BOINC - en to ro translation catalogue (838 entries)

en:  (non-CPU-intensive)
ro:  (CPU-neintensiv)

en:  (project backoff:
ro:  (revenire proiect:

en:  (suspended -
ro:  (suspendat -

en:  at
ro:  la

en: % of CPU time
ro: % din timp CPU

en: % of the CPUs
ro: % din CPU-uri

en: % of total
ro: % din total

en: %s &help
ro: &Ajutor %s

en: %s &web site
ro: %s &website

en: %s - Communication
ro: %s - Comunicaţie

en: %s - Computing Preferences
ro: %s - Preferințe calcul

en: %s - Computing preferences
ro: %s - Preferințe calcul

en: %s - Connection Error
ro: %s - Eroare Conexiune

en: %s - Connection Failed
ro: %s - Conexiune Nereuşită

en: %s - Connection Status
ro: %s - Stare Conexiune

en: %s - Daemon Start Failed
ro: %s - Pornirea Daemon Eşuată

en: %s - Event Log
ro: %s - Jurnal Evenimente

en: %s - Exclusive Applications
ro: %s - Aplicații Exclusive

en: %s - Exit Confirmation
ro: %s - Confirmare Ieşire

en: %s - Language Selection
ro: %s - Selecţie Limbă

en: %s - Network Status
ro: %s - Stare Reţea

en: %s - Notices
ro: %s - Anunţuri

en: %s - Select Computer
ro: %s - Selectează Calculator

en: %s - Shut down the current client...
ro: %s - Închide clientul curent...

en: %s - Stop using %s
ro: %s - Opreşte utilizarea %s

en: %s - Unexpected Exit
ro: %s - Închidere Neaşteptată

en: %s Column Selection
ro: %s Selecție Coloană

en: %s Diagnostic Log Flags
ro: %s Flag-uri Jurnal Diagnostic

en: %s Notices
ro: %s Anunţuri

en: %s failed to connect to the Internet.
ro: %s nu a reuşit să se conecteze la Internet.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
ro: %s nu a reuşit să se deconecteze de la Internet.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
ro: %s a detectat că acum este conectat la Internet.
    Actualizează toate proiectele şi reîncearcă toate transferurile.

en: %s has successfully added %s
ro: %s a adăugat cu succes %s

en: %s has successfully connected to the Internet.
ro: %s s-a conectat cu succes la Internet.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
ro: %s s-a deconectat cu succes de la Internet.

en: %s is connecting to the Internet.
ro: %s se conectează la Internet.

en: %s is distributed under the GNU Lesser General Public License v3.0.
ro: %s este distribuit sub Licenţa Publică GNU Redusă (Lesser General Public License) v3.0.

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
ro: %s nu se poate conecta la clientul %s .
    Doriţi să încerce să se conecteze din nou?

en: %s is not able to start a %s client.
    Please launch the Control Panel->Administative Tools->Services applet and start the BOINC service.
ro: %s nu poate porni un client %s.
    Vă rugăm lansaţi Control Panel->Administative Tools->Services şi porniţi serviciul BOINC.

en: %s is not able to start a %s client.
    Please run the client and try again.
ro: %s nu poate porni un client de %s.
    Vă rugăm porniţi aplicația client şi încercaţi din nou.

en: %s is not connected to the client
ro: %s nu este conectat la client

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
ro: %s nu este conectat la un client %s.
    Vă rugăm folosiţi opţiunea din meniu 'Avansat\Selectaţi Calculator...' pentru a vă conecta la un client %s.
    Pentru a vă conecta la calculatorul local folosiţi 'localhst' ca şi nume gazdă.

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
ro: %s necesită să se conecteze la Internet.
    Poate face asta acum?

en: %s ownership or permissions are not set properly; please reinstall %s.
    (Error code %d
ro: %s proprietatea sau permisiunile nu sunt setate corespunzător; vă rugăm reinstalaţi %s.
    (Cod eroare %d

en: %s task request deferral interval
ro: %s interval de amânare a cererii de sarcini

en: %s task request deferred for
ro: %s cerere de sarcină amânată pentru

en: %s total, %s average
ro: %s total, %s în medie

en: %s will shut down the current client
    and prompt you for another host to connect to.
ro: %s va opri clientul curent
    şi vă va cere o altă gazdă la care să se conecteze.

en: %s will use the most restrictive of these settings:
ro: %s va folosi cele mai restrictive din aceste setări:

en: &%s help
ro: &Ajutor %s

en: &About %s...
ro: &Despre %s...

en: &Activity
ro: &Activitate

en: &Add project...
ro: &Adaugă proiect...

en: &Cancel
ro: &Renunţă

en: &Clear Default
ro: Anulează setarea impli&cită

en: &Close
ro: &Închide

en: &Close window
ro: În&chide fereastra

en: &Disk	Ctrl+Shift+D
ro: &Disc	Ctrl+Shift+D

en: &Email address or LDAP ID:
ro: Adresă &email sau ID LDAP:

en: &Email address:
ro: Adresa &email:

en: &File
ro: &Fişier

en: &Finish
ro: &Finalizare

en: &Help
ro: &Ajutor

en: &Next >
ro: &Următorul >

en: &Next project >
ro: &Următorul proiect >

en: &No, new user
ro: &Nu, utilizator nou

en: &Notices	Ctrl+Shift+N
ro: A&nunţuri	Ctrl+Shift+N

en: &Options
ro: &Opțiuni

en: &Other options...
ro: Alte &opțiuni...

en: &Password:
ro: &Parola:

en: &Projects	Ctrl+Shift+P
ro: &Proiecte	Ctrl+Shift+P

en: &Quit %s
ro: &Închide %s

en: &Run always
ro: &Rulează continuu

en: &Save
ro: &Salvează

en: &Set Default
ro: &Setează ca implicit

en: &Show only this project
ro: &Arată doar acest proiect

en: &Statistics	Ctrl+Shift+S
ro: &Statistici	Ctrl+Shift+S

en: &Suspend
ro: &Suspendă

en: &Synchronize with %s
ro: &Sincronizează cu %s

en: &Tasks	Ctrl+Shift+T
ro: &Task-uri	Ctrl+Shift+T

en: &Tools
ro: &Unelte

en: &Use account manager...
ro: &Utilizaţi manager de cont

en: &Username:
ro: Nume &utilizator:

en: &View
ro: &Vizualizare

en: &Yes, existing user
ro: &Da, utilizator existent

en: '%s' does not contain a valid host name.
ro: '%s' nu conţine un nume de host valid.

en: '%s' does not contain a valid path.
ro: '%s' nu conţine o cale de căutare validă.

en: '%s' is already in the list.
ro: '%s' este deja în listă.

en: 'In use' means mouse/keyboard input in last
ro: 'Folosit' înseamnă fără activitate mouse/tastatură în ultimele

en: (Automatic Detection)
ro: (Detectare Automata)

en: (Unknown)
ro: (Necunoscut)

en: (User Defined)
ro: (Definit de utilizator)

en: .
    You can enable it using the Activity menu.
ro: .
    Puteţi să îl activaţi folosind meniul Activitate.

en: 1 day
ro: 1 zi

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: 1 week
ro: 1 săptămână

en: 6 hours
ro: 6 ore

en: < &Back
ro: < &Înapoi

en: < &Previous project
ro: < Proiectul &precedent

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
ro: O legătură către forumul de probleme şi erori Einstein@Home

en: A new version of %s is available. You can download it here: %s
ro: Este disponibilă o nouă versiunde de %s. O puteți descărca de aici: %s

en: A reboot is required in order for BOINC to run properly.
    Please reboot your computer and try again.
ro: O repornire a calculatorului este necesară pentru ca BOINC să ruleze corespunzător.
    Vă rugăm reporniţi calculatorul şi încercaţi din nou.

en: Abandon this task. You will get no credit for it.
ro: Abandonaţi acest task. Nu veţi primi credit pentru el.

