boinc - en to pt_PT translation catalogue (175 entries)

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
pt_PT: %1Empresas%2: utilizam o BOINC para a %3Computação em GRID%4.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
pt_PT: %1Nunca%2 forneça informações sobre o endereço de e-mail ou a palavra-passe aos ajudantes do BOINC.

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4 giving you the computing power of thousands of CPUs.
pt_PT: %1Cientistas%2 : utilizam o BOINC para criar um %3Projecto de Computação Voluntário%4, dando-lhe a o poder de computação de milhares de CPUs.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
pt_PT: %1Universidades%2: utilizam o BOINC para criar um %3Campus de Supercomputação Virtual%4.

en: 24-hour average:
pt_PT: Média das últimas 24 horas:

en: A common problem in theoretical chemistry, condensed matter physics and materials science is the calculation of the time evolution of an atomic scale system where, for example, chemical reactions and/or diffusion occur. Generally the events of interest are quite rare (many orders of magnitude slower than the vibrational movements of the atoms), and therefore direct simulations, tracking every movement of the atoms, would take thousands of years of computer calculations on the fastest present day computer before a single event of interest can be expected to occur.  Our research group is interested in calculating the long time dynamics of systems.
pt_PT: Um problema comum em química teórica, física da matéria condensada e ciência dos materiais é o cálculo da evolução temporal de um sistema de escala atómica, onde, por exemplo, reacções químicas e/ou difusão ocorrem. Geralmente os eventos de interesse são bastante raros (muitas ordens de magnitude mais lenta do que os movimentos vibracionais dos átomos), e como tal simulações directas e seguir cada movimento dos átomos, poderia levar milhares de anos de cálculos computacionais no computador mais rápido actualmente, antes que um único evento de interesse pudesse ocorrer. O nosso grupo de pesquisa está interessado em calcular a dinâmica de sistemas de tempo.

en: APIs for add-on software
pt_PT: API's para programas add-on

en: Active:
pt_PT: Activos:

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
pt_PT: Depois de instalar o BOINC no seu computador, pode-se conectar a tantos projectos quantos desejar.

en: All versions
pt_PT: Todas as versões

en: Antimalarial drug discovery
pt_PT: Descoberta de medicamentos para a Malária

en: Artificial intelligence
pt_PT: Inteligência Artificial

en: Astronomy
pt_PT: Astronomia

en: Astrophysics
pt_PT: Astrofísica

en: Astrophysics, astrobiology
pt_PT: Astrofísica, astrobiologia

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
pt_PT: Tentativa de descodificação 3 mensagens originais (Enigma). Estes sinais foram interceptados no Atlântico Norte em 1942 e acredita-se que sejam impossíveis de descodificar.

en: BOINC Online Help is based on %sSkype%s, an Internet-based telephone system. Skype is free (both the software and the calls).  If you don't already have Skype, please %sdownload and install it now%s.  When you're finished, return to this page.
pt_PT: A ajuda Online do BOINC baseia-se no %sSkype%s, um sistema de comunicação que usa a Internet. O Skype é gratuito (tanto o programa como as chamadas). Se ainda não tem o Skype, %stransfira-o agora e instale-o%s. Quando terminar, regresse a esta página.

en: BOINC Online Help lets you talk one-on-one with experienced BOINC users, who can: %s answer questions about BOINC and volunteer computing; %s walk you through the process of installing and using BOINC; %s troubleshoot any problems you might have.
pt_PT: A ajuda online do BOINC permite-lhe conversar com utilizadores experientes do BOINC, que podem: %s responder às suas perguntas sobre o BOINC e computação voluntária; %s  ajudá-lo através do processo de instalação e utilização do BOINC; %s e resolver quaisquer problemas.

en: BOINC Poland Foundation
pt_PT: Fundação BOINC da Polónia

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC or the University of California.
pt_PT: Os ajudantes do BOINC são voluntários não remunerados. Os seus conselhos não são aprovados pelo BOINC ou pela Universidade da Califórnia.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
pt_PT: O BOINC é um programa que lhe permite doar tempo inactivo do seu computador, para projectos científicos como o SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid e muitos outros.

