BOINC - en to pt_PT translation catalogue (200 entries)

en: 
    by voice, using %1Skype%2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3download and install it now%4.  When you're finished, return to this page.
pt_PT: 
    por voz, utilizando o %1Skype%2, um sistema de comunicação que utiliza a Internet. Se ainda não tem o Skype, pode %3transferi-lo e instalá-lo agora%4. Quando terminar, volte a esta página.

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
pt_PT: As %1empresas%2: utilizam o BOINC para a %3Computação em Rede de PC%4.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
pt_PT: %1Nunca%2 forneça a informação sobre o endereço de e-mail ou palavra-passe aos ajudantes do BOINC.

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
pt_PT: Os %1cientistas%2: utilizam o BOINC para criar um %3projeto de computação voluntário%4, dando-lhe o poder de milhares de CPUs e GPUs.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
pt_PT: As %1universidades%2: utilizam o BOINC para criar um %3Centro de Supercomputação de Campus Virtual%4.

en: 24-hour average:
pt_PT: Média das últimas 24 horas:

en: ATLAS@Home uses volunteer computing to run simulations for ATLAS, a particle physics experiment at CERN's Large Hadron Collider.  ATLAS searches for new particles and processes using head-on collisions of protons of extraordinary high energy.
pt_PT: O ATLAS@Home utiliza computação distribuida, para executar as simulações decorridas no ATLAS, uma experiência de física de partículas, no Large Hadron Collider do CERN. O ATLAS, pesquisa novas partículas e processos, utilizando colisões frontais de protões de alta energia.

en: Active:
pt_PT: Ativos:

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
pt_PT: Depois de instalar o BOINC no seu computador, pode-o ligar a tantos projetos quantos desejar.

en: All versions
pt_PT: Todas as versões

en: Antimalarial drug discovery
pt_PT: Descoberta de medicamentos para a Malária

en: Artificial intelligence
pt_PT: Inteligência Artificial

en: Astronomy
pt_PT: Astronomia

en: Astrophysics
pt_PT: Astrofísica

en: Astrophysics, astrobiology
pt_PT: Astrofísica, astrobiologia

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
pt_PT: Tentativa de descodificação de 3 mensagens originais (Enigma). Estes sinais foram intercetados no Atlântico Norte em 1942 e acredita-se que sejam impossíveis de descodificar.

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
pt_PT: BAM! ajuda-o a criar e a gerir as suas contas do seu projeto BOINC e ajuda-o com a configuração das preferências, adesão ou criação de equipas, ligar aos seus computadores para projetos, e muito mais. Se é um novo ou um utilizador existente do BOINC, BAM irá ajudá-lo a tirar o máximo proveito do BOINC.

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
pt_PT: A ajuda Online do BOINC permite-lhe conversar com utilizadores experientes do BOINC, que podem  responder às suas perguntas acerca do BOINC, ajudá-lo a instalar e utilizar o BOINC,  e resolver quaisquer problemas relacionados.

en: BOINC Poland Foundation
pt_PT: Fundação BOINC da Polónia

en: BOINC and Docker
pt_PT: BOINC e Docker

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
pt_PT: Os ajudantes do BOINC são voluntários não comparticipados. Os seus conselhos não são  aprovados pelo BOINC.

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
pt_PT: O BOINC é um projeto de comunidade. Qualquer pessoa é bem vinda a participar.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
pt_PT: O BOINC é um programa que lhe permite doar tempo inativo do seu computador, para projetos científicos, tais como Climateprediction.net, Rosetta@home, SETI@home, World Community Grid e muitos outros.

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
pt_PT: O BOINC é uma plataforma para computação voluntária. Inclui o cliente, servidor, componentes web, e APIS para conectar outros componentes.

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
pt_PT: O BOINC é distribuído sobre a Licença LGPL de código aberto.

en: BOINC: compute for science
pt_PT: BOINC: computação para a ciência

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
pt_PT: Parque de Investigação Biomédica de Barcelona (PRBB)

en: Be a Help Volunteer
pt_PT: Seja um Voluntário de Ajuda

en: Biology
pt_PT: Biologia

en: Biology and Medicine
pt_PT: Biologia e Medicina

en: Building BOINC
pt_PT: Construindo o BOINC

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
pt_PT: A CAS@home é alojada pelo Centro de Computação do Instituto de Altas Energias Físicas (IHEP), Academia Chinesa de Ciências, para os cientistas Chineses com projetos que estudam a estrutura das proteínas, nano-tecnologia, genomas do cancro e altas energias físicas.

