BOINC - en to sv translation catalogue (184 entries)

en: 
    by voice, using %1 Skype %2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3 download and install it now %4.  When you're finished, return to this page.
sv: 
    via röst, med %1 Skype %2, ett gratis Internet-baserat telefonsystem. Om du inte redan har Skype, kan du %3l hämta ner och installera det nu %4. Återgå till denna sida när du är klar.

en: %1 Companies %2: use BOINC for %3 desktop Grid computing %4.
sv: %1 Företag%2: använder BOINC för %3 "desktop Grid computing" %4.

en: %1 Never %2 give email address or password information to BOINC helpers.
sv: %1 Lämna aldrig %2 ut din e-postadress eller lösenordsinformation till BOINC-hjälpare.

en: %1 Scientists %2: use BOINC to create a %3 volunteer computing project %4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
sv: %1 Forskare %2: använder BOINC till att skapa ett %3 volontärt beräkningsprojekt %4, som ger tillgång till kraften av hundratusentals CPU:er och GPU:er.

en: %1 Universities %2: use BOINC to create a %3 Virtual Campus Supercomputing Center %4.
sv: %1 Universitet %2: använder BOINC till att skapa ett %3 "Virtual Campus Supercomputing Center" %4.

en: 24-hour average:
sv: 24-timmarssnitt:

en: Active:
sv: Aktiva:

en: Add-ons
sv: Tillägg

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
sv: Efter att du installerat BOINC på din dator, kan du ansluta till så många av dessa projekt som du vill.

en: All versions
sv: Alla versioner

en: Antimalarial drug discovery
sv: Antimalaria-läkemedels-forskande

en: Artificial intelligence
sv: Artificiell intelligens

en: Astronomy
sv: Astronomi

en: Astrophysics
sv: Astrofysik

en: Astrophysics, astrobiology
sv: Astrofysik, astrobiologi

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
sv: Försök att avkoda 3 ursprungliga Enigma-meddelanden. Signalerna fångades upp i Nordatlanten 1942 och tros vara olösta.

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
sv: BAM! hjälper dig att skapa och hantera dina BOINC-konton samt hjälper dig att göra inställning, gå med i eller skapa lag, ansluta dina datorer till projekt och mycket mer. Vare sig du är ny eller redan använder BOINC så hjälper BAM dig att få ut det mesta av BOINC.

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
sv: BOINC Live Help låter dig få personlig hjälp från en erfaren BOINC-användare, som kan svara på frågor om BOINC, hjälpa dig att installera och använda BOINC, och felsöka problem.

en: BOINC and Docker
sv: Boinc och Docker

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
sv: BOINCs hjälpare är oavlönade volontärer.  Deras råd är inte godkända av BOINC.

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
sv: BOINC är ett gemenskapsbaserat projekt. Alla är välkomna att delta.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
sv: BOINC är ett program som låter dig donera din oanvända datortid till vetenskapliga forskningsprojekt som SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, och många andra.

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
sv: BOINC är en programvaruplattform för volontära datortjänster. Den innehåller klient, server, webbkomponenter och API:er för att ansluta ytterligare komponenter.

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
sv: BOINC distribueras under licensen LGPL för öppen källkod.

en: BOINC: compute for science
sv: BOINC: lös problem för vetenskapen

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
sv: Barcelona Biomedicinsk Forsknings Park (PRBB)

en: Be a Help Volunteer
sv: Bli en hjälpvolontär

en: Biology
sv: Biologi

en: Biology and Medicine
sv: Biologi och medicin

en: Building BOINC
sv: Bygga BOINC

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
sv: CAS@Home sköts av datacentralen hos institutet för Högenergi Fysik (IHEP) hos den kinesiska vetenskapsakademin, för kinesiska forskare som driver projekt för att studera proteiners struktur, nanoteknik, cancer genomik och högenergifysik.