en: BOINC is based at The University of California, Berkeley
pt_PT: O BOINC está sedeado na Universidade da Califórnia, Berkeley

en: BOINC version %s
pt_PT: Versão do BOINC %s

en: BOINC: compute for science
pt_PT: BOINC: computação para a ciência

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
pt_PT: Parque de Pesquisa Biomédico de Barcelona

en: Be a Help Volunteer
pt_PT: Seja um Voluntário de Ajuda

en: Bielefeld University of Applied Sciences
pt_PT: Universidade Bielefeld de Ciências Aplicadas

en: Biology
pt_PT: Biologia

en: Biology and Medicine
pt_PT: Biologia e Medicina

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
pt_PT: CERN (Organização Europeia para a Investigação Nuclear)

en: Calculate similarities between proteins. SIMAP provides a public database of the resulting data, which plays a key role in many bioinformatics research projects.
pt_PT: Calcular semelhanças entre proteínas. O SIMAP fornece uma base de dados pública dos dados resultantes, que tem um papel importante em muitos projectos de investigação da Bioinformática.

en: California State University Fullerton
pt_PT: Universidade Estatal da Califórnia, Fullerton (CSUF)

en: Chemical engineering and nanotechnology
pt_PT: Engenharia química e nanotecnologia

en: Chemistry
pt_PT: Química

en: Chinese Academy of Sciences
pt_PT: Academia Chinesa de Ciências

en: Choose projects
pt_PT: Escolher projectos

en: Climate study
pt_PT: Estudo do clima

en: Cognitive science and artifical intelligence
pt_PT: Ciência cognitiva e inteligência artificial

en: Comment
pt_PT: Comentar

en: Compute with BOINC
pt_PT: Computação com o BOINC

en: Computer Science
pt_PT: Ciência da Computação

en: Computing power
pt_PT: Poder de computação

en: Cryptography
pt_PT: Criptografia

en: Currently we are calculating the optimum design of a structure call the 52 bar truss
pt_PT: No momento presente, estamos a calcular a configuração mais optimizada para uma estrutura truss 52

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, Malaria, Cancer, and Alzheimer's
pt_PT: Determinação do formato tri-dimensional de proteínas em pesquisa que possam em última análise conduzir à descoberta de curas para algumas das mais importantes doenças humanas. Executando Rosetta@home irá ajudar-nos a acelerar e a aumentar a nossa pesquisa sob aspectos que não nos seria possível empreender sem a sua ajuda. Estará também a contribuir para o nosso empenho na elaboração de novas proteínas para combater doenças tais como o VIH, Malaria, Cancro e Alzheimer.

en: Distributed sensing
pt_PT: Sensoriamento distribuídos

en: Docking@Home has both bioscience and computer science goals. The project aims to further knowledge of the atomic details of protein-ligand interactions and, by doing so, will search for insights into the discovery of novel pharmaceuticals.
pt_PT: A Docking@Home tem objectivos tanto na área da biociência bem como na ciência dos computadores. O projecto visa obter conhecimento mais detalhado sobre as interacções ligando-proteicos procurando descobrir novos medicamentos.

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: Download
pt_PT: Transferir

en: Download BOINC
pt_PT: Transferir o BOINC

en: Download BOINC + VirtualBox
pt_PT: Transferir o BOINC + VirtualBox

en: Download BOINC software
pt_PT: Transferir o software BOINC

en: Earth Sciences
pt_PT: Ciências do Planeta Terra

en: Email lists
pt_PT: Listas de e-mail

en: Enter an email address and password.
pt_PT: Insira um endereço de e-mail e palavra-passe.