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
pt_PT: CERN (Organização Europeia para a Investigação Nuclear)

en: California State University Fullerton
pt_PT: Universidade Estatal da Califórnia, Fullerton

en: Chemistry
pt_PT: Química

en: Chinese Academy of Sciences
pt_PT: Academia Chinesa de Ciências

en: Climate study
pt_PT: Estudo do clima

en: Cognitive Science
pt_PT: Ciência Cognitiva

en: Cognitive science and artifical intelligence
pt_PT: Ciência cognitiva e inteligência artificial

en: Computer Science
pt_PT: Ciência de Computação

en: Computing power
pt_PT: Poder de computação

en: Cryptography
pt_PT: Criptografia

en: Cryptography and combinatorics
pt_PT: Criptografia e combinatórios

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
pt_PT: O DENIS@Home efectua simulações electrofisiológicas cardíacas, estudando a atividade eléctrica do coração.

en: Database not available; please try again later.
pt_PT: Base de dados indisponível; por favor tente mais tarde.

en: Decode WWII submarine messages
pt_PT: Descodifique mensagens de submarinos da 2ª Grande Guerra Mundial

en: Design documents
pt_PT: Criar documentos

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
pt_PT: Determinar as formas tri-dimensionais de proteínas na pesquisa que pode levar a encontrar curas para algumas das doenças humanas mais importantes. Ao ajudar a Rosetta@home o utilizador vai ajudar a acelerar e alargar a nossa investigação de tal maneira, que não conseguiríamos sem a sua ajuda. Estará também estará a ajudar nos nossos esforços, no desenvolvimento de novas proteínas para combater doenças como o HIV, a malária, câncro e Alzheimer.

en: Development process
pt_PT: Processo de desenvolvimento

en: Development tasks
pt_PT: Desenvolvimento de tarefas

en: Discuss
pt_PT: Discussão

en: Distributed sensing
pt_PT: Sensoriamento distribuído

en: Do biomedical and environmental research
pt_PT: Realizar investigação biomédica e ambiental

en: Do research in algebraic number theory
pt_PT: Realiza pesquisa na teoria dos números algébricos

en: Do research in math, physics, and evolution
pt_PT: Efetue pesquisas em matemática, física e evolução

en: Do research in physics and astronomy
pt_PT: Efetue pesquisas em física e astronomia

en: Document
pt_PT: Documento

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: Download
pt_PT: Transferir

en: Download BOINC
pt_PT: Transferir BOINC

en: Download BOINC + VirtualBox
pt_PT: Transferir BOINC + VirtualBox

en: Earth Sciences
pt_PT: Ciências do Planeta Terra

en: Email lists
pt_PT: Listas de e-mail

en: Environmental research
pt_PT: Investigação ambiental

en: Epidemiology
pt_PT: Epidemiologia

en: Events
pt_PT: Eventos

en: Factorization of large integers
pt_PT: Fatorização de grandes íntegros

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
pt_PT: Encontrar todos os sistemas numéricos binários generalizados (em que as bases são matrizes e os dígitos são vectores) até à dimensão de 11.

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
pt_PT: Para dispositivos com Android, obtenha a aplicação BOINC na Play Store da Google; para Kindle, obtenha-a da App Store da Amazon.

en: GPU computing
pt_PT: Computação de GPU

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
pt_PT: O GPUGrid.net abre novos cenários computacionais pelo primeiro átomo molecular completo de código dinâmico (CellMD) especialmente optimizado para ser executado em GPUs NVIDIA. Novas aplicações biomédicas tornam-se de repente possiveis, podendo criar um novo papel na biologia computacional para a pesquisa biomédica.

en: Governance
pt_PT: Governança

en: Graphics
pt_PT: Gráficos

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
pt_PT: Os membros de GridRepublic executam um protetor de ecrã que permite que os seus computadores trabalhem em projetos de investigação de interesse público quando as máquinas não estão em utilização. Este protetor de ecrã não afeta o desempenho do computador hospedeiro, mais do que um simples protetor de ecrã efetua.

