BOINC Manager 5.10 Japanese - en to ja translation catalogue (691 entries)

en:  (non-CPU-intensive)
ja: （常時 CPU を使用するわけではありません）

en:  (project backoff:
ja:  (プロジェクトとの通信待機:

en:  - CPU benchmarks
ja:  - CPU ベンチマーク

en:  - an exclusive app is running
ja:  - 排他的なアプリケーションを実行中

en:  - computation suspended
ja:  - 計算を一時停止

en:  - need disk space
ja:  - 空きディスク容量が必要

en:  - on batteries
ja:  - バッテリ駆動

en:  - time of day
ja:  - スケジュールされた時刻

en:  - user active
ja:  - ユーザはアクティブ

en:  Leave applications in memory while suspended
ja: 一時停止時にアプリケーションをメモリ上に残す

en:  Skip image file verification
ja: イメージファイルの検証をスキップする

en:  Use GPU while computer is in use
ja: コンピュータ利用中に GPU を使う

en:  While computer is in use
ja: コンピュータを使っている最中の稼動

en:  While computer is on batteries
ja:  バッテリ駆動時の稼動

en:  ascending order
ja: 昇順

en:  descending order
ja: 降順

en: % CPU time
ja: % のCPU 時間まで使用

en: % of page file (swap space)
ja: % (ページファイル/スワップ領域 の使用率)

en: % of the processors
ja: % まで

en: % of total disk space
ja: % (ディスク全体に対する使用率)

en: % when computer is idle
ja: % (コンピュータ・アイドル時)

en: % when computer is in use
ja: % (コンピュータ利用中)

en: %d of %d;
ja: %d (全部で %d)

en: %d tasks running.
ja: %d 個のタスクが実行中です。

en: %s &help
ja: %s のヘルプ(&H)

en: %s &website
ja: %s ウェブサイト(&W)

en: %s - Communication
ja: %s - 通信

en: %s - Connection Error
ja: %s - 接続に異常が発生しました

en: %s - Connection Failed
ja: %s - 接続に失敗しました

en: %s - Connection Status
ja: %s - 接続状態

en: %s - Daemon Start Failed
ja: %s - デーモンの開始に失敗しました

en: %s - Detach from %s
ja: %s - %s から離脱

en: %s - Event Log
ja: %s - イベント・ログ

en: %s - Exit Confirmation
ja: %s - 終了の確認

en: %s - Language Selection
ja: %s - 言語の選択

en: %s - Messages
ja: %s - メッセージ

en: %s - Network Status
ja: %s - ネットワーク状態

en: %s - Options
ja: %s - オプション

en: %s - Preferences
ja: %s - プレファレンス（好みの設定）

en: %s - Select Computer
ja: %s - コンピュータの選択

en: %s - Shut down the current client...
ja: %s - 現在接続しているクライアントをシャットダウンします...

en: %s couldn't do Internet communication, and no default connection is selected.
    Please connect to the Internet, or select a default connection
    using Advanced/Options/Connections.
ja: %s はプロジェクトと通信できません。また「通常の接続」も指定されていません。
    手動でインターネット接続を行うか、メニューの [高度な操作] から [オプション] 
    ダイアログを開き、「接続」タブで「通常の接続」に何を使うか指定してください。

en: %s failed to connect to the Internet.
ja: %s はインターネットへの接続に失敗しました

en: %s failed to disconnected from the Internet.
ja: %s はインターネットとの接続を切ることにに失敗しました。

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
ja: %s はインターネットへの接続ができていることを今、検出しました。
    全プロジェクトの状況更新と全てのファイル転送の再開を行っています。

en: %s has successfully attached to %s
ja: %s は %s へ参加することに成功しました。

en: %s has successfully connected to the Internet.
ja: %s はインターネットへの接続に成功しました。

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
ja: %s はインターネットとの接続を切ることに成功しました。

en: %s is connecting to the Internet.
ja: %s はインターネットに接続しようとしています。

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
ja: %s は %s クライアントに接続できませんでした。
    もう一度、接続を試みますか？

en: %s is not able to start a %s client.
    Please launch the Control Panel->Administative Tools->Services applet and start the BOINC service.
ja: %s は %s クライアントを開始することができません。
    コントロールパネルから、管理ツールのサービスを開いて、
    BOINC サービスを開始して下さい。

en: %s is not able to start a %s client.
    Please start the daemon and try again.
ja: %s は %s クライアントを開始することができません。
    このクライアント用のデーモンを開始してから、もう一度試してみて下さい。

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
ja: %s は現在 %s クライアントと繋がっていません。メニューの [高度な操作(D)] から
    [コンピュータの選択...] へ進み、接続する %s クライアントのコンピュータを選びます。
    あなたの操作しているコンピュータ自身に接続するには、「コンピュータ名 (ホスト名)」の欄に localhost と入力して下さい。

en: %s is unable to communicate with a project and needs an Internet connection.
    Please connect to the Internet, then select the 'Do network communications' item from the Advanced menu.
ja: %s はプロジェクトと通信できません。インターネットに接続する必要があります。
    インターネットに接続して、メニューの「高度な操作」から「通信を今すぐ実施」を選択してください。

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
ja: %s はインターネットに接続する必要があります。
    今すぐ接続してよいですか？

en: %s needs to connect to the Internet.  Please click to open %s.
ja: %s はインターネットに接続する必要があります。クリックして %s を起動して下さい。

en: %s will shut down the current client
    and prompt you for another host to connect to.
ja: %s は、現在接続しているクライアントをシャットダウンし、
    別の計算機に接続するよう促します。

en: %s. Work done by %s: %0.2f
ja: %s - %s により %0.2f まで仕事が完了

en: %s: %.2f%% completed.
ja: %s: %.2f%% まで計算済み。

en: &%s help
ja: &%s のヘルプ

en: &About %s...
ja: %s について(&A)...

en: &Activity
ja: アクティビティ(&A)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Clear Default
ja: 初期値をクリア(&C)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Close Window
ja: ウィンドーを閉じる（&C)

en: &Disk usage	Ctrl+Shift+D
ja: ディスク(&D)使用量	Ctrl+Shift+D

en: &Email address:
ja: 電子メールアドレス(&E)：

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Finish
ja: 終了(&F)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Network activity always available
ja: ネットワークをいつでも使用(&N)

en: &Network activity suspended
ja: ネットワークの使用を一時停止(&N)

en: &Next >
ja: 次へ(&N) >

en: &Next project >
ja: 次のプロジェクト(&N) >

en: &No, new user
ja: いいえ(&N)、新しく参加します

en: &Notices	Ctrl+Shift+N
ja: お知らせ(&N)	Ctrl+Shift+N

en: &OK
ja: OK(&O)

en: &Options...
ja: オプション(&O)...

en: &Password:
ja: パスワード(&P)：

en: &Preferences...
ja: プレファレンス(&P)...

en: &Projects	Ctrl+Shift+P
ja: プロジェクト(&P)	Ctrl+Shift+P

en: &Quit %s
ja: %s を終了する(&Q)

en: &Run always
ja: 常時稼働(&R)

en: &Set Default
ja: 初期値に設定(&S)

en: &Statistics	Ctrl+Shift+S
ja: 統計(&S)	Ctrl+Shift+S

en: &Stop using %s...
ja: %s を使うのを止める(&S)...

