BOINC Manager 4.x - en to ro translation catalogue (307 entries)

en: &About BOINC Manager...
ro: Despre BOINC Manager

en: &Automatically detect network connection settings
ro: Detectează &automat setările pentru conectarea la retea

en: &Cancel
ro: &Renunţă

en: &Clear Default
ro: Anulează setarea implicit

en: &File
ro: &Fişier

en: &Help
ro: Ajutor

en: &Hide
ro: Ascunde

en: &Manage Accounts
ro: &Gestionează conturile

en: &Network activity always available
ro: Acces la reţea disponibil perma&nent

en: &Network activity suspended
ro: Suspendă accesul la retea

en: &Open BOINC Manager...
ro: Deschide B&OINC Manager

en: &Options
ro: &Opţiuni

en: &Prompt for username and password
ro: Solicită nume utilizator si parola

en: &Run always
ro: &Rulează continuu

en: &Set Default
ro: &Setează ca implicit

en: &Suspend
ro: &Suspendă

en: &Tools
ro: &Unelte

en: &Update
ro: &Actualizare

en: '%s' does not contain a valid host name.
ro: '%s' nu conţine un nume de host valid.

en: '%s' does not contain a valid path.
ro: '%s' nu conţine o cale de căutare validă.

en: (Automatic Detection)
ro: (Detectare Automata)

en: (C) 2005 University of California at Berkeley.
    All Rights Reserved.
ro: (C) 2005 University of California at Berkeley.
    Toate drepturile rezervate.

en: (Unknown)
ro: (Necunoscut)

en: (User Defined)
ro: (Definit de utilizator)

en: A software platform for distributed computing using volunteered computer resources
ro: O platformă software pentru procesare distribuită cu ajutorul resurselor de calcul puse la dispoziţie de voluntari

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
ro: Abandonează lucrul la rezultat. Nu veţi primi credit pentru el.

en: Abort
ro: Renunţă

en: Abort File Transfer
ro: Renunţă la transferul fişierului

en: Abort Transfer
ro: Renunţă la transfer

en: Abort result
ro: Renunţare rezultat

en: Aborted by user
ro: Renunţat de utilizator

en: Aborting result...
ro: Renunţare la rezultat...

en: Aborting transfer...
ro: Renunţare la transfer...

en: About BOINC Manager
ro: Despre BOINC Manager

en: Account
ro: Cont

en: Account Already Exists
ro: Contul Există Deja

en: Account Creation Disabled
ro: Creare Cont Dezactivată

en: Account Manager
ro: Managerul de conturi

en: Account Manager URL:
ro: URL Account Manager:

en: Account creation disabled
ro: Crearea conturilor dezactivată

en: Account information
ro: Informaţii cont

en: Account key:
ro: Cheia de cont (Account key):

en: Account managers make it easy to find and join BOINC projects.
    For more information, click on the link below.
ro: Account managers facilitează găsirea si implicarea in proiectele BOINC. 
     Pentru mai multe informaţii, accesaţi linkul de mai jos.

en: Account not found
ro: Contul nu a fost găsit.

en: Acknowledged
ro: Acreditat

en: Activities suspended
ro: Activităţi suspendate

en: Activities suspended by user
ro: Activităţi suspendate de utilizator

en: Address:
ro: Adresa:

en: Allow fetching new work for this project.
ro: Acceptăa aducerea de sarcini noi pentru acest proiect.

en: Allow new work
ro: Acceptă sarcini noi

en: Already attached to project
ro: Deja ataşat la proiect

en: An account key looks like:
ro: O cheie de cont are forma:

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
ro: Exista deja un cont cu această adresă de email, dar cu o parolă diferită de cea pe care aţi introdus-o dvs.
    
    Va rugăm accesaţi web site-ul proiectului si urmaţi instrucţiunile de acolo.

en: Application
ro: Aplicaţia

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
ro: Sunteţi sigur că doriti să renunţaţi la transferul fişierului '%s'?

en: Are you sure you want to abort this result '%s'?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să renunţaţi la acest rezultat '%s'?

en: Are you sure you want to detach from project '%s'?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să vă detaşaţi de la proiectul '%s'?

