BOINC Manager 4.x - en to ar translation catalogue (637 entries)

en:  (non-CPU-intensive)
ar: (غير كثيف استغلال المعالج)

en:  - CPU benchmarks
ar:  - مقايسات المعالج

en:  - computation suspended
ar:  - المعالجة معلقة

en:  - need disk space
ar:  - بحاجة لمزيد من المساحة على القرص

en:  - on batteries
ar:  - بالبطارية

en:  - time of day
ar:  - تضبيطات الوقت

en:  - user active
ar:  - المستخدم نشط

en:  Leave applications in memory while suspended
ar: اترك التطبيقات في الذاكرة أثناء تعليقها

en:  Skip image file verification
ar: أغفل التحقق من ملفات الصور

en:  While computer is in use
ar: عندما يكون الحاسوب مشغولا

en:  While computer is on batteries
ar: عندما يعمل الحاسوب بالبطارية

en: % CPU time
ar: % من وقت المعالج

en: % of page file (swap space)
ar: % من مساحة ملف الصفحات (مساحة التبديل)

en: % of total disk space
ar: % من إجمالي مساحة القرص

en: % when computer is idle
ar: % عندما يكون الحاسوب ساكنا

en: % when computer is in use
ar: % عندما يكون الحاسوب مشغولا

en: %4.2f GB
ar: %4.2f ج بايت

en: %d MB
ar: %d م بايت

en: %d hr %d min %d sec
ar: %d ساعة %d دقيقة %d ثانية

en: %s &help
ar: م&ساعدة %s

en: %s &website
ar: مو&قع %s

en: %s - Can't find web browser
ar: %s - تعذر إيجاد متصفح وب

en: %s - Connection Error
ar: %s - عطل في الاتصال

en: %s - Connection Failed
ar: %s - فشل الاتصال

en: %s - Connection Status
ar: %s - حالة الاتصال

en: %s - Detach from %s
ar: ‮‪%s‬ - افصل عن %s

en: %s - Exit Confirmation
ar: %s - توكيد الخروج

en: %s - Language Selection
ar: %s - اختيار اللغة

en: %s - Messages
ar: ‮‪%s‬ - الرسائل

en: %s - Network Status
ar: %s - حالة الشبكة

en: %s - Options
ar: ‮‪%s‬ - &خيارات

en: %s - Preferences
ar: ‮‪%s‬ - تفضيلات

en: %s - Select Computer
ar: ‮‪%s‬ - اختر حاسوبا

en: %s - Shutdown the current client...
ar: ‮‪%s‬ - أطفئ العميل الحالي…

en: %s couldn't do Internet communication, and no default connection is selected.
    Please connect to the Internet, or select a default connection
    using Advanced/Options/Connections.
ar: لم يتمكن %s من الاتصال بإنترنت حيث لا توجد وصلة مبدئية معينة.
    اتصل بإنترنت أو عين وصلة مبدئية من 'متقدم/خيارات/وصلات'.

en: %s failed to connect to the Internet.
ar: فشل %s في الاتصال بإنترنت.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
ar: فشل %s في قطع اتصاله بإنترنت.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
ar: لقد تحسس %s أنه متصل الآن بإنترنت.
    يجري رفع كل المشروعات و إعادة محاولة كل النقل.

en: %s has successfully attached to %s
ar: %s نجح في الشبك مع%s

en: %s has successfully connected to the Internet.
ar: %s اتصل بإنترنت بنجاح.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
ar: قطع %s اتصاله بإنترنت بنجاح.

en: %s is connecting to the Internet.
ar: %s يتصل بإنترنت.

en: %s is going to shutdown the core client it is currently connected to.
    NOTE: Choosing 'OK' will cause the select new computer dialog to appear 
    so you can attach to a different core client.
ar: سيطفئ %s العميل النواة المتصل به حاليا.
    ملحوظة: الموافقة ستظهر نافذة اختيار حاسوب لتتمكن من الاتصال بعميل نواة مختلف.

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
ar: %s لم يتمكن من الاتصال بعميل %s.
    أترغب في إعادة محاولة الاتصال؟

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
ar: %s حاليا غير متصل بعميل %s.
    استخدم أمر قائمة 'متقدم//اختر حاسوبا…' لتتصل بعميل %s.
    لتتصل بحاسبوك المحلي استخدم 'localhost' كاسم للمضيف

en: %s is unable to communicate with a project and needs an Internet connection.
    Please connect to the Internet, then select the 'Do network communications' item from the Advanced menu.
ar: ‮%s لا يستطيع الاتصال بمشروع و يحتاج إلى وصلة إنترنت.
    اتصل بإنترنت ثم أصدر أمر 'أجر الاتصال عبر الشبكة' من قائمة 'متقدمة'

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
ar: %s يحتاج للاتصال بإنترنت.
    هل له أن يتصل الآن؟

en: %s needs to connect to the Internet.  Please click to open %s.
ar: %s يحتاج للاتصال بإنترنت. اضغط لتفتح %s

en: %s tried to display the web page
    	%s
    but couldn't find a web browser.
    To fix this, set the environment variable
    BROWSER to the path of your web browser,
    then restart the %s.
ar: حاول %s عرض صفحة وب
    	%s
    لكنه لم يجد متصفح وب.
    لتصلح هذا، اضبط المتغير البيئي BROWSER ليشير إلى مسار متصفحك،
    ثم أعد تشغيل %s.

en: %s. Work done by %s: %0.2f
ar: %s. أنجز %s شغلا قدره: %0.2f

en: %s: %.2f%% completed
ar: ‮‪%s: %.2f%%‬ تمت

en: &%s help
ar: مساعدة &%s

en: &About %s...
ar: &عن %s

en: &Accessible View
ar: منظور الإ&عانة

en: &Activity
ar: أن&شطة

en: &Cancel
ar: ا&لغ

en: &Clear Default
ar: &صفِّر المبدئي

en: &Close Window	CTRL+W
ar: أ&غلق النافذة	CTRL+W

en: &Email address:
ar: عنوان ال&بريد

en: &File
ar: م&لف

en: &Finish
ar: أ&نه

en: &Grid View
ar: منظور ال&جدول

en: &Help
ar: م&ساعدة

en: &Network activity always available
ar: نشاط بالشب&كة متاح دائما

en: &Network activity suspended
ar: نشاط الشبكة مع&لق

en: &Next >
ar: اللا&حق >

en: &Next project >
ar: المشروع اللا&حق >

en: &No, new user
ar: &لا، أنا مستخدم جديد

en: &OK
ar: موا&فق

en: &Options...
ar: &خيارات

en: &Password:
ar: &كلمة السر

en: &Preferences...
ar: ت&فضيلات

en: &Run always
ar: اشتغل &دائما

en: &Set Default
ar: &خله المبدئي

en: &Simple View...
ar: منظور &بسيط

en: &Stop using %s...
ar: أو&قف استخدام %s…

en: &Stop using%s
ar: أو&قف استخدام %s

en: &Suspend
ar: ع&لق

en: &Synchronize with %s
ar: &زامن مع %s

en: &Tools
ar: أ&دوات

en: &Username:
ar: ا&سم المستخدم

en: &View
ar: اع&رض

en: &Yes, existing user
ar: &نعم، أنا مستخدم قائم

en: '%s' does not contain a valid host name.
ar: '%s' لا يحوي اسما صحيحا لمضيف.

