BOINC Manager 4.x - en to pt translation catalogue (482 entries)

en:  - CPU benchmarks
pt: - "CPU benchmarks"

en:  - CPU throttled
pt: - Processador a plena carga

en:  - computation suspended
pt: - processamento suspenso

en:  - need disk space
pt: - falta espaço em disco

en:  - on batteries
pt: - Usando baterias

en:  - time of day
pt: - hora do dia

en:  - user active
pt: - usuário ativo

en: %d hr %d min %d sec
pt: %d Uur %d Min %d Sec

en: %s - Can't find web browser
pt: %s - Navegador não encontrado

en: %s - Connection Error
pt: %s - Erro na conexão

en: %s - Connection Failed
pt: %s - Falha na conexão

en: %s - Connection Status
pt: %s - Estado da conexão

en: %s - Exit Confirmation
pt: %s -Confirmar saída

en: %s - Language Selection
pt: %s - Selecione o Idioma

en: %s - Network Status
pt: %s - Estado da rede

en: %s couldn't do Internet communication, and no default connection is selected.
    Please connect to the Internet, or select a default connection
    using Advanced/Options/Connections.
pt: %s não teve comunicação com a Internet, e não existe uma conexão padrão selecionada.
    Favor conectar a Internet, ou selecionar a conexão padrão
    usando Avançado/Opções/Conexões.

en: %s failed to connect to the Internet.
pt: %s falhou ao conectar a Internet.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
pt: %s Falhou ao desconectar da Internet.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
pt: %s detectou que já está conectado a Internet.
    Atualizando todos os projetos e tentando todas as transferências.

en: %s has successfully attached to %s
pt: %sConectou com sucesso ao %s

en: %s has successfully connected to the Internet.
pt: %sConectou com sucesso a Internet.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
pt: %s desconectou com sucesso da Internet.

en: %s is connecting to the Internet.
pt: %s está conectando a Internet.

en: %s is currently reconnecting to a %s client...
pt: %s está reconectando ao %s cliente...

en: %s is currently suspended...
pt: %s está suspenso atualmente...

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
pt: %s Não foi capaz de conectar ao  %s cliente.
    Devo tentar conectar novamente?

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
pt: %s Não está conectado ao %s cliente.
    Favor usar as opções "Avançado\Selecionar Computador..."  para conectar ao  %s cliente.
    Para conectar ao seu computador, favor usar como nome do host: 'localhost'.

en: %s is not currently connected to a %s client...
pt: %s não está conectado ao %s cliente...

en: %s is unable to communicate with a project and needs an Internet connection.
    Please connect to the Internet, then select the 'retry communications' item off the advanced menu.
pt: %s não conseguiu se comunicar com o projeto e precisa de uma conexão com a Internet.
    favor conectar a Internet e selecionar a opção "tentar comunicação" no menu Avançado.

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
pt: %s precisa conectar a Internet.
    Podemos conectar agora?

en: %s needs to connect to the Internet.  Please click to open %s.
pt: %s precisa conectar com a internet. favor clicar para abrir %s.

en: %s networking is currently suspended...
pt: %s a rede está inoperante no momento...

en: %s tried to display the web page
    	%s
    but couldn't find a web browser.
    To fix this, set the environment variable
    BROWSER to the path of your web browser,
    then restart the %s.
pt: %sTentou mostra a página
    	%s
    mas não localizou um navegador.
    Para corrigir isso, configure as variáveis do
    Navegador indicando a pasta de seu navegador,
    e reinicie o %s.

en: %s. Work done by %s: %0.2f
pt: %s. Completado cerca de %s: %0.2f

en: &About %s...
pt: &Sobre %s...

en: &Activity
pt: &Atividade

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Clear Default
pt: &Apagar os padrões

en: &Close Window	CTRL+W
pt: &Fechar a janela	CTRL+W

en: &Defect from %s
pt: Defeito em  %s

en: &Email address:
pt: &Endereço de email:

en: &File
pt: &Arquivo

en: &Finish
pt: &Finalizar

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &Network activity always available
pt: &Conexão com a  rede sempre disponível

en: &Network activity suspended
pt: &A conexão com a rede está suspensa

en: &Next >
pt: &Próximo >

en: &Next project >
pt: &Próximo projeto >

en: &No, new user
pt: &Não, sou um novo usuário

en: &Options...
pt: &Opções...

en: &Password:
pt: &Senha:

en: &Run always
pt: &Processar sempre

en: &Set Default
pt: &Tornar Padrão

en: &Simple View
pt: &Vista simplificada

en: &Suspend
pt: &Suspender

en: &Synchronize with %s
pt: &Sinhronizar com %s

en: &Tools
pt: &Ferramentas

en: &Username:
pt: &Nome de usuário:

en: &View
pt: &Exibir

en: &Yes, existing user
pt: &Sim, já estou cadastrado

en: '%s' does not contain a valid host name.
pt: '%s' não contém um nome de "host" válido.