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
sv: CERN (Europeiska organisationen för kärnfysikalisk forskning)

en: California State University Fullerton
sv: California State University i Fullerton

en: Chemistry
sv: Kemi

en: Chinese Academy of Sciences
sv: Kinesiska vetenskapsakademin

en: Climate study
sv: Klimatstudie

en: Cognitive Science
sv: Kognitiv forskning

en: Cognitive science and artifical intelligence
sv: Kognitionsvetenskap och artificiell intelligens

en: Computer Science
sv: Datavetenskap

en: Computing power
sv: Datorkraft

en: Cryptography
sv: Kryptografi

en: Cryptography and combinatorics
sv: Kryptografi och kombinatorik

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
sv: DENIS@Home kör simuleringar av hjärtats elektrofysiska tempo, alltså studerar den elektroniska aktiviteten i hjärtat.

en: Database not available; please try again later.
sv: Databasen är inte tillgänglig; vänligen försök igen senare.

en: Decode WWII submarine messages
sv: Avkoda ubåtsmeddelanden från andra världskriget.

en: Design documents
sv: Designdokument

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
sv: Bestäm tredimensionella former av proteiner i forskning som i slutändan kan leda till att finna botemedel för vissa stora mänskliga sjukdomar. Genom att köra Rosetta@home kommer du att hjälpa oss att påskynda och utvidga vår forskning på ett sätt som vi inte en kunde försöka utan din hjälp. Du kommer också att hjälpa våra ansträngningar att utforma nya proteiner för att bekämpa sjukdomar som HIV, malaria, cancer och Alzheimers.

en: Development process
sv: Utvecklingsprocessen

en: Development tasks
sv: Utvecklingsuppgifter

en: Discuss
sv: Diskutera

en: Distributed sensing
sv: Distributerad avkänning

en: Do biomedical and environmental research
sv: Gör biomedicinsk och miljöforskning

en: Do research in algebraic number theory
sv: Forska i algebraisk talteori

en: Do research in math, physics, and evolution
sv: Forska i matematik, fysik, och evolution

en: Do research in physics and astronomy
sv: Forska i fysik och astronomi

en: Document
sv: Dokument

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Download
sv: Hämta

en: Download BOINC
sv: Hämta BOINC

en: Download BOINC + VirtualBox
sv: Hämta ned BOINC + VirtualBox

en: Earth Sciences
sv: Geovetenskap

en: Einstein@Home uses your computer's idle time to search for weak astrophysical signals from spinning neutron stars (often called pulsars) using data from the LIGO gravitational-wave detectors, the Arecibo radio telescope, and the Fermi gamma-ray satellite.
sv: Einstein @ Home använder datorns ledig tid för att söka efter svaga astrofysiska signaler från roterande neutronstjärnor (ofta kallade pulsarer) med data från LIGO-gravitationsvågdetektorerna, Arecibo-radioteleskopet och Fermi gamma-ray-satelliten.

en: Email lists
sv: E-postlistor

en: Environmental research
sv: Miljöforskning

en: Events
sv: Händelser

en: Factorization of large integers
sv: Faktorisering av stora heltal

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
sv: Hitta alla de generaliserade binära talsystem (där baserna är matriser och siffror är vektorer) upp till den 11:e dimensionen.

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
sv: För Android-enheter, hämta BOINC från Google Play; för Kindle, hämta den från Amazon Appstore.

en: GPU computing
sv: GPU-beräkning

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
sv: GPUGrid.net öppnar nya beräkningsscenarier genom den första "full-atom molecular dynamics code"  (CellMD) speciellt optimerad för att köras på NVIDIA GPUer. Nya biomedicinska tillämpningar har plötsligt blivit möjliga vilket ger en ny roll för beräkningsbiologi inom biomedicinsk forskning.

en: Governance
sv: Styrning

en: Graphics
sv: Grafik

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
sv: GridRepublic-medlemmar kör en skärmsläckare som låter deras datorer arbeta på allmännyttiga forskningsprojekt när maskinerna inte annars används. Denna skärmsläckare påverkar inte prestanda av värddatorn mer än en vanlig skärmsläckare.

en: Help
sv: Hjälp

en: Help Chinese researchers
sv: Hjälp kinesiska forskare

en: Help detect pulsars and gravitational waves
sv: Hjälp till att upptäcka pulsarer och gravitationsvågor

en: Help students do atomic simulations
sv: Hjälp studenter att göra atomsimuleringar

en: High-throughput computing with BOINC
sv: Databehandling med hög genomströmning via BOINC

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
sv: Hochschule RheinMain universitetet för tillämpad vetenskap

en: IBM Corporate Citizenship
sv: IBM kooperativa medborgarskap

en: If you run several projects, try an %1 account manager %2 such as %3 GridRepublic %4 or %5 BAM! %6.
sv: Om du kör flera projekt, prova en %1 kontohanterare %2 såsom %3 GridRepublic %4 eller %5 BAM! %6.