en: '%s' does not contain a valid path.
ar: '%s' لا يحوي مسارا صحيحا.

en: (Automatic Detection)
ar: تحسُّسٌ أوتوماتيّ)

en: (C) 2003-2007 University of California, Berkeley.
    All Rights Reserved.
ar: © 2003-2007 جامعة كاليفورنيا في بركلي.
    جميع الحقوق محفوظة.

en: (Unknown)
ar: (غير معروف)

en: (User Defined)
ar: (بتعريف المستخدم)

en: (no restriction if equal)
ar: (لا قيود عند التساوي)

en: 0 (Run Always)
ar: 0 (اشتغل دائما)

en: 1 GB
ar: 1 ج بايت

en: 10 GB
ar: 10 ج بايت

en: 10%
ar: %10

en: 100 GB
ar: 100 ج بايت

en: 100 MB
ar: 100 م بايت

en: 100%
ar: %100

en: 2 GB
ar: 2 ج بايت

en: 20 GB
ar: 20 ج بايت

en: 20%
ar: %20

en: 200 MB
ar: 200 م بايت

en: 30%
ar: %30

en: 40%
ar: %40

en: 5 GB
ar: 5 ج بايت

en: 50 GB
ar: 50 ج بايت

en: 50%
ar: %50

en: 500 MB
ar: 500 م بايت

en: 60%
ar: %60

en: 70%
ar: %70

en: 80%
ar: %80

en: 90%
ar: %90

en: < &Back
ar: < ال&سابق

en: < &Previous project
ar: < المشروع السا&بق

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
ar: رابط لمنتدى الإبلاغ عن مشكلات و بقّات Einstein@Home

en: A&dvanced
ar: مت&قدم

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
ar: يوقف الشغل في هذه المهمة. لن تنال نقاطا عنها.

en: Abort
ar: أجهض

en: Abort File Transfer
ar: أجهض نقل ملف

en: Abort File Transfer(s)
ar: أجهض نقل ملف

en: Abort Transfer
ar: أجهض النقل

en: Abort task
ar: أجهض المهمة

en: Aborted
ar: تم إجهاضها

en: Aborted by project
ar: أجهضها المشروع

en: Aborted by user
ar: أجهضها المستخدم

en: Aborting result...
ar: يجري إجهاض نتيجة…

en: Aborting transfer(s)...
ar: يجري إجهاض النقل…

en: Aborting transfer...
ar: يجري إجهاض النقل…

en: About %s
ar: عن %s

en: Accessible views are compatible with accessibility aids such as screen readers.
ar: تتوافق مناظير الإعانة مع أدوات الإعانة مثل قارءات الشاشة.

en: Account
ar: حساب

en: Account Already Exists
ar: الحساب مفتوح بالفعل

en: Account Creation Disabled
ar: فتح الحسابات معطل

en: Account Manager &URL:
ar: م&سار مدير الحسابات

en: Account Manager URL
ar: مسار مدير الحسابات

en: Account key:
ar: مفتاح الحساب

en: Account manager
ar: مدير الحسابات

en: Account manager not found
ar: تعذر إيجاد مدير الحسابات

en: Account manager temporarily unavailable
ar: مدير الحسابات غير مناح مؤقتا

en: Account summary
ar: ملخص حسابك

en: Acknowledged
ar: احتُسِبَت

en: Additional work buffer
ar: براح الشغل الإضافي

en: Address:
ar: المسار

en: All projects
ar: كل المشروعات

en: All projects(sum)
ar: كل المشروعات (إجمالي)

en: Allow fetching new tasks for this project.
ar: اسمح للمشروع بجلب مهام جديدة.

en: Allow network activity according to your preferences
ar: اسمح بنشاط الشبكة وفق تفضيلاتك

en: Allow network activity regardless of preferences
ar: اسمح بنشاط الشبكة بغض النظر عن التفضيلات

en: Allow new tasks
ar: اسمح بمهام جديدة

en: Allow work according to your preferences
ar: اسمح بالشغل وفق تفضيلاتك

en: Allow work regardless of preferences
ar: اسمح بالعمل بغض النظر عن التفضيلات

en: Already attached to project
ar: مشبوك بهذا المشروع بالفعل

en: An account key looks like:
ar: يبدو مفتاح الحساب مثل:

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
ar: يوجد حساب يستخدم عنوان البريد هذا ذاته و له كلمة سرٍّ غير التي أدخلتها.
    
    زر موقع المشروع و اتبع الإجراءات المذكورة هناك.

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
ar: يوجد حساب باسم المستخدم ذاته و له كلمة سرّ غير التي أدخلتها.
    
    زر موقع المشروع و اتخذ إجراءات استعادة كلمة السر، إن كان هذا حسابك.

en: An error has occurred;
    check Messages for details.
    
    Click Finish to close.
ar: حدث عطل؛
    تحقق من التفاصيل في الرسائل.
    