en: &Suspend
ja: 一時停止(&S)

en: &Synchronize with %s
ja: %s に同期(&S)

en: &Tasks	Ctrl+Shift+T
ja: タスク(&T)	Ctrl+Shift+T

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Username:
ja: 参加者の名前(&U):

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Yes, existing user
ja: はい(&Y)、すでにアカウントがあります

en: '%s' does not contain a valid host name.
ja: '%s' に、有効なホスト名が含まれていません。

en: '%s' does not contain a valid path.
ja: '%s' に有効なパス名が含まれていません。

en: (Automatic Detection)
ja: (言語の自動判別)

en: (Unknown)
ja: (実装上のダミーエントリ1)

en: (User Defined)
ja: (実装上のダミーエントリ2)

en: (no restriction if equal)
ja: (値が同じだと時間の制約なし)

en: 0 (Run Always)
ja: 0 (常時稼動)

en: < &Back
ja: < 戻る(&B)

en: < &Previous project
ja: < 前のプロジェクト(&P)

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
ja: Einstein@Home の 問題とバグ報告の掲示板へのリンク

en: A reboot is required in order for BOINC to run properly.
    Please reboot your computer and try again.
ja: BOINC を正常に実行するためには再起動が必要です。
    あなたのコンピュータを再起動してから、もう一度試して下さい。

en: A&dvanced
ja: 高度な操作(&D)

en: ATI GPU Supported
ja: ATI GPU サポート済み

en: ATI GPU scheduling priority
ja: ATI GPU　向けスケジューリングの優先度

en: ATI GPU work fetch deferral interval
ja: ATI GPU 向けの仕事を獲得する処理の保留間隔

en: ATI GPU work fetch deferred for
ja: ATI GPU 向けの仕事を獲得する処理の保留時間

en: ATI GPU work fetch priority
ja: ATI GPU 向けスケジューリングの優先度

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
ja: このリザルトの仕事を放棄します。このリザルトについて功績 (credit) を受けとることはできません。

en: Abort
ja: 中止

en: Abort File Transfer
ja: ファイル転送を中止

en: Abort Transfer
ja: ファイル転送を中止

en: Abort task
ja: タスクを中止

en: Aborted
ja: 中止

en: Aborted by project
ja: プロジェクトによって中止

en: Aborted by user
ja: 参加者によって中止

en: Aborted: not started by deadline
ja: 中止されました： 期限までに開始されませんでした

en: Aborting result...
ja: リザルトの中止処理をしています...

en: Aborting transfer...
ja: ファイル転送の中止処理をしています...

en: About %s
ja: %s について

en: Account
ja: アカウント

en: Account Manager &URL:
ja: アカウント・マネージャ URL(&U)：

en: Account manager website
ja: アカウント・マネージャのウェブサイト

en: Account summary
ja: アカウントの要約

en: Acknowledged
ja: サーバ確認済み

en: Additional work buffer
ja: 仕事の備蓄

en: Address:
ja: アドレス：

en: Advanced View...	Ctrl+Shift+A
ja: 詳細ビュー... 	CTRL+SHIFT+A

en: All projects
ja: 全てのプロジェクト

en: All projects(sum)
ja: 全てのプロジェクト (あわせて表示)

en: Allow GPU work according to your preferences
ja: プレファレンス (好みの設定) に従って GPU に仕事をさせます

en: Allow GPU work regardless of preferences
ja: プレファレンス (好みの設定) に関わらず GPU に仕事をさせることをさせます

en: Allow fetching new tasks for this project.
ja: このプロジェクトについて新しいタスクの取得を許可します

en: Allow network activity according to your preferences
ja: プレファレンス (好みの設定) に従ってネットワークアクセスを許します

en: Allow network activity regardless of preferences
ja: プレファレンス (好みの設定) に関わらずネットワークアクセスを許します

en: Allow new tasks
ja: 新しいタスクを許可

en: Allow work according to your preferences
ja: プレファレンス (好みの設定) に従って仕事をさせます

en: Allow work regardless of preferences
ja: プレファレンス (好みの設定) に関わらず仕事をさせます

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
ja: 指定した電子メールアドレスのアカウントは既にあり、あなたが入力した
    ものとは異なるパスワードが設定されています。
    
    プロジェクトのウェブサイトに行って、そこにある指示に従って下さい。

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
ja: 指定した名前のアカウントは既にあり、あなたが入力した
    ものとは異なるパスワードが設定されています。
    
    プロジェクトのウェブサイトに行って、そこにある指示に従って下さい。

en: An error has occurred;
    check Messages for details.
    
    Click Finish to close.
ja: 異常が発生しました。詳細はメッセージ・タブを確かめてください。
    
    [終了] をクリックして閉じて下さい。

en: Anytime
ja: 常時

en: Application
ja: アプリケーション

en: Are you already running %s?
ja: 既に %s に参加していますか？

en: Are you already running this project?
ja: このプロジェクトですでに稼動していますか？

en: Are you sure you want to abort these %d tasks?
ja: この %d 番のタスクを本当に中止したいですか？

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
ja: このファイル転送 '%s' を中止してよいですか？
    注意： 転送を中止するとタスクはキャンセルされたことになり
    功績 (credit) は付与されなくなります。

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
ja: このタスク '%s' を中止してよろしいですか？
    (進捗状況： %s, 状態： %s)

en: Are you sure you want to detach from project '%s'?
ja: プロジェクト '%s' から離脱してよろしいですか？

en: Are you sure you want to display graphics on a remote machine?
ja: グラフィクスを別の計算機に表示してよろしいですか？

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
ja: プロジェクト '%s' をリセットしてよろしいですか？

en: Ask questions and report problems
ja: 質問をしたり、問題の発生報告をする

en: Attach to &project or account manager...
ja: プロジェクト(&P)またはアカウント・マネージャに接続...

en: Attach to &project...
ja: プロジェクトに参加(&P)...

en: Attach to a project or account manager to begin processing work
ja: 仕事を処理し始めるためにプロジェクトまたはアカウント・マネージャへ接続する

en: Attach to a project to begin processing work
ja: 計算処理を始めるためにプロジェクトに参加します。

en: Attach to account manager
ja: アカウント・マネージャに接続

en: Attach to an additional project
ja: 新しいプロジェクトに参加します

en: Attach to project or account manager
ja: プロジェクトあるいはアカウント・マネージャに接続

en: Attached to %s
ja: %s に接続しました

en: Attached to account manager
ja: アカウント･マネージャへ参加完了

en: Attached to project
ja: プロジェクトへ参加完了

en: Attached via account manager
ja: アカウント･マネージャ経由での参加

en: Attaching to project or account manager...
ja: プロジェクトあるいはアカウント・マネージャに接続しようとしています...

en: Authorization failed connecting to running client.
ja: 実行中のクライアントと接続するときに、認証に失敗しました。

en: Authorization failed connecting to running client.
    Make sure you start this program in the same directory as the client.
ja: 稼動中のクライアントに接続する際に、認証に失敗しました。
    このプログラムを起動するとき、クライアントと同じディレクトリから起動したか確かめてください。

en: Autodetect
ja: 自動検出

en: Avg. work done
ja: 終了した仕事量の平均

en: BOINC Manager
ja: BOINC マネージャ

en: BOINC Manager was started by the operating system automatically
ja: BOINC マネージャはオペレーティング・システムにより自動的に起動されました。

en: BOINC data directory
ja: BOINC 用データディレクトリ

en: BOINC failed to communicate on the Internet.
    The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network
    or modem connection and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC.
    Configure your personal firewall to let BOINC and
    BOINC Manager communicate on port 80,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
ja: BOINC はインターネット上での通信に失敗しました。
    よくある原因は以下のとおりです。
    