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
ro: Abandonează lucrul la rezultat. Nu veţi primi credit pentru el.

en: Abort
ro: Renunţă

en: Abort File Transfer
ro: Renunţă la transferul fişierului

en: Abort Transfer
ro: Renunţă la transfer

en: Abort task
ro: Renunţă la task

en: Abort this file transfer.  You won't get credit for the task.
ro: Anulează acest transfer de fişier.  Nu veţi primi credit pentru acest task.

en: Aborted
ro: Abandonat

en: Aborted by project
ro: Abandonat de proiect

en: Aborted by user
ro: Abandonat de utilizator

en: Aborted: memory limit exceeded
ro: Abandonat: limita de memorie depăşită

en: Aborted: not started by deadline
ro: Abandonat: nu a fost pornit până la termenul limită

en: Aborted: run time limit exceeded
ro: Abandonat: limita de timp de rulare depăşită

en: Aborted: task disk limit exceeded
ro: Abandonat: limită disc task depășită

en: About %s
ro: Despre %s

en: Account
ro: Cont

en: Account manager &URL:
ro: &URL Manager de cont:

en: Account manager details:
ro: Detalii manager de cont:

en: Account manager not found
ro: Nu s-a găsit managerul de cont

en: Account manager preference
ro: Preferinţe manager de cont

en: Account manager temporarily unavailable
ro: Managerul de contact este pentur moment inaccesibil

en: Account manager web site
ro: Website manager de cont

en: Account summary
ro: Sumar cont

en: Acknowledged
ro: Acreditat

en: Add Exclusive App
ro: Adaugă Aplicaţie Exclusivă

en: Add Project
ro: Adaugă Proiect

en: Add a project
ro: Adaugă un proiect

en: Add an application to this list
ro: Adaugă o aplicaţie la această listă

en: Add exclusive app
ro: Adaugă aplicaţie exclusiva

en: Add project
ro: Adaugă proiect

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Added via account manager
ro: Adăugat prin manager de cont

en: Address:
ro: Adresa:

en: Advanced View...	Ctrl+Shift+A
ro: Vizualizare Avansată...	Ctrl+Shift+A

en: All
ro: Tot

en: All projects (separate)
ro: Toate proiectele (separat)

en: All projects (sum)
ro: Toate proiectele (sumă)

en: All projects (together)
ro: Toate proiectele (împreună)

en: Allow GPU work according to preferences
ro: Permite lucrul GPU conform preferinţe

en: Allow GPU work regardless of preferences
ro: Permite lucrul GPU indiferent de preferinţe

en: Allow fetching new tasks for this project.
ro: Acceptă preluarea de task-uri noi pentru acest proiect.

en: Allow network activity according to preferences
ro: Permite accesul la reţea conform preferinţelor

en: Allow network activity regardless of preferences
ro: Acces la reţea indiferent de preferinţe

en: Allow new tasks
ro: Permite noi task-uri

en: Allow work according to preferences
ro: Rulează conform preferinţelor

en: Allow work regardless of preferences
ro: Rulează indiferent de preferinţe

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
ro: Exista deja un cont cu această adresă de email,
    dar cu o parolă diferită de cea pe care aţi introdus-o dvs.
    
    Va rugăm accesaţi web site-ul proiectului si urmaţi instrucţiunile de acolo.

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
ro: Exista deja un cont cu acest nume ude tilizator,
    dar cu o parolă diferită de cea pe care aţi introdus-o dvs.
    
    Va rugăm accesaţi web site-ul proiectului si urmaţi instrucţiunile de acolo.

en: An internal server error has occurred.
ro: A apărut o eroare internă server.

en: An internal server error has occurred.
ro: A intervenit o eroare internă server.

en: Another instance of %s is already running 
    on this computer.  Please select a client to monitor.
ro: O altă instanţă de %s rulează deja 
    pe acest calculator.  Vă rugăm selectaţi un client pentru monitorizare.

en: Application
ro: Aplicaţia

en: Application: %s
ro: Aplicaţia: %s

en: Application: Not available
ro: Aplicaţie: Indisponibil

en: Apply
ro: Aplică

en: Are you already running %s?
ro: Rulaţi deja %s?

en: Are you already running this project?
ro: Rulaţi deja acest proiect?

en: Are you sure you want to abort these %d tasks?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să renunţaţi la aceste %d taskuri?

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
ro: Sunteţi sigur că doriţi să renunţaţi la acest transfer de fişier '%s'?
    NOTĂ: Renunţând la transfer se va invalida task-ul şi
    nu veţi primi credit pentur el.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %.1lf%%, Status: %s)
ro: Sunteţi sigur că doriţi să renunţaţi la acest task '%s'?
    (Progres: %.1lf%%, Stare: %s)

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
ro: Sunteţi sigur că doriţi să renunţaţi la acest task '%s'?
    (Progres: %s, Stare: %s)

en: Are you sure you want to remove project '%s'?
ro: Sunteti sigur ca doriţi să ştergeţi proiectul '%s'?

en: Are you sure you want to reset all list columns to the default configurations?
ro: Sunteți sigur că doriți resetarea coloanelor listei la configurația implicită?

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
ro: Sunteti sigur ca doriţi să resetaţi proiectul '%s'?

en: Ask questions and report problems
ro: Intrebări şi probleme

en: Autodetect
ro: Autodetectare

en: Avg. work done
ro: Medie lucru efectuat

en: BOINC Manager was started by the operating system automatically
ro: Managerul BOINC a fost pornit automat de către sistemul de operare

en: BOINC data directory
ro: Director date BOINC

en: BOINC failed to communicate on the Internet.
    The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network
    or modem connection and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC.
    Configure your personal firewall to let BOINC and
    BOINC Manager communicate on port 80,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
ro: BOINC nu a putut comunica prin Internet.
    Cele mai probabile cauze sunt:
    
    1) Probleme de conectivitate.  Verificaţi conexiunea la reţea 
    sau modem şi apoi apăsaţi Înapoi pentru a reîncerca.
    
    2) Un program firewall personal blochează programul BOINC.
    Configuraţi firewall-ul personal să permită
    BOINC şi Managerului BOINC să comunice pe portul 80 
    şi apoi apăsaţi Înapoi pentru a reîncerca.
    
    3) Folosiţi un server proxy.
    Apăsaţi Următorul pentru a configura setările proxy ale BOINC.

en: C&onfirm password:
ro: C&onfirmaţi parola:

en: CPU benchmarks in progress
ro: Benchmarks CPU în curs

en: CPU is busy
ro: CPU este ocupat

en: CPU time
ro: Timp CPU

en: CPU time since checkpoint
ro: Timp CPU de la ultimul punct de control

en: Cancel
ro: Anulează

en: Categories:
ro: Categorii:

en: Changing to use the local preferences defined on this page. This will override your web-based preferences, even if you subsequently make changes there. Do you want to proceed?
ro: Se comută la a utiliza preferințele locale definite pe această pagină. Acestea vor lua prioritate față de preferințele voastre setate pe web, chiar dacă veți face mai târziu schimbări acolo. Doriți să continuați?

en: Check for new %s version
ro: Verifică existența unei noi versiuni %s

en: Check the email address and password, and try again.
ro: Verificaţi adresa de email şi parola şi încercaţi din nou.

en: Check the username and password, and try again.
ro: Verificaţi numele de utilizator şi parola şi încercaţi din nou.

en: Check this only if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of %s.
ro: Bifați aici numai dacă furnizorul de Internet modifică fișierele imagine. Omiterea verificării reduce securitatea %s.

en: Check this to suspend GPU computing when you're using the computer.
ro: Bifați aici pentru a suspenda calculele GPU atunci când folosiți calculatorul.

en: Check this to suspend computing and file transfers when you're using the computer.
ro: Bifați aici pentru a suspenda calculele și transferurile de fișiere când folosiți calculatorul.

en: Check this to suspend computing on portables when running on battery power.
ro: Bifați aici pentru a suspenda calculele pe portabile când sunt pe baterie.

en: Choose a &password:
ro: Alegeţi o &parolă:

en: Choose a project
ro: Alege un proiect

en: Choose an account manager
ro: Alegeţi un manager de cont

en: Click Finish to close.
ro: Apăsaţi Finalizare pentru a inchide.

en: Client configuration excludes
ro: Configurarea client exclude

en: Close
ro: Închide

en: Close the %s window
ro: Închide fereastra %s

en: Close the dialog without saving
ro: Închide dialogul fără a salva

en: Close the dialog without saving.
ro: Închide dialogul fără a salva.