    اضغط 'أنه' للإغلاق.

en: An internal server error has occurred.
ar: طرأ عطل داخلي في الخادوم.

en: Anytime
ar: أي وقت

en: Application
ar: التطبيق

en: Application:
ar: التطبيق:

en: Are you already running %s?
ar: هل تشغل بالفعل هذا المشروع %s؟

en: Are you already running this project?
ar: هل تُشغّل هذا المشروع بالفعل؟

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
ar: أمتأكد أنك تريد إجهاض نقل هذا الملف '%s'؟
    ملاحظة: إجهاض النقل سيلغي المهمة و لن تنال نقاطا عنها.

en: Are you sure you want to abort this file(s) transfer ?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
ar: أمتأكد أنك تريد إجهاض نقل هذا الملف '%s'؟
    ملاحظة: إجهاض النقل سيلغي المهمة و لن تنال نقاطا عنها.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s %%, Status: %s)
ar: أمتأكد أنك تريد إجهاض هذه المهمة '%s'؟
    (التقدم: %s، الحالة: %s)

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
ar: أمتأكد أنك تريد إجهاض هذه المهمة '%s'؟
    (التقدم: %s، الحالة: %s)

en: Are you sure you want to detach from project '%s'?
ar: أمتأكد أنك تريد الفصل عن مشروع %s؟

en: Are you sure you want to display graphics on a remote machine?
ar: أمتأكد أنك تريد عرض الرسوميات على حاسوب بعيد؟

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
ar: أمتأكد أنك تريد تصفير المشروع '%s'؟

en: Ask questions and report problems
ar: اطرح أسئلة و أبلغ عن المشكلات

en: Attach to &account manager...
ar: اشبك بمدير &حسابات

en: Attach to &project
ar: اشبك بمش&روع

en: Attach to &project...
ar: اشبك بم&شروع

en: Attach to a project
ar: اشبك بمشروع

en: Attach to a project to begin processing work
ar: يشبك بمشروع لتبدأ معالجة الشغل

en: Attach to account manager
ar: اشبك بمدير حسابات

en: Attach to an account manager
ar: اشبك بمدير حسابات

en: Attach to an additional project
ar: اشبك بمشروع إضافي

en: Attach to project
ar: اشبك بمشروع

en: Attached to %s
ar: مشبوك مع %s

en: Attached to account manager
ar: مشبوك بمدير الحسابات

en: Attached to project
ar: مشبوك بالمشروع

en: Attaching to project...
ar: يجري الشبك بالمشروع…

en: Authorization failed connecting to running client.
    Make sure you start this program in the same directory as the client.
ar: فشل التصريح بالاتصال بعميل عامل.
    تأكد من أنك تشغل هذه البرمجية من نفس الدليل المثبت فيه العميل.

en: Autodetect
ar: تحسس أوتوماتيا

en: Avg. work done
ar: معدل الشغل التام

en: BOINC Manager
ar: مدير BOINC

en: BOINC failed to communicate on the Internet. The most likely
    reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network
    or modem connection and click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC.
    Configure your personal firewall to let BOINC
    communicate on port 80, then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
ar: فشل BOINC في الاتصال عبر إنترنت. الأسبب الأرجح هي:
    
    1) مشكلة في الوصلة. تحقق من وصلة الشبكة أو المودم و اضغط 'السابق' لتحاول مجددا.
    2) يعوق جدارُ نارٍ شخصيِ BOINC.
    اضبط جدار النار ليسمح لاتصالات BOINC عبر ميناء 80 بالمرور ثم اضغط 'السابق' لتحاول مجددا.
    3) أنت تستخدم خادوما وسيطا.
    اضغط 'اللاحق' لتضبط إعدادات BOINC المتعلقة بالوسطاء

en: BOINC leaves at least this amount of disk space free (in Gigagytes)
ar: يترك BOINC هذا القدر من المساحة على القرص شاغرا (بالجيجابايت)

en: BOINC ownership or permissions are not set properly; please reinstall BOINC.
    (Error code %d)
ar: ملكية و أذون BOINC غير مضبوطة كما ينبغي؛ أعد تثبيت BOINC.
    (Error code %d)

en: BOINC uses at most this percentage of total disk space
ar: أقصى نسبة من المساحة الإجمالية للقرص يمكن أن يستخدمها BOINC

en: Berkeley Open Infrastructure for Network Computing
ar: بنية بركلي التحتية المفتوحة للحوسبة الشبكية Berkeley Open Infrastructure for Network Computing

en: C&onfirm password:
ar: أ&كد كلمة السر

en: CPU time
ar: وقت المعالِج

en: Cancel
ar: الغ

en: Check the email address and password, and try again.
ar: تحقق من عنوان البريد و كلمة السرّ ثم حاول مجددا.

en: Check the username and password, and try again.
ar: تحقق من اسم المستحدم و كلمة السرّ ثم حاول مجددا.

en: Choose a &password:
ar: اختر &كلمة سر

en: Choose a project
ar: اختر مشروعا

en: Clear
ar: صفِّر

en: Click 'Abort transfer' to delete the file from the transfer queue. This will prevent you from being granted credit for this result.
ar: اضغط 'أجهض النقل' لتحذف الملف من طابور النقل. سيحول هذا دون منحك نقاطا لهذه النتيجة .

en: Click 'Retry now' to transfer the file now
ar: اضغط 'حاول الآن' لتنقل الملف الآن

en: Click Finish to close.
ar: اضغط 'أنه' للإغلاق.

en: Click here to disable displaying this message in the future.
ar: ‏أشِّر هذا لتعطل هذه الرسالة في المستقبل.

en: Click here to go to %s's website.
ar: انقر هنا لتذهب إلى صفحة %s على الوب

en: Click to show project graphics
ar: انقر لتستعرض رسوميات المشروع

en: Client Account Creation Disabled
ar: فتح حسابات العملاء معطل

en: Close BOINC Manager Window.
ar: أغلق نافذة مدير BOINC.

en: Commands
ar: أوامر

en: Common questions
ar: أسئلة شائعة

en: Communicating with %s.
ar: الاتصال جارٍ مع %s

en: Communicating with project
    Please wait...
ar: يجري التواصل بالمشروع
    انتظر رجاء…

en: Communicating with server.
ar: يجري التواصل مع الخادوم

en: Communication deferred
ar: تأجَّل الاتصال

en: Computation error
ar: عطل في الحسبان

en: Computation is suspended.
ar: المعالجة معلقة.

en: Computing allowed
ar: الحسبان مسموح به

en: Configure GUI options and proxy settings
ar: اضبط خيارات الواجهة الرسومية و تضبيطات الوسيط

en: Configure local preferences
ar: اضبط التفضيلات المحلية

en: Confirm before connecting to internet
ar: أكد قبل الاتصال بإنترنت

en: Confirmation
ar: توكيد

en: Connect about every
ar: اتصل تقريبا كل

en: Connect options
ar: خيارات الاتصال

en: Connect to another computer running %s
ar: اتصل بحاسوب آخر يشغل %s

en: Connect to internet only between:
ar: اتصل بإنترنت فقط ما بين

en: Connect via HTTP proxy server
ar: اتصل عبر خادوم HTTP وسيط

en: Connect via SOCKS proxy server
ar: اتصل عبر وسيط SOCKS وسيط

en: Connected
ar: تمّ الاتصال

en: Connected to %s (%s)
ar: ‮تم الاتصال مع %s (‪%s‬)

en: Connecting to %s
ar: يجري الاتصال مع%s

en: Connections
ar: الوصلات

en: Copy all messages
ar: انسخ كل الرسائل

en: Copy all the messages to the clipboard.
ar: ينسخ كل الرسائل إلى لوح القصاصات

en: Copy selected messages
ar: انسخ الرسائل المختارة

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
ar: ينسخ الرسالة المختارة إلى لوح القصاصات.
    يمكنك اختيار عدة رسائل بالإبقاء على Shift أو Command مضغوطا أثناء النقر بالفأرة.

