BOINC - en to da translation catalogue (191 entries)

en: 
    by voice, using %1Skype%2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3download and install it now%4.  When you're finished, return to this page.
da: 
    via opkald med %1Skype%2, et gratis internetbaseret telefonisystem. Hvis du ikke allerede har Skype, kan du %3downloade og installere det nu%4. Når du er færdig, vend da tilbage til denne side.

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
da: %1Virksomheder%2: brug BOINC til %3grid-computing på skrivebordet%4.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
da: Giv %1aldrig%2 information om emailadresse eller adgangskode til BOINC-hjælpere.

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
da: %1Forskere%2: Brug BOINC til at oprette et %3beregningsprojekt for frivillige%4, som giver dig kræfterne fra tusinder af processorer og grafikkort.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
da: %1Universiteter%2: brug BOINC til at oprette et %3virtuelt supercomputer-center på campus%4.

en: 24-hour average:
da: 24-timers gennemsnit:

en: ATLAS@Home uses volunteer computing to run simulations for ATLAS, a particle physics experiment at CERN's Large Hadron Collider.  ATLAS searches for new particles and processes using head-on collisions of protons of extraordinary high energy.
da: ATLAS@Home benytter frivilliges computere til at køre simuleringer for ATLAS - et partikelfysikeksperiment ved CERNs Large Hadron Collider. ATLAS leder efter nye partikler og processer gennem kollisioner mellem protoner ved ekstraordinært høje energiniveauer.

en: Active:
da: Aktive:

en: Add-ons
da: Tilføjelser

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
da: Efter du har installeret BOINC på din computer, kan du forbinde den til så mange af disse projekter, som du har lyst til.

en: All versions
da: Alle versioner

en: Antimalarial drug discovery
da: Antimalariel medicinopdagelse

en: Artificial intelligence
da: Kunstig Intelligens

en: Astronomy
da: Astronomi

en: Astrophysics
da: Astrofysik

en: Astrophysics, astrobiology
da: Astrofysik, astrobiologi

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
da: Forsøg på at afkode 3 originale Enigma-beskeder. Signalerne blev opfanget i det nordlige Atlanterhav i 1942, og menes aldrig at være blevet afkodet.

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
da: BAM! hjælper dig med at oprette og håndtere dine BOINC projektkonti og hjælper dig med indstillinger, med at melde dig på et hold eller oprette et nyt hold, med at forbinde dine computere til projekter og meget mere. Uanset om du er en ny eller en eksisterende BOINC bruger, hjælper BAM dig med at få mest muligt ud af BOINC.

en: BOINC %s
da: BOINC v%s

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
da: BOINC Live Hjælp giver dig en-til-en hjælp af en erfaren BOINC bruger, som kan svare på spørgsmål om BOINC og hjælpe dig med at installere og anvende BOINC samt fejlsøge på problemer.

en: BOINC Poland Foundation
da: BOINC Fond Polen

en: BOINC and Docker
da: BOINC og Docker

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
da: BOINC hjælpere er ulønnede frivillige. Deres råd er ikke godkendt af BOINC.

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
da: BOINC er et fællesskabsbaseret projekt. Alle er velkomne til at deltage.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
da: BOINC er et program, der lader dig donere din ubrugte computertid til videnskabelige projekter som SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid og mange andre.

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
da: BOINC er en software platform til frivillig beregning. Det omfatter en klient, en server, webkomponenter samt  API'er til at forbinde til andre komponenter.

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
da: BOINC distribueres i henhold til open-source licensen LGPL.

en: BOINC: compute for science
da: BOINC: beregn for videnskaben

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
da: Barcelona Biomedicinsk Forskningspark (PRBB)

en: Be a Help Volunteer
da: Bliv frivillig hjælper

en: Biology
da: Biologi

en: Biology and Medicine
da: Biologi og medicin

en: Building BOINC
da: Byg BOINC

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
da: CAS@home er hostet af Beregningscentret på Institut for Højenergifysik (IHEP) på Det Kinesiske Forskningsakademi og bruges af kinesiske forskere med projekter der studerer proteinstrukturerer, nanoteknologi, kræft genomforskning og højenergifysik.

