BOINC Web 6.x - en to da translation catalogue (129 entries)

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
da: %1Virksomheder%2: brug BOINC til %3grid-computing på skrivebordet%4.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
da: Giv %1aldrig%2 information om emailadresse eller password til BOINC-hjælpere.

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4 giving you the computing power of thousands of CPUs.
da: %1Forskere%2: brug BOINC til at oprette et %3frivilligt beregningsprojekt%4, der giver dig computerkraften fra tusinder af CPU'er.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
da: %1Universiteter%2: brug BOINC til at oprette et %3virtuelt supercomputer-center på campus%4.

en: %s for %s (%s MB)
da: %s til %s (%s MB)

en: 24-hour average:
da: 24-timers gennemsnit:

en: APIs for add-on software
da: API'er for tilføjelsessoftware

en: Active:
da: Aktive:

en: Add-ons
da: Tilføjelser

en: All versions
da: Alle versioner

en: Antimalarial drug discovery
da: Antimateriel medicinopdagelse

en: Artificial intelligence
da: Kunstig Intelligens

en: Astronomy
da: Astronomi

en: Astronomy, Physics, and Chemistry
da: Astronomi, fysik og kemi

en: Astrophysics
da: Astrofysik

en: Astrophysics, astrobiology
da: Astrofysik, astrobiologi

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
da: Forsøg på at afkode 3 originale Enigma-beskeder. Signalerne blev opfanget i det nordlige Atlanterhav i 1942, og menes aldrig at være blevet afkodet.

en: BOINC Online Help is based on %sSkype%s, an Internet-based telephone system. Skype is free (both the software and the calls).  If you don't already have Skype, please %sdownload and install it now%s.  When you're finished, return to this page.
da: BOINC onlinehjælp er baseret på %sSkype%s, et Internetbaseret telefonsystem. Skype er gratis (både softwaren og opkaldene). Hvis du ikke allerede har Skype, kan du %sdownloade og installere det nu%s. Når du er færdig, kan du vende tilbage til denne side.

en: BOINC Online Help lets you talk one-on-one with experienced BOINC users, who can: %s answer questions about BOINC and volunteer computing; %s walk you through the process of installing and using BOINC; %s troubleshoot any problems you might have.
da: BOINC onlinehjælp lader dig tale person-til-person med øvede BOINC-brugere, som kan: %s svare på spørgsmål om BOINC og frivillig beregning; %s lede dig gennem processen at installere og bruge BOINC; %s hjælpe med at løse ethvert problem, du måtte komme ud for.

en: BOINC Poland Foundation
da: BOINC Fond Polen

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC or the University of California.
da: BOINC-hjælpere er ubetalte frivillige. Deres råd er ikke godkendt af BOINC eller University of California.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others. <p> After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
da: BOINC er et program, der lader dig donere din overskydende computertid til videnskabelige projekter, så som SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, Rosld Community Grid og mange andre. <p> Efter at have installeret BOINC på din computer, kan du forbinde den til så mange af disse projekter, du har lyst til.

en: BOINC is based at The University of California, Berkeley
da: BOINC har base på The University of California, Berkeley

en: BOINC: compute for science
da: BOINC: beregn for videnskaben

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
da: Barcelona Biomedicinsk Forskningspark (PRBB)

en: Be a Help Volunteer
da: Bliv frivillig hjælper

en: Biology
da: Biologi

en: Biology and Medicine
da: Biologi og medicin

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
da: CERN (den europæiske organisation for kerneforskning)

en: Chemistry
da: Kemi

en: Chinese Academy of Sciences
da: Det kinesiske videnskabsakademi

en: Choose projects
da: Vælg projekter

en: Climate study
da: Klimastudier

en: Cognitive science and artifical intelligence
da: Kognitiv videnskab og kunstig Intelligens

en: Comment
da: Kommentér

en: Compute with BOINC
da: Beregn med BOINC

en: Computer Science
da: Datalogi

en: Computing power
da: Computerkraft

en: Cryptography
da: Kryptografi

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Download BOINC software
da: Download BOINC-software

en: Email lists
da: Email-lister

en: Enter an email address and password.
da: Angiv en emailadresse og kodeord.

en: Environmental research
da: Miljøforskning

en: European research projects
da: Europæiske forskningsprojekter

en: Events
da: Arrangementer

en: Factorization of large integers
da: Faktorisering af store heltal

en: GPU computing
da: GPU-beregning

en: Help
da: Hjælp

en: Help wanted
da: Hjælp ønskes

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
da: Hvis du allerede er frivillig hjælper: %sklik her%s for at redigere dine indstillinger.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
da: Hvis du er en øvet BOINC-bruger, opfordrer vi dig til at %sblive en frivillig hjælper%s. Det er en god måde at hjælpe videnskabelig forskning og frivillig beregning - og det er sjovt!

