wxWindows 2.3.3 - en to tr translation catalogue (747 entries)

en: 
    (Do you have the required permissions?)
tr: 
    (Gerekli yetkiniz var mı?)

en: 
    does not exist
    Create it now?
tr: 
    yok
    Şimdi yaratılsın mı?

en:  (error %ld: %s)
tr:  (hata %ld: %s)

en:  Preview
tr: Önizleme

en:  bytes
tr: baytlar

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
tr: #10 Zarf, 4 1/8 x 9 1/2 inç

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
tr: #11 Zarf, 4 1/2 x 10 3/8 inç

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
tr: #12 Zarf, 4 3/4 x 11 inç

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
tr: #14 Zarf, 5 x 11 1/2 inç

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
tr: #9 Zarf, 3 7/8 x 8 7/8 inç

en: #define %s must be an integer.
tr: #define %s bir tamsayı olmalıdır.

en: %i of %i
tr: %i / %i

en: %s (or %s)
tr: %s (veya %s)

en: %s Error
tr: %s Hata

en: %s Information
tr: %s Bilgi

en: %s Warning
tr: %s Uyarı

en: %s not a bitmap resource specification.
tr: %s resim kaynağı tanımı değil.

en: %s not an icon resource specification.
tr: %s ikon kaynağı tanımı değil.

en: %s: ill-formed resource file syntax.
tr: %s: hatalı oluşturulmuş kaynak dosyasiı.

en: &Arrange Icons
tr: Si&mgeleri Düzenle

en: &Cancel
tr: İptal

en: &Cascade
tr: &Kademelendir

en: &Close
tr: &Kapat

en: &Details
tr: &Detaylar

en: &Find
tr: B&ul

en: &Finish
tr: &Bitir

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Log
tr: &Günlük

en: &Next
tr: &Sonraki

en: &Next >
tr: &Sonraki >

en: &Next Tip
tr: %Sonraki İpucu

en: &Redo
tr: Geri al iptal

en: &Redo
tr: Geri al iptal

en: &Replace
tr: &Değiştir

en: &Save...
tr: Kay&det

en: &Show tips at startup
tr: %Başlangıçta ipuçlarını göster

en: &Undo
tr: &Geri Al

en: &Undo
tr: &Geri Al

en: &Window
tr: &Pencere

en: '%s' has extra '..', ignored.
tr: '%s' içinde fazladan '..' var, gözardı edildi.

en: '%s' is invalid
tr: '%s' geçersiz

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
tr: '%s' seçenek '%s' için doğru bir sayısal değer değil.

en: '%s' is not a valid message catalog.
tr: '%s' geçerli bir mesaj kataloğu değil.

en: '%s' is probably a binary buffer.
tr: '%s' muhtemelen ikili tampon.

en: '%s' should be numeric.
tr: '%s' sayısal olmalı

en: '%s' should only contain ASCII characters.
tr: '%s' sadece ASCII karakterler içermeli.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
tr: '%s' sadece alfabetik karakterler içermeli.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
tr: '%s' sadece alfabetik veya sayısal karakterler içermeli.

en: (Help)
tr: (Yardım)

en: (bookmarks)
tr: (yer imleri)

en: , expected static, #include or #define
    whilst parsing resource.
tr: , kaynağı ayrıştırırken statik, #include veya #define
    bekleniyor.

en: 10 x 14 in
tr: 10 x 14 inç

en: 11 x 17 in
tr: 11 x 17 inç

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
tr: 6 3/4 Zarf, 3 5/8 x 6 1/2 inç

en: : file does not exist!
tr: : dosya yok !

en: : unknown charset
tr: : bilinmeyen karakter kümesi

en: : unknown encoding
tr: : tanımsız kodlama

en: < &Back
tr: < &Geri

en: <DIR>
tr: <DİZİN>

en: <DIR>
tr: <DİZİN>

en: <LINK>
tr: <KISA YOL>

en: <LINK>
tr: <KISA YOL>

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
tr: A3 sayfa, 297 x 420 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
tr: A4 sayfa, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
tr: A4 sayfa, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
tr: A5 sayfa, 148 x 210 mm

en: Add current page to bookmarks
tr: Geçerli sayfayı yer imlerine ekle

en: Add to custom colours
tr: Tanımlı renklere ekle

en: Adding book %s
tr: %s kitabı ekleniyor

en: All
tr: Tümü

en: All files (*)|*
tr: Tüm dosyalar (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
tr: Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: Already dialling ISP.
tr: ISP zaten aranıyor.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
tr: '%s' günlük dosyasına ekle ([Hayır] seçilirse üstüne yazılacak)?

en: Arabic (ISO-8859-6)
tr: Arapça (ISO-8859-6)

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
tr: B4 Zarf, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
tr: B4 sayfa, 250 x 354 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
tr: B5 Zarf, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
tr: B5 sayfa, 182 x 257 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
tr: B6 Zarf, 176 x 125 mm

en: BMP: Couldn't save invalid image.
tr: BMP:Geçersiz imaj kaydedilemedi.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
tr: BMP: RGB renk haritası yazılamadı.

en: BMP: Couldn't write data.
tr: BMP: Veri yazılamadı.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
tr: BMP: Resim başlığı (Bitmap) yazılamadı.

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
tr: BMP: Resim bilgi başlığı (BitmapInfo) yazılamadı.

en: BMP: wImage doesn't have own wxPalette.
tr: BMP: wxImage'nin kendi wxPalette'si yok.

en: Back
tr: Geri

en: Backward
tr: Geriye

en: Baltic (ISO-8859-13)
tr: Baltık (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
tr: Baltık (eski) (ISO-8859-4)

en: Bitmap resource specification %s not found.
tr: Resim kaynak tanımı %s bulunamadı.

en: Bold
tr: Kalın

en: Bottom margin (mm):
tr: Alt boşluk (mm):

en: C sheet, 17 x 22 in
tr: C sayfa, 17 x 22 inç

en: C&lear
tr: T&emizle

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
tr: C3 Zarf, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
tr: C4 Zarf, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
tr: C5 Zarf, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
tr: C6 Zarf, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
tr: C65 Zarf, 114 x 229 mm

en: Can not create event object.
tr: Oluş objesi yaratılamadı.

en: Can not create mutex
tr: Muteks yaratılamadı

en: Can not enumerate files '%s'
tr: '%s' dosyaları sayılamıyor

en: Can not enumerate files in directory '%s'
tr: '%s' dizinindeki dosyalar sayılamıyor

en: Can not resume thread %x
tr: %x iş parçacığı yeniden başlatılamadı

en: Can not start thread: error writing TLS.
tr: İş parçacığı başlatılamadı: TLS yazma hatası.

en: Can not suspend thread %x
tr: %x iş parçacığı beklemeye alınamadı

en: Can not wait for thread termination
tr: İş parçacığının bitmesi beklenemiyor

en: Can't &Undo
tr: &Geri al yapılamıyor

en: Can't check image format of file '%s': file does not exist.
tr: '%s' dosyasının imaj biçemi kontrol edilemiyor: dosya yok.

en: Can't close registry key '%s'
tr: '%s' kayıt anahtarı kapatılamadı

en: Can't copy values of unsupported type %d.
tr: Desteklenmeyen %d tipinin değerleri kopyalanamıyor.