en: '%s' does not contain a valid path.
pt: '%s' não é um caminho válido.

en: (Automatic Detection)
pt: (Detecção automática)

en: (C) 2003-2006 University of California at Berkeley.
    All Rights Reserved.
pt: (C) 2003-2006 Universidade da Califórnia em Berkeley.
    Todos os Direitos Reservados.

en: (Unknown)
pt: (Desconhecido)

en: (User Defined)
pt: (Definido pelo usuário)

en: 0 (Run Always)
pt: 0 (Processar sempre)

en: < &Back
pt: < &Voltar

en: < &Previous project
pt: < &Projeto anterior

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
pt: Um link para o fórum do Einstein@Home sobre falhas e problemas

en: A software platform for distributed computing using volunteered computer resources
pt: Uma plataforma de programa para computação distribuída usando recursos dos computadores de voluntários.

en: A&dvanced
pt: &Avançado

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
pt: Abandonar o trabalho neste resultado. Você não receberá créditos por ele.

en: Abort
pt: Cancelar

en: Abort File Transfer
pt: Cancelar a Transferência do Arquivo

en: Abort Transfer
pt: Cancelar a Tranferência

en: Abort task
pt: Cancelar tarefa

en: Aborted
pt: Cancelado

en: Aborted by project
pt: Cancelado pelo projeto

en: Aborted by user
pt: Cancelado pelo usuário

en: Aborting result...
pt: Cancelando o resultado...

en: Aborting transfer...
pt: Cancelando a transferência...

en: About %s
pt: Sobre %s

en: About BOINC Manager
pt: Sobre o Gerenciador BOINC

en: Account
pt: Conta

en: Account Already Exists
pt: Está conta já existe

en: Account Creation Disabled
pt: A Criação de Contas está Desativada

en: Account Manager &URL:
pt: Endereço do gerenciador de contas &:

en: Account Manager URL
pt: Endereço do gerenciador de contas

en: Account key:
pt: Chave da conta:

en: Account manager
pt: Gerenciador de contas

en: Account manager not found
pt: Gerenciador de contas não encontrado.

en: Account manager temporarily unavailable
pt: Gerenciador de contas temporariamente indisponível

en: Account summary
pt: Resumo da conta

en: Acknowledged
pt: Reconhecido

en: Activities suspended by user
pt: Atividades suspensas pelo usuário

en: Address:
pt: Endereço IP:

en: All projects
pt: Todos os projetos

en: All projects(sum)
pt: Todos os projetos (sum)

en: Allow fetching new tasks for this project.
pt: Permitir receber novas tarefas deste projeto.

en: Allow network activity according to your preferences
pt: Premitir conexão com a rede baseada nas suas preferências

en: Allow network activity regardless of preferences
pt: Permitir conexão com a rede ignorando as preferências

en: Allow new tasks
pt: Permitir novas tarefas

en: Allow work according to your preferences
pt: Permitir trabalhar de acordo com suas preferências

en: Allow work regardless of preferences
pt: Permitir trabalhar ignorando as preferências

en: Already attached to project
pt: Já está conectado ao projeto

en: An account key looks like:
pt: Uma chave da conta se parece com este exemplo:

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
pt: Existe uma conta com esse endereço de e-mail, mas a
    com uma senha diferente.
    
    Favor visitar o website do projeto e seguir as instruções abaixo.

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
pt: Já existe uma conta com esse nome de usuário mas com uma senha diferente. 
    
    Favor visitar o website do projeto e seguir as instruções existentes.

en: An error has occurred;
    check Messages for details.
    
    Click Finish to close.
pt: Ocorreu um erro;
    Verifique as Mensagens para mais detalhes.
    
    Clique em Terminar para sair.

en: An internal server error has occurred.
pt: Ocorreu um erro interno.

en: Anytime
pt: O tempo todo

en: Application
pt: Programa

en: Are you already running this project?
pt: Você já está rodando este projeto?

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
pt: Tem certeza que deseja cancelar a transferência deste arquivo '%s'?
    NOTA: cancelar a tranferência invalidará a tarefa e você
    não receberá os créditos por ela.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s %%, Status: %s)
pt: Tem certeza que deseja cancelar esta tarefa '%s'?
    (Progresso: %s, Status: %s)

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
pt: Tem certeza que deseja cancelar esta tarefa  '%s'?
    (Progresso: %s, Status: %s)

en: Are you sure you want to detach from project '%s'?
pt: Deseja realmente desconectar do projeto '%s'?

en: Are you sure you want to display graphics on a remote machine?
pt: Deseja realmente exibir os gráficos num micro remoto?