en: Leiden University, The Netherlands
da: Leiden Universitet, Holland

en: Logos and graphics
da: Logoer og grafik

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
da: MTA-SZTAKI laboratorium for parallelle og distribuerede systemer (Ungarn)

en: Mathematical Institute of Leiden University / Kennislink
da: Matematisk Institut ved Leiden Universitet / Kennislink

en: Mathematics
da: Matematik

en: Mathematics, Physics, Artificial Intelligence
da: Matematik, fysik, kunstig intelligens

en: Mathematics, computing, and games
da: Matematik, beregning og spil

en: Mathematics, physics, evolution
da: Matematik, fysik, evolution

en: Medical, environmental and other humanitarian research
da: Medicinsk, miljømæssig og anden humanitær forskning

en: Message boards
da: Forum

en: Molecular simulations of proteins
da: Molekylære simuleringer af proteiner

en: Multiple applications
da: Adskillige anvendelser

en: News
da: Nyheder

en: News is available as an %sRSS feed%s
da: Nyheder er tilgængelige som en %sRSS-strøm%s

en: Open-source software for %svolunteer computing%s and %sgrid computing%s.
da: Software med åben kildekode til %sfrivillig beregning%s og %sgrid-beregning%s.

en: Or, if you run several projects, try an %saccount manager%s such as %sGridRepublic%s or %sBAM!%s.
da: Eller, hvis du vil køre flere projekter, prøv en %skontohåndtering%s, så som %sGridRepublic%s eller %sBAM!%s.

en: Oxford University
da: Oxford Universitet

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
da: POEM@home bruger en beregningsmæssig tilgang for at forudsige proteiners biologisk aktive struktur, for at forstå mekanismerne for signalbehandling når proteiner interagerer med hinanden, for at forstå sygdomme relateret proteinfejl og aggregering, og for at udvikle nye medikamenter baseret på biologisk vigtige proteiners basale tredimentionelle struktur.

en: Papers and talks
da: Artikler og forelæsninger

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
da: Analysere og konvertere semantiske net for brug i FreeHAL, en kunstig intelligens, der bruger semantiske netværk, stemmers, dele af taledatabaser og dele af taletaggers for at imitere menneskelig opførsel i konversationer.

en: Personnel and contributors
da: Personale og bidragere

en: Physics
da: Fysik

en: Physics, biochemistry, and others
da: Fysik, biokemi og andre

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
da: Primegrid har flere projekter, der søger efter forskellige former for meget store primtal, der iblandt søgning efter det størts kendte primtal.

en: Private
da: Privat

en: Programming
da: Programmering

en: Protein structure prediction
da: Forudsigelse af proteinstruktur

en: Release notes
da: Udgivelsesnoter

en: Rensselaer Polytechnic Institute
da: Rensselaer polyteknisk institut

en: Research in physics, material science, and biomedicine
da: Forskning i fysik, materialevidenskab og biomedicin

en: Research projects
da: Forskningsprojekter

en: Return to BOINC main page
da: Tilbage til BOINC-hovedsiden

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
da: SETI (søgning efter udenjordisk intelligens) er et videnskabeligt område, hvis mål er at opdage intelligent liv uden for Jorden. Én tilgang, kendt som radio-SETI, bruger radioteleskoper for at lytte efter radiosignaler med smal båndbredde fra rummet. Sådanne signaler forekommer, så vidt vides, ikke naturligt, så sådan en opdagelse ville give bevis for udenjordisk teknologi.

en: Search
da: Søg

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
da: Søgning efter modeksempler til to formodninger, relateret til identificeringen af primtal

en: Search for spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO and GEO gravitational wave detectors, and from the Arecibo radio observatory.  Einstein@Home is a World Year of Physics 2005 project supported by the American Physical Society (APS) and by a number of international organizations.
da: Søgning efter roterende neutronstjerner (også kendt som pulsarer) ved hjælp af data fra gravitationsbølgedetektorerne LIGO og GEO og fra radioobservatoriet Arecibo. Einstein@Home er et projekt fra World Year of Physics 2005, støttet af the American Physical Society (APS) og af et antal internationelle organisationer.

en: Seismology
da: Seismologi

en: Simulation of quantum computing; Goldbach's conjecture.
da: Simulering af kvanteberegning; Goldbachs formodning.

en: Software development
da: Softwareudvikling

en: Software testing
da: Software-test

en: Software updates
da: Software-opdateringer

en: Spanish universities and research centers
da: Spanske universiteter og forskningscentre

en: Stanford University
da: Stanford Universitet

en: Statistics
da: Statistik

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
da: Studier af Collatz-formodningen, en uløst formodning i matematik

en: System requirements
da: Systemkrav

en: Testing
da: Testning

en: The BOINC project
da: BOINC-projektet

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
da: The Large Hadron Collider (LHC) er en partikelaccelerator hos CERN, den europæiske organisation for kerneforskning, verdens største laboratorium for partikelfysik. Det er det kraftigste instrument, der nogensinde er bygget for at udforske partiklernes egenskaber. LHC@home kører simuleringer for at forbedre LHC's design og dens detektorer.