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Help Chinese researchers
pt_PT: Ajude pesquisadores Chineses

en: Help Spanish researchers
pt_PT: Ajude os investigadores Espanhóis

en: Help detect pulsars and gravitational waves
pt_PT: Ajude a detetar pulsares e ondas gravitacionais

en: Help students do atomic simulations
pt_PT: Ajude os estudantes a efetuar simulações atómicas

en: High-throughput computing with BOINC
pt_PT: Computação em grande escala com o BOINC

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
pt_PT: Universidade Hochschule RheinMai de Ciências Aplicadas

en: IBM Corporate Citizenship
pt_PT: Cidadania Corporativa IBM

en: If you run several projects, try an %1account manager%2 such as %3GridRepublic%4 or %5BAM!%6.
pt_PT: Se executa vários projetos, experimente um %1gestor de conta%2 como o %3GridRepublic%4 ou o %5BAM!%6.

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
pt_PT: Se já é um Voluntário de Ajuda: para editar as suas definições, %sclique aqui%s.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
pt_PT: Se é um utilizador experiente do BOINC, nós encorajamo-lo a %stornar-se um Voluntário de Ajuda%s. É uma maneira ótima de ajudar a causa de investigação científica e computação voluntária - e é divertido!

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
pt_PT: Melhore o desenho do Grande Colisor de Hadrões

en: Independent
pt_PT: Independente

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
pt_PT: Investiga as aproximações que têm de ser feitas em modelos climáticos. Ao executar o modelo milhares de vezes, esperamos descobrir como o modelo responde a pequenos ajustes a essas aproximações - apenas o suficiente para não realizar aproximações menos realistas. Isto irá permitir-nos melhorar o nosso entendimento de como os nossos modelos são sensíveis a pequenas mudanças e também factores como mudanças no dióxido de carbono e no ciclo do enxofre. Isto irá permitir-nos explorar como o clima pode mudar no próximo século sob uma ampla gama de diferentes cenários.

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
pt_PT: Portuguese

en: LANG_NAME_NATIVE
pt_PT: Português (Portugal)

en: Learn more about VirtualBox.
pt_PT: Saiba mais sobre o VirtualBox.

en: Learn more:
pt_PT: Aprender mais:

en: Leiden University, The Netherlands
pt_PT: Universidade de Leiden, Holanda

en: Life science research
pt_PT: Investigação da ciência da vida

en: Links
pt_PT: Hiperligações

en: Live help via Skype or email
pt_PT: Ajuda em directo via Skype ou por e-mail

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
pt_PT: MTA-SZTAKI - Laboratório de Sistemas Distribuídos e Paralelos (Hungria)

en: Mathematics
pt_PT: Matemáticas

en: Mathematics, computing, and games
pt_PT: Matemáticas, computação e jogos

en: Mathematics, physics, evolution
pt_PT: Matemática, física, evolução

en: Medical physiology
pt_PT: Fisiologia Médica

en: Medical, environmental and other humanitarian research
pt_PT: Investigação médica, ambiental e outras humanitárias

en: Message boards
pt_PT: Fóruns de Discussão

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
pt_PT: MindModeling@Home usa a modelagem de processo cognitivo computacional para entender melhor a mente humana e, especificamente, para estudar os mecanismos e processos que permitam moderar o desempenho humano e a aprendizagem.

en: Molecular biology
pt_PT: Biologia Molecular

en: Molecular biology, Computer Science
pt_PT: Biologia Molecular, Ciência Computacional

en: Molecular simulations of proteins
pt_PT: Simulações moleculares de proteínas

en: Multiple applications
pt_PT: Múltiplas aplicações

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
pt_PT: A NFS@Home é um projeto de pesquisa que utiliza computadores conectados à Internet para executar alguns passos na factorização de inteiros grandes. Como um jovem estudante, obtenha a sua primeira experiência em quebrar um número inteiro em fatores primos, como 15 = 3 * 5 ou 35 = 5 * 7. A NFS@Home é uma continuação dessa experiência, apenas com números inteiros que contêm centenas de dígitos.

en: News
pt_PT: Notícias

en: News is available as an %sRSS feed%s
pt_PT: As notícias estão disponíveis como %sFeed RSS%s

