en: Scheduler request pending
sv: Avvaktar begäran till schemaläggaren

en: Screensaver info
sv: Skärmsläckarinformation

en: Search for help in our help system
sv: Sök hjälp i vårat system

en: Select computer...
sv: Välj dator...

en: Show application graphics in a window.
sv: Visa applikationens grafik i ett fönster.

en: Show graphics
sv: Visa grafik

en: Show host average
sv: Visa datormedel

en: Show host total
sv: Visa datortotal

en: Show information about BOINC and %s
sv: Visa information om BOINC och %s

en: Show information about the %s
sv: Visa information om %s

en: Show user average
sv: Visa användarmedel

en: Show user total
sv: Visa användartotal

en: Showing graphics for task...
sv: Visa grafik för jobbet...

en: Size
sv: Storlek

en: Speed
sv: Hastighet

en: Start Project
sv: Starta projekt

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
sv: Starta BOINC så att bara ikonen i aktivitelsfältet syns

en: Statistics
sv: Statistik

en: Stop BOINC network activity
sv: Förhindrar att BOINC använder sig av nätverket.

en: Stop work regardless of preferences
sv: Slutar arbeta oberoende av dina inställningar

en: Summary statistics for World Community Grid
sv: Statistiksammanställning för World Community Grid

en: Suspend
sv: Pausa

en: Suspend tasks for this project.
sv: Pausa projekt.

en: Suspend work for this result.
sv: Pausa detta jobb.

en: Suspend work for this task.
sv: Pausa detta jobb.

en: Suspended
sv: Pausad

en: Suspended by user
sv: Pausad av dig

en: Suspending project...
sv: Pausar projekt

en: Suspending task...
sv: Pausa jobb...

en: Tasks
sv: Funktioner

en: Telling project to allow additional task downloads...
sv: Tillåt att projektet hämtar fler jobb...

en: Telling project to not fetch any additional tasks...
sv: Förbjud projektet att hämta fler jobb.

en: The %s's default language has been changed, in order for this change to take affect you must restart the %s.
sv: %ss inställning för språkval har ändrats. Ändringarna genomförs när du startar om %s.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
sv: Den URL du angav är inte en BOINC-baserad kontohanterare.
    
    
    Kolla URL och försök igen.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
sv: Den URL du angav hör inte till ett BOINC-baserat projekt.
    
    Kolla URL och försök igen.

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
sv: Kontohanteraren är tillfälligt oåtkomlig.
    
    Var god försök igen senare.

en: The home page of the GEO-600 project
sv: Hemsida för GEO-600-projektet

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
sv: Hemsida för Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) projektet

en: The minimum password length for this account manager is %d. Please choose a different password.
sv: Minsta tillåtna längd för lösenordet för det här projektet är %d tecken. Välj ett annat lösenord.

en: The minimum password length for this project is %d. Please choose a different password.
sv: Minsta tillåtna längd för lösenordet för det här projektet är %d tecken. Välj ett annat lösenord.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
sv: Lösenordet och det repeterade lösenordet är olika. Var god skriv in dem igen.

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
sv: Lösenordet du har skrivit in är fel,  försök igen.

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
sv: Projektet är tillfälligt oåtkomligt.
    
    Försök igen senare.

en: This project uses an "account key" to identify you.
    
    Go to the project's web site to create an account. Your account
    key will be emailed to you.
sv: Det här projektet användet en 'kontonyckel' för att känna igen dig.
    