    1) 接続に問題がある場合。あなたのネットワークまたはモデムの接続を
    チェックし、[戻る] をクリックしてもう一度試して下さい。
    
    2) パーソナル・ファイアウォールが BOINC のソフトウェアをブロックしている場合。
    BOINC および  BOINC Manager がポート番号 80 で通信できるように
    パーソナル・ファイアウォールを設定します。設定したら [戻る] をクリック
    してもう一度試して下さい。
    
    3) プロキシ・サーバを使っている場合。
    [次へ] をクリックして BOINC のプロキシ設定を行って下さい。

en: BOINC leaves at least this amount of disk space free (in Gigabytes)
ja: BOINC　は、ディスク空き容量がこの値を下まわるところまでは使いません(単位はギガバイト)

en: BOINC ownership or permissions are not set properly; please reinstall BOINC.
    (Error code %d)
ja: BOINC 関連ファイルの所有権あるいはパーミッションの設定が不適切です。 BOINC を
    再インストールして下さい。 (エラーコード %d)

en: BOINC uses at most this percentage of total disk space
ja: BOINC使用最大ディスク使用率(パーセント)

en: C&onfirm password:
ja: 確認のためパスワードをもう一度(&O)：

en: CPU scheduling priority
ja: CPU 向けスケジューリングの優先度

en: CPU time
ja: CPU時間

en: CPU time at last checkpoint
ja: 最新のチェックポイントでの CPU 時間

en: CPU work fetch deferral interval
ja: CPU 向けの仕事を獲得する処理の保留間隔

en: CPU work fetch deferred for
ja: CPU 向けの仕事を獲得する処理の保留時間

en: CPU work fetch priority
ja: CPU 向けの仕事を獲得する処理の優先度

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Change Research Applications at World Community Grid
ja: World Community Grid の研究アプリケーションを変更

en: Check the email address and password, and try again.
ja: 電子メールアドレスとパスワードを確認の上、もう一度試して下さい。

en: Check the username and password, and try again.
ja: 名前とパスワードを確認の上、もう一度試して下さい。

en: Choose a &password:
ja: パスワードを決めて入力(&P)：

en: Choose an account manager
ja: アカウント・マネージャを1つ選ぶ

en: Clear
ja: クリア

en: Click
ja: クリック

en: Click 'Abort transfer' to delete the file from the transfer queue. This will prevent you from being granted credit for this result.
ja: ファイル転送の待ち行列からこのファイルを削除するには、「ファイル転送を中止」をクリックします。 この場合、対応するリザルトについての功績 (credit) は付与されなくなります。

en: Click 'Retry now' to transfer the file now
ja: ファイルを転送するには、「今すぐ再試行」をクリックします

en: Click Finish to close.
ja: [終了] をクリックして閉じて下さい。

en: Click to show project graphics
ja: プロジェクトのグラフィクス表示はここをクリック

en: Close
ja: 閉じる

en: Close the %s window
ja: この %s ウィンドーを閉じる

en: Commands
ja: 操作

en: Common questions
ja: 一般的な質問

en: Communicating with BOINC client.  Please wait ...
ja: BOINC クライアントと通信中です。お待ちください ....

en: Communication deferred
ja: 通信を延期

en: Computation error
ja: 計算エラー

en: Computation is suspended.
ja: 計算処理は一時停止しています。

en: Computer ID
ja: コンピュータ ID

en: Computing allowed
ja: 計算実行時間帯

en: Configure GUI options and proxy settings
ja: GUI オプションとプロキシの設定をします

en: Configure local preferences
ja: マシン毎のプレファレンス (好みの設定)

en: Confirm before connecting to internet
ja: インターネットに接続する前に確認する

en: Confirmation
ja: 確認

en: Connect about every
ja: 接続する間隔

en: Connect options
ja: 接続オプション

en: Connect to another computer running %s
ja: %s が稼動している別のコンピュータに接続します

en: Connect to internet only between:
ja: インターネット接続を許可する時間帯:

en: Connect via HTTP proxy server
ja: HTTP プロキシサーバ経由で接続する

en: Connect via SOCKS proxy server
ja: SOCKS プロキシサーバ経由で接続する

en: Connected
ja: 接続しました

en: Connected to %s (%s)
ja: %s (%s)に接続済み

en: Connecting to %s
ja: %s に接続処理中

en: Connections
ja: 接続

en: Copy All
ja: すべてコピー

en: Copy Selected
ja: 選択部分をコピー

en: Copy all messages
ja: 全メッセージをコピー

en: Copy all the messages to the clipboard.
ja: 全メッセージをクリップボードにコピーします。

en: Copy selected messages
ja: 選択したメッセージをコピー

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
ja: 選択したメッセージをクリップボードにコピーします。シフトまたはコマンドキーを押しながらクリックすることで複数のメッセージを選択できます。

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
ja: 選択したメッセージをクリップボードにコピーします。シフトまたはコントロールキーを押しながら、メッセージをクリックすれば複数のメッセージを選択状態にできます。

en: Copying all messages to the clipboard...
ja: 全メッセージをクリップボードにコピーしています...

en: Copying selected messages to the clipboard...
ja: 選択したメッセージをクリップボードにコピーしています...

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
ja: Einstein@Home 掲示板で、管理者と参加者に連絡する

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
ja: SETI@home の掲示版では他の参加者と連絡をとる

en: Credit
ja: 功績(credit)の値

en: Current status of the Einstein@Home server
ja: Einstein@Home サーバの現在状態

en: Customized Preferences
ja: カスタマイズしたプレファレンス

en: Day-of-week override:
ja: 曜日ごとの設定：

en: Default Connection:
ja: 通常の接続：

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
ja: このプロジェクトに関係するすべてのファイルとタスクを削除し新しいタスクを取得します。 完了した仕事を報告するには、先にプロジェクトを最新状態に「更新」してください。

en: Detach
ja: 離脱

en: Detach computer from this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
ja: このコンピュータをこのプロジェクトから離脱させます。作業中のタスクは消えてしまいます。 (完了したタスクを報告するため、離脱する前にプロジェクトの「更新」を行ってください)

en: Detach from Project
ja: プロジェクトから離脱

en: Detach when done
ja: 仕事を終えたらプロジェクトから離脱

en: Detaching from project...
ja: プロジェクトから離脱しています...

en: Device Profiles
ja: 装置のプロファイル

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
ja: ダイヤルアップおよび仮想プライベートネットワークの設定