en: Commands
ro: Comenzi

en: Common questions
ro: Întrebări comune

en: Communicating with %s.
ro: Comunicare cu %s.

en: Communicating with BOINC client.  Please wait ...
ro: Se comunică cu clientul BOINC.  Vă rugăm aşteptaţi ...

en: Communicating with project
    Please wait...
ro: În curs de comunicare cu proiectul
    Vă rugăm să asteptaţi...

en: Communicating with server.
ro: Comunicare cu serverul.

en: Communication deferred
ro: Comunicarea este amânată

en: Computation error
ro: Eroare de calcul

en: Compute only between
ro: Lucrează doar între

en: Compute only during a particular period each day.
ro: Calculează doar într-o anume perioadă în fiecare zi.

en: Computer ID
ro: ID calculator

en: Computing
ro: Se calculează

en: Computing &preferences...
ro: &Preferinţe calcul...

en: Computing is enabled
ro: Calculele sunt active

en: Computing is suspended -
ro: Calculele sunt suspendate -

en: Configure computing preferences
ro: Configurează preferinţele de calcul

en: Configure display options and network settings
ro: Configurați opțiunile de afișare și setările de rețea

en: Configure display options and proxy settings
ro: Configurează opţiunile de afişare şi setările proxy

en: Configure exclusive applications
ro: Configurează aplicațiile exclusive

en: Confirm before connecting to Internet
ro: Confirmare înainte de conectarea la Internet

en: Confirm defaults
ro: Confirmați implicite

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: Connect to a BOINC client on another computer
ro: Conectați-vă la clientul BOINC pe un alt calculator

en: Connect via HTTP proxy server
ro: Conectare prin HTTP proxy server

en: Connect via SOCKS proxy server
ro: Conectare prin SOCKS proxy server

en: Connected
ro: Conectat

en: Connected to %s (%s)
ro: Conectat la %s (%s)

en: Connecting to %s
ro: In curs de conectare la %s

en: Connections
ro: Conexiuni

en: Copy &All
ro: Copi&ază Tot

en: Copy &Selected
ro: Copiază &Selectate

en: Copy all messages
ro: Copiază toate mesajele

en: Copy all the messages to the clipboard.
ro: Copiază toate mesajele in clipboard.

en: Copy selected messages
ro: Copiază mesajele selectate

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
ro: Copiază mesajele selectate in clipboard. Puteţi selecta mai multe mesaje prin apăsarea si menţinerea tastelor shift sau control în timp ce selectaţi cu mouse-ul mesajele.

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
ro: Copiază mesajele selectate in clipboard. Puteţi selecta mai multe mesaje prin apăsarea si menţinerea tastelor shift sau control în timp ce selectaţi cu mouse-ul mesajele.

en: Copying all messages to the clipboard...
ro: Se copiază toate mesajele in clipboard...

en: Copying selected messages to the clipboard...
ro: Se copiază mesajele selectate în clipboard...

en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
ro: Corespondaţi cu administratori şi alţi utilizatori pe forumurile Einstein@Home

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
ro: Corespondează cu alţi useri de pe panourile de mesaje SETI@home

en: Current status of the Einstein@Home server
ro: Stare curentă server Einstein@Home

en: Daily schedules
ro: Programe zilnice

en: Day-of-week override
ro: Modificări ziua săptămânii

en: Deadline
ro: Timp limită

en: Default
ro: Implicit

en: Default Connection:
ro: Conexiune implicită:

en: Defaults
ro: Implicite

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
ro: Sterge toate fişierele si task-urile asociate acestui proiect şi preia noi task-uri.  Puteţi actualiza proiectul întâi, pentru a raporta sarcinile finalizate.

en: Description:
ro: Descriere:

en: Device Profiles
ro: Profiluri Echipamente

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
ro: Setări Dial-up si Virtual Private Network

en: Directory
ro: Director

en: Directory containing the BOINC Client executable
ro: Directorul care conţine executabilul Clientului BOINC

en: Discard all local preferences and use web-based preferences?
ro: Renunțați la toate preferințele locale și folosiți preferințele de pe web?

en: Discard local preferences and use web-based preferences?
ro: Renunțați la preferințele locale și folosiți preferințele de pe web?

en: Disconnect when done
ro: Deconectează la finalizare

en: Disconnected
ro: Deconectat

en: Disk
ro: Disc

en: Disk and memory
ro: Disc și memorie

en: Disk usage
ro: Utilizare disc

en: Disk usage by BOINC projects
ro: Utilizare disc de către proiectele BOINC

en: Display diagnostic messages.
ro: Afişează mesajele de diagnostic.

en: Display the advanced graphical interface.
ro: Afişează interfaţa grafică avansată.

en: Display the exit dialog when shutting down the Manager.
ro: Afişează dialogul de ieşire la închiderea Managerului.

en: Do you really want to cancel?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să abandonaţi?

en: Don't fetch new tasks for this project.
ro: Nu prelua task-uri noi pentru acest proiect.

en: Don't get new tasks for this project.
ro: Nu lua task-uri noi pentru acest proiect.

en: Don't request tasks
ro: Nu cere sarcini

en: Don't request tasks for
ro: Nu cere sarcini pentru

en: Don't run the client
ro: Trebuie să NU rulați clientul

en: Don't show this dialog again.
ro: Nu arăta acest dialog din nou.

en: Don't use proxy for:
ro: Nu folosi proxy pentru:

en: Download
ro: Descarcă

en: Download failed
ro: Download-ul a eşuat

en: Downloading
ro: In curs de download

en: Downloading work from the server.
ro: Se descarcă de lucru de la server.

en: Duration correction factor
ro: Factor corecţie durată

en: E&xit
ro: I&eşire

en: E&xit %s
ro: I&eşire %s

en: Einstein status
ro: Stare Einstein

en: Elapsed
ro: Scurs

en: Elapsed time
ro: Timp scurs

en: Elapsed: %s
ro: Scurs: %s

en: Email address already in use
ro: Adresa de email este deja in uz

en: Enable Manager exit dialog?
ro: Activează dialog ieşire Manager?

en: Enable or disable various diagnostic messages
ro: Activați sau dezactivați diverse mesaje de diagnostic

en: Ended
ro: Finalizat

en: Error: invalid state '%d'
ro: Eroare: stare nevalidă cu codul '%d'

en: Estimated computation size
ro: Volum calcul estimat

en: Estimated time remaining
ro: Timp rămas estimat

en: Event Log options...	Ctrl+Shift+F
ro: Opțiuni Log Evenimente...	Ctrl+Shift+F

en: Event Log...	Ctrl+Shift+E
ro: Log Evenimente...	Ctrl+Shift+E

en: Example: %s should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
ro: Exemplu: %s trebuie să transfere cel mult 2000 MB de date la fiecare 30 de zile.

en: Exclusive applications...
ro: Aplicații exclusive...

en: Executable
ro: Executabil

en: Exit %s
ro: Închide %s

en: Failed to add account manager
ro: Adăugarea managerului de cont a eşuat

en: Failed to add project
ro: Adăugarea proiectului a eşuat

en: Failed to remove account manager
ro: Ştergerea managerului de cont a eşuat

en: Failed to update account manager
ro: Actualizarea managerului de cont a eşuat

en: Fetching notices; please wait...
ro: Se primesc anunţuri, vă rugăm aşteptaţi...

en: File
ro: Fişier

en: File downloads deferred for
ro: Descărcările de fişiere amânate pentru

en: File uploads deferred for
ro: Încărcările de fişiere amânate pentru

en: Filtering messages...
ro: Se filtrează mesajele...

en: Find login information
ro: Caută informaţii login

en: For additional settings, select Computing Preferences in the Advanced View.
ro: Pentru setări adiţionale, selectaţi Preferinţe Calcul în Vizualizarea Avanasată.

en: For advanced options, refer to
ro: Pentru opţiuni avansate, consultaţi

en: For more information, visit
ro: Pentru mai multe informații, vizitați

en: Forgot your password?
ro: Aţi uitat parola?