en: Environmental research
pt_PT: Investigação ambiental

en: Epidemiology
pt_PT: Epidemiologia

en: European research projects
pt_PT: Projectos de Investigação Europeus

en: Events
pt_PT: Eventos

en: Factorization of large integers
pt_PT: Factorização de grandes integrais

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
pt_PT: Encontrar todos os sistemas numéricos binários generalizados (em que as bases são matrizes e os dígitos são vectores) até à dimensão de 11.

en: GPU computing
pt_PT: Computação GPU

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
pt_PT: O GPUGrid.net abre novos cenários computacionais pelo primeiro átomo molecular completo de código dinâmico (CellMD) especialmente optimizado para executar em GPUs NVIDIA. Novas aplicações biomédicas tornam-se de repente possiveis, podendo criar um novo papel na biologia computacional para a pesquisa biomédica.

en: Genetic linkage analysis
pt_PT: Análise de ligações genéticas

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Help wanted
pt_PT:  Ajuda precisa-se

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
pt_PT: Universidade Hochschule RheinMai de Ciências Aplicadas

en: IBM Corporate Citizenship
pt_PT: Cidadania Corporativa IBM

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
pt_PT: Se já é um Voluntário de Ajuda: para editar as suas preferências, %sclique aqui%s.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
pt_PT: Se é um utilizador experiente do BOINC, encorajamo-lo a se %stornar um Voluntário de Ajuda%s. É uma maneira óptima de ajudar a causa de investigação científica e computação voluntária - e é divertido!

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
pt_PT: Investigar as aproximações que têm de ser feitas em modelos climáticos. Ao executar o modelo milhares de vezes esperamos descobrir como o modelo responde a pequenos ajustes a essas aproximações - apenas o suficiente para não fazer aproximações menos realista. Isto irá permitir-nos a melhorar o nosso entendimento de como os nossos modelos são sensíveis a pequenas mudanças e também factores como mudanças no dióxido de carbono e no ciclo do enxofre. Isto irá permitir-nos explorar como o clima pode mudar no próximo século sob uma ampla gama de diferentes cenários.

en: Learn more about VirtualBox.
pt_PT: Aprender mais sobre o VirtualBox.

en: Leiden University, The Netherlands
pt_PT: Universidade de Leiden, Holanda

en: Life science research
pt_PT: Investigação da ciência da vida

en: Logos and graphics
pt_PT: Logótipos e gráficos

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
pt_PT: MTA-SZTAKI - Laboratório de Sistemas Distribuídos e Paralelos (Hungria)

en: Mathematical Institute of Leiden University / Kennislink
pt_PT: Instituto Matemático da Universidade de Leiden / Kennislink

en: Mathematics
pt_PT: Matemáticas

en: Mathematics, Physics, Artificial Intelligence
pt_PT: Matemáticas, Fisícas, Inteligência Artificial

en: Mathematics, computing, and games
pt_PT: Matemáticas, computação e jogos

en: Mathematics, physics, evolution
pt_PT: Matemática, física, evolução

en: Mechanical engineering
pt_PT: Engenharia Mecânica

en: Medical, environmental and other humanitarian research
pt_PT: Pesquisa médica, ambiental e outras pesquisas humanitárias

en: Message boards
pt_PT: Fóruns de Discussão

en: Molecular simulations of proteins
pt_PT: Simulações moleculares de proteinas

en: Multiple applications
pt_PT: Várias aplicações

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
pt_PT: NFS@Home é um projecto de pesquisa que utiliza computadores conectados à Internet para executar alguns passos na factorização de inteiros grandes. Como um jovem estudante, ganha a sua primeira experiência em quebrar um número inteiro em factores primos, como 15 = 3 * 5 ou 35 = 5 * 7. NFS@Home é uma continuação dessa experiência, apenas com números inteiros que são centenas de dígitos.

en: News
pt_PT: Notícias

en: News is available as an %sRSS feed%s
pt_PT: Notícias disponíveis como um %sFeed RSS%s

en: Open-source software for %svolunteer computing%s and %sgrid computing%s.
pt_PT: Programa de código aberto para %scomputação voluntária%s e %scomputação de rede%s.