en: Can't create dialog using template '%s'
tr: '%s' şablonu kullanarak pencere yaratılamıyor

en: Can't create list control window, check that comctl32.dll is installed.
tr: Liste nesnesi yaratılamıyor; comctl32.dll'nin yüklü olduğunu denetleyiniz.

en: Can't create registry key '%s'
tr: '%s' kayıt anahtarı yaratılamadı

en: Can't create the inter-process read pipe
tr: Süreç-arası okuma borusu yaratılamıyor

en: Can't create the inter-process write pipe
tr: Süreç-arası yazma borusu yaratılamıyor

en: Can't create thread
tr: İş parçacığı yaratılamıyor

en: Can't create window of class %s
tr: %s sınıfının penceresi yaratılamıyor

en: Can't delete key '%s'
tr: '%s' anahtarı silinemedi

en: Can't delete the INI file '%s'
tr: '%s' INI dosyası silinemedi

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
tr: '%s' değeri '%s' anahtarından silinemiyor

en: Can't delete value of key '%s'
tr: '%s' anahtarının değeri silinemiyor

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
tr: '%s' anahtarının alt-anahtarları sayılamıyor

en: Can't enumerate values of key '%s'
tr: '%s' anahtarının değerleri sayılamıyor

en: Can't find current position in file '%s'
tr: '%s' dosyasındaki geçerli yer bulunamıyor

en: Can't find the serialization object '%s' for the object '%s'.
tr: '%s' diziselleştirme nesnesi '%s' nesnesi için bulunamıyor.

en: Can't get info about registry key '%s'
tr: '%s' kayıt anahtarı hakkında bilgi alınamıyor

en: Can't load image from file '%s': file does not exist.
tr: İmaj '%s' dosyasından yüklenemiyor: dosya yok.

en: Can't load wxSerial dynamic library.
tr: wxSerial devingen kitaplığı yüklenemiyor.

en: Can't open file '%s'
tr: '%s' dosyası açılamadı

en: Can't open registry key '%s'
tr: '%s' kayıt anahtarı açılamadı

en: Can't read value of '%s'
tr: '%s''nin değeri okunamadı

en: Can't read value of key '%s'
tr: '%s' anahtarının değeri okunamıyor

en: Can't save log contents to file.
tr: Günlük içeriği dosyaya kaydedilemiyor.

en: Can't set thread priority
tr: İş parçacığı önceliği ayarlanamıyor

en: Can't set value of '%s'
tr: '%s' nin değeri değiştirilemiyor

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot convert dialog units: dialog unknown.
tr: İletişim birimi çevrilemiyor: bilinmeyen iletişim.

en: Cannot find XML I/O handler capable of loading this format.
tr: Bu biçemi yükleyebilecek XML I/O işleyici bulunamıyor.

en: Cannot find XML I/O handler capable of saving in this format.
tr: Bu biçemi kaydedebilecek XML I/O işleyici bulunamıyor.

en: Cannot find active dialup connection: %s
tr: Aktif çevirmeli bağlantı bulunamıyor: %s

en: Cannot find container for unknown control '%s'.
tr: Bilinmeyen '%s' kontrolü için taşıyıcı bulunamıyor.

en: Cannot find font node '%s'.
tr: '%s' yazıtipi düğümü bulunamıyor.

en: Cannot find the location of address book file
tr: Adres defteri dosyasının yeri bulunamıyor

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
tr: Listeleme ilkesi %d için öncelik aralığı alınamıyor.

en: Cannot get the hostname
tr: Makine adı alınamıyor

en: Cannot get the official hostname
tr: Resmi makine adı alınamıyor

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
tr: Kapatılamıyor - aktif çevirmeli bağlantı yok.

en: Cannot initialize OLE
tr: OLE başlatılamadı

en: Cannot load resources from file '%s'.
tr: Kaynaklar '%s' dosyasından yüklenemedi.

en: Cannot open HTML document: %s
tr: %s HTML dökumanı açılamıyor

en: Cannot open HTML help book: %s
tr: %s HTML yardım kitapçığı açılamıyor

en: Cannot open URL '%s'
tr: URL '%s' açılamadı

en: Cannot open contents file: %s
tr: %s içerik dosyası açılamıyor

en: Cannot open file '%s'.
tr: '%s' dosyası açılamıyor.

en: Cannot open file for PostScript printing!
tr: Dosya PostScript yazdırma için açılamıyor!

en: Cannot open index file: %s
tr: '%s' dizin dosyası açılamıyor

en: Cannot parse coordinates from '%s'.
tr: Konumlar '%s' içinden ayrıştırılamıyor.

en: Cannot parse dimension from '%s'.
tr: Boyutlar '%s' içinden ayrıştırılamıyor.

en: Cannot print empty page.
tr: Boş sayfa basılamıyor.

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
tr: İşparçacığı listeleme ilkesi alınamıyor.

en: Cannot start thread: error writing TLS
tr: İş parçacığı başlatılamıyor: TLS yazma hatası

en: Case sensitive
tr: Büyük küçük harfe duyarlı

en: Celtic (ISO-8859-14)
tr: Keltçe (ISO-8859-14)

en: Central European (ISO-8859-2)
tr: Orta Avrupa (ISO-8859-2)

en: Choose ISP to dial
tr: Çevrilecek ISP'yi seçiniz

en: Choose font
tr: Yazı tipi seç

en: ChoosePixelFormat failed.
tr: ChoosePixelFormat başarısız oldu.

en: Clear the log contents
tr: Günlük içeriğini temizle

en: Close
tr: Kapat

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Config entry name cannot start with '%c'.
tr: Ayar bilgi adı '%c' ile başlayamaz.

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirm registry update
tr: Kayıt değişikligini onaylayınız

en: Connecting...
tr: Bağlanılıyor...

en: Connection to wxHelp timed out in %d seconds
tr: wxHelp'e bağlantı %d saniyede zamanaşımına uğradı

en: Contents
tr: İçerik

en: Convertion to charset '%s' doesn't work.
tr: '%s' karakter kümesine dönüşüm çalışmıyor.

en: Copies:
tr: Kopya adedi:

en: Could not find resource include file %s.
tr: %s kaynak içerme dosyası bulunamadı.

en: Could not find tab for id
tr: Kimlik için sekme bulunamıyor

en: Could not load Rich Edit DLL '%s'
tr: Zengin Metin Düzenleyicisi DLL '%s' yüklenemedi

en: Could not resolve control class or id '%s'. Use (non-zero) integer instead
     or provide #define (see manual for caveats)
tr: '%s' kontrol sınıfı veya kimliği çözülemedi. Yerine (sıfırdan farklı) tamsayı kullanın
    veya #define sağlayın (el kitabına bakınız)

en: Could not resolve menu id '%s'. Use (non-zero) integer instead
    or provide #define (see manual for caveats)
tr: '%s' menü kimliği çözülemedi. Yerine (sıfırdan farklı) tamsayı kullanın
    veya #define sağlayın (el kitabına bakınız)

en: Could not start document preview.
tr: Döküman önizleme başlatılamadı.

en: Could not start printing.
tr: Yazdırma başlatılamadı.

en: Could not transfer data to window
tr: Bilgi pencereye yollanamadı

en: Couldn't acquire a mutex lock
tr: Muteks kilidi alınamıyor

en: Couldn't add an image to the image list.
tr: İmaj imaj listesine eklenemedi.

en: Couldn't create a timer
tr: Zamanlayıcı yaratılamadı

en: Couldn't create cursor.
tr: İmleç yaratılamadı.