en: Fraction done
ro: Proporţie finalizat

en: Friday
ro: Vineri

en: From:
ro: De la:

en: GB free
ro: GB liberi

en: GB of disk space
ro: GB de spațiu pe disc

en: GEO-600 project
ro: Proiectul GEO-600

en: GPU computing is enabled
ro: Calculele GPU sunt active

en: GPU computing is suspended -
ro: Calculele GPU sunt suspendate -

en: GPU missing,
ro: GPU lipsă,

en: GPU suspended -
ro: GPU Suspendat -

en: GUI RPC port number
ro: număr port GUI RPC

en: Get current settings from %s
ro: Preia setările curente de la %s

en: Get help for climateprediction.net
ro: Ajutor pentru climateprediction.net

en: Get help with %s
ro: Ajutor cu %s

en: Global Statistics
ro: Statistici Globale

en: HTTP Proxy
ro: Proxy HTTP

en: HTTP Proxy Server Configuration
ro: Configurare HTTP Proxy server

en: HTTP proxy
ro: Proxy HTTP

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide %s
ro: Ascunde %s

en: Hide Others
ro: Ascunde Restul

en: Hide project list
ro: Ascunde lista proiecte

en: Home:
ro: Acasă:

en: Host
ro: Gazdă

en: Host Average
ro: Media host

en: Host Total
ro: Total host

en: Host location
ro: Locaţie gazdă

en: Host name or IP address
ro: Nume gazdă sau adresă IP

en: Host name:
ro: Nume host:

en: How often should BOINC remind you of new notices?
ro: Cât de des trebuie ca BOINC să vă reamintească de noile anunţuri?

en: I agree to the terms of use.
ro: Sunt de acord cu condiţiile de utilizare.

en: I do not agree to the terms of use.
ro: Nu sunt de acord cu condiţiile de utilizare.

en: Identify your account at %s
ro: Identificaţi contul dumneavoastră la %s

en: If checked, suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If unchecked, suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
ro: Dacă este bifat, task-urile suspendate rămân în memorie și repornesc fără să piardă activitate. Dacă nu este bifat, task-urile suspendate sunt eliminate din memorie și repornesc de la ultimul punct de control.

en: If you have not yet registered with this account manager,
    please do so before proceeding.  Click on the link below
    to register or to retrieve a forgotten password.
ro: Daca nu v-aţi înregistrat deja la acest manager de cont,
    vă rugăm să o faceţi înainte de a continua.  Selectaţi legătura
    de mai jos pentru a vă înregistra sau a regăsi o parolă uitată.

en: If you run several projects, %s may switch between them this often.
ro: Dacă rulați mai multe proiecte, %s va comuta între ele atât de des.

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
ro: Dacă nu mai folosiţi %s,
    veţi păstra toate proiectele curente,
    dar va trebui să gestionaţi proiectele manual.
    
    Doriţi să nu mai folosiţi %s?

en: Info about your Team
ro: Informaţii despre Echipa dumneavoastră

en: Info about your team
ro: Informaţii despre echipa dumneavoastră

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
ro: Cheie de Cont nevalidă; va rugăm să introduceţi o Cheie de Cont validă

en: Invalid URL
ro: URL nevalid

en: Invalid email address; please enter a valid email address
ro: Adresă email invalidă; vă rugăm introduceţi o adresă de email validă

en: Invalid number
ro: Număr invalid

en: Invalid time, value must be between 0:00 and 24:00, format is HH:MM
ro: Timp invalid, valoare trebuie să fie între 0:00 și 24:00, formatul este HH:MM

en: KB/second
ro: KB/secundă

en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
ro: Păstrează câteva CPU-uri libere pentru alte aplicații. Exemplu: 75% înseamnă 6 nuclee pe un CPU cu 8 nuclee.

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: LIGO project
ro: Proiectul LIGO

en: Language:
ro: Limba:

en: Last scheduler reply
ro: Ultimul răspuns de la planificator

en: Last update: %.0f days ago
ro: Ultima actualizare: acum %.0f zile

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
ro: Învăţaţi despre proecte găzduite de World Community Grid

en: Leave at least
ro: Lasă cel puţin

en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended
ro: Lăsați task-urile non-GPU în memorie când sunt suspendate

en: Leave these blank if not needed
ro: Nu completaţi dacă nu e necesar

en: Licensing and copyright information.
ro: Informaţii despre licenţă şi drepturi de autor.

en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where %s stores data.
ro: Limitează utilizarea discului pentru a lăsă atât spațiu liber pe volumul unde %s stochează datele.

en: Limit download rate to
ro: Limitează rata de descărcare la

en: Limit the download rate of file transfers.
ro: Limitează rata de descărcare a transferurilor de fișiere.

en: Limit the memory used by %s when you're not using the computer.
ro: Limitează memoria utilizată de %s când nu utilizați calculatorul.

en: Limit the memory used by %s when you're using the computer.
ro: Limitează memoria utilizată de %s când utilizați calculatorul.

en: Limit the percentage of disk space used by %s on the volume where it stores data.
ro: Limitează procentajul de utilizare a spațiului pe disc de către %s pe volumul unde își stochează datele.

en: Limit the swap space (page file) used by %s.
ro: Limitează spațiul swap (page file) folosit de %s.

en: Limit the total amount of disk space used by %s.
ro: Limitează spațiul pe disc utilizat în total la %s.

en: Limit the upload rate of file transfers.
ro: Limitează rata de încărcare a transferurilor de fișiere.

en: Limit upload rate to
ro: Limitează rata de încărcare la

en: Limit usage to
ro: Limitează utilizarea la

en: Login Failed.
ro: Login Eşuat.

en: MB every
ro: MB fiecare

en: Memory
ro: Memorie

en: Message
ro: Mesaj

en: Message boards
ro: Panouri de mesaje

en: Messages
ro: Mesaje

en: Messages from server:
ro: Mesaje de la server:

en: Missing URL
ro: URL absent

en: Missing application
ro: Aplicaţie lipsă

en: Mode view
ro: Mod vizualizare

en: Monday
ro: Luni

en: More info ...
ro: Mai multe informaţii ...

en: My Grid
ro: Grid-ul Meu

en: Name
ro: Nume

en: Name of application to add?
ro: Numele aplicaţiei de adăugat?

en: Name:
ro: Nume:

en: Network
ro: Reţea

en: Network activity always
ro: Activitate rețea permanentă

en: Network activity based on preferences
ro: Acces la reţea conform preferinţelor

en: Network activity is suspended -
ro: Accesul la retea este suspendat -

en: Network communication failure
ro: Comunicare in reţea esuată

en: Network is enabled
ro: Accesul la reţea este pornit

en: Network is suspended -
ro: Accesul la reţea este suspendat -

en: New
ro: Nou

en: New %s window...
ro: Fereastră %s nouă...

en: News
ro: Ştiri

en: No Internet connection
ro: Lipsă conexiune Internet

en: No new tasks
ro: Nici un task nou

en: No work available to process
ro: Nu există lucru disponibil pentru procesare

en: Non CPU intensive
ro: CPU neintensiv

en: Not Available
ro: Indisponibil

en: Not available
ro: Indisponibil

en: Not connected to a client.
ro: Nu este conectat la client.

en: Not used: workaround for bug in XCode 4.2
ro: Nefolosit: soluţie temporară pentru bug în XCode 4.2

en: Notice reminder interval:
ro: Interval reamintere anunţuri:

en: Notices
ro: Anunţuri

en: Now using account manager
ro: Acum se foloseşte manageruul de cont

en: Number must be between 0 and 10
ro: Numărul trebuie să fie între 0 și 10

en: Number must be between 0 and 100
ro: Numărul trebuie să fie între 0 și 100

en: Number must be between 1 and 100
ro: Numărul trebuie să fie între 1 și 100.

en: One project
ro: Un proiect

en: Open %s Web...
ro: Deschide %s Web...

en: Open %s...
ro: Deschide %s...

en: Open a window to view notices from projects or BOINC
ro: Deschide o fereastră pentru a vedea anunţurile de la proiecte sau BOINC

en: Open another %s window
ro: Deschideți o altă fereastră %s

en: Open web page
ro: Deschide pagină web

en: Options
ro: Opţiuni

en: Organization:
ro: Organizaţie:

en: Other
ro: Altele

en: Override the times above on the selected days:
ro: Ignoră timpii de mai sus în zilele selectate:

en: Page/swap file: use at most
ro: Spaţiu swap: foloseşte cel mult

en: Password
ro: Parola

en: Password:
ro: Parola:

en: Please connect to the Internet and try again.
ro: Vă rugăm conectaţi-vă la Internet si reîncercaţi.

en: Please download and install the CoRD application from http://cord.sourceforge.net
ro: Vă rugăm descărcaţi şi instalaţi aplicaţia CoRD de la http://cord.sourceforge.net

en: Please enter a password of at least %d characters.
ro: Vă rugăm să introduceţi o parolă cu cel puţin %d caractere.

en: Please enter a user name.
ro: Vă rugăm specificaţi un nume de utilizator.

en: Please enter an email address.
ro: Vă rugăm specificaţi o adresă de email.