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
da: CERN (den europæiske organisation for kerneforskning)

en: Chemistry
da: Kemi

en: Chinese Academy of Sciences
da: Det kinesiske videnskabsakademi

en: Climate study
da: Klimastudier

en: Cognitive Science
da: Kognitiv videnskab

en: Cognitive science and artifical intelligence
da: Kognitiv videnskab og kunstig Intelligens

en: Computer Science
da: Datalogi

en: Computing power
da: Computerkraft

en: Cryptography
da: Kryptografi

en: Cryptography and combinatorics
da: Kryptografi og kombinatorik

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
da: DENIS@Home udfører elektrofysiologiske hjertesimulationer for at undersøge hjertets elektriske aktivitet.

en: Database not available; please try again later.
da: Databasen er ikke tilgængelig; prøv venligst igen senere.

en: Decode WWII submarine messages
da: Dekrypter 2. verdenskrig ubåds beskeder

en: Design documents
da: Designdokumenter

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
da: Fastslå den tredimensionale form af proteiner til brug for forskning, der i sidste ende kan føre til at finde en kur mod nogle af de væsentligste menneskelige sygdomme. Ved at køre Rosetta@home hjælper du os med at accelerere og udvide vores forskning på en måde vi umuligt kunne forsøge uden din hjælp. Du vil også hjælpe os i vores bestræbelser på at designe nye proteiner til at bekæmpe sygdomme såsom HIV, malaria, kræft og Alzheimers.

en: Development process
da: Udviklingsproces

en: Development tasks
da: Udviklingsopgaver

en: Discuss
da: Diskutér

en: Distributed sensing
da: Distribueret føling

en: Do biomedical and environmental research
da: Udfør biomedicinsk forskning og miljøforskning

en: Do research in algebraic number theory
da: Udfør forskning i algebraisk talteori

en: Do research in math, physics, and evolution
da: Foretag forskning i matematik, fysik og udvikling

en: Do research in physics and astronomy
da: Gør forskning i fysik og astronomi

en: Document
da: Dokument

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Earth Sciences
da: Geovidenskaber

en: Email lists
da: Email-lister

en: Environmental research
da: Miljøforskning

en: Epidemiology
da: Epidemologi

en: Events
da: Arrangementer

en: Factorization of large integers
da: Faktorisering af store heltal

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
da: Find alle de generaliserede binære talsystemer (hvor basen er matricer og cifre er vektorer) op til 11 dimensioner.

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
da: Til Android-enheder kan du hente BOINC app'en i Google Play butikken og til Kindle enheder kan du hente den fra Amazon App butikken.

en: GPU computing
da: GPU-beregning

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
da: GPUGrid.net åbner op for nye beregningsmæssige scenarier via den første helatomsmolekylære dynamiske kode (CellMD) specielt optimeret til at køre på nVidia grafikkort. Nye biomedicinske anvendelser bliver pludselig muliggjort, hvilket giver en ny rolle til beregningsmæssig biologi til biomedicinsk forskning.

en: Governance
da: Styring

en: Graphics
da: Grafik

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
da: GridRepublic medlemmer kører en pauseskærm, som tillader deres computere at arbejde på forskningsprojekter af offentlig interesse mens deres maskiner ikke er i brug. Denne pauseskærm påvirker ikke ydelsen på værtscomputeren mere end en almindelig pauseskærm.

en: Help
da: Hjælp

en: Help Chinese researchers
da: Hjælp kinesiske forskere

en: Help Spanish researchers
da: Hjælp spanske forskere

en: Help detect pulsars and gravitational waves
da: Hjælp med at finde pulsarer og tyngdebølger

en: Help students do atomic simulations
da: Hjælp studerende med at foretage atom-niveau simuleringer

en: High-throughput computing with BOINC
da: "High-throughput" beregning med BOINC

en: If you run several projects, try an %1account manager%2 such as %3GridRepublic%4 or %5BAM!%6.
da: Hvis du kører flere projekter, prøv da en %1kontomanager%2 som fx %3GridRepublic%4 eller %5BAM!%6.

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
da: Hvis du allerede er frivillig hjælper: %sklik her%s for at redigere dine indstillinger.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
da: Hvis du er en øvet BOINC-bruger, opfordrer vi dig til at %sblive en frivillig hjælper%s. Det er en god måde at hjælpe videnskabelig forskning og frivillig beregning – og det er sjovt!

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
da: Forbedre designet af LHC acceleratoren

en: Independent
da: Uafhængig

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
da: Undersøg de approksimationer, der er nødt til at blive lavet i de førende klimamodeller. Ved at køre modellen tusinder af gange, håber vi på at finde ud af, hvordan modellerne reagerer på mindre justeringer i disse approksimationer - små nok til ikke at gøre approksimationerne mindre realistiske. Dette vil hjælpe os til en bedre forståelse for, hvor følsomme vores modeller er overfor små ændringer og også overfor ting som ændringer i kuldioxid og i svovlkredsløbet. Dette vil gøre det muligt for os at undersøge, hvordan klimaet kan ændre sig i det næste århundrede i en lang række forskellige scenarier.