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
tr: '%s' sembolü devingen kitaplıkta bulunamadı

en: Couldn't get the current thread pointer
tr: Geçerli işparçacığı imleci alınamıyor

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
tr: PNG imaji yüklenemedi -dosya bozuk veya bellek yetersiz.

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
tr: '%s' pano biçemi kaydedilemedi.

en: Couldn't release a mutex
tr: Muteks bırakılamıyor

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
tr: %d liste kontrolü elemanı hakkında bilgi alınamadı.

en: Couldn't terminate thread
tr: İş parçacığı sonlandırılamıyor

en: Create directory
tr: Dizin yarat

en: Create new directory
tr: Yeni dizin yarat

en: Current directory:
tr: Geçerli dizin:

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
tr: Kril (ISO-8859-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
tr: D sayfa, 22 x 34 inç

en: DDE poke request failed
tr: DDE itme isteği başarısız

en: DIB Header: Cannot deal with 4bit encoded yet.
tr: DIB başlığı: 4ikili kodlamaya henüz ulaşılamıyor.

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
tr: DIB başlığı: Kodlama ikili derinliğiyle uyumlu değil.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
tr: DIB başlığı: Dosyanın imaj yüksekliği > 32767 piksel.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
tr: DIB başlığı: Dosyanın imaj genişliği > 32767 piksel.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
tr: DIB başlığı: Dosyada bilinmeyen ikili derinliği.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
tr: DIB başlığı: Dosyada bilinmeyen kodlama.

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
tr: DL Zarf, 110 x 220 mm

en: Date
tr: Tarih

en: Decorative
tr: Süslü

en: Default encoding
tr: Varsayılan kodlama

en: Deleted stale lock file '%s'.
tr: Silininen eski kilit dosyası '%s'.

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
tr: Uzaktan erişim servisi (RAS) kurulu olmadığı için çevirme işlevleri yok. Lütfen kurunuz.

en: Did you forget to include wx/msw/wx.rc in your resources?
tr: Kaynaklarınıza wx/msw/wx.rc'yi koymayı unuttunuz mu?

en: Did you know...
tr: Biliyor muydunuz...

en: Directory '%s' couldn't be created
tr: '%s' dizini yaratılamadı

en: Directory does not exist
tr: Dizin yok

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
tr: Verilen alt-dizgiyi içeren tüm indeks elemanlarını göster. Arama küçük-büyük harf duyarlıdır.

en: Display options dialog
tr: Seçenek penceresini göster

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
tr: Dosyaları %s için kullanılan komutu değiştirmek istiyor musunuz ("%s" uzantılı dosyalar) ?
    Geçerli değer 
    %s, 
    Yeni değer 
    %s %1

en: Do you want to save changes to document %s?
tr: %s dökümanında yapılan değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Don't know how to convert to/from charset '%s'.
tr: '%s' karakter kümesi(ne/nden) nasıl çevrileceği bilinmiyor.

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Done.
tr: Tamamlandı.

en: Down
tr: Aşağı

en: E sheet, 34 x 44 in
tr: E sayfa, 34 x 44 inç

en: Elapsed time :
tr: Geçen süre :

en: Entries found
tr: Öğe bulundu

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %d in '%s'.
tr: Çevre değişkenleri açma başarısız: eksik '%c', yer %d, '%s' içinde.

en: Error
tr: Hata

en: Error
tr: Hata

en: Error creating directory
tr: Dizin yaratılamadı

en: Error in reading image DIB .
tr: DIB imaji okuma hatası

en: Error:
tr: Hata:

en: Estimated time :
tr: Tahmini süre :

en: Etcetera
tr: Ve benzeri

en: Execution of command '%s' failed
tr: '%s' komutunun işlemesi başarısız oldu

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
tr: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 inç

en: Expected '*' whilst parsing resource.
tr: Kaynağı ayrıştırırken '*' bekleniyor.

en: Expected '=' whilst parsing resource.
tr: Kaynağı ayrıştırırken '=' bekleniyor.

en: Expected 'char' whilst parsing resource.
tr: Kaynağı ayrıştırırken 'char' bekleniyor.

en: Failed to %s dialup connection: %s
tr: Çevirmeli bağlantı %s başarısız: %s

en: Failed to access lock file.
tr: Kilit dosyasına erişilemedi.

en: Failed to close file handle
tr: Dosya tanıtıcı kapatılamadı

en: Failed to close lock file '%s'
tr: '%s' kilit dosyasy kapatılamadı

en: Failed to close the clipboard.
tr: Pano kapatılamadı

en: Failed to connect: missing username/password.
tr: Bağlanılamadı: eksik kullanıcı adı/şifre.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
tr: Bağlanılamadı: çevrilecek ISP yok.

en: Failed to copy registry value '%s'
tr: Kayıt değeri '%s' kopyalanamadı

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
tr: Kayıt anahtarı '%s''nin içeriği '%s''e kopyalanamadı

en: Failed to create DDE string
tr: DDE dizgisi yaratılamadı

en: Failed to create MDI parent frame.
tr: MDI ana çerçeve yaratılamadı.

en: Failed to create a status bar.
tr: Durum çubuğu yaratılamadı.

en: Failed to create a temporary file name
tr: Geçici dosya adı yaratılamadı

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
tr: '%s' sunucusuna '%s' konusunda bağlantı kurulamadı

en: Failed to create directory
tr: Dizin yaratılamadı

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
tr: '%s' dosyaları için kayıt girdisi yaratılamadı.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
tr: Standart bul/değiştir penceresi yaratılamadı (hata kodu %d)

en: Failed to display HTML document in %s encoding
tr: HTML dökümanı %s kodlamada gösterilemedi

en: Failed to empty the clipboard.
tr: Pano temizlenemedi.

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
tr: DDE sunucusuyla danışma döngüsü sağlanamadı

en: Failed to establish dialup connection: %s
tr: Çevirmeli bağlantı gerçekleştirilemedi: %s

en: Failed to execute '%s'
tr: '%s' çalıştırılamadı

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
tr: %s XBM kaynağı bulunamadı.
    wxResourceLoadBitmapData'yı kullanmayı unuttunuz mu?