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
ro: Vă rugăm introduceţi informaţiile contului
    (pentru a crea una cont, vizitaţi situl web al proiectului)

en: Please read the following terms of use:
ro: Vă rugăm citiţi următoarele condiţii de utilizare:

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
ro: Va rugăm specificaţi un URL.
    De exemplu:
    http://www.example.com/

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
ro: Va rugăm specificaţi un URL valid.
    De exemplu:
    http://boincproject.example.com

en: Please specify an account key to continue.
ro: Vă rugăm specificaţi un cheie de cont pentru a continua.

en: Please specify an email address
ro: Vă rugăm specificaţi o adresă de email

en: Please try again later.
    
    Click Finish to close.
ro: Vă rugăm încercaţi mai târziu.
    
    Apăsaţi Finalizare pentru a închide.

en: Please wait...
ro: Vă rugăm aşteptaţi...

en: Pop up a menu of commands to apply to project %s
ro: Deschide un meniu cu comenzi care se pot aplica proiectului %s

en: Pop up a menu of commands to apply to this task
ro: Deschideţi un meniu de comenzi care se pot aplica acestui task

en: Pop up a menu of web sites for project %s
ro: Deschide un meniu cu site-urile web pentru proiectul %s

en: Postponed
ro: Amânat

en: Postponed:
ro: Amânat:

en: Preferences...
ro: Preferințe...

en: Process ID
ro: ID Proces

en: Processing Suspended.
ro: Procesare Suspendată.

en: Processing Suspended:  Benchmarks Running.
ro: Procesare Suspendată:  Rulează Benchmarks.

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
ro: Procesare Suspendată:  Se Rulează Pe Baterii.

en: Processing Suspended:  Time of Day.
ro: Procesare Suspendată:  Ora.

en: Processing Suspended:  User Active.
ro: Procesare Suspendată:  Utilizator Activ.

en: Processing Suspended:  User paused processing.
ro: Procesare Suspendată:  Utilizatorul a oprit procesarea.

en: Processing Suspended:  need disk space.
ro: Procesare suspendată: spațiu insuficient pe disc.

en: Progress
ro: Progres

en: Progress rate
ro: Rată progres

en: Project
ro: Proiect

en: Project Commands
ro: Comenzi Proiect

en: Project URL:
ro: URL proiect:

en: Project Web Pages
ro: Pagini Web Proiect

en: Project added
ro: Proiect adăugat

en: Project details
ro: Detalii proiect

en: Project ended - OK to remove
ro: Proiect terminat - OK pentru ştergere

en: Project has no apps for
ro: Proiectul nu are aplicaţii pentru

en: Project initialization
ro: Iniţializare proiect

en: Project not found
ro: Proiectul nu a fost găsit

en: Project preference
ro: Preferinţe proiect

en: Project suspended by user
ro: Proiect suspendat de utilizator

en: Project temporarily unavailable
ro: Proiectul este temporar inaccesibil

en: Project web pages
ro: Pagini web proiect

en: Projects
ro: Proiecte

en: Projects:
ro: Proiecte:

en: Properties
ro: Proprietăţi

en: Properties of project
ro: Proprietăţi ale proiectului

en: Properties of task
ro: Propietăţi ale task-ului

en: Proxy configuration
ro: Configuraţie proxy

en: Question
ro: Întrebare

en: Quit %s
ro: Închide %s

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
ro: Citiţi o descriere detaliată a screensaver-ului Einstein@Home

en: Read config files
ro: Citeşte fişierele de configurare

en: Read configuration info from cc_config.xml and any app_config.xml files
ro: Citeşte informaţiile de configurare din fişierele cc_config.xml şi app_config.xml

en: Read local prefs file
ro: Citeşte fişierul local de preferinţe

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
ro: Citeşte preferinţele din global_prefs_override.xml.

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
ro: Citeşte lista Întrebărilor Frecvente Einstein@Home

en: Ready to report
ro: Gata de raport

en: Ready to start
ro: Gata de start

en: Received
ro: Primit

en: Reconnecting to client.
ro: Se reconectează la client.

en: Remaining (estimated)
ro: Rămas (estimat)

en: Remaining (estimated): %s
ro: Rămas (estimat): %s

en: Remember this decision and do not show this dialog.
ro: Ţine minte această decizie şi nu mai arăta acest dialog.

en: Remove
ro: Şterge

en: Remove Project
ro: Şterge Proiect

en: Remove an application from this list
ro: Şterge o aplicaţie din această listă

en: Remove this computer from account manager control.
ro: Elimină acest calculator de sub controlul managerului de cont.

en: Remove this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
ro: Şterge acest proiect.  Task-urile în curs vor fi pierdute (folosiţi 'Actualizare' mai întâi pentru a raporta task-urile finalizate).

en: Remove when tasks done
ro: Şterge când task-urile sunt gata

en: Report Issue
ro: Raportează Probleme

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
ro: Raportează toate sarcinile incheiate, actualizează creditul, actualizeazaă preferinţele si, eventual, cere alte task-uri.

en: Report bug or enhancement request
ro: Raportează erori sau sugestii de îmbunătățire

en: Report deadline
ro: Ultima zi pentru raport

en: Report problems
ro: Raportează probleme

en: Request tasks to checkpoint at most every
ro: Task-urile creează punct de control cel mult la fiecare

en: Requested by account manager
ro: Cerut de managerul de cont

en: Requested by project
ro: Cerut de proiect

en: Requested by user
ro: Cerut de utilizator

en: Required files not found on the server.
ro: Fişierele necesare nu s-au găsit pe server.

en: Research
ro: Cercetare

en: Research area:
ro: Zona de cercetare:

en: Reset Project
ro: Resetare Proiect

en: Reset project
ro: Resetează proiectul

en: Resource share
ro: Resurse partajate

en: Resources
ro: Resurse

en: Restore default settings
ro: Restaurează setările implicite

en: Restore web-based preferences and close the dialog.
ro: Restaurează preferințele de pe web și închide dialogul.

en: Resume
ro: Reluare

en: Resume Computing
ro: Reia Calculele

en: Resume GPU
ro: Reluare GPU

en: Resume tasks for this project.
ro: Reluare task-uri pentru acest proiect.

en: Resume work for this task.
ro: Reia lucrul pentru acest task.

en: Retrieving current status
ro: Se primeşte starea curentă

en: Retrieving current status.
ro: Se primeşte starea curentă.

en: Retry Now
ro: Reîncearcă

en: Retry deferred file transfers and task requests
ro: Reîncercați transferurile amânate și cererile de task-uri

en: Retry pending transfers
ro: Reîncercați transferurile în așteptare

en: Retry the file transfer now
ro: Reîncearcă acum transferul de fişier

en: Run CPU &benchmarks
ro: Rulează &benchmark CPU

en: Run Manager at login?
ro: Rulează Manager la login?

en: Run based on &preferences
ro: Rulează conform &preferinţelor

en: Run tests that measure CPU speed
ro: Rulează teste care măsoară viteza CPU

en: Run the BOINC Manager when you log on.
ro: Rulează Manager BOINC la login.

en: Run the client when launching the Manager.
ro: Pornire client la lansarea Managerului.

en: Run the client?
ro: Porniți clientul?

en: Running
ro: Rulează

en: S&top using %s...
ro: Opreş&te utilizarea %s...