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
pt: Tem certeza que deseja reiniciar o projeto  '%s'?

en: Ask questions and report problems
pt: Fazer perguntas e indicar problemas

en: Attach to &account manager...
pt: Conectar ao gerenciador de contas...

en: Attach to &project
pt: Conectar ao &projeto

en: Attach to &project...
pt: Conectar ao &projeto...

en: Attach to a project
pt: Conectar a um projeto

en: Attach to a project to begin processing work
pt: Conectar a um projeto para iniciar o processamento do trabalho

en: Attach to account manager
pt: Conectar ao gerenciador de contas

en: Attach to an account manager
pt: Conectar a um gerenciador de contas

en: Attach to an additional project
pt: Conectar a um projeto adicional

en: Attach to project
pt: Conectar ao projeto

en: Attached to %s
pt: Conectado ao %s

en: Attached to account manager
pt: Conectado ao gerenciador de contas

en: Attached to project
pt: Conectado ao projeto

en: Attaching to project...
pt: Conectando ao projeto...

en: Autodetect
pt: Autodetectar

en: Avg. work done
pt: Média de trabalho realizado

en: BOINC Manager
pt: gerenciador BOINC

en: BOINC Manager - Detach from %s
pt: Gerenciador BOINC - Desconectar de %s

en: BOINC Manager - Messages
pt: Gerenciador BOINC - Mensagens

en: BOINC Manager - Options
pt: Opções - Gerenciador BOINC

en: BOINC Manager - Preferences
pt: Gerenciador BOINC - Preferências

en: BOINC Manager - Select Computer
pt: Selecione o Computador - Gerenciador BOINC

en: BOINC failed to communicate on the Internet. The most likely
    reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network
    or modem connection and click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC.
    Configure your personal firewall to let BOINC
    communicate on port 80, then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
pt: O BOINC falhou ao conectar com a Internet. As razões mais comuns são:
    
    
    1) Problemas na conexão. Verifique sua redek
    ou a conexão do modem, clique em Voltar e tente novamente.
    
    2) Um programa tipo firewall bloqueou o BOINC.
    Configure sua firewall para permitir ao BOINC
    se comunicar pelo "port 80", clique em Voltar e tente novamente.
    
    3) Você está usando um servidor proxy.
    Clique em Próximo para configurar o proxy no BOINC.

en: BOINC ownership or permissions are not set properly; please reinstall BOINC.
    (Error code %d)
pt: As propriedades ou permissões do BOINC não estão configuradas corretamente; favor reinstalar o BOINC.
    (Código de erro %d)

en: C&onfirm password:
pt: Confirme a senha:

en: CPU time
pt: Tempo de processamento

en: Check the email address and password, and try again.
pt: Verifique o endereço de email e a senha, e tente novamente.

en: Check the username and password, and try again.
pt: Verifique o usuário e a senha, e tente novamente.

en: Choose a &password:
pt: Escolha uma senha:

en: Click 'Abort transfer' to delete the file from the transfer queue. This will prevent you from being granted credit for this result.
pt: Clique em "Cancelar a transferência" para apagar o arquivo da fila de transferências. Isso impedirá você de receber os créditos deste resultado.

en: Click 'Retry now' to transfer the file now
pt: Clicar em "Tentar novamente" para transferir o arquivo agora

en: Click Finish to close.
pt: Clique em Terminar para Fechar.

en: Click here to disable displaying this message in the future.
pt: Clique aqui para desativar a exibição dessa mensagem no futuro.

en: Client Account Creation Disabled
pt: A Criação de Contas está Desativada

en: Close BOINC Manager Window.
pt: Fechar a janela do gerenciador BOINC.

en: Commands
pt: Comandos

en: Common questions
pt: Perguntas mais comuns

en: Communicating with %s.
pt: Comunicando com %s.

en: Communicating with project
    Please wait...
pt: Contatando o projeto
    Favor aguardar...

en: Communicating with server.
pt: Comunicando com o servidor.

en: Communication deferred
pt: Comunicação adiada

en: Computation error
pt: Erro de computação

en: Configure GUI options and proxy settings
pt: Configurar opções gráficas e configuração de proxy

en: Connect to another computer running %s
pt: Conectar com outro computador rodando %s

en: Connect to internet only between:
pt: Conectar a internet somente entre:

en: Connect via HTTP proxy server
pt: Conectar via servidor proxy HTTP

en: Connect via SOCKS proxy server
pt: Conectar via servidor proxy tipo SOCKS

en: Connected
pt: Conectado

en: Connected to %s
pt: Conectado ao %s

en: Connecting to %s
pt: Conectando ao %s

en: Connections
pt: Conexões

en: Copy all messages
pt: Copiar todas as mensagens

en: Copy all the messages to the clipboard.
pt: Copiar todas as mensagens para a área de transferência

en: Copy selected messages
pt: Copiar as mensagens selecionadas

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
pt: Copiar as mensagens selecionadas para a área de transferência. Você pode selecionar várias mensagens mantendo a tecla shift apertada enquanto clica nas mensagens.