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
ro: Sunteti sigur ca doriţi să resetaţi proiectul '%s'?

en: Are you sure you wish to display graphics on a remote machine?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să afişaţi graficele pe o altă maşină?

en: Ask questions and report problems
ro: Intrebări şi probleme

en: Attach this computer to a BOINC project.  You'll need a project URL and account key (visit the project's web site to get these).
ro: Ataşează acest computer la un proiect BOINC. Veţi avea nevoie de un URL al proiectului si o cheie de cont (account key). Vizitaţi site-ul proiectului pentru a le obţine.

en: Attach to Project
ro: Ataşare la Proiect

en: Attach to Project Wizard
ro: Wizard ataşare la proiect

en: Attach to new project
ro: Ataşează la un proiect nou

en: Attach to project
ro: Ataşare la proiect

en: Attached to project
ro: Ataşat la proiect

en: Attaching to project...
ro: Ataşare la proiect...

en: Autodetect
ro: Autodetectare

en: Avg. credit
ro: Credit mediu

en: BOINC Manager - Connection Error
ro: BOINC Manager - Eroare la conectare

en: BOINC Manager - Connection failed
ro: BOINC Manager - Conexiune eşuată

en: BOINC Manager - Network Status
ro: BOINC Manager - Starea reţelei

en: BOINC error
ro: Eroare BOINC

en: BOINC failed to connect to the internet.
ro: Conectarea BOINC la Internet a eşuat.

en: BOINC failed to disconnected from the internet.
ro: Deconectarea BOINC de la Internet a eşuat.

en: BOINC has detected it is now connected to the internet. Updating all projects and retrying all transfers.
ro: BOINC este acum conectat la Internet. Actualizează toate proiectele şi reinitializează toate transferurile.

en: BOINC has successfully connected to the internet.
ro: Conectarea BOINC la Internet s-a încheiat cu succes.

en: BOINC has successfully disconnected from the internet.
ro: Deconectarea BOINC de la Internet s-a încheiat cu succes.

en: BOINC info
ro: Info BOINC

en: BOINC is connecting to the internet.
ro: BOINC se conectează la Internet.

en: BOINC needs a connection to the Internet to perform some maintenance, open the BOINC Manager to connect up and perform the needed work.
ro: BOINC necesită o conexiune la Internet pentru operaţii de mentenanţă. Deschideţi BOINC Manager pentru conectare şi efectuarea operaţiilor necesare.

en: BOINC needs to connect to the network.
    May it do so now?
ro: BOINC necesită conectarea la retea.
    Poate face asta acum?

en: CPU time
ro: Timp CPU

en: Change
ro: Schimbă

en: Click 'Abort transfer' to delete the file from the transfer queue. This will prevent you from being granted credit for this result.
ro: Apasaţi 'Renunţă la transfer' pentru a şterge fişierul din coada de aşteptare. In urma acestei acţiuni nu veţi primi credit pentru acest rezultat.

en: Click 'Retry now' to transfer the file now
ro: Apasaţi 'Reîncearcă' pentru a transfera fişierul acum

en: Click Finish to close.
ro: Apăsaţi Finish pentru a inchide.

en: Click Next to continue.
ro: Apăsaţi Next pentru a continua.

en: Client Account Creation Disabled
ro: Creare Cont Client Dezactivată

en: Communicating with project - please wait
ro: În curs de comunicare cu proiectul - vă rugăm să asteptaţi

en: Communication deferred
ro: Comunicarea este amânată

en: Computation error
ro: Eroare de calcul

en: Configure GUI options and proxy settings
ro: Configurează opţiunile GUI şi setările proxy

en: Confirm password:
ro: Confirmaţi parola:

en: Connect to an account manager website and update all of your accounts
ro: Conectare la websit-ul account manager si actualizează toate conturile

en: Connect to another computer running BOINC
ro: Conectare la alt computer care rulează BOINC

en: Connect via HTTP proxy server
ro: Conectare prin HTTP proxy server

en: Connect via SOCKS proxy server
ro: Conectare prin SOCKS proxy server

en: Connected
ro: Conectat

en: Connected to %s
ro: Conectat la %s

en: Connecting to %s
ro: In curs de conectare la %s

en: Connection failed.
ro: Conexiune eşuată

en: Connections
ro: Conexiuni

en: Copy all messages
ro: Copiază toate mesajele

en: Copy all the messages to the clipboard.
ro: Copiază toate mesajele in clipboard.