en: Learn more about VirtualBox.
da: Lær mere om VirtualBox.

en: Learn more:
da: Få mere at vide:

en: Leiden University, The Netherlands
da: Leiden Universitet, Holland

en: Life science research
da: Biovidenskabelig forskning

en: Live help via Skype or email
da: Live hjælp via Skype eller email

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
da: MTA-SZTAKI laboratorium for parallelle og distribuerede systemer (Ungarn)

en: Mathematics
da: Matematik

en: Mathematics, computing, and games
da: Matematik, beregning og spil

en: Mathematics, physics, evolution
da: Matematik, fysik, evolution

en: Medical physiology
da: Medicinsk fysiologi

en: Medical, environmental and other humanitarian research
da: Medicinsk, miljømæssig og anden humanitær forskning

en: Message boards
da: Forum

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
da: MindModeling@Home anvender beregningsmæssig kognitiv procesmodellering til bedre at forstå det menneskelige sind og til specifikt at studere de mekanismer og processer som muliggør og styrer menneskelig præstation og læring.

en: Molecular biology
da: Molekylærbiologi

en: Molecular biology, Computer Science
da: Molekylærbiologi, datalogi

en: Molecular simulations of proteins
da: Molekylære simuleringer af proteiner

en: Multiple applications
da: Adskillige anvendelser

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
da: NFS@Home er et forskningsprojekt som benytter computere forbundne via Internettet til at udføre gittersigtningen i talfeltssigtningsfaktorisering af store heltal. Som ung skoleelev fik du din første erfaring med at primtalsfaktorisere heltal som fx 15 = 3 * 5 eller 35 = 5 * 7. NFS@Home er en udvidelse af denne erfaring blot med heltale bestående af hundredevis af cifre.

en: News
da: Nyheder

en: News is available as an %sRSS feed%s
da: Nyheder er tilgængelige som en %sRSS-strøm%s

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
da: NumberFields@home søger efter felter med særlige egenskaber. Den primære anvendelse af denne forskning skal findes indenfor algebraisk talteori. Talteoretikere kan gennemsøge data for interessante mønstre, der kan hjælpe dem til at formulere formodninger om talfelter. I sidste ende vil denne forskning føre til en dybere forståelse for de dybe talegenskaber, der er den basale byggesten i al matematik.

en: Other ways to help:
da: Andre måder at hjælpe på:

en: Overview
da: Oversigt

en: Oxford University
da: Oxford Universitet

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
da: POEM@home bruger en beregningsmæssig tilgang for at forudsige proteiners biologisk aktive struktur, for at forstå mekanismerne for signalbehandling når proteiner interagerer med hinanden, for at forstå sygdomme relateret proteinfejl og aggregering, og for at udvikle nye medikamenter baseret på biologisk vigtige proteiners basale tredimentionelle struktur.

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
da: Analysér og konvertér semantiske net for brug i FreeHAL, en kunstig intelligens, der bruger semantiske netværk, stemmers, dele af taledatabaser og dele af taletaggers for at imitere menneskelig opførsel i konversationer.

en: Physical Science
da: Fysisk videnskab

en: Physics
da: Fysik

en: Physics, biochemistry, and others
da: Fysik, biokemi og andre

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
da: Primegrid har flere projekter, der søger efter forskellige former for meget store primtal, der iblandt søgning efter det størts kendte primtal.

en: Projects
da: Projekter

en: Protein structure prediction
da: Forudsigelse af proteinstruktur

en: Publicize
da: Offentliggør

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
da: Quake-Catcher Netværket benytter sensorer forbundet til computere og smartphones til at opfange seismiske bølger.

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
da: RNA World søger at identificere, analysere, strukturelt forudsige og designe RNA molekyler på basis af etableret bioinformationssoftware.

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
da: Radioactive@Home opbygger et gratis og løbende opdateret kort over strålingsniveauer ved at benytte sensorer forbundet til de frivillige deltageres computere. Du skal købe en sensor for at deltage.

en: Release notes
da: Udgivelsesnoter

en: Rensselaer Polytechnic Institute
da: Rensselaer polyteknisk institut

en: Report bugs
da: Rapporter fejl

en: Research in physics, material science, and biomedicine
da: Forskning i fysik, materialevidenskab og biomedicin

en: Return to BOINC main page
da: Tilbage til BOINC-hovedsiden

en: Run applications from distributed.net
da: Kør applikationer fra distributed.net