en: Or, if you run several projects, try an %saccount manager%s such as %sGridRepublic%s or %sBAM!%s.
pt_PT: Ou se executa vários projectos, experimente um %sGestor de Conta%s, como o %sGridRepublic%s ou o %sBAM!%s.

en: Oxford University
pt_PT: Universidade de Oxford

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
pt_PT: POEM@HOME utiliza uma abordagem computacional para prever a estrutura biologicamente activa das proteínas, para compreender os mecanismos de processamento de sinal quando as proteínas interagem entre si, para compreender doenças relacionadas com o mau funcionamento ou agregação de proteínas e, para desenvolver novos medicamentos com base na estrutura tri-dimencional de proteínas biologicamente importantes.

en: Papers and talks
pt_PT: Discussões e conferências

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
pt_PT: Analisar e converter redes semânticas para utilizar no FreeHAL, um agente de inteligência artificial que usa redes semânticas, derivações, bases de dados de classes gramaticais e marcadores de classes gramaticais para imitar o comportamento humano em conversas.

en: Personnel and contributors
pt_PT: Pessoal e colaboradores

en: Physical Science
pt_PT: Ciência Física

en: Physics
pt_PT: Física

en: Physics, biochemistry, and others
pt_PT: Física, bioquímica e outros

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
pt_PT: A Primegrid tem multiplos projectos de pesquisa por diferentes formas de números primos muito grandes, incluindo a pesquisa para o maior número primo conhecido.

en: Private
pt_PT: Privado

en: Programming
pt_PT: Programação

en: Protein structure prediction
pt_PT: Predição de estruturas proteicas

en: Publicity
pt_PT: Publicidade

en: Release notes
pt_PT: Notas de lançamento

en: Rensselaer Polytechnic Institute
pt_PT: Instituto Politécnico Rensselaer (RPI)

en: Research in physics, material science, and biomedicine
pt_PT: Pesquisa em física, material científico e biomedicina

en: Research projects
pt_PT: Projectos de investigação

en: Return to BOINC main page
pt_PT: Regressar à página principal do BOINC

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
pt_PT: SETI (Procura de Vida Inteligente Extraterrestre) é uma área científica cujo objectivo é detectar vida inteligente fora da Terra. Um método, conhecido como radio SETI, usa rádio-telescópios para ouvir sinais de rádio de banda estreita do espaço. Estes sinais não são conhecidos como ocorrendo naturalmente e, como tal a sua detecção providenciaria evidências de tecnologia extraterrestre.

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: Search for 'abc-triples': positive integers a,b,c such that a+b=c, a &lt; b &lt; c, a,b,c have no common divisors and c > rad(abc), where rad(n) is the product of the distinct prime factors of n. The ABC conjecture says that there are only finitely many a,b,c such that log(c)/log(rad(abc)) > h for any real h > 1. The ABC conjecture is currently one of the greatest open problems in mathematics. If it is proven to be true, a lot of other open problems can be answered directly from it.
pt_PT: Pesquisa por 'triplices-abc': inteiros positivos a,b,c tal que a+b= c, a &lt; b &lt;l c, a,b,c não têm divisores comuns e c > rad (abc), onde rad(n) é o produto dos factores primos distintos de n. A conjectura ABC diz que há apenas números finitos de a,b,c tais que log(c)/ log(rad (abc))> h para qualquer h real > 1. A conjectura ABC é actualmente um dos maiores problemas abertos em matemática. Se for provado ser verdadeiro, outros tantos problemas em aberto podem ser respondidos diretamente através deste.