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadIconData?
tr: %s XBM kaynağı bulunamadı.
    wxResourceLoadIconData'yı kullanmayı unuttunuz mu?

en: Failed to find XPM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
tr: %s XBM kaynağı bulunamadı.
    wxResourceLoadBitmapData'yı kullanmayı unuttunuz mu?

en: Failed to get ISP names: %s
tr: ISP adları alınamadı: %s

en: Failed to get clipboard data.
tr: Pano verisi alınamadı.

en: Failed to get data from the clipboard
tr: Panodan veri alınamadı

en: Failed to get the UTC system time.
tr: UTC sistem zamanı alınamadı.

en: Failed to get the local system time
tr: Yerel sistem zamanı alınamadı

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
tr: GUI başlatma başarısız: gömülü tema yok.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
tr: MS HTML Yardım başlatılamadı.

en: Failed to initialize OpenGL
tr: OpenGL başlatılamadı

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
tr: İşparçacığına bağlanılamadı, olası bellek sızıntısı bulundu - lütfen programı yeniden başlatınız

en: Failed to kill process %d
tr: %d işi öldürülemedi

en: Failed to load shared library '%s'
tr: Paylaşılımlı kütük '%s' yüklenemedi

en: Failed to load shared library '%s' Error '%s'
tr: Paylaşılımlı kütük '%s' yüklenemedi, hata '%s'

en: Failed to lock the lock file '%s'
tr: '%s' kilit dosyası kilitlenemedi

en: Failed to match '%s' in regular expression: %s
tr: Düzenli ifadede '%s' bulunamadı: %s

en: Failed to modify file times for '%s'
tr: Dosya zamanları '%s' için düzenlenemedi

en: Failed to open '%s' for reading
tr: '%s' okuma için açılamadı

en: Failed to open temporary file.
tr: Geçici dosya açılamadı.

en: Failed to open the clipboard.
tr: Pano açılamadı.

en: Failed to put data on the clipboard
tr: Veri panoya konulamadı

en: Failed to read PID from lock file.
tr: Kilit dosyasından PID okunamadı.

en: Failed to redirect child process input/output
tr: Alt iş girdi/çıktısı yönlendirilemedi

en: Failed to register DDE server '%s'
tr: '%s' DDE sunucusuna kaydolunamadı

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
tr: Karakter kümesi '%s' için kodlama anımsanamadı.

en: Failed to remove lock file '%s'
tr: '%s' kilit dosyası kaldırılamadı

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
tr: Eski kilit dosyası '%s' kaldırılamadı.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
tr: '%s' kayıt değeri '%s' olarak adlandırılamadı.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
tr: '%s' kayıt anahtarı '%s' olarak adlandırılamadı.

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
tr: Panodan veri alınamadı.

en: Failed to retrieve file times for '%s'
tr: '%s' için dosya zamanları alınamadı

en: Failed to retrieve text of RAS error message
tr: RAS hata mesajının içeriği alınamadı

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
tr: Desteklenen pano biçemleri alınamadı

en: Failed to send DDE advise notification
tr: DDE danışma uyarısı gönderilemedi

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
tr: FTP iletme durumu %s'ye ayarlanamadı.

en: Failed to set clipboard data.
tr: Pano verisi konulamadı.

en: Failed to set temporary file permissions
tr: Geçici dosya yetkileri uygulanamadı

en: Failed to set thread priority %d.
tr: İş parçacığı önceliği %d ayarlanamadı.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
tr: '%s' imajı bellek VFS'ye yerleştirilemedi!

en: Failed to terminate a thread.
tr: İş parçacığı sonlandırılamadı.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
tr: DDE sunucusuyla danışma döngüsü sonlandırılamadı

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
tr: Çevirmeli bağlantı sonlandırılamadı: %s

en: Failed to touch the file '%s'
tr: '%s' dosyasına dokunulamadı

en: Failed to unlock lock file '%s'
tr: '%s' kilit dosyasının kilidi kaldırılamadı

en: Failed to unregister DDE server '%s'
tr: '%s' DDE sunucusuyla kayıt iptali yapılamadı

en: Failed to write to lock file '%s'
tr: '%s' kilit dosyasına yazılamadı

en: Fatal error
tr: Kritik hata

en: Fatal error:
tr: Kritik hata:

en: Fatal error: exiting
tr: Kritik hata: çıkılıyor

en: File %s does not exist.
tr: '%s' dosyası yok.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
tr: '%s' dosyası zaten var, üstüne yazılsın mı?

en: File couldn't be loaded.
tr: Dosya yüklenemedi.

en: File error
tr: Dosya hatası

en: File name exists already.
tr: Dosya adı zaten var.

en: Files (%s)|%s
tr: Dosyalar (%s)|%s

en: Find
tr: Bul

en: Fixed font:
tr: Sabit yazı tipi:

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
tr: Kitap yaprağı, 8 1/2 x 13 inç

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Font size:
tr: Yazı boyutu

en: Fork failed
tr: Ayrılma başarısız

en: Forward
tr: İleri

en: Found
tr: Bulundu

en: Found %i matches
tr: %i benzer bulundu

en: From:
tr: Kaynak:

en: GIF: data stream seems to be truncated.
tr: GIF: veri kırpılmış görülüyor.

en: GIF: error in GIF image format.
tr: GIF: imaj biçemi hatası.

en: GIF: not enough memory.
tr: GIF: yetersiz bellek.

en: GIF: unknown error!!!
tr: GIF: bilinmeyen hata!!!

en: GTK+ theme
tr: GTK+ teması

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
tr: Alman Yasal Fanfold, 8 1/2 x 13 inç

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
tr: Alman Standart Fanfold, 8 1/2 x 12 inç

en: GetUnusedColour:: No Unused Color in image
tr: GetUnusedColour:: İmajda kullanılmayan renk yok

en: Go back
tr: Geri git

en: Go forward
tr: İleri git

en: Go one level up in document hierarchy
tr: Döküman sıradüzeninde bir seviye yukarı git

en: Go to home directory
tr: Ev dizinine git

en: Go to parent directory
tr: Ana dizine git

en: Greek (ISO-8859-7)
tr: Yunanca (ISO-8859-7)

en: HTML anchor %s does not exist.
tr: %s HTML çengeli yok.

en: HTML files (*.htm)|*.htm|HTML files (*.html)|*.html|Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|All files (*.*)|*
tr: HTML dosyaları (*.htm)|*.htm|HTML dosyaları (*.html)|*.html|Yardım kitapları (*.htb)|*.htb|Yardım kitapları (*.zip)|*.zip|HTML Yardım Projesi (*.hhp)|*.hhp|Tüm dosyalar (*.*)|*

en: Hebrew (ISO-8859-8)
tr: İbranice (ISO-8859-8)

en: Help
tr: Yardım

en: Help Browser Options
tr: Yardım Gezgini Seçenekleri

en: Help Index
tr: Yardım Dizini

en: Help Printing
tr: Yardım Yazdırma

en: Help: %s
tr: Yardım: %s

en: ICO: Error Image too tall for an icon.
tr: ICO: Hata: İmaj ikon için çok uzun.

en: ICO: Error Image too wide for an icon.
tr: ICO: Hata: İmaj ikon için çok geniş.

en: ICO: Error calculating size of DIB .
tr: ICO: Hata: DIB boyutu hesaplama.

en: ICO: Error calculating size of Mask DIB .
tr: ICO: Hata: Maske DIB boyutu hesaplama.

en: ICO: Error calculating size of XOR DIB .
tr: ICO: Hata: XOR DIB boyutu hesaplama.

en: ICO: Error in reading mask DIB.
tr: ICO: Hata: Maske DIB okuma.