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
sv: Om du redan är hjälpvolontär: för att redigera dina inställningar, %sklicka här%s.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
sv: Om du är en erfaren BOINC-användare, uppmuntrar vi dig att %sbli hjälpvolontär%s. Det är ett bra sätt att hjälpa fler att bistå vetenskapen med forsknings- och- volontär- beräkning - och så är det kul!

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
sv: Förbättra designen av "the Large Hadron Collider"

en: Independent
sv: Oberoende

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
sv: Undersöka approximationer som måste göras i toppmoderna klimatmodeller. Genom att köra modellen tusentals gånger hoppas vi kunna ta reda på hur modellen svarar på små justeringar av dessa approximationer – små nog att inte göra approximationerna mindre realistisk. Detta gör det möjligt för oss att förbättra vår förståelse för hur känsliga våra modeller är av små förändringar och även för saker som förändringar i koldioxid- och svavelcykeln. Detta gör det möjligt för oss att undersöka hur klimatet kan förändras under nästa århundrade med ett brett spektrum av olika scenarier.

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
sv: Swedish

en: LANG_NAME_NATIVE
sv: Svenska

en: Learn more about VirtualBox.
sv: Lär dig mer om VirtualBox.

en: Learn more:
sv: Lär dig mer:

en: Leiden University, The Netherlands
sv: Universitetet i Leiden, Nederländerna

en: Links
sv: Länkar

en: Live help via Skype or email
sv: Live hjälp via Skype eller e-post

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
sv: MTA-SZTAKI laboratorium för parallella och distribuerade system (Ungern)

en: Manual
sv: Användarmanual

en: Mathematics
sv: Matematik

en: Mathematics, computing, and games
sv: Matematik, databehandling och spel

en: Mathematics, physics, evolution
sv: Matematik, fysik, evolution

en: Medical physiology
sv: Medicinsk fysologi

en: Medical, environmental and other humanitarian research
sv: Medicinsk-, miljörelaterad- och annan humanitär forskning

en: Message boards
sv: Forum

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
sv: MindModeling@Home använder en beräkningsbar kognitiv processmodell för att bättre förstå den mänskliga hjärnan (engelskans "mind") och speciellt till att studera alla mekanismer och processer som kan modderera mänsklig prestanda och inlärning i positiv riktning.

en: Molecular biology
sv: Molekylär biologi

en: Molecular biology, Computer Science
sv: Molekylärbiologi, datavetenskap

en: Molecular simulations of proteins
sv: Molekylära simulationer av proteiner

en: Multiple applications
sv: Flera applikationer

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
sv: NFS@Home är ett forskningsprojekt som använder internetanslutna datorer för att göra rationella sållningssteg i fältet primtalsfaktorisering av stora tal. Som en ung elev fick du din första erfarenhet att bryta ett heltal i primtalsfaktorer, såsom 15 = 3 × 5 eller 35 = 5 × 7. NFS@Home är en fortsättning av den erfarenheten men med heltal som är hundratals siffror långa.

en: News
sv: Nyheter

en: News is available as an %sRSS feed%s
sv: Nyheter finns tillgängliga som ett %sRSS feed%s

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
sv: NumberFields@home söker efter fält med speciella egenskaper. Den primära tillämpningen av denna forskning är i sfären av algebraisk talteori. Talteoretiker kan undersöka datan för intressanta mönster för att hjälpa dem formulera hypoteser om numeriska fält. I slutändan kommer denna forskning leda till en djupare förståelse om de djupgående egenskaperna för siffror, de grundläggande byggstenarna i alla matematik.

en: Other ways to help:
sv: Andra sätt att hjälpa till:

en: Overview
sv: Översikt

en: Oxford University
sv: Oxford Universitet

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
sv: Tolka och konvertera semantiska nät för användning i FreeHAL, en artificiell intelligens som använder semantiska nätverk, stemmers, delar av tal-databaser, och delar av tal-taggers för att imitera conversationer med mänskligt beteende.