en: Copy selected messages
ro: Copiază mesajele selectate

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
ro: Copiază mesajele selectate in clipboard. Puteţi selecta mai multe mesaje prin apăsarea si menţinerea tastelor shift sau control în timp ce selectaţi cu mouse-ul mesajele.

en: Copying all messages to the clipboard...
ro: Se copiază toate mesajele in clipboard...

en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
ro: Corespondează cu alţi useri de pe panourile de mesaje SETI@home

en: Create new account
ro: Crează cont nou

en: Debug Flags
ro: Indicatori de depanare

en: Default Connection:
ro: Conexiune implicită:

en: Delete all files and work associated with this project, and get new work.  You can update the project first to report any completed work.
ro: Sterge toate fişierele si sarcinile asociate acestui proiect si caută noi sarcini. Puteţi actualiza proiectul intâi, pentru a raporta sarcinile incheiate.

en: Detach
ro: Detaşează

en: Detach from Project
ro: Detaşare de la proiect

en: Detach this computer from this project.  Work in progress will be lost. You can update the project first to report any completed work.
ro: Detaşează acest computer de la proiect. Lucrul in curs se va pierde. Puteţi actualiza proiectul intâi, pentru a raporta sarcinile incheiate.

en: Detaching from project...
ro: Detaşare de la proiect...

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
ro: Setări Dial-up si Virtual Private Network

en: Dialup Logon
ro: Logon prin Dial-up

en: Disconnected
ro: Deconectat

en: Disk
ro: Disc

en: Disk Space
ro: Spaţiu pe disk

en: Do you really want to cancel?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să abandonaţi?

en: Do you wish to use an existing account or create a new one?
ro: Doriţi să utilizaţi un cont existent sau să creaţi un cont nou?

en: Does network activity according to your preferences
ro: Activează în reţea în funcţie de preferinţe

en: Does network activity regardless of preferences
ro: Activează în reţea indiferent de preferinţe

en: Does work according to your preferences
ro: Lucrează conform preferinţelor

en: Does work regardless of preferences
ro: Lucrează indiferent de preferinţte

en: Don't fetch new work for this project.
ro: Nu lua sarcini noi pentru acest proiect.

en: Download failed
ro: Download-ul a eşuat

en: Downloading
ro: In curs de download

en: E&xit
ro: I&eşire

en: Elapsed Time
ro: Timp scurs

en: Email address already in use
ro: Adresa de email este deja in uz.

en: Email address:
ro: Adresa email:

en: Enter account key
ro: Introduceţi cheia de cont (account key)

en: Enter the URL of the project's web site.
ro: Introduceţi URL-ul proiectului.

en: Error: invalid state '%d'
ro: Eroare: stare nevalidă cu codul '%d'

en: Exit the BOINC Manager
ro: Ieşire BOINC Manager

en: Failed to attach to project
ro: Ataşare la proiect eşuată.

en: Failed to create wxStaticText, needed by wxHyperLink!
ro: Creare wxStaticText necesară pentru wxHyperLink eşuată!

en: File
ro: Fişier

en: For a list of BOINC-based projects go to:
ro: Pentru o listă a proiectelor bazate pe BOINC accesaţi:

en: Go to the project's web site to create an account. Your account
    key will be emailed to you.
ro: Accesaţi web site-ul proiectului pentru a vă crea un cont.
    Veţi primi prin e-maill cheia de cont.

en: Google Comm Failure
ro: Eşuare Comunicare Google

en: HTTP Proxy Server Configuration
ro: Configurare HTTP Proxy server

en: HTTP proxy
ro: Proxy HTTP

en: Help
ro: Ajutor

en: Hides the main BOINC Manager window
ro: Ascunde fereastra principala BOINC Manager

en: Host Average
ro: Media host

en: Host Total
ro: Total host

en: Host name:
ro: Nume host:

en: How often, in minutes, should the manager remind you of possible connection events.
ro: Cât de des, în minute, va raporta managerul posibile evenimente ale conexiunii.

en: If you're using a SOCKS proxy, enter its info here.
    