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
ar: ينسخ الرسالة المختارة إلى لوح القصاصات.
    يمكنك اختيار عدة رسائل بالإبقاء على Shift أو Control مضغوطا أثناء النقر بالفأرة.

en: Copying all messages to the clipboard...
ar: يجري نسخ كل الرسائل إلى لوح القصاصات…

en: Copying selected messages to Clipboard...
ar: يجري نسخ الرسائل المختارة إلى لوح القصاصات…

en: Copyright:
ar: حقوق الطبع:

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
ar: تواصل مع الإداريين و المستخدمين الآخين عبر منتدى Einstein@Home

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
ar: تواصل مع مستخدمي BOINC الآخرين عبر منتدى SETI@Home

en: Current status of the Einstein@Home server
ar: حالة خادوم Einstein@Home

en: Customized Preferences
ar: التفضيلات المطوعة

en: Day-of-week override:
ar: استثناء يوم في الأسبوع:

en: Debug Flags
ar: رايات اصطياد البقّات

en: Default Connection:
ar: الوصلة المبدئية

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
ar: يحذف كل الملفات و المهام المرتبطة بهذا المشروع و يجلب مهام جديدة. يمكنك تحديث المشروع أولا لتسليم المهام التامة.

en: Detach
ar: افصل

en: Detach computer from this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
ar: يفصل الحاسوب عن هذا المشروع. ستفقد المهام التي لا تزال قيد التنفيذ (استخدم 'حدِّث' أولا لتسليم المهام التامة).

en: Detach from Project
ar: افصل عن المشروع

en: Detaching from project...
ar: يجري الفصل عن المشروع…

en: Device Profiles
ar: ملفات النبائط

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
ar: تضبيطات الاتصال بالهاتف و الشبكة الافتراضية الخاصة

en: Disconnect when done
ar: اقطع الاتصال بعد الانتهاء

en: Disconnected
ar: قُطع الاتصال

en: Disk
ar: القرص

en: Disk usage
ar: استغلال القرص

en: Display the simple BOINC graphical interface.
ar: اعرض واجهة BOINC الرسومية البسيطة

en: Do all pending network communication.
ar: أجر كل اتصالات الشبكة المؤجلة.

en: Do network &communication
ar: أجر الات&صال عبر الشبكة

en: Do work after idle for:
ar: اشتغل بعد السكون لمدة

en: Do work only between:
ar: اشتغل فقط ما بين

en: Do work while on battery?
ar: أجر الشغل عند العمل بالبطارية؟

en: Do you really want to cancel?
ar: أتريد حقا الإلغاء؟

en: Do you really want to clear all local preferences ?
ar: أتريد حقا تصفير كل الخيارات المحلية؟

en: Don't fetch new tasks for this project.
ar: لا تجلب مهام جديدة من هذا المشروع

en: Don't get new tasks for this project.
ar: يحظر جلب مهام جديدة من هذا المشروع

en: Download failed
ar: فشل التنزيل

en: Download pending
ar: التنزيل مؤجل

en: Downloading
ar: يجري التنزيل

en: Downloading work from the server.
ar: يجري تنزيل شغل من الخادوم.

en: E&xit
ar: ا&خرج

en: Einstein status
ar: حالة أينشتين

en: Elapsed Time
ar: الوقت المنصرم

en: Elapsed Time:
ar: الوقت المنصرم:

en: Email address already in use
ar: عنوان البريد مسجل من قبل

en: Enter account key
ar: أدخل مفتاح الحساب

en: Enter the URL of the account manager's web site.
ar: أدخل مسار موقع مدير الحسابات

en: Error
ar: عطل

en: Error: invalid state '%d'
ar: عطل: حالة غير صحيحة '%d'

en: Every day between hours of
ar: كل يوم ما بين الساعتين

en: Exit the %s
ar: اخرج من %s

en: Failed to attach to account manager
ar: فشل الشبك بمدير المشروع

en: Failed to attach to project
ar: فشل الشبك بالمشروع

en: Failed to remove account manager
ar: فشلت إزالة مدير المشروع

en: Failed to update account manager
ar: فشل تحديث مدير الحسابات

en: File
ar: الملف

en: For a list of BOINC-based account managers go to:
ar: للطلاع على قائمة مديري حسابات BOIN زُر:

en: Friday
ar: الجمعة

en: GEO-600 project
ar: مشروع GEO-600

en: General
ar: عام

en: General options
ar: خيارات عامة

en: Get current settings from %s
ar: اجلب التضبيطات الحالية من %s

en: Get help for climateprediction.net
ar: يطلب مساعدة فيما يخص مشروع climateprediction.net

en: Get help with BOINC
ar: اطلب مساعدة بخصوص BOINC

en: Gigabytes disk space
ar: جيجابايت من مساحة القرص

en: Gigabytes disk space free
ar: جيجابايت من مساحة القرص

en: Global Statistics
ar: إحصاءات كلية

en: Google Comm Failure
ar: فشل في اتصالات جوجل

en: Grid views allow you to sort various columns and displays graphical progress bars.
ar: مناظير الجداول تتيح ترتيب أعمدة متعددة و تعرض مؤشر تقدم رسومي.

en: HTTP Proxy
ar: وسيط HTTP

en: HTTP Proxy Server Configuration
ar: تضبيطات خادوم HTTP الوسيط

en: HTTP proxy
ar: وسيط HTTP

en: Help
ar: مساعدة

en: Host Average
ar: معدل المضيف

en: Host Total
ar: إجمالي المضيف

en: Host name:
ar: اسم المضيف

en: How often, in minutes, should the manager remind you of possible connection events.
ar: كل كم دقيقة على المدير أن يذكرك بأحداث الاتصال المتوقعة

en: I want to customize my preferences for this computer only.
ar: أريد تطويع تفضيلاتي في هذا الحاسوب فقط

en: ID
ar: المعرِّف

en: If possible, add projects at the
    %s web site.
    
    Projects added via this wizard will not be
    listed on or managed via %s.
ar: إن كان ممكنا، فأضف المشروعات عبر
    موقع %s.
    
    المشروعات المضافة بهذا المرشد لن
    تدرج أو تدار باستخدام %s.