en: The Quake-Catcher Network is developing the world's largest seismic network using sensors attached to Internet-connected computers.  You must buy a sensor to participate.
da: The Quake-Catcher Network udvikler verdens største seismiske netværk ved brug af sensorer, der er sat til Internet-tilsluttede computere. Du skal købe en sensor for at deltage.

en: The best way to get help is by voice, for which you need either built-in microphone and speakers or an external headset for your computer.  You can also use Skype's text-based chat system or regular email (if you don't have Skype) to communicate with Help Volunteers.
da: Den bedste måde at få hjælp er med lydopkald, til hvilket du har brug for enten indbygget mikrofon og højttalere eller et eksternt hovedtelefonsæt til din computer. Du kan også bruge Skype's tekstbaserede chat-system eller almindelig email (hvis du ikke har Skype) til kommunikation med frivillige hjælpere.

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
da: Målet for Cosmology@Home er at søge efter den model, der bedst beskriver vores univers, og at finde den mængde modeller, som passer sammen med den eksisterende atronomiske data for partikelfysik.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
da: Målet for Milkyway@Home er at skabe en yderst præcis tredimentionel model af vores galakse, Mælkevejen, ved hjælp af data, der er samlet af the Sloan Digital Sky Survey.

en: The objective of CAS@home is to encourage and assist scientists in China to adopt the technologies of volunteer computing and volunteer thinking for their research.
da: Formålet med CAS@home er at opmuntre og assistere videnskabsfolk i Kina til at adoptere teknologierne for frivillig beregning og den frivillige tankegang for deres forskning.

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs to replace existing drugs. Importantly, these new drugs need to target NEW proteins in the parasite. The FightMalaria@Home project is aimed at finding these new targets.
da: Parasitten, som er årsag til malaria, fortsætter med at udvikle resistens mod tilgængelig medicin. Derfor haster det med at opdage ny medicin til at erstatte eksisterende medicin. En vigtig forudsætning er, at den nye medicin er målrettet mod NYE proteiner i parasitten. FightMalaria@Home-projektet er rettet mod at finde disse nye mål.

en: The study of molecular magnets and controlled nanoscale magnetism.  These magnetic molecules may be used to develop tiny magnetic switches, with applications in medicine (such as local tumor chemotherapy) and biotechnology.
da: Studiet af molekylære magneter og kontrolleret magnetisme på nanoskala. Disse magnetiske molekyler vil måske kunne anvendes til fremstillingen af bittesmå magnetiske kontakter til brug indenfor medicin (fx lokal tumorkemoterapi) og bioteknologi.

en: This page is %stranslatable%s.
da: Denne side kan %soversættes%s.

en: This project is creating a free and continuously updated map of radiation levels by using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
da: Dette projekt opretter et frit og løbende opdateret kort over strålingsniveauer ved hjælp af sensorer tilsluttet frivilliges computere. Du skal købe en sensor for at deltage.

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for full-fledged LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
da: Dette projekt bruger virtuel maskinteknologi udviklet af CERN for fuldgyldig simulering af fysikken bag LHC-begivenheder på frivillige computere. Kræver at du installerer VirtualBox på din computer

en: To participate in these projects you must buy a sensor and attach it to your computer.
da: For at deltage i dette projekt skal du købe en sensor og slutte den til din computer.

en: Top 100 volunteers
da: Top-100 frivillige

en: Translation
da: Oversættelse

en: Univ. of Wisconsin - Milwaukee, Max Planck Institute
da: Wisconsin Universitet - Milwaukee, Max Planck Instituttet

en: University of Delaware
da: Delaware Universitet

en: University of Karlsruhe (Germany)
da: Karlsruhe Universitet (Tyskland)

en: University of Vienna
da: Wien Universitet

en: University of Washington
da: Washington Universitet

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
da: Brug den ledige tid på din computer (Windows, Mac, Linux eller Android) til at helbrede sygdomme, studere global opvarmning, opdage pulsarer og foretage mange andre typer videnskabelig forskning. Det er sikkert og nemt:

en: Various Spanish research projects
da: Diverse spanske forskningsprojekter

en: Version history
da: Versionshistorik

en: Volunteer
da: Deltag som frivillig

en: Volunteers speaking several languages are available. Please select a language:
da: Frivillige, der taler adskilligfe sprog, er tilgængelige. Vælg venligst et sprog:

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
da: Du må kun køre denne software på en computer, hvis du ejer computeren eller har ejerens tilladelse til det.

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
da: Yoyo@home er et mellemled mellem BOINC og adskillige eksisterende frivillige beregningsprojekter: ECM, Muon, Evolution@home og distributed.net

en: and
da: og

en: computers.
da: computere.

en: volunteers,
da: frivillige,