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
da: SETI (søgning efter udenjordisk intelligens) er et videnskabeligt område, hvis mål er at opdage intelligent liv uden for Jorden. Én tilgang, kendt som radio-SETI, bruger radioteleskoper for at lytte efter radiosignaler med smal båndbredde fra rummet. Sådanne signaler forekommer, så vidt vides, ikke naturligt, så sådan en opdagelse ville give bevis for udenjordisk teknologi.

en: Search
da: Søg

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
da: Søgning efter modeksempler til to formodninger, relateret til identificeringen af primtal

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
da: Søg efter tegn på liv i rummet

en: Search for large prime numbers
da: Søg efter store primtals numre

en: Search for spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO and GEO gravitational wave detectors, and from the Arecibo radio observatory.  Einstein@Home is a World Year of Physics 2005 project supported by the American Physical Society (APS) and by a number of international organizations.
da: Søgning efter roterende neutronstjerner (også kendt som pulsarer) ved hjælp af data fra gravitationsbølgedetektorerne LIGO og GEO og fra radioobservatoriet Arecibo. Einstein@Home er et projekt fra World Year of Physics 2005, støttet af the American Physical Society (APS) og af et antal internationelle organisationer.

en: Seismology
da: Seismologi

en: Simulate high-energy particle collisions
da: Simuler højenergi partikel kollisioner

en: Simulate high-energy particle collisions for CERN
da: Simuler højenergi partikel kollisioner for CERN

en: Simulation models of the transmission dynamics and health effects of malaria are an important tool for malaria control. They can be used to determine optimal strategies for delivering mosquito nets, chemotherapy, or new vaccines which are currently under development and testing.  Such modeling is extremely computer intensive, requiring simulations of large human populations with a diverse set of parameters related to biological and social factors that influence the distribution of the disease.
da: Simuleringer af transmissionsdynamik og helbredsmæssige virkninger af malaria er et vigtigt redskab i forbindelse med malariabekæmpelse. De kan bruges til at fastslå optimale strategier for leverance af myggenet, kemoterapi eller nye vacciner som nu er under udvikling og test. Sådanne simuleringer er ekstremt beregningstunge og kræver simulering af store menneskelige befolkningsgrupper med en stor mængde parametre relateret til biologiske og sociale faktorer, som har betydning for spredningen af sygdommen.

en: Software development
da: Softwareudvikling

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
da: Løs svære og praktisk vigtige problemer (opgaver med at finde inverse funktioner for diskrete funktioner, diskret optimering, bioinformatik osv.) der effektivt kan reduceres til boolske satisfyability problemer.

en: Source code
da: Kildekode

en: Spanish universities and research centers
da: Spanske universiteter og forskningscentre

en: Statistics
da: Statistik

en: Study computational complexity
da: Studér bereningsmæssig kompleksitet

en: Study number theory
da: Studer tal-teori

en: Study the Collatz Conjecture
da: Studér Collatz formodningen

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
da: Studier af Collatz-formodningen, en uløst formodning i matematik

en: Study the factorization of large integers
da: Studér primtalsfaktorisering af store heltal

en: Study the properties of prime numbers
da: Studere primtalsegenskaber

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
da: Studer strukturen af galaksen Mælkevejen

en: Support science from the University of North Dakota
da: Støt forskning på University of North Dakota

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
da: Overfladevidenskabelige beregninger vha. klassisk dynamik. Leiden Classical lader frivillige, studerende og forskere indsende deres personlige beregninger til netværket. Hver bruger har sin egen personlige kø af klassiskdynamiske jobs. På denne måde har studerende benyttet netværket til at simulerer flydende argon, eller til at teste gyldigheden af idealgasloven ved faktisk at udføre simulationerne gennem netværket.

en: System requirements
da: Systemkrav

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
da: Test og sammenligning af heuristiske metoder til at få separerede parallelle algoritmer til at virke i et CAD system til at designe logiske kontrolsystemer.

en: The BOINC project
da: BOINC-projektet

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
da: Citizen Science Grid er dedikeret til at støtte et bredt spektrum af forsknings- og undervisningsprojekter gennem anvendelse af frivilliges computere og borgervidenskab.

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
da: The Large Hadron Collider (LHC) er en partikelaccelerator hos CERN, den europæiske organisation for kerneforskning, verdens største laboratorium for partikelfysik. Det er det kraftigste instrument, der nogensinde er bygget for at udforske partiklernes egenskaber. LHC@home kører simuleringer for at forbedre LHC's design og dens detektorer.

en: The Lattice Project, developed and administered at the University of Maryland, supplies computing power to researchers worldwide who are studying evolutionary relationships using DNA and protein sequence data.
da: Gitterprojektet udviklet og administreret af University of Maryland giver regnekraft til forskere verden over som studerer evolutionære relationer ved hjælp af DNA og proteinsekvensdata.

en: The Swiss Tropical Institute
da: Det Schweiziske Tropeinstitut

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
da: Projektets mål er at udlede form og rotation på en betydelig mængde af asteroiderne. Som inputdata bruger vi den tilgængelige asteroidefotometri. Resultatet er modeller over asteroidernes konvekse form inklusiv rotationsaksens retning og rotationsperioden.