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
pt: Copiar as mensagens selecionadas para a área de transferência. Você pode selecionar várias mensagens mantendo a tecla shift apertada e clicando nasmensagens.

en: Copying all messages to the clipboard...
pt: Copiando todas as mensagens para a área de trabalho...

en: Copyright:
pt: Direitos autorais:

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
pt: Corresponder-se com os administradores e outros usuários do fórum do Einstein@home

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
pt: Corresponder-se com outros usuários do fórum SETI@home

en: Current status of the Einstein@Home server
pt: Status atual do servidor do Einstein@home

en: Customized Preferences
pt: Preferências Personalizadas

en: Debug Flags
pt: "Debug Flags"

en: Default Connection:
pt: Conexão Padrão:

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
pt: Apagar todos os arquivos e tarefas associadas a este projeto, e receber novas tarefas. Você pode atualizar o projeto antes, para transmitir as tarefas completadas.

en: Detach
pt: Desconectar

en: Detach computer from this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
pt: Desconectar o computador deste projeto. As tarefas em progresso serão perdidas (antes disso, "Atualize", para transmitir as tarefas completadas.

en: Detach from Project
pt: Desconectado do Projeto

en: Detaching from project...
pt: Desconectando do Projeto...

en: Device Profiles
pt: Perfis dos Dispositivos

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
pt: Dial-up e configurações para rede Virtual Particular

en: Disconnected
pt: Desconectado

en: Disk
pt: Disco

en: Display the simple BOINC graphical interface.
pt: Mostra a interface gráfica simplificada do BOINC.

en: Do work after idle for:
pt: Processar quando ocioso por:

en: Do work only between:
pt: Processar somente entre:

en: Do work while on battery?
pt: Processar quando usar baterias?

en: Do you really want to cancel?
pt: Deseja realmente cancelar?

en: Don't fetch new tasks for this project.
pt: Não permitir o recebimento de novas tarefas deste projeto.

en: Don't get new tasks for this project.
pt: Não receber novas tarefas para este projeto.

en: Download failed
pt: O recebimento falhou

en: Download pending
pt: Recebimento pendente

en: Downloading
pt: Recebendo

en: Downloading work from the server.
pt: Recebendo trabalhos do servidor.

en: E&xit
pt: Fechar

en: Einstein status
pt: Status do Einstein

en: Elapsed Time
pt: Tempo Decorrido

en: Email address already in use
pt: este e-mail já etá em uso

en: Enter account key
pt: Digite a chave da conta

en: Enter the URL of the account manager's web site.
pt: Digite o endereço do website do gerenciador de contas.

en: Enter the URL of the project's web site.
pt: Insira o endereço da página do projeto.

en: Error: invalid state '%d'
pt: Falha: estado inválido '%d'

en: Exit the %s
pt: Sair do %s

en: Failed to attach to account manager
pt: Falhou ao conectar ao gerenciador de contas

en: Failed to attach to project
pt: Falhou ao conectar ao projeto

en: Failed to remove account manager
pt: Falhou ao remover o gerenciador de contas

en: Failed to update account manager
pt: Falhou ao atualizar o gerenciador de contas

en: File
pt: Arquivo

en: For a list of BOINC-based account managers go to:
pt: Para obter uma lista de gerenciadores de contas baseados no BOINC vá em:

en: For a list of BOINC-based projects go to:
pt: Para ver uma lista de projetos baseados no BOINC acesse:

en: GEO-600 project
pt:  projeto GEO-600

en: General
pt: Geral

en: Get current settings from %s
pt: Obter configurações atuais de %s

en: Get help for climateprediction.net
pt: Página de ajuda para o climateprediction.net

en: Get help with BOINC
pt: Obter ajuda sobre o BOINC

en: Global Statistics
pt: Estatísticas Globais

en: Google Comm Failure
pt: Falhas na Comunicação com o Google

en: HTTP Proxy
pt: Proxy de HTTP

en: HTTP Proxy Server Configuration
pt: Configuração do Servidor Proxy HTTP

en: HTTP proxy
pt:  Proxy HTTP

en: Help
pt: Ajuda

en: Host Average
pt: Média do "Host"

en: Host Total
pt: Total do "Host"

en: Host name:
pt: Nome do Host:

en: How often, in minutes, should the manager remind you of possible connection events.
pt: Qual a frequência, em minutos, deseja que o gerenciador lembre a você sobre possíveis eventos de conexão.