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
pt_PT: Procura de contra-exemplos para duas conjecturas relacionadas com a identificação de números primos

en: Search for spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO and GEO gravitational wave detectors, and from the Arecibo radio observatory.  Einstein@Home is a World Year of Physics 2005 project supported by the American Physical Society (APS) and by a number of international organizations.
pt_PT: Procura de estrelas giratórias de neutrões (também chamados de pulsares) usando dados do LIGO e detectores de ondas gravitacionais GEO e do observatório Arecibo. O Einstein@Home é o projecto do Ano Mundial da Física de 2005 apoiado pela Sociedade Americana de Física (APS) e por um número de organizações internacionais.

en: Seismology
pt_PT: Sismologia

en: Simulation models of the transmission dynamics and health effects of malaria are an important tool for malaria control. They can be used to determine optimal strategies for delivering mosquito nets, chemotherapy, or new vaccines which are currently under development and testing.  Such modeling is extremely computer intensive, requiring simulations of large human populations with a diverse set of parameters related to biological and social factors that influence the distribution of the disease.
pt_PT: Os modelos de simulação da transmissão dinâmica e efeitos da saúde da malária são uma ferramenta importante para o controlo da mesma. Estes podem ser utilizados para determinar as estratégias ótimas para a distribuição das redes de mosquito, ou novas vacinas que estão atualmente em desenvolvimento ou em teste. Tal modelagem é extremamente intensiva (computador), que requer simulações de uma grande população de humanos com uma definição diversa de parâmetros relacionados com os fatores biológicos e sociais que influenciam a distribuição da doença.

en: Simulation of quantum computing; Goldbach's conjecture.
pt_PT: Simulação de computação quântica; conjectura de Goldbach.

en: Software development
pt_PT: Desenvolvimento do programa

en: Software testing
pt_PT: Testes do programa

en: Software updates
pt_PT: Actualizações do Programa

en: Spanish universities and research centers
pt_PT: Universidades Espanholas e Centros de Investigação

en: Stanford University
pt_PT: Universidade de Stanford

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Study of protein - ligand interactions
pt_PT: Estudo das proteínas - interacções de ligação

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
pt_PT: Estudo da Conjectura Collatz, uma conjectura não resolvida nas matemáticas

en: Superlink@Technion helps geneticists all over the world find disease-provoking genes causing some types of diabetes, hypertension (high blood pressure), cancer, schizophrenia and many others.
pt_PT: Superlink@Technion ajuda os geneticistas de todo o mundo, a encontrar genes que provocam doenças e que causam alguns tipos de diabetes, hipertensão arterial (pressão arterial alta), cancro, esquizofrenia e muitos outros.

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
pt_PT: Cálculos de ciência de superfície usando a Dinâmica Clássica. Leiden Classical permite que os voluntários, estudantes e outros cientistas submetam os seus cálculos pessoais à rede. Cada utilizador tem a sua própria fila de espera pessoal para trabalhos na Classical Dynamics. Desta forma os alunos têm utilizado a rede para simular argôn líquido, ou para testar a validade da lei do gás ideal fazendo as simulações na rede.

en: System requirements
pt_PT: Requisitos de sistema

en: Testing
pt_PT: Testar

en: The BOINC project
pt_PT: O Projecto BOINC

en: The EDGeS@Home Beta project integrates volunteer computing into the service grid network of Europe by allowing service grids to send workunits to be processed by the volunteers of this project. The scientific projects covered by the project include math, physics, biology, etc.
pt_PT: O projecto EDGeS@Home Beta integra a computação voluntária num serviço de rede da Internet da Europa, que permitem às redes de serviços enviar unidades de trabalho para serem processadas pelos voluntários deste projecto. Os projectos científicos cobertos, incluem matemática, física, biologia, etc.