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Directory containing the BOINC Client executable
ja: BOINC クライアントの実行可能ファイルがあるディレクトリ

en: Disconnect when done
ja: 終わったら切断

en: Disconnected
ja: 接続を切りました

en: Disk
ja: ディスク

en: Disk usage
ja: ディスク領域

en: Disk usage by BOINC projects
ja: BOINC プロジェクトによるディスク使用量

en: Display diagnostic messages from the client.
ja: クライアントからの診断メッセージを表示する。

en: Display disk usage
ja: ディスク使用量を表示

en: Display notices
ja: お知らせを表示する

en: Display projects
ja: プロジェクトを表示

en: Display statistics
ja: 統計を表示

en: Display tasks
ja: タスクを表示

en: Display the advanced (accessible) graphical interface.
ja: より使いやすい詳細グラフィカルインタフェースを表示する。

en: Display the exit dialog when shutting down the Manager.
ja: このマネージャ・プログラムを停止させるときにダイアログを表示する。

en: Display the latest news about BOINC
ja: BOINC の最新ニュースを表示

en: Display transfers
ja: 転送を表示

en: Do all pending network communication.
ja: 保留されているネットワーク通信を実行。

en: Do network &communication
ja: 通信を今すぐ実施(&C)

en: Do work after idle for:
ja: アイドル時間が次の時間を超えたときのみ仕事をする:

en: Do work only between:
ja: 動作許容時間帯:

en: Do work while on battery?
ja: バッテリー動作時に仕事をさせるか?

en: Do you really want to cancel?
ja: 本当にキャンセルしますか？

en: Do you really want to clear all local preferences ?
ja: 本当にローカルなプレファレンス (好みの設定) を全てクリアしてもいいですか？

en: Don't fetch new tasks for this project.
ja: このプロジェクトについて新しいタスクの取得を禁止します

en: Don't get new tasks for this project.
ja: このプロジェクトのタスクを新たに取ってくることを禁止します。

en: Don't request more work
ja: 新しい仕事を取りに行かない

en: Don't show this dialog again.
ja: 再びこのダイアログを表示しない

en: Don't use proxy for:
ja: プロキシを使わない対象:

en: Download failed
ja: ダウンロード失敗

en: Download pending
ja: ダウンロード保留中

en: Downloading
ja: ダウンロード処理中

en: Downloading work from the server.
ja: 仕事をサーバからダウンロード中。

en: E&xit
ja: 終了(&X)

en: E&xit %s
ja: %s を終了する(&X)

en: Einstein status
ja: Einstein@Home の状態

en: Elapsed
ja: 経過時間

en: Elapsed Time
ja: 経過時間

en: Elapsed Time:
ja: 経過時間：

en: Elapsed time
ja: 経過時間

en: Enable Manager exit dialog?
ja: マネージャ停止時のダイアログを有効化

en: Ended
ja: 終了した

en: Error: invalid state '%d'
ja: エラー： 無効状態 '%d'

en: Estimated time remaining
ja: 処理完了までの想定時間

en: Event Log...
ja: イベント・ログ...

en: Every day between hours of
ja: 1日の動作時間帯

en: Exit %s
ja: %s を終了する

en: File
ja: ファイル名

en: File downloads deferred for
ja: ファイルダウンロード 待機

en: File uploads deferred for
ja: ファイルアップロード 待機

en: Filtering messages...
ja: メッセージを選択しています...

en: Find logon information
ja: ログオン情報を探す

en: Forgot your password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Fraction done
ja: 仕事の計算完了率

en: Friday
ja: 金曜日

en: GEO-600 project
ja: GEO-600 プロジェクト

en: GPU missing,
ja: GPU がありません、

en: General
ja: 一般

en: General options
ja: 一般的なオプション

en: Get current settings from %s
ja: %s から現在の設定を取り出します

en: Get help for climateprediction.net
ja: climateprediction.net について手助けを求める

en: Get help with BOINC
ja: BOINC に関して手助けを求める

en: Gigabytes disk space
ja: ギガバイトのディスク領域

en: Gigabytes disk space free
ja: ギガバイト（空き）

en: Global Statistics
ja: グローバルな統計情報

en: HTTP Proxy
ja: HTTP プロキシ

en: HTTP Proxy Server Configuration
ja: HTTP プロキシサーバの設定

en: HTTP proxy
ja: HTTP プロキシ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Host
ja: 計算機

en: Host Average
ja: 計算機の平均功績/日

en: Host Total
ja: 計算機の合計功績

en: Host name:
ja: 計算機名 (ホスト名)：

en: How often should the Manager remind you when a network connection is needed?
ja: マネージャ・プログラムはどのような頻度でネットワーク接続が必要であることをあなたに思い出させるべきか?

en: I agree to the terms of use.
ja: 使用条件に合意する。

en: I do not agree with the terms of use.
ja: 使用条件に合意しない。

en: I want to customize my preferences for this computer only.
ja: このコンピュータだけについて私のプレファレンス（好みの設定）を変更したい。

en: Identify your account
ja: アカウントを特定する

en: If possible, add projects at the
    %s web site.
    
    Projects added via this wizard will not be
    listed on or managed via %s.
ja: 可能ならば、%sウェブサイトで
    プロジェクトを追加して下さい。
    
    このウィザードでプロジェクトを追加すると
    %s 上で表示・管理できません。

en: If you have not yet registered with this account manager,
    please do so before proceeding.  Click on the link below
    to register or to retrieve a forgotten password.
ja: このアカウントマネージャに未登録でしたら、処理を開始する
    前にぜひ登録をお願いします。次のリンクをクリックして登録に
    進んで下さい。忘れたパスワードを見つけることも可能です。

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
ja: %s を使うのをやめても、現在参加しているプロジェクト
    に影響はありませんが、プロジェクトをいちいち管理
    する手間をかけねばならなくなります。
    
    %s を使うのをやめますか？

en: Info about your Team
ja: 所属しているチームの情報

en: Info about your team
ja: 所属チームの情報

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
ja: アカウント・キーが正しくありません。正しいアカウント・キーを入力して下さい

en: Invalid URL
ja: 不正な URL

en: Invalid email address; please enter a valid email address
ja: 電子メールアドレスが正しくありません。正しい電子メールアドレスを入力して下さい

en: KBytes/sec.
ja: キロバイト/秒

en: LIGO project
ja: LIGO プロジェクト

en: Language:
ja: 言語：

en: Last update: %.0f days ago
ja: 最終更新： %.0f 日前

en: Launching browser...
ja: ブラウザを起動中...

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
ja: World Community Grid で動作しているプロジェクトについて学ぶ

en: Leave at least
ja: 最低限の未使用領域

en: Leave these blank if not needed
ja: プロキシを必要としない場合は空欄のままにしてください

en: Licensing and copyright information.
ja: ライセンスと著作権情報。

en: Master URL
ja: マスター URL

en: Maximum download rate
ja: 最大ダウンロード速度

en: Maximum upload rate
ja: 最大アップロード速度

en: Memory usage
ja: メモリ使用

en: Message
ja: メッセージ

en: Message boards
ja: 掲示板

en: Messages
ja: メッセージ

en: Messages from server:
ja: サーバからのメッセージ：

en: Missing URL
ja: URL の指定が足りません

en: Mode view
ja: 表示モード

en: Monday
ja: 月曜日

en: Multicore CPU Supported
ja: マルチコア CPU サポート済み

en: My Grid
ja: グリッド

en: My Projects:
ja: あなたのプロジェクト:

en: NVIDIA GPU scheduling priority
ja: NVIDIA CPU 向けスケジューリングの優先度

en: NVIDIA GPU work fetch deferral interval
ja: NVIDIA GPU 向けの仕事を獲得する処理の保留間隔

en: NVIDIA GPU work fetch deferred for
ja: NVIDIA GPU 向けの仕事を獲得する処理の保留時間

en: NVIDIA GPU work fetch priority
ja: NVIDIA GPU 向けスケジューリングの優先度

en: Name
ja: 名前

en: Network activity based on &preferences
ja: プレファレンスに従ってネットワークを使用(&P)

en: Network activity is suspended.
ja: ネットワーク通信は一時停止しています。

en: Network reminder interval:
    (minutes)
ja: ネットワーク・リマインダーの間隔:
    (分)

en: Network usage allowed
ja: ネットワーク使用を許す時間帯

en: New
ja: 新規

en: News
ja: ニュース

en: News Feeds
ja: ニュース・フィード

en: No new tasks
ja: タスクの新規取得禁止

en: No work available to process
ja: 処理する仕事が不足

en: Non CPU intensive
ja: CPU を集中的に使わない

en: Not connected to a client.
ja: クライアントに接続されていません。

en: Notices
ja: お知らせ

en: Nvidia GPU Supported
ja: Nvidia GPU サポート済み

en: On multiprocessor systems, use at most
ja: マルチプロセッサの場合、全プロセッサのうち使うのは

en: One project
ja: ひとつのプロジェクト

en: Only after computer has been idle for
ja: アイドル時間が次の時間を超えた時のみ計算を実行します。

en: Open %s Web...
ja: %s のウェブサイトを開く...

en: Open %s...
ja: %s を開く...

en: Open a window to set your preferences
ja: プレファレンス (好みの設定) の指定ウィンドウを開きます

en: Open a window to view messages
ja: メッセージ・ウィンドウを開きます

en: Other options
ja: その他のオプション

en: Password:
ja: パスワード：

en: Paused
ja: 一時停止状態

en: Paused: Application start delayed
ja: 一時停止状態： アプリケーション開始が遅延

en: Paused: Benchmarks running
ja: 一時停止状態： ベンチマークプログラムを実行中

en: Paused: Computer on battery
ja: 一時停止状態： バッテリー駆動中

en: Paused: Other work running
ja: 一時停止状態： 他の仕事の計算を実行中

en: Paused: Time of Day
ja: 一時停止状態： 時間帯による制約

en: Paused: User active
ja: 一時停止状態： 人がコンピュータを利用中

en: Paused: User initiatied.  Click 'Resume' to continue
ja: 一時停止状態： 参加者による停止の指示。 継続するには、「再開(Resume)」をクリック

en: Please connect to the Internet and try again.
ja: インターネットへ接続してから、もう一度試して下さい。

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
ja: アカウント情報を入力してください
    (プロジェクトのウェブサイトに行って，アカウントを作成してください)

en: Please read the following terms of use:
ja: 以下の使用条件をお読みください:

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
ja: URL を指定してください。
    例：
    	 http://www.example.com/

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
ja: 正しい URL を指定してください。
    例：
    	 http://boincproject.example.com

en: Please specify an account key to continue.
ja: アカウント・キーを入力し、次に進んでください。

en: Please specify an email address
ja: 電子メールアドレスを指定してください

en: Please wait...
ja: お待ち下さい...

en: Port:
ja: ポート番号：

en: Preferences
ja: プレファレンス

en: Process ID
ja: プロセスID

en: Processing Suspended.
ja: 処理を一時停止。

en: Processing Suspended:  Benchmarks Running.
ja: 処理を一時停止：　ベンチマーク走行中。

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
ja: 処理を一時停止：　バッテリー動作中。

en: Processing Suspended:  Time of Day.
ja: 処理を一時停止：　動作制限時間帯。

en: Processing Suspended:  User Active.
ja: 処理を一時停止：　コンピュータを利用中。

en: Processing Suspended:  User paused processing.
ja: 処理を一時停止：　参加者の指示による一時停止。

en: Progress
ja: 進捗状況

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project &URL:
ja: プロジェクトの URL(&U)：

en: Project Website
ja: プロジェクトのウェブサイト

en: Project ended - OK to detach
ja: プロジェクトは終了しました。　OKを押すと離脱します。

en: Project suspended by user
ja: 参加者によってプロジェクト一時停止

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties of project
ja: プロジェクトのプロパティ

en: Properties of task
ja: タスクのプロパティ ：

en: Question
ja: お答えください

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
ja: Einstein@Home スクリーンセイバーについての詳細を読む

en: Read config file
ja: 設定ファイルを読み込む

en: Read configuration info from cc_config.xml.
ja: cc_config.xml から設定情報を読み込みます。

en: Read local prefs file
ja: ローカル・プレファレンスファイルを読み込む

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
ja: global_prefs_override.xml からプレファレンス (好みの設定) を読み込みます。

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
ja: Einstein@Home についてしばしば聞かれる質問 (FAQ) の一覧を読む

en: Ready to report
ja: 報告待機

en: Ready to start
ja: 開始まで待機

en: Received
ja: 受信時刻

en: Reconnecting to client.
ja: クライアントに再接続中。

en: Remember this decision and do not show this dialog.
ja: この決定を記憶して再びこのダイアログを表示しない

en: Remove Project
ja: プロジェクト離脱

en: Remove client from account manager control.
ja: クライアントをアカウント・マネージャの制御からはずします。

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
ja: 完了したタスクを報告し、最新の功績 (credit) とプレファレンス (好みの設定) を取得し、可能であれば更にタスクを取得します。

en: Report deadline
ja: 報告期限

en: Report problems
ja: 問題を報告する

en: Required files not found on the server.
ja: このサーバには必要なファイル群が見つかりません。

en: Research
ja: 研究

en: Reset Project
ja: プロジェクトをリセット

en: Reset project
ja: プロジェクトをリセット

en: Resetting project...
ja: プロジェクトをリセットしています...

en: Resource share
ja: リソース割り当て

en: Resources
ja: リソース

en: Resume
ja: 再開

en: Resume activity
ja: 活動を再開します

en: Resume tasks for this project.
ja: このプロジェクトのタスクを再開します

en: Resume work for this task.
ja: このタスクを再開します。

en: Resuming project...
ja: プロジェクトの作業を再開させています...

en: Resuming task...
ja: タスクを再開しています...

en: Retrieving current status
ja: 現在の状態を読み出し中

en: Retrieving current status.
ja: 現在の状態を読み出し中。

en: Retrieving host information; please wait...
ja: 計算機 (ホスト) の情報を読み出しています。お待ちください...

en: Retrieving notices...
ja: お知らせを読み出し中...

en: Retrieving system state; please wait...
ja: システムの状態を読み出しています。お待ちください...

en: Retry Now
ja: 今すぐ再試行

en: Retry in
ja: 右記の時間内に再試行：

en: Retrying communications.
ja: 通信を再試行しています。

en: Retrying transfer now...
ja: 現在、転送を再試行しています...

en: Run CPU &benchmarks
ja: CPU ベンチマークを実行(&B)

en: Run Manager at login?
ja: マネージャをログイン時に起動するか?