en: I want to customize my preferences for this computer only.
pt: Desejo personalisar minhas preferências somente para este computador.

en: If you defect from %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to defect from %s?
pt: Caso você abandonar o  %s,
    você manterá todos os seus projetos atuais,
    mas terá que gerenciar os projetos manualmente.
    
    Deseja abandonar o  %s?

en: Info about your Team
pt: Informações sobre seu time

en: Info about your team
pt: Informações sobre seu time

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
pt: Chave de conta inválida; favor inserir uma chave de conta válida

en: Invalid URL
pt: Endereço inválido

en: Invalid email address; please enter a valid email address
pt: Endereço de e-mail inválido; Favor inserir um email válido

en: LIGO project
pt: projeto LIGO

en: Language Selection:
pt: Seleção de Idioma:

en: Last update: %.0f days ago
pt: Última atualização: %.0f dias atrás

en: Launching browser...
pt: Abrindo o navegador...

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
pt: Aprenda sobre os projetos hospedados pelo "World Community Grid"

en: Leave these blank if not needed
pt: Deixe este campo em branco caso não for necessário

en: Licensing and copyright information.
pt: Informações sobre licenciamente e direitos autorais.

en: Login Failed.
pt: Identificação inválida.

en: Message
pt: Mensagem

en: Message boards
pt: Fórum

en: Messages
pt: Mensagens

en: Messages from server:
pt: Mensagens do servidor:

en: Missing URL
pt: Endereço perdido

en: Mode view
pt: Modo de exibição

en: My Grid
pt: Minha "Grade"

en: Name
pt: Nome

en: Net Detection Failure
pt: Falhas ao Detectar a Rede

en: Network activity based on &preferences
pt: Conexão com a rede baseada nas &preferências

en: Network communication failure
pt: Falhas na conexão da rede

en: New
pt: Novo

en: New page appended. Index = %i
pt: Acrescentada nova página. Índice = %i

en: New page inserted. Index = %i
pt: Inserido nova página. Índice = %i

en: News
pt: Novidades

en: No Internet connection
pt: Sem conexão com a Internet

en: No new tasks
pt: Não receber novas tarefas

en: No work available to process
pt: Não há trabalhos disponíveis para processar

en: Old Page Index = %i
pt: Indexada página antiga = %i

en: OnDropTarget: index by HitTest = %i
pt: "OnDropTarget: index by HitTest" = %i

en: One project
pt: Um projeto

en: Open %s Web...
pt: Aberto %s Página...

en: Open %s...
pt: Aberto %s...

en: Open a window to set your preferences
pt: Abrir uma janela para configurar as preferências

en: Open a window to view messages
pt: Abrir uma janela para ver as mensagens

en: Password:
pt: Senha:

en: Pie Ctrl
pt: Diagram besturing

en: Please connect to the Internet and try again.
pt: Favor conectar a Internet e tentar novamente.

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
pt: Por favor, entre as informações de sua conta
    (para criar uma conta, visite o website do projeto)

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
pt: Favor indicar um endereço.
    Por exemplo::
    http://www.exemplo.com/

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
pt: Favor indicar um endereço válido.
    Por exemplo:
    http://boincproject.exemplo.com

en: Please specify an account key to continue.
pt: Favor indicar uma chave da conta para continuar.

en: Please specify an email address
pt: Favor indicar um endereço de e-mail

en: Please wait...
pt: Favor aguardar...

en: Port:
pt: Porta:

en: Preferences
pt: Preferências

en: Processing Suspended.
pt: Processamento Suspenso.

en: Processing Suspended:  Benchmarks Running.
pt: Processamento Suspenso: Rodando "Benchmarks".