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
pt_PT: O Large Hadron Collider (LHC) é um acelerador de partículas no CERN, a Organização Europeia para a Pesquisa Nuclear, o maior laboratório do mundo de física de partículas. É o instrumento mais poderoso jamais construido para investigar as propriedades de partículas. O LHC@home corre simulações para melhorar o design do LHC e os seus detectores.

en: The Lattice Project supplies computing power to scientists at the University of Maryland studying evolutionary relationships based on DNA sequence data; bacterial, plasmid, and virus protein sequences; and biological diversity in nature reserves.
pt_PT: O Projeto Lattice fornece poder de computação aos cientistas da Universidade de Maryland, que estudam a relação evolutiva baseada nos dados da sequência do ADN; bacteriana: plasmídeo, e sequências das proteínas de vírus e a diversidade biológica nas reservas naturais.

en: The Quake-Catcher Network is developing the world's largest seismic network using sensors attached to Internet-connected computers.  You must buy a sensor to participate.
pt_PT: A Quake-Catcher Network (Rede de detecção de terramotos) está a desenvolver a maior rede de detecção sísmica mundial, utilizando sensores ligados a computadores conectados à Internet. Tem de comprar um sensor para poder participar.

en: The Swiss Tropical Institute
pt_PT: Instituto Tropical da Suiça (The Swiss TPH)

en: The aim of this project is to provide a powerful distributed computing platform for scientists of Vilnius Gediminas Technical University (VGTU) as well as others Lithuanian academic institutions.  Current applications involve the study of Monte-Carlo based software testing.
pt_PT: O objectivo específico deste projecto é providenciar uma poderosa plataforma de computação distribuída para os cientistas da Universidade Técnica de Vilnius Gediminas (VGTU), bem como outras instituições académicas Lituanas. As aplicações actuais envolvem o estudo de Monte-Carlo baseado no teste de programa.

en: The best way to get help is by voice, for which you need either built-in microphone and speakers or an external headset for your computer.  You can also use Skype's text-based chat system or regular email (if you don't have Skype) to communicate with Help Volunteers.
pt_PT: A melhor maneira de obter ajuda é por voz, pelo que precisa de um microfone e colunas ou auscultadores para o seu computador. Também pode usar o sistema de conversação do Skype, ou o e-mail (se não tiver o Skype) para comunicar com os Voluntários de Ajuda.

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
pt_PT: O Cosmology@Home tem como objetivo a procura de um modelo, que melhor descreva o nosso Universo e encontrar uma série de modelos que correspondam aos dados físicos disponíveis das partículas astronómicas.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
pt_PT: O objectivo do Milkyway@Home é criar um modelo tridimensional altamente preciso da galáxia Via Láctea, usando dados recolhidos pela Sonda Sloan Digital Sky.

en: The objective of CAS@home is to encourage and assist scientists in China to adopt the technologies of volunteer computing and volunteer thinking for their research.
pt_PT: O objetivo do CAS@home é encorajar e assistir os cientistas na China para adoptarem as tecnologias de computação voluntária e pensamento voluntário para as pesquisas dos mesmos.

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs to replace existing drugs. Importantly, these new drugs need to target NEW proteins in the parasite. The FightMalaria@Home project is aimed at finding these new targets.
pt_PT: O parasita que causa a malária continua a desenvolver resistência à medicação disponível. Precisamos portanto urgentemente de descobrir novos medicamentos para substituir os medicamentos actuais. Mais importante, estes novos medicamentos precisam de se focar nas NOVAS proteínas no parasita. O objectivo do projecto FightMalaria@Home é encontrar estes novos alvos.

en: The study of molecular magnets and controlled nanoscale magnetism.  These magnetic molecules may be used to develop tiny magnetic switches, with applications in medicine (such as local tumor chemotherapy) and biotechnology.
pt_PT: O estudo de magnetos moleculares e magnetismo controlado à nano escala. Estas moléculas magnéticas podem ser usadas para desenvolver pequenos switchs magnéticos, com aplicações em medicina (como a quimioterapia em tumores localizados) e biotecnologia.

en: This page is %stranslatable%s.
pt_PT: Esta página pode ser %straduzida%s.

en: This project is creating a free and continuously updated map of radiation levels by using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
pt_PT: Este projecto está a criar um mapa grátis e continuadamente actualizado sobre os niveis de radiação, usando sensores ligados aos computadores dos voluntários. Tem de comprar um sensor para participar.