en: ICO: Error writing ICONDIR header.
tr: ICO: Hata: ICONDIR başlığı yazma.

en: ICO: Error writing ICONDIRENTRY header.
tr: ICO: Hata: ICONDIRENTRY başlığı yazma.

en: ICO: Error writing Mask DIB .
tr: ICO: Hata: Maske DIB yazma.

en: ICO: Error writing XOR DIB .
tr: ICO: Hata: XOR DIB yazma.

en: Icon resource specification %s not found.
tr: %s ikon kaynak tanımı bulunamadı.

en: Ill-formed resource file syntax.
tr: Hatalı kaynak dosyası sözdizimi.

en: Illegal directory name.
tr: Geçersiz dizin adı.

en: Illegal file specification.
tr: Geçersiz dosya tanımı.

en: Image and Mask have different sizes
tr: İmaj ve Maske farklı boyutlarda

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
tr: Zengin metin kontrolü yaratılamıyor, yerine basit yazı kontrolü kullanılıyor. Lütfen riched32.dll'yi yeniden kurunuz.

en: Impossible to get child process input
tr: Alt iş girdisi alınamıyor

en: Impossible to get permissions for file '%s'
tr: '%s' dosyası için izinler alınamıyor

en: Impossible to overwrite the file '%s'
tr: '%s' dosyasının üstüne yazılamıyor

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
tr: '%s' dosyası için izinler konulamıyor

en: Incorrect version of HTML help book
tr: Hatalı HTML yardım kitabı sürümü

en: Index
tr: Dizin

en: Indian (ISO-8859-12)
tr: Hintçe (ISO-8859-12)

en: Invalid TIFF image index.
tr: Geçersiz TIFF imaj indeksi.

en: Invalid XRC resource '%s': doesn't have root node 'resource'.
tr: Geçersiz '%s' XRC kaynağı: 'resource' kök düğümü yok.

en: Invalid display mode specification '%s'.
tr: Geçersiz '%s' görüntü durum tanımı.

en: Invalid lock file '%s'.
tr: Geçersiz kilit dosyası '%s'.

en: Invalid regular expression '%s': %s
tr: Geçersiz düzenli ifade '%s': %s

en: Italic
tr: Eğik

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
tr: İtalyan Zarf, 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
tr: JPEG: Yüklenemedi - dosya muhtemelen kırpılmış.

en: JPEG: Couldn't save image.
tr: JPEG: imaj kaydedilemedi.

en: Landscape
tr: Yatay

en: Ledger, 17 x 11 in
tr: Ledger, 17 x 11 inç

en: Left margin (mm):
tr: Sol boşluk (mm):

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
tr: Legal, 8 1/2 x 14 inç

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
tr: Letter Küçük, 8 1/2 x 11 inç

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
tr: Letter, 8 1/2 x 11 inç

en: Light
tr: Açık

en: Load %s file
tr: %s dosyasını yükle

en: Loading :
tr: Yükleniyor :

en: Loading DIB : Couldn't allocate memory.
tr: DIB yükleme: Bellek alınamadı.

en: Loading Grey Ascii PNM image is not yet implemented.
tr: Gri Ascii PNM imaj yükleme henüz uygulanmadı.

en: Loading Grey Raw PNM image is not yet implemented.
tr: Gri Ham PNM imaj yükleme henüz uygulanmadı.

en: Log saved to the file '%s'.
tr: Günlük '%s' dosyasına kaydedildi.

en: MDI child
tr: MDI

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
tr: MS HTML Yardım kütüphanesi kurulu olmadığı için yardım işlevleri kullanılamıyor. Lütfen kurunuz.

en: Mailcap file %s, line %d: incomplete entry ignored.
tr: %s Mailcap dosyası, satır %d: eksik girdi gözardı edildi.

en: Match case
tr: Küçük büyük harf eşle

en: Memory VFS already contains file '%s'!
tr: Bellek VFS zaten '%s' dosyasını içeriyor!

en: Mime.types file %s, line %d: unterminated quoted string.
tr: %s Mime tip dosyası, satır %d: sonlandırılmamış tırnaklı dizgi.

en: Mode %ix%i-%i not available.
tr: %ix%i-%i durumu yok.

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
tr: Monarşi Zarf, 3 7/8 x 7 1/2 inç

en: More...
tr: Daha...

en: Mounted Devices
tr: Bağlı Araçlar

en: My Harddisk
tr: Sabit diskim

en: My Home
tr: Evim

en: Name
tr: İsim

en: New...
tr: Yeni...

en: NewName
tr: Yeni isim

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: No
tr: Hayır

en: No Unused Color in image being masked
tr: Maskelenen imajda kullanılmamış renk yok

en: No XBM facility available!
tr: XBM olanağı yok!

en: No XPM icon facility available!
tr: XPM ikon olanağı yok!

en: No entries found.
tr: Girdi bulunamadı.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
tr: '%s' kodlamada gösterim için yazıtipi yok,
    ama alternatif '%s' kodlama var.
    Bu kodlamayı kullanmak istiyor musunuz (aksi halde başka bir tane seçmelisiniz) ?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
tr: '%s' kodlamada gösterim için yazıtipi yok.
    Bu kodlamayı kullanmak için bir yazıtipi seçmek istiyor musunuz
    (aksi halde bu kodlamadaki yazı doğru olarak gösterilmeyecektir) ?

en: No handler found for XML node '%s', class '%s'!
tr: '%s' XML düğümü için işleyici bulunamadı, sınıf '%s'!

en: No handler found for image type.
tr: İmaj tipi için işleyici bulunamadı.

en: No image handler for type %d defined.
tr: %d tipi için imaj işleyici tanımlanmamış.

en: No image handler for type %s defined.
tr: %s tipi için imaj işleyici tanımlanmamış.

en: No matching page found yet
tr: Henüz çakışan bir sayfa bulunamadı

en: Nordic (ISO-8859-10)
tr: Norveçce (ISO-8859-10)

en: Normal font:
tr: Normal yazı tipi:

en: Note, 8 1/2 x 11 in
tr: Not, 8 1/2 x 11 inç

en: OK
tr: Tamam

en: Open HTML document
tr: HTML dökümanı aç

en: Operation not permitted.
tr: İşleme izin verilmiyor.

en: Option '%s' requires a value, '=' expected.
tr: Seçenek '%s' bir değer gerektirir, '=' bekleniyor.

en: Option '%s' requires a value.
tr: Seçenek '%s' bir değer gerektirir.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
tr: Seçenek '%s': '%s' tarihe çevrilemiyor.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Orientation
tr: Yönlendirme

en: PCX: couldn't allocate memory
tr: PCX: bellek yaratılamadı.

en: PCX: image format unsupported
tr: PCX: imaj biçemi desteklenmiyor

en: PCX: invalid image
tr: PCX: geçersiz imaj

en: PCX: this is not a PCX file.
tr: PCX: bu bir PCX dosyası değil.

en: PCX: unknown error !!!
tr: PCX: bilinmeyen hata !!!

en: PCX: version number too low
tr: PCX: sürüm numarası çok düşük

en: PNM: Couldn't allocate memory.
tr: PNM: bellek yaratılamadı.

en: PNM: File format is not recognized.
tr: PNM: Dosya biçemi tanımlanamadı.

en: PNM: File seems truncated.
tr: PNM: Dosya kırpılmış görünüyor.

en: Page %d
tr: Sayfa %d

en: Page %d of %d
tr: Sayfa %d / %d

en: Page Setup
tr: Sayfa düzeni

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Paper Size
tr: Kağıt boyutu

en: Paper size
tr: Kağıt boyutu

en: Permissions
tr: Yetkiler

en: Pipe creation failed
tr: Boru yaratılamadı

en: Please choose a valid font.
tr: Lütfen geçerli bir yazı tipi seçiniz.

en: Please choose an existing file.
tr: Lütfen varolan bir dosya seçiniz.

en: Please choose which ISP do you want to connect to
tr: Lütfen bağlanmak istediğiniz ISP'yi seçiniz

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
tr: Lütfen comctl32.dll'nin daha yeni bir sürümünü kurunuz
    (en azından sürüm 4.70 gerekmekte ama %d.%02d var)
    aksi halde bu program düzgün olarak çalışamaz.