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
pt: Processamento Suspenso:  Usando Baterias.

en: Processing Suspended:  Time of Day.
pt: Processamento Suspenso: Hora do Dia.

en: Processing Suspended:  User Active.
pt: Processamento Suspenso::  Usuário Ativo.

en: Processing Suspended:  User paused processing.
pt: Processamento Suspenso::  Usuário parou o processamento.

en: Progress
pt: Progresso

en: Project
pt: Projeto

en: Project &URL:
pt: Endereço do &Projeto:

en: Project Already Attached
pt: Já está conectado a este Projeto

en: Project Attach Failure
pt: Falhou ao conectar ao Projeto

en: Project Comm Failure
pt: Falhas na comunicação com o projeto

en: Project Properties Failure
pt: Falhas nas propriedades do projeto

en: Project Properties URL Failure
pt: Falha no endereço das propriedades do projeto

en: Project URL
pt: Endereço do Projeto

en: Project not found
pt: Projeto não encontrado

en: Project suspended by user
pt: Projeto suspenso pelo usuário

en: Project temporarily unavailable
pt: Projeto temporariamente indisponível

en: Projects
pt: Projetos

en: Proxy configuration
pt: Configuração do Proxy

en: Question
pt: Pergunta

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
pt: Veja informações detalhadas sobre o protetor de telas do Einstein@home

en: Read config file
pt: Ler o arquivo de configuração

en: Read configuration info from cc-config.xml.
pt: Ler as configurações de cc-config.xml

en: Read local prefs file
pt: Ler o arquivo com as preferências locais

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
pt: Ler as preferências a partir do arquivo global_prefs_override.xml

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
pt: Leia a lista de Perguntas Feitas com Frequência para o Einstein@Home

en: Ready to report
pt: Pronto para informar

en: Ready to run
pt: Pronto para rodar

en: Reminder Frequency:
pt: Intervalo do Lembrete:

en: Removal from %s completed.
pt: Remoção de %s completada.

en: Removal succeeded!
pt: Removido com sucesso!

en: Remove client from account manager control.
pt: Retirar este micro do controlador de contas.

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
pt: Informar os trabalhos completados, atualizar os créditos, as preferências, e possivelmente pegar mais trabalho.

en: Report completed work, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more work.
pt: Informar os trabalhos completados, atualizar os créditos, as preferências, e possivelmente pegar mais trabalho.

en: Report deadline
pt: Data-limite para envio

en: Report problems
pt: Informar problemas

en: Required wizard file(s) are missing from the target server.
    (lookup_account.php/create_account.php)
pt: Alguns arquivos necessários foram perdidos.
    (lookup_account.php/create_account.php)

en: Research
pt: Pesquisa

en: Reset Project
pt: Reiniciar o Projeto

en: Reset project
pt: Reiniciar o projeto

en: Resetting project...
pt: Reiniciando o projeto...

en: Resource share
pt: Recursos compartilhados

en: Resume
pt: Retomar

en: Resume activity
pt: Voltar as atividades.

en: Resume tasks for this project.
pt: Retomar as tarefas deste projeto.

en: Resume work for this task.
pt: Retomar o trabalho nesta tarefa.

en: Resuming project...
pt: Retomando o projeto...

en: Resuming task...
pt: Retomando a tarefa...

en: Retrieving current status
pt: Recuperando status atual.

en: Retrieving current status.
pt: Recuperando o status atual.

en: Retrieving host information; please wait...
pt: Recuperando informações do "host", favor aguardar...

en: Retrieving system state; please wait...
pt: Recuperando o estado do sistema, favor aguardar...

en: Retry &communications
pt: Tentar novamente &a comunicação

en: Retry Now
pt: Tentar novamente agora

en: Retry in
pt: Tentar novamente em

en: Retrying communications for project(s)...
pt: Nova tentativa de se comunicar com o projeto(s)...

en: Retrying transfer now...
pt: Tentar transferir novamente agora...

en: Run CPU &benchmarks
pt: Rodar CPU &benchmarks

en: Run based on &preferences
pt: Processar baseado nas &preferências

en: Running
pt: Processando

en: Runs BOINC CPU benchmarks
pt: Rodar BOINC CPU benchmarks

en: SOCKS Proxy
pt: Proxy SOCKS

en: SOCKS Proxy Server Configuration
pt: Configuração do Servidor Proxy tipo SOCKS

en: SOCKS proxy
pt:  Proxy tipo SOCKS

en: Scheduler request pending
pt: Requisição programada pendente

en: Screensaver info
pt: Informações do Protetor de Telas

en: Search for help in our help system
pt: Localizar ajuda em nosso sistema

en: Select computer...
pt: Selecionar computador...

en: Server:
pt: Servidor:

en: Show all projects, one chart per project
pt: Exibir todos os projetos, um gráfico por projeto

en: Show application graphics in a window.
pt: Exibir gráficos da aplicação numa janela.