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
ar: إن توقفت عن استخدام %s فسوف تبقي على مشروعاتك الحالية لكنك ستضطر إلى إدارة مشروعاتك يدويا.
    
    أتريد التوقف عن استخدام %s؟

en: Info
ar: معلومات

en: Info about your Team
ar: معلومات عن فريقك

en: Info about your team
ar: معلومات عن فريقك

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
ar: مفتاح حساب غير صحيح؛ أدخل مفتاح حساب صحيح

en: Invalid URL
ar: مسار غير صحيح

en: Invalid email address; please enter a valid email address
ar: عنوان البريد غير صحيح؛ أدخل عنوان بريد صحيح

en: KBytes/sec.
ar: ك.بايت/ثانية.

en: LIGO project
ar: مشروع LIGO

en: Language Selection:
ar: اختيار اللغة

en: Last update: %.0f days ago
ar: آخر تحديث منذ: %.0f أيام مضت

en: Launching browser...
ar: يجري تشغيل المتصفح…

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
ar: اعرف عن المشروعات المستضافة في شبكة المجتمع العالمية

en: Leave at least
ar: اترك على الأقل

en: Leave these blank if not needed
ar: اترك هذه خاوية إن لم تكن تحتاجها

en: Licensing and copyright information.
ar: معلومات التراخيص و حقوق الطبع

en: Login Failed.
ar: فشل الولوج

en: Maximum download rate
ar: أقصى معدل للتنزيل

en: Maximum upload rate
ar: أقصى معدل للرفع

en: Memory usage
ar: استغلال الذاكرة

en: Message
ar: الرسالة

en: Message boards
ar: المنتدى

en: Messages
ar: الرسائل

en: Messages from server:
ar: رسائل من الخادوم:

en: Missing URL
ar: المسار مفتقد

en: Mode view
ar: طور العرض

en: Monday
ar: الإثنين

en: My Grid
ar: شبكتي

en: My Projects:
ar: المشروعات:

en: Name
ar: الاسم

en: Net Detection Failure
ar: فشل في تحسس الشبكة

en: Network activity based on &preferences
ar: نشاط الشبكة و&فق التفضيلات

en: Network activity is suspended.
ar: نشاط الشبكة مع&لق.

en: Network communication failure
ar: فشل في الاتصال عبر الشبكة

en: Network usage allowed
ar: استغلال الشبكة المسموح

en: New
ar: جديد

en: New page appended. Index = %i
ar: أُلحِقَت صفحة جديدة. فهرسها = %i

en: New page inserted. Index = %i
ar: أدخلت صفحة جديدة. فهرسها = %i

en: News
ar: أخبار

en: No Internet connection
ar: لا اتصال بإنترنت

en: No new tasks
ar: لا مهام جديدة

en: No work available to process
ar: لا يوجد شغل لمعالجته

en: Not connected to a client.
ar: غير متصل بعميل.

en: OK
ar: موافق

en: Old Page Index = %i
ar: فهرس الصفحة القديم = %i

en: On multiprocessor systems, use at most
ar: في النظم عديدة المعالجات الميكروية، استغل بحد أقصى

en: OnDropTarget: index by HitTest = %i
ar: OnDropTarget: فهرس HitTest = %i

en: One project
ar: مشروع واحد

en: Only after computer has been idle for
ar: فقط عندما يكون الحاسوب ساكنا لمدة

en: Open %s Web...
ar: زر موقع %s…

en: Open %s...
ar: افتح %s…

en: Open a window to set your preferences
ar: افتح نافذة لتضبط تفضيلات

en: Open a window to view messages
ar: افتح نافذة للاطلاع على الرسائل

en: Other options
ar: خيارات أخرى

en: Password:
ar: كلمة السرّ

en: Paused
ar: مُلبث

en: Paused: Benchmarks running
ar: مُلبث: المقايسات تجري

en: Paused: Computer on battery
ar: ملبث: الحاسوب يعمل الحاسوب بالبطارية

en: Paused: Other work running
ar: مُلبث: يجري شغل آخر

en: Paused: Time of Day
ar: مُلبث: حسب الوقت

en: Paused: User active
ar: مُلبث: المستخدم نشط

en: Paused: User initiatied.  Click 'Resume' to continue
ar: مُلبث: بطلب المستخدم؛ انقر 'عاود' للمواصلة

en: Pie Ctrl
ar: تحكمات الرسم البياني

en: Please connect to the Internet and try again.
ar: اتصل بإنترنت و حاول مجددا

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
ar: أدخل بيانات حسابك
    (لتفتح حسابا زر موقع المشروع على وب)

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
ar: أدخل مسارا.
    على سبيل المثال:
    ‪http://www.example.com/‬

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
ar: أدخل مسارا صحيحا.
    على سبيل المثال:
    ‪http://boincproject.example.com‬

en: Please specify an account key to continue.
ar: أدخل مفتاح حساب للمواصلة

en: Please specify an email address
ar: أدخل عنوان بريد

en: Please wait...
ar: انتظر رجاء…

en: Port:
ar: الميناء

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Priority
ar: الأولوية

en: Processing Suspended.
ar: المعالجة معلقة.

en: Processing Suspended:  Benchmarks Running.
ar: المعالجة معلقة: القياسات تجري

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
ar: المعالجة معلقة: الحاسوب يعمل بالبطارية

en: Processing Suspended:  Time of Day.
ar: المعالجة معلقة: تضبيطات هذا الوقت

en: Processing Suspended:  User Active.
ar: المعالجة معلقة: المستخدم يستغل الحاسوب

en: Processing Suspended:  User paused processing.
ar: المعالجة مُلبثة: أوقف المستخدمُ المعالجةَ

en: Progress
ar: التقدم

en: Project
ar: المشروع

en: Project &URL:
ar: م&سار المشروع

en: Project Already Attached
ar: المشروع مشبوك بالفعل

en: Project Attach Failure
ar: فشل شَبكُ المشروع

en: Project Comm Failure
ar: فشل في اتصالات المشروع

en: Project Properties Failure
ar: فشل في خصائص المشروع

en: Project Properties URL Failure
ar: فشل في مسار خصائص المشروع

en: Project ended - OK to detach
ar: المشروع انتهى - اضغط 'موافق' ليزال

en: Project not found
ar: تعذر إيجاد المشروع

en: Project suspended by user
ar: علِّق المستخدمُ المشروعَ

en: Project temporarily unavailable
ar: المشروع غير متاح مؤقتا

en: Projects
ar: المشروعات

en: ProjectsGrid
ar: جدول المشروعات

en: Proxy configuration
ar: تضبيطات الوسيط

en: Question
ar: سؤال

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
ar: اقرأ وصفا تفصيليا لحافظ شاشة Eisntein@Home

en: Read config file
ar: اقرأ ملف التضبيطات

en: Read configuration info from cc_config.xml.
ar: اقرأ بيانات التضبيطات من cc_config.xml.