en: SOCKS Proxy
ro: Proxy SOCKS

en: SOCKS Proxy Server Configuration
ro: Configurare SOCKS Proxy server

en: SOCKS proxy
ro: Proxy SOCKS

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Save
ro: Salvează

en: Save all values
ro: Salvează toate valorile

en: Save all values and close the dialog
ro: Salvează toate valorile și închide dialogul

en: Save all values and close the dialog.
ro: Salvează toate valorile și închide dialogul.

en: Scheduler RPC deferred for
ro: RPC Planificator amânat pentru

en: Scheduler call in progress
ro: Apel planificator în curs

en: Scheduler request in progress
ro: Cerere către planificator în curs

en: Scheduler request pending
ro: Cerere către planificator în aşteptare

en: Scheduling
ro: Planificare

en: Scheduling priority
ro: Prioritate planificare

en: Screensaver info
ro: Informaţii screensaver

en: Search for help in our help system
ro: Caută ajutor în sistemul nostru de ajutor

en: See more information about %s on the web
ro: Mai multe informații despre %s găsiți pe web

en: Select a project to access with the controls below
ro: Selectaţi un proiect pentru a avea acces la controalele de mai jos

en: Select a task to access
ro: Selectaţi un task pentru a accesa

en: Select columns...
ro: Selectează coloane...

en: Select computer...	Ctrl+Shift+I
ro: Selectați computerul...	Ctrl+Shift+I

en: Select the appearance of the user interface.
ro: Selectaţi aspectul interfeţei utilizator.

en: Select which columns %s should show.
ro: Selectați ce coloane %s să fie afișate.

en: Select which columns to display
ro: Selectați ce coloane să fie afișate

en: Services
ro: Servicii

en: Set values and click Save to use local preferences instead.
ro: Setați valorile și apăsați Save pentru a folosi preferințele locale.

en: Show All
ro: Arată Tot

en: Show VM Console
ro: Afisează consola VM

en: Show VM Console in a window.
ro: Afişează Consola VM într-o fereastră.

en: Show active tasks
ro: Arată task-urile active

en: Show all &messages
ro: Arată toate &mesajele

en: Show all messages
ro: Arată toate mesajele

en: Show all projects, one chart per project
ro: Arată toate proiectele, un grafic pe proiect

en: Show all tasks
ro: Arată toate task-urile

en: Show all tasks.
ro: Arată toate task-urile.

en: Show application graphics in a window.
ro: Afişează graficele aplicaţiei într-o nouă fereastră.

en: Show average credit for host
ro: Afişează credit mediu pentru gazdă

en: Show average credit for user
ro: Afişează credit mediu pentru utilizator

en: Show chart for next project
ro: Arată graficul pentru proiectul următor

en: Show chart for previous project
ro: Arată graficul pentru proiectul precedent

en: Show diagnostic messages
ro: Afişează mesajele de diagnostic

en: Show disk usage
ro: Arată utilizare disc

en: Show file transfers
ro: Arată transferurile de fișiere

en: Show graphics
ro: Afişează graficele

en: Show host average
ro: Afişează media pentru host

en: Show host total
ro: Afişează total host

en: Show information about %s
ro: Arată informaţii despre %s

en: Show information about BOINC and %s
ro: Afişează informaţii despre BOINC şi %s

en: Show information about the %s
ro: Arată informaţii despre %s

en: Show messages for all projects
ro: Arată mesaje de la toate proiectele

en: Show messages for all projects.
ro: Arată mesajele pentru toate proiectele.

en: Show notices
ro: Arată atenționări

en: Show one chart with all projects
ro: Arată un grafic cu toate proiectele

en: Show one chart with selected project
ro: Arată un grafic cu proiectul selectat

en: Show one chart with sum of projects
ro: Arată un singur grafic cu suma proiectelor

en: Show only active tasks.
ro: Arată doar task-urile active.

en: Show only the messages for the selected project
ro: Arată doar mesajele pentru proiectul selectat

en: Show only the messages for the selected project.
ro: Arată doar mesajele pentru proiectul selectat.

en: Show only this project
ro: Arată doar acest proiect

en: Show project details.
ro: Afişează detaliile proiectului.

en: Show project list
ro: Afişează lista de proiecte

en: Show projects
ro: Arată proiecte

en: Show statistics
ro: Arată statistici

en: Show task details.
ro: Afişează detalii task.

en: Show tasks
ro: Arată task-urile

en: Show total credit for host
ro: Afişează credit total pentru gazdă

en: Show total credit for user
ro: Afişează credit total pentru utilizator

en: Show user average
ro: Afisează media utilizator

en: Show user total
ro: Afişează total utilizator

en: Shows the preferences web page.
ro: Afișează pagina web de preferinţe.

en: Shut down connected client...
ro: Opreşte clienul conectat...

en: Shut down the currently connected BOINC client
ro: Opreşte clientul BOINC curent conectat

en: Simple &View...	Ctrl+Shift+V
ro: &Vizualizare Simplă...	Ctrl+Shift+V

en: Size
ro: Dimensiune

en: Skip data verification for image files
ro: Sări peste verificarea datelor la fișierele imagine

en: Snooze
ro: Dormi

en: Snooze GPU
ro: GPU Dormi

en: Speed
ro: Viteză

en: Start time must be different from end time
ro: Timpul de start trebuie să fie diferit de timpul de sfârșit

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
ro: Rulează BOINC numai în System Tray

en: Startup BOINC with these optional arguments
ro: Porneşte BOINC cu aceste argumente opţionale

en: State
ro: Stare

en: Statistics
ro: Statistici

en: Status
ro: Stare

en: Status: %s
ro: Stare: %s

en: Stop GPU work regardless of preferences
ro: Opreşte lucrul GPU indiferent de preferinţe

en: Stop network activity
ro: Oprește activitatea de rețea

en: Stop running tasks when exiting the %s
ro: Opriţi rularea task-urilor când închideţi %s

en: Stop work regardless of preferences
ro: Opreşte lucrul indiferent de preferinţe

en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
ro: Stochează task-uri adiționale peste nivelul minim. Determină cât de lucru este solicitat când se contactează un proiect.

en: Store at least
ro: Stochează cel puțin

en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
ro: Stochează cel puțin atâtea task-uri câte sunt necesare pentru a ține calculatorul ocupat pentru atâta timp.

en: Store up to an additional
ro: Stocați în plus până la

en: Summary statistics for World Community Grid
ro: Sumar statistici pentru World Community Grid

en: Sunday
ro: Duminică

en: Supported systems:
ro: Sisteme suportate:

en: Supports AMD GPUs
ro: Suportă GPU-uri AMD

en: Supports Android
ro: Suportă Android

en: Supports FreeBSD
ro: Suportă FreeBSD

en: Supports Intel GPUs
ro: Suportă GPU-uri Intel

en: Supports Linux on ARM (e.g. Raspberry Pi)
ro: Suportă Linux pe ARM (e.g. Raspberry Pi)

en: Supports Linux on Intel
ro: Suportă Linux pe Intel

en: Supports Mac OS X
ro: Suportă Mac OS X

en: Supports Microsoft Windows
ro: Suportă Microsoft Windows

en: Supports NVIDIA GPUs
ro: Suportă GPU-uri NVIDIA

en: Supports VirtualBox
ro: Suportă VirtualBox

en: Suspend
ro: Suspendă

en: Suspend Computing
ro: Suspendă Calculele

en: Suspend GPU
ro: Suspendă GPU

en: Suspend GPU computing when computer is in use
ro: Suspendă GPU când calculatorul este folosit

en: Suspend GPU usage when these applications are running:
ro: Suspendă utilizarea GPU atunci când rulează aceste aplicații:

en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
ro: Suspendă calculele când calculatorul dumneavoastră este ocupat cu rularea altor programe.

en: Suspend network activity
ro: Suspendă activitatea de rețea

en: Suspend processor and network usage when these applications are running:
ro: Suspendă folosirea procesorului şi a reţelei când rulează aceste aplicaţii:

en: Suspend tasks for this project.
ro: Suspendă task-urile pentru acest proiect.

en: Suspend this task.
ro: Suspendă acest task.