en: PetaFLOPS.
sv: PetaFLOPS

en: Physical Science
sv: Fysik

en: Physics
sv: Fysik

en: Physics, biochemistry, and others
sv: Fysik, biokemi, och andra

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
sv: Primegrid har flera projekt som söker efter olika former av mycket stora primtal, bland annat sökandet efter det största kända primtalet.

en: Projects
sv: Projekt

en: Publicize
sv: Publicera

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
sv: Quake-Catcher Network använder sensorer kopplade till datorer och smartphones för att upptäcka seismiska vågor.

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
sv: RNA World söker för att identifiera, analysera, strukturellt förutsäga och designa RNA-molekyler med grund på etablerad bioinformatisk mjukvara.

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
sv: Radioactive@Home skapar en gratis och kontinuerligt uppdaterad karta över radioaktivitet genom att använda sensorer anslutna till volontärers datorer. Du måste köpa en sensor för att kunna delta.

en: Release notes
sv: Versionsnyheter

en: Rensselaer Polytechnic Institute
sv: Rensselaers Polytekniska Institut

en: Report bugs
sv: Rapportera fel

en: Return to BOINC main page
sv: Återvänd till BOINCs huvudsida

en: Run applications from distributed.net
sv: Köra program från distributed.net

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
sv: SETI (Sökning efter utomjordisk intelligens) är ett vetenskapligt område vars mål är att upptäcka intelligent liv utanför jorden. Ett tillvägagångssätt, som kallas radio SETI, använder radioteleskop att lyssna efter radiosignaler med smal bandbredd från rymden. Sådana signaler är inte kända att förekomma naturligt, så en detektion skulle ge bevis för utomjordisk teknologi.

en: Search
sv: Sök

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
sv: Sök efter motexempel till två antaganden relaterade till identifiering av primtal.

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
sv: Sök efter tecken på utomjordiskt liv

en: Search for large prime numbers
sv: Sök efter stora primtal

en: Seismology
sv: Seismologi

en: Software development
sv: Programvaruutveckling

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
sv: Lös svåra och praktiskt viktiga problem (diskreta funktioner inversionsproblem, diskret optimering, bioinformatik, etc.) som effektivt kan reduceras till Boolean satisfiability problem.

en: Source code
sv: Källkod

en: Statistics
sv: Statistik

en: Study computational complexity
sv: Studera beräkningskomplexitet

en: Study number theory
sv: Studera nummerteori

en: Study the Collatz Conjecture
sv: Studera Collatz-problem

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
sv: Studera Collatz Conjecture, en olöst antagande inom matematiken

en: Study the factorization of large integers
sv: Studera faktorisering av stora heltal

en: Study the properties of prime numbers
sv: Studera egenskaperna hos primtal

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
sv: Studera strukturen hos Vintergatan

en: Support science from the University of North Dakota
sv: Stödja vetenskap från universitetet i North Dakota

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
sv: Ytforskningsberäkningar med klassisk dynamik. Leiden Classical tillåter volontärer, studenter och andra forskare att lämna in sina personliga beräkningar över nätet. Varje användare har sin egen personliga kö för klassiska dynamiska jobb. På detta sätt har elever använt nätet för att simulera flytande argon, eller för att testa giltigheten av den ideala gaslagen genom att faktiskt göra simuleringarna genom nätet.

en: System requirements
sv: Systemkrav

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
sv: Provning och jämförelse av heuristiska metoder för att få separationer av parallella algoritmer som arbetar i CAD-system för att utforma logiska styrsystem.

en: The BOINC project
sv: BOINC-projektet

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
sv: The Citizen Science Grid är avsett att stödja ett brett utbud av forsknings- och utbildningsprojekt som använder volontär beräknings- och medborgarvetenskap.

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
sv: The Large Hadron Collider (LHC) är en partikelaccelerator vid CERN, den Europeiska organisationen för kärnfysikalisk forskning, världens största kärnfysikaliska laboratorium. Den är ett av det kraftigaste instrument som någonsin byggts för att studera partiklars egenskaper. LHC@Home kör simuleringar för att förbättra designen av LHC och dess detektorer.