en: Read local prefs file
ar: اقرأ ملف التضبيطات المحلي

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
ar: اقرأ التفضيلات من global_prefs_override.xml

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
ar: اقرأ الأسئلة الشائعة حول Einstein@Home

en: Ready to report
ar: جاهزة للتسليم

en: Ready to start
ar: جاهزة للبدء

en: Reconnecting to client.
ar: تجري إعادة الاتصال مع %s.

en: Reminder Frequency:
ar: دورية التذكير

en: Removal from %s completed.
ar: تم الفصل عن %s.

en: Removal succeeded!
ar: نجح الفصل!

en: Remove Project
ar: أزل المشروع

en: Remove client from account manager control.
ar: يزيل العميل من تحكمات مدير الحسابات

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
ar: يسلم المهام المنتهية، و يجلب أحدث رصيد نقاط، و أحدث التفضيلات، و ربما مزيدا من المهام.

en: Report deadline
ar: موعد التسليم

en: Report problems
ar: أبلغ عن المشكلات

en: Required wizard file(s) are missing from the target server.
    (lookup_account.php/create_account.php)
ar: تعذر إيجاد ملفات مطلوبة للمرشد على الخادوم المحدد.

en: Research
ar: ابحث

en: Reset Project
ar: صفِّر المشروع

en: Reset project
ar: صفِّر المشروع

en: Resetting project...
ar: يجري تصفير المشروع…

en: Resource share
ar: التشارك في الموارد

en: Resume
ar: عاود

en: Resume activity
ar: عاود الأنشطة

en: Resume tasks for this project.
ar: عاود مهام هذا المشروع

en: Resume work for this task.
ar: عاود تشغيل هذه المهمة.

en: Resuming project...
ar: يجري استئناف المشروع

en: Resuming task...
ar: تجري معاودة مهمة…

en: Retrieving current status
ar: يجري جلب الحالة الراهنة

en: Retrieving current status.
ar: يجري جلب الحالة الراهنة

en: Retrieving host information; please wait...
ar: يجري جلب معلومات المضيف؛ انتظر رجاء…

en: Retrieving system state; please wait...
ar: يجري جلب حالة النظام؛ انتظر رجاء…

en: Retry Now
ar: حاول الآن

en: Retry in
ar: ستعاد المحاولة بعد

en: Retrying communications for project(s)...
ar: تجري إعادة الاتصال بالمشروع(ات)…

en: Retrying transfer now...
ar: تجري محاولة النقل الآن…

en: Run CPU &benchmarks
ar: أجر قيا&سات المعالج الميكروي

en: Run based on &preferences
ar: اشتغل و&فق التفضيلات

en: Running
ar: تشتغل

en: Running, high priority
ar: يشتغل، بأولية عالية

en: Runs BOINC CPU benchmarks
ar: يجري قياسات BOINC على المعالج الميكروي

en: SOCKS Proxy
ar: خادوم SOCKS

en: SOCKS Proxy Server Configuration
ar: تضبيطات خادوم SOCKS الوسيط

en: SOCKS proxy
ar: خادوم SOCLS

en: Saturday
ar: السبت

en: Scheduler request in progress
ar: يجري طلبُ المُجَدوِِل

en: Scheduler request pending
ar: طَلبُ المُجَدوِِل في الطابور

en: Screensaver info
ar: معلومات حافظ الشاشة

en: Search for help in our help system
ar: ابحث في نظام المساعدة

en: Select computer...
ar: اختر حاسوبا

en: Server:
ar: خادوم

en: Show all projects, one chart per project
ar: يعرض كل المشروعات؛ مخطط لكل مشروع

en: Show application graphics in a window.
ar: يعرض رسوميات المشروع في نافذة.

en: Show average credit for host
ar: يعرض معدل نقاط المضيف

en: Show average credit for user
ar: يعرض معدل نقاط المستخدم

en: Show chart for next project
ar: يعرض مخطط المشروع اللاحق

en: Show chart for previous project
ar: يعرض مخطط المشروع السابق

en: Show graphics
ar: اعرض الرسوميات

en: Show host average
ar: اعرض معدل المضيف

en: Show host total
ar: اعرض إجمالي المضيف

en: Show information about %s
ar: يعرض معلومات عن %s

en: Show information about BOINC and %s
ar: يعرض معلومات عن BOINC و %s

en: Show information about the %s
ar: يعرض معلومات عن %s

en: Show one chart with all projects
ar: يعرض مخططا واحدا لكل المشروعات

en: Show one chart with selected project
ar: يعرض مخططا واحدا للمشروع المختار

en: Show total credit for host
ar: يعرض اجمالي نقاط المضيف

en: Show total credit for user
ar: يعرض اجمالي نقاط المستخدم

en: Show user average
ar: اعرض معدل المستخدم

en: Show user total
ar: اعرض إجمالي المستخدم

en: Showing graphics for task...
ar: يجري عرض رسوميات مهمة…

en: Shut down connected client...
ar: أطفئ العميل المتصل…

en: Shut down the currently connected core client
ar: يطفئ العميل النواة المتصل حاليا

en: Size
ar: الحجم

en: Skin
ar: كسوة

en: Skin:
ar: كسوة

en: Snooze
ar: أرجئ

en: Speed
ar: السرعة

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
ar: يبدأ تشغيل BOINC بحيث تكون فقط أيقونة صينية النظام هي الظاهرة

en: Startup BOINC with these optional arguments
ar: يبدأ تشغيل BOINC بهذه الحجج الاختيارية

en: Statistics
ar: إحصائيات

en: Status
ar: الحالة

en: Stop BOINC network activity
ar: أوقف نشاط BOIN على الشبكة

en: Stop all activity
ar: أوقف كل الأنشطة

en: Stop work regardless of preferences
ar: أوقف التشغيل بغض النظر عن التفضيلات

en: Summary statistics for World Community Grid
ar: ملخص إحصاءات شبكة المجتمع العالمية

en: Sunday
ar: الأحد

en: Suspend
ar: علِّق

en: Suspend tasks for this project.
ar: يعلق مهام هذا المشروع

en: Suspend work for this result.
ar: علّق الشغل في هذه النتيجة.

en: Suspend work for this task.
ar: علِّق تشغيل هذه المهمة.