en: Show average credit for host
pt: Exibir média de créditos por "host"

en: Show average credit for user
pt: Exibir média de créditos por usuário

en: Show chart for next project
pt: Exibir gráficos do próximo projeto

en: Show chart for previous project
pt: Exibir gráficos do próximo projeto

en: Show graphics
pt: Exibir gráficos

en: Show host average
pt: Exibir média do "host"

en: Show host total
pt: Exibir totais do "host"

en: Show information about BOINC and %s
pt: Mostrar informações sobre o BOINC e %s

en: Show information about the %s
pt: Mostrar informações sobre o %s

en: Show one chart with all projects
pt: Exibir um gráfico com todos os projetos

en: Show one chart with selected project
pt: Exibir um gráfico com os projetos selecionados

en: Show total credit for host
pt: Exibir total de créditos por "host"

en: Show total credit for user
pt: Exibir total de créditos por usuário

en: Show user average
pt: Exibir média do usuário

en: Show user total
pt: Exibir total do usuário

en: Showing graphics for task...
pt: Exibindo gráficos desta tarefa...

en: Size
pt: Tamanho

en: Skin
pt: Pele

en: Skin:
pt: Pele:

en: Snooze
pt: Pausa

en: Speed
pt: Velocidade

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
pt: Inicalizar o BOINC somente quando o ícone no systray estiver visível

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Stop BOINC network activity
pt: Parar a conexão com a rede do BOINC

en: Stop all activity
pt: Parar todas as atividades.

en: Stop work regardless of preferences
pt: Para o processamento ignorando as preferências

en: Summary statistics for World Community Grid
pt: Estatísticas resumidas do World Community Grid

en: Suspend
pt: Suspender

en: Suspend tasks for this project.
pt: Suspender tarefas para este projeto.

en: Suspend work for this result.
pt: Suspender o trabalho deste resultado.

en: Suspend work for this task.
pt: Suspender o trabalho nesta tarefa.

en: Suspended
pt: Suspenso

en: Suspended by user
pt: Suspenso pelo usuário

en: Suspending project...
pt: Suspendendo o projeto...

en: Suspending task...
pt: Suspendendo a tarefa...

en: Switch to the BOINC advanced view
pt: Alterar para a visualização avançada do BOINC

en: Task suspended by user
pt: Tarefa suspensa pelo usuário

en: Tasks
pt: Tarefas

en: TasksGrid
pt: Rede de tarefas

en: Team
pt: Time

en: Telling project to allow additional task downloads...
pt: Informando ao projeto para receber tarefas adicionais...

en: Telling project to not fetch any additional tasks...
pt: Informando ao projeto para não receber nenhuma tarefa adicional...

en: The %s's default language has been changed, in order for this change to take affect you must restart the %s.
pt: O %s idioma padrão foi alterado. Para essa alteração ter efeito, você precisará reiniciar o %s.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
pt: O endereço fornecido não é de um gerenciador de contas baseado no BOINC
    
    Verifique o endereço e tente novamente.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
pt: O endereço informado não é de um projeto baseado no BOINC.
    
    Favor verificar o endereço e tentar novamente.

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
pt: O Gerenciador de contas está temporariamente indisponível.
    
    Favor tentar novamente mais tarde.

en: The home page of the GEO-600 project
pt: Página inicial do projeto GEO-600

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
pt: Página inicial do projeto 'Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory' (LIGO)

en: The minimum password length for this account manager is %d. Please enter a different password.
pt: O tamanho mínimo para este gerenciador de contas é de %d. Favor escolher uma senha diferente.

en: The minimum password length for this project is %d. Please enter a different password.
pt: O tamanho mínimo da senha para este projeto é de %d. Favor escolher uma senha diferente.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
pt: A senha e a sua confirmação não coincidem. Favor digitar novamente.

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
pt: A senha está incorreta, favor tentar novamente.

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
pt: O Projeto está temporariamente indisponível.
    
    Favor tentar novamente mais tarde.

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can attach only if you already have an account.
pt: Este projeto não está aceitando novas contas.
    Você pode conectar somente se já tiver uma conta.

en: This project uses an "account key" to identify you.
    
    Go to the project's web site to create an account. Your account
    key will be emailed to you.
pt: Este projeto usa uma  "chave da conta" para identificar você.
    
    Vá ao website do projeto para criar uma conta Sua chave da conta
    será enviada por e-mail a você.

en: This will shut down %s and its tasks entirely until either the
    %s application or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
pt: Isso finalizará  %s e todas as tarefas atuais dessa 
    %s aplicação até %s que o protetor de telas seja ativado novamente.
    