en: Suspend when computer is in use
ro: Suspendă când calculatorul este folosit

en: Suspend when computer is on battery
ro: Suspendă când calculatorul este pe baterie

en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
ro: Suspendă când utilizarea CPU non-BOINC este peste

en: Suspend work for this result.
ro: Suspendare lucru pentru acest rezultat.

en: Suspend work for this task.
ro: Suspendă lucrul pentru acest task.

en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
ro: Suspendă/reia calculele la fiecare câteva secunde pentru a reduce temperatura CPU și consumul de energie. Exemplu: 75% înseamnă calculează 3 secunde, așteaptă 1 secundă și repetă.

en: Suspended -
ro: Suspendat -

en: Suspended by user
ro: Suspendat de utilizator

en: Suspended via GUI
ro: Suspendat din GUI

en: Switch between tasks every
ro: Comută între task-uri la fiecare

en: Switch to the Simple View
ro: Comutați la Vizualizarea Simplă

en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: Synchronize projects with account manager system
ro: Sincronizează proiectele cu sistemul managerului de cont

en: Task Commands
ro: Comenzi Task

en: Task suspended by user
ro: Task suspendat de utilizator

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Tasks completed
ro: Task-uri finalizate

en: Tasks failed
ro: Task-uri eșuate

en: Tasks:
ro: Task-uri:

en: Team
ro: Echipa

en: Team name
ro: Nume echipă

en: Terms of Use
ro: Condiţii de Utilizare

en: The %s client has exited unexpectedly 3 times within the last %d minutes.
    Would you like to restart it again?
ro: Clientul %s s-a închis neaşteptat de 3 ori în ultimele %d minute.
    Doriţi să îl restartaţi din nou?

en: The %s's language has been changed.  In order for this change to take effect, you must restart the %s.
ro: Setările de limbă ale %s au fost modificate.  Pentru ca acestea să aibă efect, trebuie să reponiţi %s.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
ro: URL-ul furnizat nu este al unui manager de cont
    BOINC.
    
    Vă rugăm verificaţi URL-ul şi încercaţi din nou.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
ro: URL-ul furnizat nu este al unui proiect BOINC.
    
    Vă rugăm verificaţi URL-ul şi încercaţi din nou.

en: The World Community Grid - BOINC software failed to communicate
    over the Internet. The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network or modem connection
    and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking the World Community
    Grid - BOINC software.  Configure your personal firewall to let
    BOINC and BOINC Manager communicate on port 80 and port 443,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
ro: Programul World Community Grid - BOINC nu a reuşit să comunice
    prin Internet. Cele mai probabile cauze sunt:
    
    1) Probleme de conectivitate.  Verificaţi conexiunea la reţea sau modem
    şi apoi apăsaţi Înapoi pentru a reîncerca.
    
    2) Un program firewall personal blochează programul World Community
    Grid - BOINC.  Configuraţi firewall-ul personal să permită
    BOINC şi Managerului BOINC să comunice pe portul 80 şi portul 443
    şi apoi apăsaţi Înapoi pentru a reîncerca.
    
    3) Folosiţi un server proxy.
    Apăsaţi Următorul pentru a configura setările proxy ale BOINC.

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
ro: Pentru moment managerul de cont nu este accesibil.
    
    Vă rugăm încercaţi mai tarziu.

en: The home page of the GEO-600 project
ro: Pagina principală a proiectului GEO-600

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
ro: Pagina principală a proiectului Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO)

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
ro: Parola si confirmarea parolei nu sunt identice. Vă rugăm să le reintroduceţi.

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
ro: Pentru moment proiectul nu este accesibil.
    
    Vă rugăm încercaţi mai tarziu.

en: There are new notices - click to view.
ro: Există anunţuri noi - apăsaţi pentru vizualizare.

en: There are no notices at this time.
ro: Nu există anunţuri noi în acest moment.

en: There is no new version of %s available for download.
ro: Nu există versiune nouă de %s.

en: These flags enable various types of diagnostic messages in the Event Log.
ro: Aceste flag-uri activează diverse tipuri de mesaje de diagnostic în Jurnalul de Evenimente.

en: This controls how often tasks save their state to disk, so that they later can be continued from that point.
ro: Aceasta controlează cât de des task-urile îți salvează starea pe disc, astfel încât să poată fi repornite ulterior.

en: This determines when the computer is considered 'in use'.
ro: Aceasta determină când calculatorul este considerat 'folosit'.

en: This project has been successfully added.
ro: Acest proiect a fost adăugat cu succes.

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can add it only if you already have an account.
ro: Acest proiect nu acceptă noi conturi.
    Puteţi să îl adăugaţi doar dacă aveţi deja un cont.

en: This project may not have work for your type of computer.  Do you want to add it anyway?
ro: Acest proiect s-ar putea să nu aibă de lucru pentru tipul dumneavoastră de calculator.  Doriţi să-l adăugaţi oricum?

en: This task's progress
ro: Progresul acestui task

en: This will shut down %s and its tasks until either the
    %s or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
ro: Se va opri %s şi task-urile sale până când fie
    %s sau screensaver-ul %s va rula din nou.
    
    În cele mai multe cazuri, este mai bine doar să închideţi fereastra %s
    decât să închideţi aplicaţia; asta va permite %s să-şi ruleze
    task-urile conform intervalelor de timp selectate în preferinţe.

en: Thursday
ro: Joi

en: Time
ro: Timp

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
ro: Pentru a alege un proiect, selectaţi numele sau introduceţi URL-ul mai jos.

en: To choose an account manager, click its name or 
    type its URL below.
ro: Pentru a alege un manager de cont, apăsaţi pe numele lui sau
    introduceţi URL-ul lui mai jos.

en: To continue, click Next.
ro: Pentru a continua, apăsaţi Următorul.

en: To fetch work
ro: Pentru a prelua lucrări

en: To limit transfers by time of day, see the "Daily Schedules" section.
ro: Pentru a limita transferurile în timpul zilei, vezi la secțiunea "Programări Zilnice"

en: To report completed tasks
ro: Pentru a raporta task-urile finalizate

en: To send trickle-up message
ro: Pentru a trimite un mesaj trickle-up

en: To suspend by time of day, see the "Daily Schedules" section.
ro: Pentru a suspenda în timpul zilei, vezi la secțiunea "Programări Zilnice"

en: Total disk usage
ro: Utilizare disc totală

en: Trans&fers	Ctrl+Shift+X
ro: Trans&feruri	Ctrl+Shift+X

en: Transfer files only between
ro: Transferă fișiere doar între

en: Transfer files only during a particular period each day.
ro: Transferă fișiere doar într-o anumită perioadă în fiecare zi.

en: Transfers
ro: Transferuri

en: Trickle up message pending
ro: Mesaj trickle-up în aşteptare

en: Trickle-up pending
ro: Trickle-up în aşteptare

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Unable to connect to the core client
ro: Nu s-a putut conecta la nucleul clientului

en: Unknown reason
ro: Motiv necunoscut

en: Update
ro: Actualizare

en: Update account manager
ro: Actualizează managerul de cont

en: Update completed.
ro: Actualizare încheiată.

en: Update from %s completed.
ro: Actualizarea de la %s s-a încheiat.

en: Update your device settings
ro: Actualizaţi setările echipamentelor dumneavoastră

en: Upload
ro: Încarcă

en: Upload failed
ro: Upload-ul a eşuat

en: Uploading
ro: In curs de upload

en: Usage limits
ro: Limite utilizare

en: Use GPU always
ro: Foloseşte GPU tot timpul

en: Use GPU based on preferences
ro: Foloseşte GPU bazat pe preferinţe

en: Use account manager
ro: Utilizaţi manager de cont

en: Use an account manager to control this computer.
ro: Utiizați un manager de cont pentru a controla acest calculator

en: Use at most
ro: Foloseşte cel mult

en: Use entire area for graphs
ro: Foloseşte întreaga suprafaţă pentru grafice

en: Use no more than
ro: Nu folosi mai mult de

en: Use web prefs
ro: Folosiți preferințele de pe web

en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
ro: Folositor doar dacă aveți un modem, ISDN sau conexiune VPN.