en: Suspended
ar: معلق

en: Suspended by user
ar: علَّقه المستخدم

en: Suspending project...
ar: يجري تعليق المشروع

en: Suspending task...
ar: يجري تعليق مهمة…

en: Switch between applications between every
ar: بدِّل ما بين التطبيقات كل

en: Switch to the BOINC advanced view
ar: حوِّل إلى منظور BOINC المتقدم

en: Synchronize projects with account manager system
ar: زامن المشروعات مع نظام إدارة الحسابات

en: Task suspended by user
ar: علَّقَ المستخدمُ المهمة

en: Tasks
ar: المهام

en: TasksGrid
ar: جدول المهام

en: Team
ar: فريق

en: Telling project to allow additional task downloads...
ar: يجري إبلاغ المشروع بأنه مسموح جلب مهام جديدة منه…

en: Telling project to not fetch any additional tasks...
ar: يجري إبلاغ المشروع أنه غير مسموح جلب مهام جديدة منه…

en: The %s's default language has been changed, in order for this change to take affect you must restart the %s.
ar: لغة %s المبدئية تغيرت. لكي تسري التغييرات عليك إعادة تشغيل %s

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
ar: المسار الذي أدخلته ليس مسار مدير حسابات مبني على BOINC.
    
    تحقق من المسار ثم حاول مجددا.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
ar: المسار الذي أدخلته ليس مسار مشروع مبني على BOINC.
    
    تحقق من المسار ثم حاول مجددا.

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
ar: مدير الحسابات غير متاح مؤقتا.
    
    حاول مجددا لاحقا.

en: The home page of the GEO-600 project
ar: موقع مشروع GEO-600

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
ar: مشروع مرصد موجة التثاقل بمقياس تداخل الليزر  Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO)

en: The minimum password length for this account manager is %d. Please enter a different password.
ar: أدنى طول لكلمة السر لمدير الحسابات هذا  %d خانات. رجاء أدخل كلمة سر أطول.

en: The minimum password length for this project is %d. Please enter a different password.
ar: أدنى طول لكلمة السر لهذا المشروع %d خانات. رجاء أدخل كلمة سر أطول.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
ar: كلمة السر و توكيدها غير متطابقتين. رجاءً أدخلها مجددا.

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
ar: كلمة السرّ التي أدخلتها غير صحيحة، رجاء حاول مجددا.

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
ar: هذا المشروع غير متاح مؤقتا.
    
    حاول مجددا لاحقا.

en: This dialog controls preferences for this computer only.
    Click OK to set preferences.
    Click Clear to restore web-based settings.
ar: يتحكم هذا الحوار في خيارات هذا الحاسوب وحده.
    اضغط 'موافق' لتضبط.
    اضغط 'صفِّر' لتسترجع التضبيطات من الإنترنت.

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can attach only if you already have an account.
ar: لا يقبل هذا المشروع حسابات جديدة حاليا.
    يمكنك الشَّبك فقط إن كان لديك حساب مفتوح.

en: This project uses an "account key" to identify you.
    
    Go to the project's web site to create an account. Your account
    key will be emailed to you.
ar: يستخدم هذا المشروع "مفتاح حساب" ليعرفك.
    
    زر موقع المشروع و افتح حسابا و سيرسل لك مفتاح الحساب بالبريد

en: This will shut down %s and its tasks entirely until either the
    %s application or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
ar: سيطفئ هذا %s بكل مهامه حتى يعمل إما تطبيق %s أو حافظ شاشة %s مجددا.
    
    في معظم الحالات يكون من الأفضل غلق نافذة %s عوضا عن وقف التطبيق؛ حيث سيمكن هذا
    %s بتنفيذ مهامه في الأوقات التي ضبطتها في تفضيلاتك.

en: Thursday
ar: الخميس

en: Time
ar: الوقت

en: Time Remaining:
ar: المدة المتبقية:

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
ar: لتختار مشروعا انقر اسمه أو أدخل مساره أدناه.

en: To completion
ar: حتى التمام

en: To continue, click Next.
ar: .اضغط 'اللاحق' للمواصلة

en: Transfers
ar: النقل

en: TransfersGrid
ar: جدول النقل

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Unable to connect to the core client
ar: تعذر الاتصال بعميل النواة

en: Update
ar: حدِّث

en: Update account manager
ar: حدث مدير الحسابات

en: Update completed.
ar: تم التحديث.

en: Update from %s completed.
ar: تم التحديث من %s.

en: Update your device settings
ar: حدث تضبيطات نبائطك

en: Updating charts...
ar: يجري تحديث المخططات…

en: Updating project...
ar: يجري تحديث المشروع

en: Upload failed
ar: فشل الرفع

en: Upload pending
ar: الرفع مؤجل

en: Uploading
ar: يجري الرفع

en: Use at most
ar: استغل بحد أقصى

en: Use no more than:
ar: لا تستغل أكثر من

en: User Average
ar: معدل المستخدم

en: User Name:
ar: اسم المستخدم

en: User Total
ar: إجمالي المستخدم

en: User information
ar: معلومات المستخدم

en: Username already in use
ar: اسم المستخدم محجوز

en: Validation Error
ar: عطل في التحقق

en: Validation conflict
ar: تعارض في التحقق

en: Version:
ar: إصدارة:

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
ar: طالع قائمة بكل الحواسيب التي تشغل عليها Einstein@Home

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
ar: طالع قائمة بكل الحواسيب التي تشغل عليها SETI@Home

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
ar: طالع و غير ملف حسابك في Einstein@Home و تفضيلاتك

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
ar: طالع و راجع ملف حسابك في SETI@Home و تفضيلاتك

en: View information about your team
ar: طالع معلومات عن فريقك

en: View your account information and credit totals
ar: طالع بيانات حسابك و مجموع نقاطك

en: View your account information, credits, and trickles
ar: يعرض بيانات حسابك، و نقاطك

en: View your last week (or more) of computational results and work
ar: طالع نتائج و شغل آخر أسبوع (أو ما يزيد عنه)

en: Waiting for memory
ar:  في انتظار ذاكرة

en: Waiting for shared memory
ar: في انتظار ذاكرةٍ مشارَكة

en: Waiting to contact project servers.
ar: في انتظار الاتصال بخواديم المشروع

en: Waiting to run
ar: في انتظار التشغيل

en: Warning
ar: تنبيه

en: We'll now guide you through the process of attaching
    to a project.
ar: سنرشدك الآن في سيرورة الشبك بمشروع.

en: We'll now guide you through the process of attaching
    to an account manager.
    
    If you want to attach to a single project, click Cancel,
    then select the 'Attach to project' menu item instead.
ar: سنرشدك الآن في سيرورة الشبك بمدير حسابات.
    