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
pt_PT: NumberFields@home pesquisa por campos com propriedades especiais. A aplicação principal desta pesquisa é no reino da teoria dos números algébricos. Os teóricos dos números podem explorar os dados, de forma a encontrar padrões interessantes para os ajudar a formularem conjeturas sobre campos de números. Em última análise, esta pesquisa levará a uma compreensão mais profunda das propriedades profundas dos números, os blocos de construção básicos de toda a matemática.

en: Other ways to help:
pt_PT: Outras maneiras de ajudar:

en: Overview
pt_PT: Visão Geral

en: Oxford University
pt_PT: Universidade de Oxford

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
pt_PT: O POEM@HOME utiliza uma abordagem computacional para prever a estrutura biologicamente activa das proteínas, para compreender os mecanismos de processamento de sinal quando as proteínas interagem entre si, para compreender doenças relacionadas com o mau funcionamento ou agregação de proteínas e, para desenvolver novos medicamentos com base na estrutura tridimensional de proteínas biologicamente importantes.

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
pt_PT: Analisar e converter as redes semânticas para utilizar no FreeHAL, uma inteligência artificial que utiliza redes semânticas, derivações, bases de dados de classes gramaticais e marcadores de classes gramaticais para imitar o comportamento humano em conversas.

en: Physical Science
pt_PT: Ciência Física

en: Physics
pt_PT: Física

en: Physics, biochemistry, and others
pt_PT: Física, bioquímica e outros

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
pt_PT: A Primegrid tem multiplos projectos de pesquisa por diferentes formas de números primos muito grandes, incluindo a pesquisa para o maior número primo conhecido.

en: Projects
pt_PT: Projetos

en: Protein structure prediction
pt_PT: Predição de estruturas proteicas

en: Publicize
pt_PT: Publicitar

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
pt_PT: A Rede Quake-Catcher utiliza sensores anexados aos computadores e smartphones para detetar ondas sísmicas.

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
pt_PT: O RNA World procura identificar, analisar e prever estruturalmente o desenho das moléculas de RNA com base no software bioinformático estabelecido.

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
pt_PT: A Radioactive@Home está a criar um mapa gratuito e atualizado continuamente dos níveis de radiação, utilizando sensores ligados aos computadores dos voluntários. Tem de adquirir um sensor para participar.

en: Release notes
pt_PT: Notas de lançamento

en: Rensselaer Polytechnic Institute
pt_PT: Instituto Politécnico Rensselaer

en: Report bugs
pt_PT: Reportar bugs

en: Research in physics, material science, and biomedicine
pt_PT: Pesquisa em física, material científico e biomedicina

en: Return to BOINC main page
pt_PT: Regressar à página principal do BOINC

en: Run applications from distributed.net
pt_PT: Executar aplicações de distributed.net

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
pt_PT: SETI (Procura de Vida Inteligente Extraterrestre) é uma área científica cujo objectivo é detectar vida inteligente fora da Terra. Um método, conhecido como radio SETI, usa rádio-telescópios para ouvir sinais de rádio de banda estreita do espaço. Estes sinais não são conhecidos como ocorrendo naturalmente e, como tal a sua detecção providenciaria evidências de tecnologia extraterrestre.

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
pt_PT: Procura de contra-exemplos para duas conjecturas relacionadas com a identificação de números primos

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
pt_PT: Pesquise por evidências de vida extraterrestre

en: Search for large prime numbers
pt_PT: Procure por números primos grandes

en: Search for spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO and GEO gravitational wave detectors, and from the Arecibo radio observatory.  Einstein@Home is a World Year of Physics 2005 project supported by the American Physical Society (APS) and by a number of international organizations.
pt_PT: Procura de estrelas giratórias de neutrões (também chamados de pulsares) usando dados do LIGO e detectores de ondas gravitacionais GEO e do observatório Arecibo. O Einstein@Home é o projecto do Ano Mundial da Física de 2005 apoiado pela Sociedade Americana de Física (APS) e por um número de organizações internacionais.