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyiniz...

en: Portrait
tr: Dikey

en: PostScript file
tr: PostScript dosyası

en: Preview Only
tr: Sadece önizleme

en: Preview:
tr: Önizleme:

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Print
tr: Yazdır

en: Print Preview
tr: Baskı Önizleme

en: Print Preview Failure
tr: Baskı Önizleme Hatası

en: Print Range
tr: Aralık yazdır

en: Print Setup
tr: Yazdırma ayarları

en: Print in colour
tr: Renkli yazdır

en: Print spooling
tr: Yazdırma kuyruğu

en: Print this page
tr: Sayfayı yazdır

en: Print to File
tr: Dosyaya yazdır

en: Print...
tr: Yazdır...

en: Printer Command:
tr: Yazdırma komutu:

en: Printer Options:
tr: Yazıcı Seçenekleri:

en: Printer Settings
tr: Yazıcı Ayarları:

en: Printer command:
tr: Yazdırma komutu:

en: Printer options
tr: Yazıcı seçenekleri

en: Printer options:
tr: Yazıcı seçenekleri:

en: Printer...
tr: Yazıcı...

en: Printing
tr: Yazdırılıyor

en: Printing Error
tr: Yazdırma hatası

en: Printing page %d...
tr: Yazdırılan sayfa %d...

en: Printing...
tr: Yazdırılıyor...

en: Program aborted.
tr: Program durduruldu.

en: Question
tr: Soru

en: Read error on file '%s'
tr: '%s' dosyasında okuma hatası

en: Registry key '%s' already exists.
tr: '%s' kayıt anahtarı zaten var.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
tr: '%s' kayıt anahtarı yok, yeniden adlandırılamıyor.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
tr: '%s' kayıt anahtarı normal sistem işlemi için gerekiyor,
    silinmesi sistemi kararsız bir hale getirecektir:
    işlem durduruldu.

en: Registry value '%s' already exists.
tr: '%s' kayıt değeri zaten var.

en: Relevant entries:
tr: İlgili girdiler:

en: Remaining time :
tr: Kalan süre :

en: Remove current page from bookmarks
tr: Geçerli sayfayı yer-imlerinden çıkar

en: Replace &all
tr: Tümünü değiştir

en: Replace with:
tr: Yeni değer:

en: Resource files must have same version number!
tr: Kaynak dosyaları aynı sürüme sahip olmalıdır!

en: Right margin (mm):
tr: Sağ boşluk (mm):

en: Save %s file
tr: %s dosyasını kaydet

en: Save as
tr: Farklı kaydet

en: Save log contents to file
tr: Günlük içeriğini dosyaya kaydet

en: Script
tr: Betik

en: Search
tr: Ara

en: Search contents of help book(s) for all occurences of the text you typed above
tr: Yukarda yazdığınız yazının tüm tekrarları için yardım kitapları içeriğini araştır

en: Search direction
tr: Arama yönü

en: Search for:
tr: Aranan:

en: Search in all books
tr: Tüm kitaplarda ara

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: Sections
tr: Bölümler

en: Seek error on file '%s'
tr: '%s' dosyasında arama hatası

en: Select a document template
tr: Bir döküman şablonu seçiniz

en: Select a document view
tr: Bir döküman görünümü seçiniz

en: Select a file
tr: Bir dosya seçiniz

en: Send to Printer
tr: Yazıcıya gönder

en: Separator expected after the option '%s'.
tr: '%s' seçeneğinden sonra ayraç bekleniyor.

en: SetPixelFormat failed.
tr: SetPixelFormat başarısız oldu.

en: Setup
tr: Kur

en: Setup...
tr: Kur...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
tr: Birçok aktif çevirmeli bağlantı bulundu, biri rasgele seçiliyor.

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Show all items in index
tr: Dizindeki tüm öğeleri göster

en: Show hidden files
tr: Gizli dosyaları göster

en: Show/hide navigation panel
tr: Dolaşma panosunu göster/gizle

en: Size
tr: Boyut

en: Slant
tr: Eğik

en: Sorry, could not open this file for saving.
tr: Üzgünüm, bu dosya saklanmak için açılamıyor.

en: Sorry, could not open this file.
tr: Üzgünüm, bu dosya açılamıyor.

en: Sorry, could not save this file.
tr: Üzgünüm, bu dosya kaydedilemiyor.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
tr: Üzgünüm, önizleme için bellek yetersiz.

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
tr: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 inç

en: Status:
tr: Durum:

en: Swiss
tr: İsveç

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
tr: TIFF: Bellek yetersiz.

en: TIFF: Error loading image.
tr: TIFF: Imaj yükleme hatası.

en: TIFF: Error reading image.
tr: TIFF: Imaj okuma hatası.

en: TIFF: Error saving image.
tr: TIFF: Imaj saklama hatası.

en: TIFF: Error writing image.
tr: TIFF: Imaj yazma hatası.

en: Tabloid, 11 x 17 in
tr: Tabloid, 11 x 17 inç

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Temporary
tr: Geçici

en: The Computer
tr: Bilgisayar

en: The FTP server doesn't support passive mode.
tr: FTP sunucusu pasif durumu desteklemiyor.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
tr: '%s' karakter kümesi bilinmiyor. Yerine
    başka birtane seçebilirsiniz veya eğer
    yerine konulamıyorsa (Vazgeç)'i seçiniz

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
tr: '%d' pano biçemi yok.

en: The directory
tr: Dizin

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
tr: '%s' dosyası yok ve açılamadı.
    Geçmiş kullanılan dosyalar listesinden çıkarıldı.

en: The path '%s' contains too many ".."!
tr: '%s' yolu çok fazla ".." içeriyor !

en: The required parameter '%s' was not specified.
tr: Gerekli '%s' parametresi belirtilmemiş.

en: The text couldn't be saved.
tr: Döküman kaydedilemedi.

en: The value for the option '%s' must be specified.
tr: '%s' seçeneği için değer belirtilmelidir.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is tooold, please upgrade (the following required function is missing: %s).
tr: Bu makinede kurulu Uzak Erişim Hizmeti (RAS) sürümü çok eski, lütfen yenileyiniz (gereken şu işlev yok: %s).