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
da: Målet for Cosmology@Home er at søge efter den model, der bedst beskriver vores univers, og at finde den mængde modeller, som passer sammen med den eksisterende atronomiske data for partikelfysik.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
da: Målet for Milkyway@Home er at skabe en yderst præcis tredimentionel model af vores galakse, Mælkevejen, ved hjælp af data, der er samlet af the Sloan Digital Sky Survey.

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
da: Parasitten som forårsager malaria udvikler løbende resistens overfor den tilgængelige medicin. Vi har derfor akut behov for at opdage nye lægemidler, som går målrettet efter nye proteiner i parasitten. Find@Home projektet har som formål at finde disse nye mål.

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
da: TheSkyNet POGS er et astronomiprojekt som studerer 16 forskellige galaktiske egenskaber herunder lysstyrke, masse, støvmængde og hvor hurtigt stjerner dannes. Vi bruger din regnekraft til at udføre pixel-for-pixel beregninger på multibølgelængdebilleder (ultraviolet, synligt og nær-infrarødt lys) af galakser for at opbygge et atlas, som vil hjælpe astronomer til bedre at forstå de fjerntliggende dele af vores univers.

en: This page is %stranslatable%s.
da: Denne side kan %soversættes%s.

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
da: Dette projekt benytter CERN-udviklet virtuel maskine teknologi til simulering af fysiske LHC hændelser på frivilliges computere. Kræver at du installerer VirtualBox på din computer

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
da: At understøtte kritisk non-profit forskning i nogle af menneskehedens mest presserende problemer ved at oprette verdens største beregningsnetværk. Forskningen inkluderer HIV-AID, kræft, tropesygdomme og forsømte sygdomme, solenergi, rent vand og meget andet.

en: Top 100 volunteers
da: Top-100 frivillige

en: Translate
da: Oversæt

en: Univ. of Wisconsin - Milwaukee, Max Planck Institute
da: Wisconsin Universitet - Milwaukee, Max Planck Instituttet

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
da: Universe@Home har som mål at opbygge den første database over det simulerede stjerneindhold i universet fra de første stjerner til de meste eksotiske binære sorte huller.

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
da: University of Illinois ved Urbana-Champaign

en: University of Karlsruhe (Germany)
da: Karlsruhe Universitet (Tyskland)

en: University of Maryland Center for Bioinformatics and Computational Biology
da: University of Maryland Center for Bioinformatik og Beregningsmæssig Biologi

en: University of Washington
da: Washington Universitet

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
da: Brug den ledige tid på din computer (Windows, Mac, Linux eller Android) til at helbrede sygdomme, studere global opvarmning, opdage pulsarer og foretage mange andre typer videnskabelig forskning. Det er sikkert og nemt:

en: Various Spanish research projects
da: Diverse spanske forskningsprojekter

en: Version history
da: Versionshistorik

en: VirtualBox %s
da: VirtualBox v%s

en: Volunteer
da: Deltag som frivillig

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
da: Frivillige der taler mange forskellige sprog er tilgængelige. Vælg venligst et sprog (antal hjælpere vises):

en: We recommend that you also install VirtualBox, so your computer can work on science projects that require it.
da: Vi anbefaler, at du også installerer VirtualBox, så din computer kan arbejde på videnskabelige projekter, som kræver det.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
da: Vi anbefaler, at du downloader BOINC fra Google Play-butikken eller Amazon Appstore, ikke her fra.

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
da: Vi er altid på udkig efter programmører til at hjælpe os med at vedligeholde og videreudvikle BOINC.

en: You can choose to support %1projects%2 such as %3, %4, and %5, among many others.
da: Du kan vælge at støtte %1projekter%2 så som %3, %4, og %5, samt mange andre.

en: You can communicate with a helper
da: Du kan kommunikere med en hjælper

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
da: Du må kun køre denne software på en computer, hvis du ejer computeren eller har ejerens tilladelse til det.

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
da: Yoyo@home er et mellemled mellem BOINC og adskillige eksisterende frivillige beregningsprojekter: ECM, Muon, Evolution@home og distributed.net

en: by email
da: via email

en: computers.
da: computere.

en: for %s
da: til %s

en: using Skype chat
da: via Skype chat

en: volunteers,
da: frivillige,