en: Run based on &preferences
ja: プレファレンスに従って稼働(&P)

en: Run the BOINC Manager when you log on.
ja: BOINC マネージャをあなたがログインしたときに起動する。

en: Running
ja: 実行中

en: Running, high priority
ja: 優先度高で処理中

en: Runs BOINC CPU benchmarks
ja: BOINC の CPU ベンチマークを実行します

en: SOCKS Proxy
ja: SOCKS プロキシ

en: SOCKS Proxy Server Configuration
ja: SOCKS プロキシサーバの設定

en: SOCKS proxy
ja: SOCKS プロキシ

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Scheduler RPC deferred for
ja: スケジューラ RPC の保留時間

en: Scheduler call in progress
ja: スケジューラへ要求中

en: Scheduler request in progress
ja: スケジューラへ要求中

en: Scheduler request pending
ja: スケジューラへの要求を保留

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: Screensaver info
ja: スクリーンセイバー情報

en: Search for help in our help system
ja: ヘルプ・システムのヘルプを検索する

en: Select computer...
ja: コンピュータの選択...

en: Server:
ja: サーバ：

en: Show active tasks
ja: 活動中のタスクを表示する

en: Show all messages
ja: 全メッセージを表示

en: Show all projects, one chart per project
ja: 全てのプロジェクトを個別の図に表示します

en: Show all tasks
ja: 全てのタスクを表示

en: Show all tasks.
ja: すべてのタスクを表示する。

en: Show application graphics in a window.
ja: ウィンドウを開いてアプリケーションのグラフィクスを表示

en: Show average credit for host
ja: 計算機の平均功績 (credit)/日を表示します

en: Show average credit for user
ja: 参加者の平均功績 (credit)/日を表示します

en: Show chart for next project
ja: 次のプロジェクトの図を表示します

en: Show chart for previous project
ja: 前のプロジェクトの図を表示します

en: Show graphics
ja: グラフィクスを表示

en: Show host average
ja: 計算機の平均功績/日を表示

en: Show host total
ja: 計算機の合計功績を表示

en: Show information about %s
ja: %s の情報を表示します

en: Show information about BOINC and %s
ja: BOINC および %s の情報を表示します

en: Show information about the %s
ja: %s の情報を表示します

en: Show messages for all projects.
ja: すべてのプロジェクトのメッセージを表示

en: Show one chart with all projects
ja: 全てのプロジェクトをひとつの図に表示します

en: Show one chart with selected project
ja: 選択したプロジェクトの図を表示します

en: Show only active tasks.
ja: 活動中のタスクだけを表示する。

en: Show only the messages for the selected project.
ja: 選択したプロジェクトのメッセージだけを表示

en: Show only this project
ja: このプロジェクトだけを表示

en: Show project details.
ja: プロジェクトの詳細を表示

en: Show task details.
ja: タスクの詳細を表示 ：

en: Show total credit for host
ja: 計算機の合計功績 (credit) を表示します

en: Show total credit for user
ja: 参加者の合計功績 (credit) を表示します

en: Show user average
ja: 参加者の平均功績/日を表示

en: Show user total
ja: 参加者の合計功績を表示

en: Showing graphics for task...
ja: タスクについてのグラフィクスを表示しています...

en: Shut down connected client...
ja: 接続しているクライアントをシャットダウン...

en: Shut down the currently connected core client
ja: 現在接続しているコア・クライアントをシャットダウンさせます

en: Simple &View...	Ctrl+Shift+V
ja: 簡易ビュー(&V)...	Ctrl+Shift+V

en: Size
ja: サイズ

en: Skin
ja: スキン

en: Skin:
ja: スキン:

en: Snooze
ja: 休止

en: Snooze GPU
ja: GPU を休止

en: Speed
ja: 転送速度

en: Starting client
ja: クライアント起動中

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
ja: BOINC 起動時に、システムトレイのアイコンだけを表示します

en: Startup BOINC with these optional arguments
ja: これらのオプション引数を付けて BOINC を起動します

en: State
ja: 状態

en: Statistics
ja: 統計情報

en: Status
ja: 状態

en: Stop BOINC network activity
ja: BOINC によるネットワークアクセスを停止します

en: Stop GPU work regardless of preferences
ja: プレファレンス (好みの設定) に関わらず GPU の仕事を停止します

en: Stop all activity
ja: 全ての活動を停止する

en: Stop running science applications when exiting the Manager
ja: マネージャ・プログラムと同時に、今実行中の科学計算アプリケーションも終了する

en: Stop work regardless of preferences
ja: プレファレンス (好みの設定) に関わらず仕事を停止します

en: Summary statistics for World Community Grid
ja: World Community Grid の統計情報のまとめ

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Suspend
ja: 一時停止

en: Suspend tasks for this project.
ja: このプロジェクトが実行しているタスクを一時的に停止します。

en: Suspend work for this result.
ja: このリザルトに対する仕事を一時停止

en: Suspend work for this task.
ja: このタスクに対する仕事を一時停止します。

en: Suspended
ja: 一時停止中

en: Suspended by user
ja: 参加者の指示により一時停止中

en: Suspended via GUI
ja: GUI 経由で保留状態にされている

en: Suspending project...
ja: プロジェクトの作業を一時停止させています...

en: Suspending task...
ja: タスクを一時停止しています...

en: Switch between applications every
ja: アプリケーションの切り替え間隔

en: Switch to the BOINC advanced view
ja: BOINC 詳細表示に切り替えます

en: Synchronize projects with account manager system
ja: アカウント・マネージャでプロジェクトに同期

en: Task suspended by user
ja: 参加者によってタスク一時停止

en: Tasks
ja: タスク

en: Tasks checkpoint to disk at most every
ja: タスクがチェックポイントでディスクに書く最小間隔

en: Team
ja: チーム

en: Team name
ja: チームの名称

en: Telling project to allow additional task downloads...
ja: タスクをさらにダウンロードしてよいことをプロジェクトに伝えています...

en: Telling project to not fetch any additional tasks...
ja: タスクを余分に取得しないようにプロジェクトに伝えています...

en: The %s's default language has been changed, in order for this change to take affect you must restart the %s.
ja: %s の言語設定を切り換えました。切り換えの効果を出すためには、この %s を再起動しなければなりません。

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
ja: 指定した URL は BOINC ベースのアカウント・マネージャの
    ものではありません。
    
    URL を確認の上、もう一度試して下さい。

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
ja: 指定した URL は BOINC ベースのプロジェクトのものではありません。
    
    URL を確認の上、もう一度試して下さい。

en: The World Community Grid - BOINC software failed to communicate
    over the Internet. The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network or modem connection
    and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking the World Community
    Grid - BOINC software.  Configure your personal firewall to let
    BOINC and BOINC Manager communicate on port 80 and port 443,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
ja: The World Community Grid -  BOINC ソフトウェアはインターネット上での
    通信に失敗しました。よくある原因は以下のとおりです。
    
    1) 接続に問題がある場合。 あなたのネットワークまたはモデムの接続を
    チェックし、[戻る] をクリックしてもう一度試して下さい。
    
    2) パーソナル・ファイアウォールが The World Community Grid - BOINC の
    ソフトウェアをブロックしている場合。 BOINC および BOINC Manager が
    ポート番号 80 と 443で通信できるようにパーソナル・ファイアウォールを設定
    します。設定したら [戻る] をクリックしてもう一度試して下さい。
    
    3) プロキシ・サーバを使っている場合。
    [次へ] をクリックして BOINC のプロキシ設定を行って下さい。

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
ja: アカウント・マネージャは一時的に利用できません。
    