    If you're not sure, click Autodetect.
ro: Dacă utilizaţi un proxy SOCKS, introduceţi informaţiile necesare aici.
    
    Dacă nu sunteţi sigur, apăsaţi Autodetectare.

en: If you're using an HTTP proxy, enter its info here.
    
    If you're not sure, click Autodetect.
ro: Dacă utilizaţi un proxy HTTP, introduceti informaţiile necesare aici.
    
    Dacă nu sunteţi sigur, apăsaţi Autodetectare.

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
ro: Cheie de cont nevalidă; va rugăm să introduceţi o cheie de cont validă.

en: Invalid URL
ro: URL nevalid

en: Language Selection...
ro: Selecţie limbă...

en: Language Selection:
ro: Selecţie limbă:

en: Launching browser...
ro: Lansare browser...

en: Leave these blank if not needed
ro: Nu completaţi dacă nu e necesar

en: Licensing and copyright information.
ro: Informaţii despre licenţă şi drepturi de autor.

en: Message
ro: Mesaj

en: Message boards
ro: Panouri de mesaje

en: Messages
ro: Mesaje

en: Missing URL
ro: URL absent

en: Name
ro: Nume

en: Name:
ro: Nume:

en: Net Detection Failure
ro: Eşuare Detectare Reţea

en: Network activity based on &preferences
ro: Acces la reţea conform &preferinţelor

en: Network communication failed
ro: Comunicare in reţea esuată

en: New
ro: Nou

en: No Internet connection
ro: Lipsă conexiune Internet

en: No new work
ro: Nici o sarcină nouă.

en: Options
ro: Opţiuni

en: Password:
ro: Parola:

en: Please check the URL and try again.
ro: Vă rugam verificaţi URL-ul şi reîncercaţi.

en: Please connect to the Internet and try again.
ro: Vă rugăm conectaţi-vă la Internet si reîncercaţi.

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
ro: Va rugăm specificaţi un URL.
    De exemplu:
    http://www.example.com/

en: Please specify a valid host name.
    For example:
    boincproject.example.com
ro: Va rugăm specificaţi un nume de host valid.
    De exemplu:
    boincproject.example.com

en: Please specify an account key to continue.
ro: Vă rugăm specificaţi un cheie de cont pentru a continua.

en: Preempted
ro: Înlocuit

en: Progress
ro: Progres

en: Project
ro: Proiect

en: Project Already Attached
ro: Proiect Deja Ataşat

en: Project Attach Failure
ro: Eşuare Ataşare Proiect

en: Project Comm Failure
ro: Eşuare Comunicare Proiect

en: Project Properties Failure
ro: Eşuare Proprietăţi Proiect

en: Project Properties URL Failure
ro: Eşuare URL Proprietăţi Proiect

en: Project URL
ro: URL proiect

en: Project URL:
ro: URL proiect:

en: Project not found
ro: Proiectul nu a fost găsit.

en: Project temporarily unavailable
ro: Pentru moment proiectul nu este accesibil.

en: Projects
ro: Proiecte

en: Proxy configuration complete
ro: Configurarea proxy completă

en: Question
ro: Întrebare

en: Ready to report
ro: Gata de raport

en: Ready to run
ro: Gata de rulare

en: Reminder Frequency:
ro: Frecvenţa reminder-ului:

en: Report all completed work, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more work.
ro: Raportează toate sarcinile incheiate, actualizează creditul, actualizeazaă preferinţele si, eventual, cere alte sarcini.

en: Report all upload items, completed work, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more work.
ro: Raportează toate elementele de upload, sarcinile incheiate, actualizează creditul, actualizează preferinţele şi, eventual, cere alte sarcini.