en: User
ro: Utilizator

en: User Average
ro: Media utilizator

en: User Name:
ro: Nume utilizator:

en: User Total
ro: Total utilizator

en: User name
ro: Nume utilizator

en: User:
ro: Utilizator:

en: Username already in use
ro: Nume utilizator deja folosit

en: Uses smaller area for graphs
ro: Foloseşte o suprafaţă mai mică pentru grafice

en: Using local preferences.
    Click "Use web prefs" to use web-based preferences from
ro: Se folosesc preferințele locale.
    Apăsați "Folosiți preferințele web" pentru a utiliza preferințele web

en: Using web-based preferences from
ro: Folosețte preferințele de pe web

en: Validation Error
ro: Eroare Validare

en: Validation conflict
ro: Conflict de validare

en: Version Update
ro: Actualizare versiune

en: Version:
ro: Versiunea:

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
ro: Vizualizaţi toate computerele dumneavoastră pe care rulează Einstein@Home

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
ro: Vizualizaţi toate computerele dumneavoastră pe care rulează SETI@Home

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
ro: Vizualizaţi şi modificaţi profilul si preferinţele contului dumneavoastră Einstein@Home

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
ro: Vizualizaţi şi modificaţi profilul si preferinţele contului dumneavoastră SETI@home

en: View information about your team
ro: Vizualizaţi informaţii despre echipa dumneavoastră

en: View your account information and credit totals
ro: Vizualizaţii informaţii despre cont si total credit

en: View your account information, credits, and trickles
ro: Vizualizaţi informaţiile despre cont, credite şi trickles

en: View your last week (or more) of computational results and work
ro: Vizualizaţii rezultatele procesării din ultima saptamană (sau mai mult)

en: Virtual memory size
ro: Dimensiune memorie virtuală

en: Visit this account manager's web site
ro: Vizitaţi site web al managerului de cont

en: Volunteer for any or all of 30+ projects in many areas of science
ro: Oferiţi-vă voluntar pentru unul sau toate din cele mai mult de 30 de proiecte în multe zone ale ştiinţei

en: WARNING: This project is not registered with BOINC.  Make sure you trust it before continuing.
ro: ATENȚIE: Acest proiect nu este înregistrat la BOINC. Asigurați-vă că aveți încredere înainte de a continua.

en: Waiting for memory
ro: În aşteptare de memorie

en: Waiting for network access
ro: În așteptare de acces la rețea

en: Waiting for shared memory
ro: În aşteptare de memorie partajată

en: Waiting to contact project servers.
ro: În aşteptarea contactării serverelor de proiect.

en: Waiting to run
ro: Aşteaptă să ruleze

en: We were not able to set up your account information
    automatically.
    
    Please click on the 'Find login information' link
    below to find out what to put in the email address and
    password fields.
ro: Nu s-au putut seta informaţiile contului
    automat.
    
    Vă rugăm selectaţi 'Caută informaţii login'
    mai jos pentru a afla ce trebuie să introduceţi în
    câmpurile adresă de email şi parolă.

en: Web site:
ro: Site web:

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Welcome to %s!
ro: Bine aţi venit la %s!

en: Welcome to %s.
ro: Bine aţi venit la %s.

en: What language should BOINC use?
ro: Ce limbă să folosească BOINC?

en: When computer is in use, use at most
ro: Când calculatorul este folosit, folosește cel mult

en: When computer is not in use, use at most
ro: Când calculatorul nu este folosit, folosește cel mult

en: When to suspend
ro: Când să suspende

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
ro: Cand apăsati butonul Finalizare, browserul dumneavoastră va incărca o pagină unde 
    puteţi seta numele contului dvs. si preferinţele.

en: Will remove when tasks done
ro: Va fi şters când se finalizează task-urile

en: Won't get new tasks
ro: Nu vor fi preluate task-uri noi

en: Work done
ro: Lucru efectuat

en: Work done for this project
ro: Lucrul terminat pentru acest proiect

en: Working set size
ro: Dimensiune memorie de lucru

en: You already added this project. Please choose a different project.
ro: Aţi adăugat deja acest proiect. Vă rugăm alegeţi un alt proiect.

en: You are now using %s to manage accounts.
ro: Acum folosiţi %s pentru a gestiona conturile.

en: You are now using this account manager.
ro: Acum folosiţi acest manager de cont.

en: You currently are not authorized to manage %s.
    
    To run %s as this user, please:
    - reinstall %s answering "Yes" to the question about non-administrative users
     or
    - contact your administrator to add you to the 'boinc_master' user group.
ro: Nu sunteți autorizat să administrați %s.
    
    Pentru a rula %s:
    - reinstalați %srăspunzînd "Da" la întrebarea despre utilizatori fără drepturi de administrare
    sau
    - contactați administratorul pentru a vă adăuga în grupul de utilizatori 'boinc_master'.

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
ro: Nu aveţi nici un proiect.  Vă rugăm Adăugaţi un Proiect.

en: You have requested to exit the %s,
    which allows you to view and manage
    the tasks running on your computer.
    
    If you also want to stop running the tasks,
    choose from the following options:
ro: Aţi cerut să închideţi %s,
    care vă permite să vizualizaţi şi să gestionaţi
    task-urile care rulează pe calculatorul dumneavoastră.
    
    Dacă doriţi să opriţi şi rularea task-urilor,
    alegeţi din următoarele opţiuni:

en: You have volunteered to compute for this project:
ro: V-ați oferit voluntar să calculați pentru aceste proiect:

en: Your account
ro: Contul dumneavoastră

en: Your computers
ro: Computerele dumneavoastră

en: Your preferences
ro: Preferinţele dumneavoastră

en: Your results
ro: Rezultatele dumneavoastră

en: Your statistics and settings
ro: Statisticile şi setările dumneavoastră

en: Your team
ro: Echipa dumneavoastră

en: active
ro: activ

en: always
ro: întotdeauna

en: an exclusive app is running
ro: rulează o aplicaţie exclusivă

en: and
ro: şi

en: climateprediction.net News
ro: Ştiri climateprediction.net

en: close the dialog without saving
ro: închide dialogul fără a salva

en: computer is in use
ro: calculatorul este folosit

en: computer is not in use
ro: calculatorul nu este folosit

en: days
ro: zile

en: days of work
ro: zile de lucru

en: default
ro: implicit

en: disable BOINC security users and permissions
ro: dezactivează utilizatorii şi permisiunile de securitate BOINC

en: failed
ro: eşuat

en: free, available to BOINC:
ro: liber, disponibil pentru BOINC:

en: free, not available to BOINC:
ro: liber, indisponibil pentru BOINC:

en: free:
ro: liber:

en: invalid input value detected
ro: valoare introdusă invalidă detectată

en: minimum length %d
ro: lungime minimă %d

en: minutes
ro: minute

en: more...
ro: mai mult...

en: multiple instances of BOINC Manager allowed
ro: sunt permise mai multe insanţe ale Managerului BOINC

en: need disk space - check preferences
ro: este nevoie de spaţiu pe disc - verificaţi preferinţele

en: network bandwidth limit exceeded
ro: limita lăţime bandă reţea depăşită

en: never
ro: niciodată

en: no
ro: nu

en: no projects: 0 bytes used
ro: nici un proiect: 0 bytes folosiţi

en: on batteries
ro: pe baterii

en: pending
ro: în aşteptare

en: per hour
ro: pe oră

en: per minute
ro: pe minut

en: per second
ro: pe secundă

en: requested by operating system
ro: cerut de sistemul de operare

en: retry in
ro: reincearcă în

en: save all values and close the dialog
ro: salvează toate valorile şi închide dialogul

en: seconds
ro: secunde

en: set skin debugging mode to enable skin manager error messages
ro: setează skin în modul de depanare pentru a activa mesajele de eroare ale managerului de skin-uri

en: shows the preferences web page
ro: arată pagina web de preferinţe

en: starting up
ro: porneşte

en: suspended
ro: suspendat

en: time of day
ro: timpul zilei

en: to
ro: la

en: unknown reason
ro: motiv necunoscut

en: used by BOINC:
ro: folosit de BOINC:

en: used by other programs:
ro: folosit de alte programe:

en: user request
ro: cerere utilizator

en: wxWidgets Version:
ro: Versiune wxWidgets:

en: yes
ro: da