en: Thread module initialization failed: can not store value in thread local storage
tr: İşparçacığı birimi başlatma başarısız: yerel depoya değer koyulamıyor

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
tr: İşparçacığı birimi başlatma başarısız: anahtar yaratma başarısız

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
tr: İşparçacığı birimi başlatma başarısız: yerel depoda indeks oluşturulamıyor

en: Thread priority setting is ignored.
tr: İş parçacığı öncelik ayarları gözardı edildi.

en: Tile &Horizontally
tr: Yatay döşe

en: Tile &Vertically
tr: Dikey döşe

en: Time
tr: Zaman

en: Tip of the Day
tr: Günün ipucu

en: Tips not available, sorry!
tr: Üzgünüm, ipucu yok!

en: To:
tr: Nereye:

en: Top margin (mm):
tr: Üst boşluk (mm):

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
tr: Bellek VFS'den '%s' dosyasını kaldırma deneniyor, ama dosya yüklü değil!

en: Trying to solve a NULL hostname: giving up
tr: NULL Makine adı çözme deneniyor: vazgeçildi

en: Turkish (ISO-8859-9)
tr: Türkçe (ISO-8859-9)

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
tr: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 inç

en: Unable to open requested HTML document: %s
tr: İstenen HTML dökümanı açılamıyor: %s

en: Underline
tr: Altçizgi

en: Unexpected end of file whilst parsing resource.
tr: Kaynak ayrıştırılırken beklenmeyen dosya sonu.

en: Unexpected parameter '%s'
tr: Beklenmeyen parametre '%s'

en: Unicode 7 bit (UTF-7)
tr: 7 ikili evrensel kod (UTF-7)

en: Unicode 8 bit (UTF-8)
tr: 8 ikili evrensel kod (UTF-8)

en: Unknown DDE error %08x
tr: Bilinmeyen DDE hatası %08x

en: Unknown encoding '%s'!
tr: Bilinmeyen kodlama '%s'!

en: Unknown encoding (%d)
tr: Bilinmeyen kodlama (%d)

en: Unknown field in file %s, line %d: '%s'.
tr: %s dosyasında bilinmeyen alan, satır %d: '%s'.

en: Unknown long option '%s'
tr: Blinmeyen long seçenek '%s'

en: Unknown option '%s'
tr: Bilinmeyen seçenek '%s'

en: Unknown style flag
tr: Bilinmeyen biçim bayrağı

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
tr: %s MIME tipi girdisinde uymayan '{'.

en: Unnamed command
tr: Adsız komut

en: Unrecognized style %s whilst parsing resource.
tr: Kaynak ayrıştırılırken tanımlanamayan %s biçimi.

en: Unsupported clipboard format.
tr: Desteklenmeyen pano biçemi.

en: Unsupported theme '%s'.
tr: Desteklenmeyen tema '%s'.

en: Up
tr: Yukarı

en: Usage: %s
tr: Kullanım: %s

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Local
tr: Yerel kullanıcı

en: Validation conflict
tr: Doğrulama çelişkisi

en: Variables
tr: Değişkenler

en: View files as a detailed view
tr: Dosyaları detaylı görünümde göster

en: View files as a list view
tr: Dosyaları liste görünümde göster

en: Views
tr: Görünümler

en: Waiting for subprocess termination failed
tr: Altiş sonlandırma beklemesi başarısız

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Warning: attempt to remove HTML tag handler from empty stack.
tr: Uyarı: boş yığından HTML etiket işleyici kaldırma denemesi.

en: Western European (ISO-8859-1)
tr: Batı Avrupa (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
tr: Batı Avrupa (Euro) (ISO-8859-15)

en: Whole word
tr: Tam kelime

en: Whole words only
tr: Yalnız tam kelimeler

en: Win32 theme
tr: Win32 teması

en: Win32s on Windows 3.1
tr: Windows 3.1 üstünde Win32s

en: Window
tr: Pencere

en: Windows Arabic (CP 1256)
tr: Windows Arapça (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
tr: Windows Baltık (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
tr: Windows Orta Avrupa (CP 1250)

en: Windows Chinese Simplified (CP 936)
tr: Windows Basitleştirilmiş Çince (CP 936)

en: Windows Chinese Traditional (CP 950)
tr: Windows Geleneksel Çince (CP 950)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
tr: Windows Rusça (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
tr: Windows Yunanca (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
tr: Windows İbranice (CP 1255)

en: Windows Japanese (CP 932)
tr: Windows Japonca (CP 932)

en: Windows Korean (CP 949)
tr: Windows Korece (CP 949)

en: Windows Turkish (CP 1254)
tr: Windows Türkçe (CP 1254)

en: Windows Western European (CP 1252)
tr: Windows Batı Avrupa (CP 1252)

en: Write error on file '%s'
tr: '%s' dosyasına yazma hatası

en: X Scaling
tr: X Ölçekleme

en: X Translation
tr: X Çevrim

en: XML parsing error: '%s' at line %d
tr: XML ayrıştırma hatası: '%s', satır %d

en: XPM: Malformed pixel data!
tr: XPM: Bozuk piksel verisi!

en: XPM: malformed colour definition '%s'!
tr: XPM: bozuk renk tanımı '%s'!

en: XRC resource '%s' (class '%s') not found!
tr: XRC '%s' kaynağı (sınıf '%s') bulunamadı!

en: XRC resource: Cannot create bitmap from '%s'.
tr: XRC kaynağı: İkieşlem '%s''den yaratılamadı.

en: XRC resource: Cannot create dialog without instance.
tr: XRC kaynağı: Örnek olmadan iletişim yaratılamıyor.

en: XRC resource: Incorrect colour specification '%s' for property '%s'.
tr: XRC kaynağı: Hatalı '%s' renk tanımı, '%s' özelliği için.

en: Y Scaling
tr: Y Ölçekleme

en: Y Translation
tr: Y Çevrim

en: Yes
tr: Evet

en: You cannot add a new directory to this section.
tr: Bu bölüme yeni dizin ekleyemezsiniz.

en: ZIP handler currently supports only local files!
tr: ZIP işleyici şimdilik sadece yerel dosyaları destekler!

en: [EMPTY]
tr: [BOŞ]

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
tr: bir DDEML uygulaması uzun yarış durumu yarattı.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
tr: DDEML işlevi öncelikle DdeInitialize işlevi çağrılmaksızın çağrıldı,
    veya DDEML işlevine geçersiz bir örnek tanımlayıcısı geçirildi.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
tr: istemcinin konuşma kurma denemesi başarısız.

en: a memory allocation failed.
tr: bellek ayırma başarısız.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
tr: parametrenin DDEML tarafından doğrulanması başarısız.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
tr: eşzamanlı danışma işi isteği zamanaşımına uğradı.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
tr: eşzamanlı veri işi isteği zamanaşımına uğradı.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
tr: eşzamanlı çalıştırma işi isteği zamanaşımına uğradı.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
tr: eşzamanlı itme işi isteği zamanaşımına uğradı.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
tr: danışma işi bitirme isteği zamanaşımına uğradı.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
tr: istemci tarafından sonlandırılmış bir görüşme üstünde
    sunucu-tarafı iş denendi, veya sunucu
    iş bitmeden sonlandırıldı.

en: a transaction failed.
tr: iş başarısız.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
tr: APPCLASS_MONITOR olarak başlatılmış bir uygulama
    DDE işi gerçekleştirmeyi denedi,
    veya APPCMD_CLIENTONLY olarak başlatılmış bir uygulama
    sunucu işi gerçekleştirmeyi denedi.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
tr: PostMessage işlevine içsel çağrı başarısız.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
tr: DDEML'de içsel hata oluştu.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
tr: DDEML işlevine geçersiz iş tanıtıcı geçirilmiş.
    Uygulama XTYP_XACT_COMPLETE geri-çağrıdan döndüğünde
    bu geri-çağrının iş tanıtıcısı geçersiz olacaktır.