en: Seismology
pt_PT: Sismologia

en: Simulate high-energy particle collisions
pt_PT: Simule colisões de partículas de alta energia

en: Simulate high-energy particle collisions for CERN
pt_PT: Simule colisões de partículas de alta energia para o CERN

en: Simulation models of the transmission dynamics and health effects of malaria are an important tool for malaria control. They can be used to determine optimal strategies for delivering mosquito nets, chemotherapy, or new vaccines which are currently under development and testing.  Such modeling is extremely computer intensive, requiring simulations of large human populations with a diverse set of parameters related to biological and social factors that influence the distribution of the disease.
pt_PT: Os modelos de simulação da transmissão dinâmica e efeitos da saúde da malária são uma ferramenta importante para o controlo da mesma. Estes podem ser utilizados para determinar as estratégias óptimas para a distribuição das redes mosquiteiras, ou novas vacinas que estão actualmente em desenvolvimento ou em teste. Tais modelagens são extremamente intensivas (computador), necessitando de simulações de uma grande população de humanos com uma definição diversa de parâmetros relacionados com os factores biológicos e sociais que influenciam a distribuição da doença.

en: Software development
pt_PT: Desenvolvimento do programa

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
pt_PT: Resolução de problemas pacticamente impossíveis (funções discretas problemas de inversão, optimização discreta, bioinformática, etc.), que podem ser efectivamente reduzidos a um problema de satisfatibilidade booleana.

en: Source code
pt_PT: Código fonte

en: Spanish universities and research centers
pt_PT: Universidades Espanholas e Centros de Investigação

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Study computational complexity
pt_PT: Estude a complexidade computacional

en: Study number theory
pt_PT: Estude a teoria dos números

en: Study the Collatz Conjecture
pt_PT: Estude a Conjetura de Collatz

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
pt_PT: Estudo da Conjetura Collatz, uma conjetura não resolvida nas matemáticas

en: Study the factorization of large integers
pt_PT: Estude a fatorização de grandes íntegros

en: Study the properties of prime numbers
pt_PT: Estude as propriedades dos números primos

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
pt_PT: Estude a estrutura da galáxia da Via Láctea

en: Support science from the University of North Dakota
pt_PT: Apoie a ciência da Universidade do Dakota do Norte

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
pt_PT: Cálculos cientificos de superfície usando a Dinâmica Clássica. Leiden Classical permite que os voluntários, estudantes e outros cientistas submetam os seus cálculos pessoais na rede. Cada utilizador tem a sua própria fila de espera pessoal para trabalhos na Classical Dynamics. Desta forma os alunos têm utilizado a rede para simular argôn líquido, ou para testar a validade da lei do gás ideal fazendo as simulações na rede.

en: System requirements
pt_PT: Requisitos do sistema

en: Test
pt_PT: Teste

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
pt_PT: Testes e comparação de métodos heurísticos para obter separações de algoritmos paralelos que trabalham em sistemas CAD para a concepção de sistemas de controlo de lógica.

en: The BOINC project
pt_PT: O Projecto BOINC

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
pt_PT: O Citizen Science Grid dedica-se a apoiar uma ampla gama de projetos de pesquisa e projectos educacionais, utilizando computação distribuida voluntária e área científica da sociedade civil.

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
pt_PT: O Large Hadron Collider (LHC) é um acelerador de partículas no CERN, a Organização Europeia para a Pesquisa Nuclear, o maior laboratório do mundo de física de partículas. É o instrumento mais poderoso jamais construido para investigar as propriedades de partículas. O LHC@home corre simulações para melhorar o design do LHC e os seus detectores.

en: The Lattice Project, developed and administered at the University of Maryland, supplies computing power to researchers worldwide who are studying evolutionary relationships using DNA and protein sequence data.
pt_PT: O Projecto Lattice, desenvolvido e administrado na Universidade de Maryland, fornece poder de computação aos investigadores de todo o mundo, que estudam as relações evolutivas utilizando DNA e dados de sequências proteícas

en: The Swiss Tropical Institute
pt_PT: Instituto Tropical da Suiça

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
pt_PT: O objectivo do projecto, é derivar formas e fazer a rotação de uma parte significativa da população de asteróides. Os dados de análise são recolhidos, através da fotometria existente. Os resultados são modelos de asteroides convexos,  que permitem definir a direcção do eixo de rotação e o período de rotação.

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
pt_PT: O Cosmology@Home tem como objetivo a procura de um modelo, que melhor descreva o nosso Universo e encontrar uma série de modelos que correspondam aos dados físicos disponíveis das partículas astronómicas.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
pt_PT: O objectivo do Milkyway@Home é criar um modelo tridimensional altamente preciso da galáxia Via Láctea, utilizando os dados recolhidos pela Sloan Digital Sky Survey.