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
sv: Syftet med projektet är att ta fram former och rotationer för en betydande del av de kända asteroiderna. Som indata använder vi all asteroid fotometri som är tillgänglig. Resultaten är konvexa formmodeller för asteroider med riktningen för rotationsaxeln och rotationsperioden.

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
sv: Målet med Cosmology@Home är att söka efter den modell som bäst beskriver vårt universum och hitta ett utbud av modeller som stämmer med tillgängliga astronomiska partikelfysik data.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
sv: Målet med Milkyway@Home är att skapa en mycket noggrann tredimensionell modell av Vintergatan med hjälp av data som samlats in av Sloan Digital Sky Survey.

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
sv: Den parasit som orsakar malaria fortsätter att utveckla resistens mot tillgänglig medicinering. Vi behöver därför snarast upptäcka nya mediciner, som riktar in sig på nya proteiner i parasiten. FiND@Home projektet syftar till att hitta dessa nya mål.

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
sv: TheSkyNet POGS är en astronomi projekt som studerar 16 olika egenskaper hos galaxer, inklusive ljusstyrka, massa, mängden damm och hur snabba stjärnor bildas. Vi använder din processorkraft för att utföra pixel för pixel beräkningar på bilder med flera våglängder (ultraviolett, optiska och nära infrarött ljus) av galaxer för att producera en atlas som kommer att hjälpa astronomer att bättre förstå det avlägsna universum.

en: This page is %stranslatable%s.
sv: Den här sidan är %söversättningsbar%s.

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
sv: För att främja kritisk ideell forskning på några av mänsklighetens mest akuta problemen genom att skapa världens största volontära databehandlings nätverk. Forskning inkluderar HIV-AIDS, cancer, tropiska och försummade sjukdomar, solenergi, rent vatten och många fler.

en: Top 100 volunteers
sv: Top 100 volontärer

en: Translate
sv: Översätt

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
sv: Universe@Home syftar till att skapa den första databasen av simulerat stjärninnehåll i universum, från de tidigaste stjärnorna till mest exotiska svarta hål binärer.

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
sv: Universitetet i Illinois vid Urbana-Champaign

en: University of Southern California
sv: Universitetet i Södra Kalifornien

en: University of Washington
sv: Washingtons Universitet

en: University of Wisconsin - Milwaukee (USA), Max Planck Institute for Gravitational Physics - Hanover (Germany)
sv: Universitetet i Wisconsin – Milwaukee (USA), Max Planck-institutet för Gravitationsfysik – Hannover (Tyskland)

en: Unknown
sv: Okänt

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
sv: Använd de oanvända resurserna av din dator (Windows, Mac, Linux, eller Android) till att bota sjukdomar, studera global uppvärmning, upptäck gravitationsvågor, och utför en massa andra typer av forskning. Det är tryggt, säkert, och enkelt:

en: Version history
sv: Versionshistorik

en: Volunteer
sv: Volontär

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
sv: Volontärer som talar många språk finns tillgängliga. Välj ett språk (antal volontärer visas):

en: We recommend that you also install %1 VirtualBox %2, so your computer can work on science projects that require it.
sv: Vi rekommenderar att du också installerar %1 VirtualBox %2, så att din dator kan delta i forskningsprojekt som behöver det.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
sv: Vi rekommenderar att du laddar ned BOINC från någon av butikerna Google Play eller Amazon Appstore, inte härifrån.

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
sv: Vi letar alltid efter programmerare att hjälpa oss att förvalta och utveckla BOINC.

en: You can choose to support %1 projects %2 such as %3, %4, and %5, among many others.
sv: Du kan välja att stödja %1 projekt %2 så som %3, %4 och 5%, bland många andra.

en: You can communicate with a helper
sv: Du kan kommunicera med en hjälpare

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
sv: Du kan bara köra programvaran på din dator om du äger datorn eller har tillgång till dess användare.

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
sv: Yoyo@home är en adapter mellan BOINC och flera befintliga volontära databehandlingsprojekt: ECM, Muon, Evolution@home, och distributed.net

en: by email
sv: via e-post

en: computers.
sv: datorer.

en: for %s
sv: för %s

en: using Skype chat
sv: via Skype-chatt

en: volunteers,
sv: voluntärer,