    إن كنت تنوي الشبك بمشروع واحد فقط فاضغط 'ألغ' ثم اضغط 'اشبك بمشروع' عوضا عن هذا

en: We'll now remove this computer from %s.  From now on,
    attach and detach projects directly from this computer.
ar: سنزيل الآن هذا الحاسوب من %s. من الآن فصاعدا اشبك و افصل المشروعات من هذا الحاسوب.

en: Web sites
ar: مواقع وب

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Welcome to %s!
ar: مرحبا بك في %s!

en: What language should the manager display by default.
ar: أي لغة على المدير أن يستعمل مبدئيا

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
ar: يمكنك ضبط اسمك في الحساب و تفضيلاتك.

en: Will detach when tasks done
ar: سيُفصل بعد تمام المهمات

en: Won't get new tasks
ar: لن يجلب مهام جديدة

en: Work done
ar: شغل تام

en: Write to disk at most every
ar: اكتب على القرص بحد أقصى كل

en: Yahoo Comm Failure
ar: فشل في اتصالات ياهوو

en: You are already attached to this project.
ar: أنت مشبوك بهذا المشروع بالفعل

en: You are now successfully attached to the %s system.
ar: أنت الآن مشبوك بنظام %s.

en: You are now successfully attached to this account manager.
ar: أنت الآن مشبوك بمدير الحسابات هذا.

en: You are now successfully attached to this project.
ar: أنت الآن مشبوك بهذا المشروع.

en: You can copy and paste the URL from your browser's
    address bar.
ar: يمكنك نسخ و لصق المسار من حقل مسار متصفحك.

en: You currently are not authorized to manage the client.
    Please contact your administrator to add you to the 'boinc_users' local user group.
ar: ليست لك حاليا الصلاحية لإدارة العميل.
    اتصل بمدير نظامك ليضيفك إلى محموعة المستخدمين 'boinc_users'

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
ar: ليست لديك أية مشروعات. أضف مشروعا.

en: Your account
ar: حسابك

en: Your computers
ar: حواسيبك

en: Your preferences
ar: تفضيلاتك

en: Your results
ar: نتائجك

en: Your statistics and settings
ar: إحصاءاتك و تضبيطاتك

en: Your team
ar: فريقك

en: and
ar: و

en: check box to specify hours for this day of week
ar: أشّر هذا لتحدد ساعات لهذا اليوم من الأسبوع

en: check this if you want this computer to do work even when you're using it
ar: أشّر هذا إن أردت أن يشتغل الحاسوب حتى أثناء استخدامك له

en: check this if you want this computer to do work while it runs on batteries
ar: أشّر هذا إن أردت أن يشتغل الحاسوب أثناء عمله بالبطارية

en: check this if your Internet provider modifies image files
ar: أشّر هذا إن كان مقم خدمة الإنترنت لك يعدل ملفات الصور

en: clear all local preferences and close the dialog
ar: صفِّر كل التفضيلات المحلية و أغلق الحوار

en: climateprediction.net News
ar: أخبار climateprediction.net

en: close the dialog without saving
ar: أغلق الحوار دون حفظ

en: days
ar: أيام

en: days (max. 10)
ar: يوما (10 بحد أقصى)

en: disable BOINC security users and permissions
ar: عطِّل مستخدمي السرية و أذون BOINC

en: disk and memory usage
ar: استغلال القرص و الذاكرة

en: disk usage by BOINC projects
ar: استغلال مشروعات BOINC للقرص

en: do work only after you haven't used the computer for this number of minutes
ar: يشتغل فقط بعد أن تمر مدة لا تستخدم أثناءها الحاسوب قدرها هذا العدد من الدقائق

en: free disk space -
ar: المساحة الشاغرة على القرص  -

en: if checked, BOINC hangs up when network usage is done
    (only relevant for dialup-connection)
ar: بتأشير هذا فإن BOINC ينهي الاتصال بعد الانتهاء من استخدام الشبكة
    (يتعلق بالاتصال الهاتفي حصرا)

en: if checked, a confirmation dialog will be displayed before trying to connect to the Internet
ar: بتأشير هذا فإن حوار توكيد سيظهر لك قبل محاولة الاتصال بالإنترنت

en: if checked, suspended work units are left in memory
ar: بتأشير هذا فإن وحدات الشغل المعلّق تترك في الذاكرة

en: invalid float
ar: كسر غير صحيح

en: invalid input value detected
ar: تُحسست قيمة دخل غير صحيحة

en: invalid time interval, format is HH:MM-HH:MM
ar: مدة زمنية غير صحيحة؛ الصيغة هي HH:MM-HH:MM

en: invalid time, format is HH:MM
ar: وقت غير صحيح؛ الصيغة هي HH:MM

en: minimum length %d
ar: %d خانات على الأقل

en: minutes
ar: دقائق

en: network usage
ar: استغلال الشبكة

en: network usage start hour
ar: ساعة بدء استغلال الشبكة

en: network usage stop hour
ar: ساعة انتهاء استغلال الشبكة

en: not attached to any BOINC project - 0 bytes
ar: غير مشبوك بأي مشروع BOINC - 0 بايت

en: of disk space
ar: من مساحة القرص

en: of the processor
ar: من المعالج

en: processor usage
ar: استغلال المعالج

en: processors
ar: معالجات

en: save all values and close the dialog
ar: احفظ كل القيم و أغلق الحوار

en: seconds
ar: ثوان

en: shows the preferences web page
ar: أظهر صفحة التفضيلات على الوب

en: specify network usage start and stop hours in format HH:MM-HH:MM
ar: حدد ساعات بدء و توقف استغلال الشبكة في الصيغة HH:MM-HH:MM

en: specify work start and stop hours in format HH:MM-HH:MM
ar: حدد ساعات بدء و توقف الشغل في الصيغة HH:MM-HH:MM

en: start work at this time
ar: يبدأ الشغل في هذا الوقت

en: stop work at this time
ar: أوقف الشغل في هذا الوقت

en: the maximum disk space used by BOINC (in Gigabytes)
ar: أقصى مساحة من القرص بالجيجابايت يمكن أن يستخدمها BOINC

en: this computer is connected to the Internet about every X days
    (0 if it's always connected)
ar: يتصل هذا الحاسوب بالإنترنت مرة كل حوالي س يوما
    (0 إن كان متصلا على الدوام)

en: total disk usage
ar: إجمالي استغلال القرص

en: used by BOINC -
ar: ما يستغله BOINC -

en: used by other programs -
ar: ما تستغله برمجيات أخرى -