en: Report deadline
ro: Ultima zi pentru raport

en: Reset Project
ro: Resetare Proiect

en: Reset project
ro: Resetează proiectul

en: Resetting project...
ro: Resetare proiect...

en: Resource share
ro: Resurse partajate

en: Resume
ro: Reluare

en: Resume work for this project.
ro: Reluare calcul pentru proiect.

en: Resume work for this result.
ro: Reluare lucru pentru acest rezultat.

en: Resuming project...
ro: Reluare proiect...

en: Resuming result...
ro: Reluare rezultat...

en: Retrieving host information; please wait...
ro: Recuperare informaţii despre host; vă rugăm aşteptaţi...

en: Retrieving system state; please wait...
ro: Recuperare informaţii despre starea sistemului; va rugam asteptaţi...

en: Retry Now
ro: Reîncearcă

en: Retry in
ro: Reincearcă în

en: Retrying transfer now...
ro: Reiniţializare transfer...

en: Run &Benchmarks
ro: Rulează &Benchmarks

en: Run based on &preferences
ro: Rulează conform &preferinţelor

en: Running
ro: Rulează

en: Runs BOINC CPU benchmarks
ro: Rulează benchmarks CPU BOINC

en: SOCKS Proxy Server Configuration
ro: Configurare SOCKS Proxy server

en: SOCKS proxy
ro: Proxy SOCKS

en: Scheduler request pending
ro: Cerere către planificator în aşteptare

en: Select Computer
ro: Selectează computer

en: Select Computer...
ro: Selectează Computer...

en: Show application graphics in a window.
ro: Afişează graficele aplicaţiei într-o nouă fereastră.

en: Show graphics
ro: Afişează graficele

en: Show host average
ro: Afisează media pentru host

en: Show host total
ro: Afisează total host

en: Show information about BOINC and BOINC Manager
ro: Afisează informaţii despre BOINC si BOINC Manager

en: Show information about the BOINC Manager
ro: Afisează informaţii despre BOINC Manager

en: Show user average
ro: Afisează media utilizator

en: Show user total
ro: Afişează total utilizator

en: Showing graphics for result...
ro: Afişare grafice pentru rezultat...

en: Size
ro: Dimensiune

en: Speed
ro: Viteză

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
ro: Rulează BOINC numai în System Tray

en: Statistics
ro: Statistici

en: Status
ro: Stare

en: Stops BOINC network activity
ro: Suspendă activitatea de reţea BOINC

en: Stops work regardless of preferences
ro: Suspendă lucrul indiferent de preferinţe

en: Suspend
ro: Suspendă

en: Suspend work for this project.
ro: Suspendă lucrul la acest proiect.

en: Suspend work for this result.
ro: Suspendare lucru pentru acest rezultat.

en: Suspended
ro: Suspendat

en: Suspended by user
ro: Suspendat de utilizator

en: Suspending project...
ro: Suspendare proiect...

en: Suspending result...
ro: Suspendare rezultat...

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Team
ro: Echipa

en: Telling project to allow additional work downloads...
ro: Informare proiect pentru a accepta download-ul de sarcini adiţionale...

en: Telling project to not fetch additional work...
ro: Informare proiect de a nu accepta sarcini adiţionale...

en: The BOINC Managers default language has been changed, in order for this change to take affect you must restart the manager.
ro: Setările de limbă pentru BOINC Manager au fost schimbate. Pentru a vizualiza efectele, restartaţi BOINC manager.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
ro: URL-ul pe care l-aţi folosit nu este cel al unui proiect BOINC.

en: The minimum password length for this project is %d. Please choose a different password.
ro: Lungimea minimă pentru parolă este '%d'. Va rugăm alegeţi o alta parolă.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
ro: Parola si confirmarea parolei nu sunt identice. Vă rugăm să le reintroduceţi.

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
ro: Parola este incorectă, va rugăm reîncercaţi.

en: The project is currently unavailable.
    
    Please try again later.
ro: Pentru moment proiectul nu este accesibil.
    