    Gå till projektets websajt för att skapa ett kontot. Din konto-
    nyckel kommer att skickas till dej med e-post.

en: This will shut down your experiment until it restarts automatically
    following your user preferences. Close window to close the manager
    without stopping the experiment.
sv: Detta stänger av ditt experiment tills det startas automatiskt
    enligt dina insällningar. Stäng fönstret för att stänga manager
    utan att stoppa experimentet.

en: This will shut down your tasks until it restarts automatically
    following your user preferences. Close window to close the manager
    without stopping the tasks.
sv: Detta stänger av alla jobb tills de startas automatiskt
    enligt inställningar. Stäng fönstret för att stänga manager
    utan att stoppa jobben.

en: Time
sv: Tid

en: To completion
sv: Tid till färdig

en: To continue, click Next.
sv: Kliicka på Nästa för att fortsätta.

en: Transfers
sv: Överföringar

en: Update
sv: Skicka och hämta

en: Update account manager
sv: Uppdatera kontohanterare

en: Update completed.
sv: Uppdateringen färdig

en: Update from %s completed.
sv: Uppdatering från %s färdig

en: Update your device settings
sv: Uppdatera deviceinställningar

en: Updating charts...
sv: Ritar diagram...

en: Updating project...
sv: Skicka och Hämta...

en: Upload failed
sv: Kunde inte skicka

en: Upload pending
sv: Avvaktar inskickning

en: Uploading
sv: Skickar in

en: User Average
sv: Användarmedel

en: User Name:
sv: Användarnamn:

en: User Total
sv: Användartotal

en: User information
sv: Användarinformation

en: Username already in use
sv: Användarnamnet används redan

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Validation conflict
sv: Valideringskonflikt

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
sv: Visa en lista över alla datorer där du kör Einstein@Home

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
sv: Visa en lista över alla datorer där du kör SETI@home

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
sv: Visa och ändra  inställningar för ditt Einstein@home-konto

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
sv: Visa och ändra  inställningar för ditt SETI@home-konto

en: View information about your team
sv: Visa information om ditt team

en: View your account information and credit totals
sv: Visa din kontoinformation och poäng

en: View your account information, credits, and trickles
sv: Visa din kontoinformation och poäng

en: View your last week (or more) of computational results and work
sv: Visa senaste veckans (eller mer) resultat

en: We'll now guide you through the process of adding an account
    manager.
sv: Vi ska nu guida dig genom processen att
    lägga till en kontohanterare.

en: We'll now guide you through the process of attaching to a project.
sv: Den här guiden kommer att hjälpa dig att ansluta till ett projekt

en: We'll now remove this computer from %s.  You will
    be responsible for managing the BOINC client software from
    now on.
sv: Vi tar nu bor den här datorn från %s.  Du ansvarar nu
    själv för hanteringen av BOINCs 
    klientprogram.

en: Web sites
sv: Webbsajter

en: Welcome to %s!
sv: Välkommen till %s!

en: What language should the manager display by default.
sv: Vilket språk ska manager använda som standard.

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
sv: När du klickar på Slutför, kommer din webbläsare att gå till en
    sida där su kan skriva in ditt kontonamn  och inställningar.

en: Won't get new tasks
sv: Kommer inte att hämta fler jobb

en: Work done
sv: Jobbet utfört.

en: Yahoo Comm Failure
sv: Fel i kommunikationen med Yahoo

en: You are already attached to this project.
sv: Du är redan ansluten till det här projektet.

en: You are now successfully attached to the %s system.
    %s
sv: Du har nu anslutit dig till %s systemet.
    %s.

en: You are now successfully attached to this account manager.
sv: Du har nu lyckats ansluta till den här kontohanteraren.

en: You are now successfully attached to this project.
sv: Du har nu anslutit dig till det här projektet.

en: You can copy and paste the URL from your browser's address bar.
sv: Du kan klippa och klistra URLen från webbläsarens adressfält.

en: Your account
sv: Ditt konto

en: Your computers
sv: Dina datorer

en: Your preferences
sv: Dina inställningar

en: Your results
sv: Dina jobb

en: Your statistics and settings
sv: Din statistik och inställningar

en: Your team
sv: Ditt team

en: climateprediction.net News
sv: climateprediction.nets nyheter

en: minimum length %d
sv: minimilängd %d