    少し待ってからもう一度試して下さい。

en: The home page of the GEO-600 project
ja: GEO-600 プロジェクトの ホームページ

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
ja: Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) プロジェクトのホームページ

en: The minimum password length for this account manager is %d. Please enter a different password.
ja: このアカウント・マネージャでは、パスワードの最短長は %d 文字です。別のパスワードを入力して下さい。

en: The minimum password length for this project is %d. Please enter a different password.
ja: このプロジェクトでは、パスワードの最短長は %d 文字です。 別のパスワードを入力して下さい。

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
ja: 確認のために二回入力していただいたパスワードが異なっています。 再度入力してください。

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
ja: 入力したパスワードに誤りがあります。もう一度試してください。

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
ja: プロジェクトは一時的に利用できません。
    
    少し待ってからもう一度試して下さい。

en: This dialog controls preferences for this computer only.
    Click OK to set preferences.
    Click Clear to restore web-based settings.
ja: ここでは、このコンピュータだけに適用するプレファレンスを変更します。
    変更をするならば、OKをクリックしてください。
    プロジェクトウェブサイトで設定した値に戻すなら、[クリア]をクリックしてください。

en: This panel contains graphs showing user totals for projects
ja: このパネルには、参加者ごとにプロジェクト横断の合計値を表示するグラフがあります

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can attach only if you already have an account.
ja: 現在このプロジェクトは新規登録を受け付けていません。
    既にアカウントを取得済みなら参加することはできます。

en: This project may not have work for your type of computer. Are you sure you wish to continue?
ja: このプロジェクトにはあなたのコンピュータに適合する仕事がないかもしれません。 それでも、続けたいですか？

en: This will shut down %s and its tasks entirely until either the
    %s application or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
ja: %s とそのタスクを完全に終了させます。　その後 %s アプリケーション
    または %s スクリーンセイバーが再起動されるまでは再開しません。
    
    多くの場合，アプリケーションを終了するよりも %s ウィンドウを閉じるだけ
    のほうが良いでしょう。そうすれば、プレファレンス (好みの設定) で
    あなたが設定した時間帯に %s タスクが走ります。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time
ja: 日時

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
ja: プロジェクトを選択するには、その名前をクリックするか、あるいは下の欄に URL を入力してください。

en: To completion
ja: 完了までの時間

en: To continue, click Next.
ja: 続けるには [次へ] をクリックして下さい。

en: Total disk usage
ja: ディスク使用量合計

en: Trans&fers	Ctrl+Shift+X
ja: 転送(&F)	Ctrl+Shift+X

en: Transfers
ja: ファイル転送

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Unable to connect to the core client
ja: コア・クライアントに接続不可

en: Update
ja: 更新

en: Update account manager
ja: アカウント・マネージャを更新

en: Update completed.
ja: 更新が完了しました。

en: Update from %s completed.
ja: %s からの状況更新が完了しました。

en: Update your device settings
ja: あなたの装置の設定を更新する

en: Updating charts...
ja: 図を更新しています...

en: Updating project...
ja: プロジェクト状態を更新しています...

en: Upload failed
ja: アップロード失敗

en: Upload pending
ja: アップロード保留中

en: Uploading
ja: アップロード処理中

en: Use GPU always
ja: 常時 GPU を使う

en: Use GPU based on &preferences
ja: プレファレンスに従って GPUを使用(&P)

en: Use GPU never
ja: GPU を使わない

en: Use at most
ja: 最大で

en: Use no more than:
ja: 使用上限:

en: User
ja: 参加者

en: User Average
ja: 参加者の平均功績/日

en: User Name:
ja: プロキシのユーザ名：

en: User Total
ja: 参加者ごとの合計功績

en: User name
ja: 参加者名（User name)

en: Validation Error
ja: 検証エラー

en: Validation conflict
ja: 無効な値を検出

en: Version:
ja: バージョン：

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
ja: あなたが稼動させている Einstein@Home の全コンピュータ一覧を見る

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
ja: SETI@Home に参加させているコンピュータ全ての一覧を表示する

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
ja: Einstein@Home のあなたのアカウントとプレファレンス (好みの設定) を表示・変更する

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
ja: あなたの SETI@home アカウントのプロファイルとプレファレンス (好みの設定) を表示・修正する

en: View information about your team
ja: あなたの所属するチームの情報を表示する

en: View your account information and credit totals
ja: あなたのアカウント情報と功績 (credit) の総計を表示する

en: View your account information, credits, and trickles
ja: あなたのアカウントの情報、功績 (credit)、トリクルメッセージを表示する

en: View your last week (or more) of computational results and work
ja: 先週 (およびそれ以前）の計算について、リザルトと仕事を表示する

en: Virtual memory size
ja: 仮想メモリの大きさ

en: Waiting for memory
ja: メモリ不足のため待機

en: Waiting for shared memory
ja: 共有メモリが空くまで待機中

en: Waiting to contact project servers.
ja: プロジェクトのサーバに接続待機中。

en: Waiting to run
ja: 実行待機

en: We were not able to set up your account information
    automatically.
    
    Please click on the 'Find logon information' link
    below to find out what to put in the email address and
    password fields.
ja: あなたのアカウント情報を自動的には設定できませんでした。
    
    次の 'ログオン情報を探す' のリンクをクリックして、
    Eメイルアドレスとパスワードの2つのフィールドに入れる内容を
    見つけて下さい。

en: We'll guide you through the process of attaching
    to a project or account manager.
ja: プロジェクトあるいはアカウント・マネージャに参加する手順を
    初めから終わりまでガイドします。

en: Web sites
ja: ウェブサイト

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Welcome to %s!
ja: %s へようこそ！

en: What language should the manager use?
ja: マネージャ・プログラムはどの言語を使うべきか?

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
ja: [終了] をクリックすると、アカウント名とプレファレンス (好みの設定) を
    指定するためのウェブページが開きます。

en: Will detach when tasks done
ja: タスクが終了したら離脱します

en: Won't get new tasks
ja: 新しいタスクを取得しない

en: Work done
ja: 終了した仕事量

en: Working set size
ja: ワーキング・セットの大きさ

en: Workunit name
ja: ワークユニットの名前

en: You are already attached to this project. Please choose a different project.
ja: すでに指定したプロジェクトには参加済みです。別のプロジェクトを選んで下さい。

en: You are now successfully attached to the %s system.
ja: %s システムへの参加に成功しました。

en: You are now successfully attached to this account manager.
ja: このアカウント・マネージャへの参加に成功しました。

en: You are now successfully attached to this project.
ja: このプロジェクトへ参加することに成功しました。

en: You currently are not authorized to manage the client.
    
    To run BOINC as this user, please:
      - reinstall BOINC answering "Yes" to the question about
         non-administrative users
     or
      - contact your administrator to add you to the 'boinc_master'
         user group.
ja: このクライアントを管理する権限が現在あなたにはありません。
    
    このユーザのもとで BOINC を走らせるためには、以下のようにして下さい:
      - BOINC を再インストールし、その際に、non-administrative users に関する
        質問に"Yes"（はい）と答えます
     あるいは、
      - 管理者に依頼してあなたを ユーザグループ　'boinc_master' に加えて
        もらいます。

en: You currently are not authorized to manage the client.
    Please contact your administrator to add you to the 'boinc_users' local user group.
ja: 現在のところあなたはこのクライアントを管理する権限がありません。
    管理者に連絡して、'boinc_users' ローカルユーザグループにあなたを
    加えて下さい。

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
ja: どこのプロジェクトにも参加していません。プロジェクトを追加して下さい。

en: You have requested to exit the %s,
    which allows you to view and manage
    the science applications running on your computer.
    