    Vă rugăm încercaţi mai tarziu.

en: This page just increases the refcount of various bitmap resources
    so that DialogBlocks doesn't nuke the refences to them.
ro: Această pagină are doar rolul de a mări numărul de referinţe ale diverselor resurse de tip bitmap 
     astfel încât DiagBlocks nu le elimină.

en: This page should never be used in the wizard itself.
ro: Această pagină nu trebuie folosită în wizard.

en: This project is not accepting new accounts at this time.
ro: Momentan acest proiect nu acceptă conturi noi.

en: This project uses an "account key" to identify you.
ro: Acest proiect utilizează o "cheie de cont" pentru a vă identifica.

en: Time
ro: Timp

en: To completion
ro: Până la finalizare

en: To continue, click Next.
ro: Pentru a continua, apăsaţi Next.

en: Total credit
ro: Credit total

en: Transfers
ro: Transferuri

en: Update
ro: Actualizare

en: Update All
ro: Actualizează totul

en: Updating all project(s)...
ro: In curs de actualizare a tuturor proiectelor...

en: Updating charts...
ro: Actualizare grafice...

en: Updating project...
ro: In curs de actualizare proiect...

en: Upload failed
ro: Upload-ul a eşuat

en: Uploading
ro: In curs de upload

en: Use existing account
ro: Utilizează contul existent

en: Use my &Dial-up and Virtual Private Network connection
ro: Utilizează conexiunea mea Dial-up şi Virtual Private Network

en: Use my &Local Area Network(LAN) connection
ro: Utilizează conexiunea mea la reţeaua locală (LAN)

en: User Average
ro: Media utilizator

en: User Name:
ro: Nume utilizator:

en: User Total
ro: Total utilizator

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Validation conflict
ro: Conflict de validare

en: Verify your account name and password are correct and try again.
ro: Verificaţi numele de cont si parola si reîncercaţi.

en: Version:
ro: Versiunea:

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
ro: Vizualizaţi toate computerele dvs. pe care rulează SETI@home

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
ro: Vizualizaţi şi modificaţi profilul si preferinţele contului dvs. SETI@home

en: View information about your team: BOINC Synergy
ro: Informaţii despre echipa dvs.: BOINC Synergy

en: View your account information and credit totals
ro: Vizualizaţii informaţii despre cont si total credit

en: View your last week (or more) of computational results and work
ro: Vizualizaţii rezultatele procesării din ultima saptamană (sau mai mult)

en: We were unable to communicate with the project or other web
    sites.
    
    Often this means that you are using a proxy server, and you need
    to tell us about it.
    
    Click Next to do proxy configuration.
ro: Nu am reusit să comunicăm cu proiectul sau alte adrese web.
    
    De regulă aceasta se datorează faptului că dvs. utilizaţi un proxy server.
    Este necesar să specificati date în legătură cu acesta.
    
    Apasaţi Next pentru a seta configuraţia proxy.

en: We'll now guide you through the process of attaching to a project.
ro: Acum vă vom ghida in procesul de ataşare la un proiect.

en: Web sites
ro: Sit-uri web

en: What language should the manager display by default.
ro: Limba utilizată implicit de manager.

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
ro: Cand apăsati butonul Finish, browserul dvs. va incărca o pagină unde 
    puteţi seta numele contului dvs. si preferinţele.

en: Won't get new work
ro: Nu vor fi luate sarcini noi

en: Work
ro: Lucru

en: Yahoo Comm Failure
ro: Eşuare Comunicare Yahoo

en: You are already attached to this project.
ro: Sunteţi deja ataşat la acest proiect.

en: You are now successfully attached to this project.
ro: Ataşarea la proiect s-a incheiat cu succes.

en: You can copy and paste the URL from your browsers address bar.
ro: Puteţi copia URL-ul din bara de adrese a browserului dvs.

en: Your account
ro: Contul dumneavoastră

en: Your computers
ro: Computerele dumneavoastră

en: Your current account manager is:
ro: Account managerul curent este:

en: Your preferences
ro: Preferinţele dumneavoastră

en: Your results
ro: Rezultatele dumneavoastră

en: Your team
ro: Echipa dvs.