    Na maioria das vezes, é melhor fechar a  %s janela
    do que sair da aplicação; isso permitirá %s  processar as
    tarefas até o momento selecionado em suas preferências.

en: Time
pt: Tempo

en: To completion
pt: Para completar

en: To continue, click Next.
pt: Para continuar, clique em Próximo.

en: Transfers
pt: Transferências

en: TransfersGrid
pt: Rede de trocas

en: Unable to connect to the core client
pt: Impossível conectar ao núcleo

en: Update
pt: Atualizar

en: Update account manager
pt: Atualizar o gerenciador de contas

en: Update completed.
pt: Atualização completada.

en: Update from %s completed.
pt: %s da atualização completada.

en: Update your device settings
pt: Atualizar as configurações de seus dispositivos

en: Updating charts...
pt: Atualizando gráficos...

en: Updating project...
pt: Atualizando projeto...

en: Upload failed
pt: O envio falhou

en: Upload pending
pt: Envio pendente

en: Uploading
pt: Enviando

en: Use no more than:
pt: Não usar mais que:

en: User Average
pt: Média do Usuário

en: User Name:
pt: Nome do Usuário:

en: User Total
pt: Total do Usuário

en: User information
pt: Dados do Usuário

en: Username already in use
pt: O nome do usuário já está em uso

en: Validation conflict
pt: Conflito na validação

en: Version:
pt: Versão:

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
pt: Ver a lista de todos os micros onde você está rodando o Einstein@home

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
pt: Ver a lista de todos os micros onde você está rodando SETI@home

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
pt: Ver e modificar suas preferências e perfil da conta no Einstein@home

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
pt: Ver e alterar suas preferências e perfil  na conta do SETI@home

en: View information about your team
pt: Ver informações sobre seu time

en: View your account information and credit totals
pt: Ver informações sobre sua conta e totais de créditos

en: View your account information, credits, and trickles
pt: Ver informações, créditos e curiosidades em sua conta

en: View your last week (or more) of computational results and work
pt: Ver seus resultados computados na última (ou mais) semana(s)

en: Waiting
pt: Aguardando

en: Waiting for memory
pt: Aguardando pela memória

en: Waiting to contact project servers.
pt: Aguardando contato com os servidores do projeto.

en: We'll now guide you through the process of attaching
    to a project.
pt: Guiaremos você durante o processo de conexão
    ao projeto.

en: We'll now guide you through the process of attaching
    to an account manager.
    
    If you want to attach to a single project, click Cancel,
    then select the 'Attach to project' menu item instead.
pt: Guiaremos você durante o processo de conectar
    ao gerenciador de contas.
    
    Caso você estiver conectado a um único projeto, clique em Cancelar,
    e selecione o menu "Conectar ao projeto".

en: We'll now remove this computer from %s.  You will
    be responsible for managing the BOINC client software from
    now on.
pt: Removeremos este computador do %s. Você será
    responsável pelo gerenciamento do programa BOINC a
    partir de agora.

en: Web sites
pt: Websites

en: Welcome to %s!
pt: Bem-vindo ao %s

en: What language should the manager display by default.
pt: Qual idioma deseja que o gerenciador exiba como padrão.

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
pt: Quando clicar em Terminar, seu navegador mostrará a página onde
    você escolherá seu nome da conta e preferências.

en: Won't get new tasks
pt: Não receber novas tarefas

en: Work done
pt: Trabalho realizado

en: Yahoo Comm Failure
pt: Falhas na Comunicação com o Yahoo

en: You are already attached to this project.
pt: Você já está conectado a este projeto.

en: You are now successfully attached to the %s system.
pt: Você conectou com sucesso ao sistema %s.

en: You are now successfully attached to this account manager.
pt: Você conectou com sucesso a este gerenciador de contas.

en: You are now successfully attached to this project.
pt: Você conectou com sucesso neste projeto.

en: You can copy and paste the URL from your browser's
    address bar.
pt: Você pode copiar e colar o endereço mostrado na barra de endereços
    do navegador.

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
pt: Você não tem nenhum projeto. Favor acrescentar um Projeto.

en: Your account
pt: Sua conta

en: Your computers
pt: Seu(s) computador(es)

en: Your preferences
pt: Suas preferências

en: Your results
pt: Seus resultados

en: Your statistics and settings
pt: Suas estatísticas e configurações

en: Your team
pt: Seu time

en: and
pt: e

en: climateprediction.net News
pt: Novidades no climateprediction.net

en: disable BOINC security users and permissions
pt: Desativar a segurança e permissões dos usuários BOINC

en: free disk space -
pt: Espaço livre no disco -

en: minimum length %d
pt: Tamanho mínimo %d

en: minutes
pt: minutos

en: not attached to any BOINC project - 0 bytes
pt: Não conectado a nenhum projeto BOINC - 0 Bytes

en: of disk space
pt: de espaço em disco

en: of the processor
pt: do processador

en: used by BOINC -
pt: Usado pelo BOINC -

en: used by other programs -
pt: Usado por outros programas -