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
tr: değişmez anahtar '%s''ı değiştirme denemesi gözardı edildi.

en: binary
tr: ikili

en: can't close file '%s'
tr: '%s' dosyası kapatılamıyor

en: can't close file descriptor %d
tr: dosya betimleyicisi %d kapatılamıyor

en: can't commit changes to file '%s'
tr: '%s' dosyasındaki değişiklikler işlenemiyor

en: can't create file '%s'
tr: '%s' dosyası yaratılamıyor

en: can't delete user configuration file '%s'
tr: kullanıcı yapılandırma dosyası '%s' silinemiyor

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
tr: betimleyici %d üstündeki dosyanın sonuna ulaşılıp ulaşılamadığı tesbit edilemiyor

en: can't find length of file on file descriptor %d
tr: betimleyici %d üstündeki dosyanın uzunluğu bulunamıyor

en: can't find user's HOME, using current directory.
tr: kullanıcının EV'i bulunamıyor, geçerli dizin kullanılıyor.

en: can't flush file descriptor %d
tr: dosya betimleyicisi %d temizlenemiyor

en: can't get seek position on file descriptor %d
tr: dosya betimleyicisi %d üstündeki arama yeri alınamıyor

en: can't load any font, aborting
tr: hiç yazıtipi yüklenemedi, durduruluyor

en: can't open file '%s'
tr: '%s' dosyası açılamıyor

en: can't open global configuration file '%s'.
tr: genel yapılandırma dosyası '%s' açılamıyor

en: can't open user configuration file '%s'.
tr: kullanıcı yapılandırma dosyası '%s' açılamıyor

en: can't open user configuration file.
tr: kullanıcı yapılandırma dosyası açılamıyor

en: can't read from file descriptor %d
tr: dosya betimleyicisi %d'den okunamıyor

en: can't remove file '%s'
tr: '%s' dosyası silinemedi

en: can't remove temporary file '%s'
tr: geçici '%s' dosyası silinemedi

en: can't seek on file descriptor %d
tr: dosya betimleyicisi %d üstünde arama yapılamıyor

en: can't write buffer '%s' to disk.
tr: '%s' tamponu diske yazılamadı

en: can't write to file descriptor %d
tr: dosya betimleyicisi %d'ye yazılamıyor

en: can't write user configuration file.
tr: kullanıcı yapılandırma dosyası yazılamadı

en: catalog file for domain '%s' not found.
tr: '%s' etki alanı için katalog bulunamadı.

en: centered
tr: ortalı

en: date
tr: tarih

en: default
tr: varsayılan

en: eighteenth
tr: onsekizinci

en: eighth
tr: sekizinci

en: eleventh
tr: onbirinci

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
tr: '%s' girdisi '%s' grubunda birden fazla görülüyor

en: establish
tr: kurmak

en: failed to flush the file '%s'
tr: '%s' dosyası temizlenemedi

en: fifteenth
tr: onbeşinci

en: fifth
tr: beşinci

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
tr: dosya '%s', satır %d: '%s' grup başlığından sonra gözardı edildi.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
tr: dosya '%s', satır %d: '=' bekleniyor.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
tr: dosya '%s', satır %d: anahtar '%s' ilk olarak %d satırında bulundu.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
tr: dosya '%s', satır %d: '%s' değişmez anahtarı için değer gözardı edildi.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
tr: dosya '%s': beklenmedik karakter %c,  satır: %d.

en: first
tr: birinci

en: fourteenth
tr: ondördüncü

en: fourth
tr: dördüncü

en: generate verbose log messages
tr: sözel günlük uyarıları üret

en: gmtime() failed
tr: gmtime() başarısız oldu

en: initiate
tr: başlat

en: invalid eof() return value.
tr: geçersiz eof() sonuç değeri

en: invalid message box return value
tr: geçersiz ileti kutusu sonuç değeri

en: large
tr: büyük

en: locale '%s' can not be set.
tr: '%s' yereli ayarlanamıyor.

en: looking for catalog '%s' in path '%s'.
tr: '%s' kataloğu için '%s' dizinine bakılıyor.

en: medium
tr: orta

en: midnight
tr: geceyarısı

en: mktime() failed
tr: mktime() başarısız

en: nineteenth
tr: ondokuzuncu

en: ninth
tr: dokuzuncu

en: no DDE error.
tr: DDE yok hatası.

en: noname
tr: adsız

en: noon
tr: öğlen

en: reentrancy problem.
tr: yeniden-giriş sorunu.

en: second
tr: ikinci

en: seventeenth
tr: onyedinci

en: seventh
tr: yedinci

en: show this help message
tr: bu yardım uyarısını göster

en: sixteenth
tr: onaltıncı

en: sixth
tr: altıncı

en: small
tr: küçük

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
tr: kullanılacak görüntü biçimini belirleyiniz (ör. 640x480-16)

en: specify the theme to use
tr: kullanılacak temayı belirleyiniz

en: tenth
tr: onuncu

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
tr: işe yanıt DDE_FBUSY bitinin yerleştirilmesine yolaçtı.

en: third
tr: üçüncü

en: thirteenth
tr: onüçüncü

en: today
tr: bugün

en: tomorrow
tr: yarın

en: twelfth
tr: yirminci

en: twentieth
tr: onikinci

en: unexpected " at position %d in '%s'.
tr: beklenmedik " yer: %d; '%s' içinde.

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

en: unknown error (error code %08x).
tr: bilinmeyen hata (hata kodu %08x).

en: unknown line terminator
tr: bilinmeyen satır sonlayıcı

en: unknown seek origin
tr: bilinmeyen arama başlangıcı

en: unknown-%d
tr: bilinmeyen-%d

en: unnamed
tr: isimsiz

en: unnamed%d
tr: isimsiz%d

en: using catalog '%s' from '%s'.
tr: katalog '%s' '%s' den kullanılıyor

en: very large
tr: çok büyük

en: very small
tr: çok küçük

en: wxGetTimeOfDay failed.
tr: wxGetTimeOfDay başarısız.

en: wxSocket: invalid signature in ReadMsg.
tr: wxSocket: ReadMsg içinde geçersiz imza.

en: wxSocket: unknown event!.
tr: wxSocket: bilinmeyen olay!.

en: wxWindows could not open display for '%s': exiting.
tr: wxWindows '%s' için görüntüyü açamadı: çıkılıyor.

en: yesterday
tr: dün