    If you also want to stop running the science applications when you
    exit the Manager, then choose from the following options:
ja: 今、停止しようとしている %s は、あなたのコンピュータ上で
    実行中の科学計算アプリケーションの状態を表示し、管理する
    ためのマネージャ・プログラムです。
    
    もし、科学計算アプリケーションの方もマネージャ・プログラムと
    同時に停止させたいのなら、以下の選択肢から選んで下さい：

en: You have selected to attach to a new BOINC project.  Attaching to a new
    project means that you will be connecting your computer to a new website
    and organization.  If this is what you wanted to do, then please click on
    the 'Next' button below.
    
    Some projects like World Community Grid run multiple research applications.
    If you want to change which research applications are sent to your computer
    to run, then you should visit the project's website and modify your
    preferences there.
    
    To change which research applications are sent to you from
    World Community Grid then please click on the following button:
ja: これから、新しい BOINC プロジェクトに参加しようとしています。 新しいプロジェクトに
    参加するということは、あなたのコンピュータを新しいウェブサイトとその組織に接続する
    ことを意味します。 これがあなたののぞむ事でしたら、以下にある、「次へ(Next)」ボタン
    をクリックして下さい。
    
    World Community Grid のようなプロジェクトでは、複数種類の研究アプリケーションを
    実行します。あなたのコンピュータへもってきて動作させる研究アプリケーションを変更
    したいときは、そのプロジェクトのウェブサイトへ行って、そこで選択してあった内容を変更
    する必要があるでしょう。
    
    World Community Grid から送られて来る研究アプリケーションを変更するには、以下の
    ボタンをクリックします:

en: Your account
ja: あなたのアカウント

en: Your computers
ja: あなたのコンピュータ

en: Your preferences
ja: あなたのプレファレンス

en: Your results
ja: あなたのリザルト

en: Your statistics and settings
ja: あなたの統計情報と設定

en: Your team
ja: 所属チーム

en: and
ja: ～

en: check box to specify hours for this day of week
ja: この曜日で時間帯を指定するにはチェックを入れて下さい。

en: check this if you want this computer to do work even when you're using it
ja: あなたがコンピュータ利用中でも計算を実行する場合は、ここにチェックを入れます。

en: check this if you want this computer to do work while it runs on batteries
ja: バッテリ稼動時にも計算を実行する場合はチェックしてください。

en: check this if you want your GPU to do work even when you're using the computer
ja: あなたがコンピュータを利用中でも、GPU を計算に使うならばここにチェックを入れます

en: check this if your Internet provider modifies image files
ja: インターネットプロバイダが画像ファイルを変更する場合はチェックを入れてください。

en: clear all local preferences and close the dialog
ja: このコンピュータだけに適用するプレファレンス（好みの設定）を全てクリアして、ダイアログを終了します。

en: climateprediction.net News
ja: climateprediction.net のニュース

en: close the dialog without saving
ja: 保存をしないでダイアログを終了します

en: column
ja: カラム

en: column %d;
ja: カラム %d

en: current sort column
ja: 現在の順序付けカラム

en: days
ja: 日

en: days (max. 10)
ja: 日分(最大10日)

en: disable BOINC security users and permissions
ja: BOINC のユーザとアクセス許可についてのセキュリティを無効にします

en: disk and memory usage
ja: ディスクおよびメモリ使用

en: do work only after you haven't used the computer for this number of minutes
ja: 指定した時間(分)の間、コンピュータを操作しなかった場合のみ計算をします

en: for accessibility support, please select advanced from the view menu or type command shift a
ja: アクセシビリティを向上させるには、詳細表示を表示メニューから選ぶか、あるいは コマンドキー＋シフト＋A　を打ってください。

en: free, available to BOINC:
ja: 空き領域でかつ　BOINC で利用でる部分 ：

en: free, not available to BOINC:
ja: 空き領域だがBOINC では利用できない部分 ：

en: free:
ja: 空き領域 ：

en: if checked, BOINC hangs up when network usage is done
    (only relevant for dialup-connection)
ja: チェックを入れると、ネットワーク使用終了時に BOINC が電話を切ります
    (ダイアルアップ接続の場合のみ有意)

en: if checked, a confirmation dialog will be displayed before trying to connect to the Internet
ja: チェックを入れると、インターネットに接続する前に確認ダイアログが表示されます。

en: if checked, suspended work units are left in memory
ja: チェックをいれると、休止中のワークユニットはメモリに残ります。

en: invalid float
ja: 浮動小数点形式の数値が正しくありません。

en: invalid input value detected
ja: 正しくない入力値があります

en: invalid time interval, format is HH:MM-HH:MM
ja: 時間帯が正しくありません。形式は「HH:MM-HH:MM」

en: invalid time, format is HH:MM
ja: 時間が正しくありません。形式は「HH:MM」

en: list of projects or account managers
ja: プロジェクトまたはアカウント・マネージャの一覧

en: minimum length %d
ja: %d文字以上

en: minutes
ja: 分

en: network usage
ja: ネットワーク使用

en: network usage start hour
ja: ネットワーク使用開始時刻

en: network usage stop hour
ja: ネットワーク使用終了時刻

en: no
ja: いいえ

en: not attached to any BOINC project: 0 bytes
ja: BOINC のプロジェクトのどれにも参加していません: 0 bytes

en: of %d;
ja: （全部で %d）

en: of disk space
ja: まで（ディスク領域）

en: of the processor
ja: まで（プロセッサ）

en: processor usage
ja: プロセッサ使用設定

en: row %d
ja: 行 %d

en: row %d of %d;
ja: 行 %d （全体は %d 行)

en: save all values and close the dialog
ja: すべての値を保存して、ダイアログを終了します

en: seconds
ja: 秒毎

en: selected
ja: 選択中

en: set skin debugging mode to enable skin manager error messages
ja: skin マネージャのエラーメッセージを有効にするために、skin debugging モードにします

en: shows the preferences web page
ja: プレファレンス（好みの設定）のウェブページを開きます。

en: specify network usage start and stop hours in format HH:MM-HH:MM
ja: ネットワークを使う時間帯を「HH:MM-HH:MM」の形式で指定して下さい。

en: specify work start and stop hours in format HH:MM-HH:MM
ja: 処理をする時間帯を「HH:MM-HH:MM」の形式で指定して下さい。

en: start work at this time
ja: 処理開始時刻

en: stop work at this time
ja: 処理終了時刻

en: the maximum disk space used by BOINC (in Gigabytes)
ja: BOINC使用最大ディスク使用量(ギガバイト)

en: this computer is connected to the Internet about every X days
    (0 if it's always connected)
ja: このコンピュータは、X 日毎にインターネットに接続します。
    (0だと常時接続します)

en: used by BOINC:
ja: BOINC による使用領域:

en: used by other programs:
ja: その他のプログラムによる使用領域 ：

en: yes
ja: はい