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
pt_PT: O parasita que causa a malária continua a desenvolver resistência à medicação disponível. Necessitamos urgentemente de descobrir novos medicamentos, analisando novas proteínas no parasita. O projeto FIND@Home tem como intuito encontrar estes novos alvos.

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
pt_PT: TheSkyNet Pogs é um projeto de astronomia que estuda 16 diferentes galáxias, incluindo a luminosidade, massa, quantidade de poeira e a velocidade de formação das estrelas. Pretendemos utilizar o processamento do seu computador pessoal, para realizar cálculos complexos de pixeis em vários comprimentos de onda (ultravioleta, luz óptica e no infravermelho próximo) imagens de galáxias para produzir um mapa que vai ajudar os astrônomos a entender melhor o universo.

en: This page is %stranslatable%s.
pt_PT: Esta página pode ser %straduzida%s.

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
pt_PT: Este projeto, utiliza a tecnologia de máquina virtual CERN desenvolvida para a simulação de eventos de física do LHC, nos computadores dos voluntários. Requer a instalação do VirtualBox no seu computador.

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
pt_PT: Promover a pesquisa sem fins lucrativos para alguns dos problemas mais críticos da humanidade, criando a maior rede de computação voluntária do mundo. A pesquisa inclui o HIV-AIDS, cancro e doenças tropicais negligenciadas, energia solar, água potável e muitos mais.

en: Top 100 volunteers
pt_PT: Melhores 100 Voluntários

en: Translate
pt_PT: Traduzir

en: Univ. of Wisconsin - Milwaukee, Max Planck Institute
pt_PT: Universidade de Wisconsin - Milwaukee, Instituto Max Planck

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
pt_PT: O Universe@Home tem o intuito de criar a primeira base de dados que simule o conteúdo estelar do Universo, desde as estrelas mais antigas até aos mais exóticos buracos negros.

en: University College Dublin
pt_PT: Colégio Universitário de Dublin

en: University of California, Berkeley
pt_PT: Universidade da Califórnia, Berkeley

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
pt_PT: Universidade de Ilinois em Urbana-Champaign

en: University of Karlsruhe (Germany)
pt_PT: Universidade de Karlsruhe (Alemanha)

en: University of Maryland Center for Bioinformatics and Computational Biology
pt_PT: Centro de BioInformáticas e Biologia Computacional na Universidade de Maryland

en: University of Washington
pt_PT: Universidade de Washington

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
pt_PT: Utilize o tempo inativo do seu computador (Android, Linux, Mac ou Windows) para curar doenças, estudar o aquecimento global, descobrir pulsares, e realizar muitos outros tipos de pesquisa científica. É de confiança, seguro, e fácil:

en: Various Spanish research projects
pt_PT: Vários projetos de investigação Espanhóis

en: Version history
pt_PT: Histórico das Versões

en: Volunteer
pt_PT: Voluntário

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
pt_PT: Estão disponíveis voluntários falando vários idiomas. Por favor seleccione a língua (o número de ajudantes é mostrado):

en: We recommend that you also install VirtualBox, so your computer can work on science projects that require it.
pt_PT: Nós recomendamos que instale também o VirtualBox, e assim, o seu computador pode trabalhar em projetos de ciência que o necessitem.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
pt_PT: Nós recomendamos que transfira o BOINC da Amazon Appstore ou da Google Play Store, não daqui.

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
pt_PT: Estamos sempre à procura de programadores para nos ajudarem a manter e desenvolver o BOINC.

en: You can choose to support %1projects%2 such as %3, %4, and %5, among many others.
pt_PT: Pode escolher apoiar %1projetos%2 tais como %3, %4, e %5, entre muitos outros.

en: You can communicate with a helper
pt_PT: Pode comunicar com um ajudante

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
pt_PT: Poderá executar este software num computador se for o proprietário do mesmo, ou tiver permissão para isso.

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
pt_PT: O Yoyo@home é um intermediário entre o BOINC e vários projectos de computação existentes: ECM, Muon, Evolution@home e distributed.net

en: by email
pt_PT: por e-mail

en: computers.
pt_PT: computadores.

en: for %s
pt_PT: para %s

en: using Skype chat
pt_PT: utilizando o chat do Skype

en: volunteers,
pt_PT: voluntários,