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for full-fledged LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
pt_PT: Este projecto usa a tecnologia de máquinas virtuais, desenvolvida pelo CERN para as simulações da LHC de eventos fisícos que atingiram um estado de maturação. Requer que instale a VirtualBox no seu computador.

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
pt_PT: Para promover a pesquisa sem fins lucrativos para alguns dos problemas mais críticos da humanidade, criando a maior rede de computação voluntária do mundo. A pesquisa inclui o HIV-AIDS, cancro e doenças tropicais negligenciadas, energia solar, água potável e muitos mais.

en: To participate in these projects you must buy a sensor and attach it to your computer.
pt_PT: Para participar nestes projectos, terá de comprar um sensor e ligá-lo ao seu computador.

en: Top 100 volunteers
pt_PT: Top 100 Voluntários

en: Translation
pt_PT: Tradução

en: Univ. of Wisconsin - Milwaukee, Max Planck Institute
pt_PT: Universidade de Wisconsin - Milwaukee, Instituto Max Planck

en: University College Dublin
pt_PT: Colégio Universitário de Dublin

en: University of California, Berkeley
pt_PT: Universidade da California, Berkeley

en: University of Delaware
pt_PT: Universidade de Delaware

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
pt_PT: Universidade de Ilinois em Urbana-Champaign

en: University of Karlsruhe (Germany)
pt_PT: Universidade de Karlsruhe (Alemanha)

en: University of Maryland Center for Bioinformatics and Computational Biology
pt_PT: Centro de BioInformáticas e Biologia Computacional na Universidade de Maryland

en: University of Texas at Austin
pt_PT: Universidade do Texas em Austin

en: University of Vienna
pt_PT: Universidade de Viena

en: University of Washington
pt_PT: Universidade de Washington

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
pt_PT: Use o tempo inactivo do seu computador (Windows, Mac, Linux, ou Android) para curar doenças, estudar o aquecimento global, descobrir pulsares e realizar várias outros tipos de pesquisa científica. É seguro, protegido e fácil:

en: Various Spanish research projects
pt_PT: Vários projectos de investigação Espanhóis

en: Version history
pt_PT: Histórico de Versões

en: Vilnius Gediminas Technical University and Kaunas University of Technology (Lithuania)
pt_PT: Universidade Técnica Vilnius Gediminas (VGTU) e Universidade de Tecnologia do Kaunas (Lituânia)

en: VirtualBox version %s
pt_PT: Versão da VirtualBox %s

en: Volunteer
pt_PT: Voluntário

en: Volunteers speaking several languages are available. Please select a language:
pt_PT: Estão disponíveis voluntários que falam várias idiomas. Por favor, escolha um idioma:

en: We recommend that you also install VirtualBox, so your computer can work on science projects that require it.
pt_PT: Recomendamos que também instale a VirtualBox, para que o seu computador possa realizar trabalhos em projectos onde ele seja exigido.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
pt_PT: Recomendamos que transfira o BOINC da Google Play Store ou da Amazon Appstore, não daqui.

en: We will combine the spectral coverage of GALEX, Pan-STARRS1, and WISE to generate a multi-wavelength UV-optical-NIR galaxy atlas for the nearby Universe. We will measure physical parameters (such as stellar mass surface density, star formation rate surface density, attenuation, and first-order star formation history) on a resolved pixel-by-pixel basis using spectral energy distribution (SED) fitting techniques in a distributed computing mode.
pt_PT: Vamos combinar a cobertura espectral do GALEX, Pan-STARRS1 e WISE para gerar um comprimento múltiplo de onda UV-óptico-NIR para criar o atlas da galáxia no Universo. Iremos medir parâmetros físicos (tais como a densidade de de massa estelar, a taxa de superfície da formação estelar, e a história da formação das estrelas) numa base de pixel a pixel, usando técnicas de montagem de computação distribuida em energia espectral (SED).

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
pt_PT: Pode executar este software num computador apenas se for o proprietário, ou tiver permissão do mesmo.

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
pt_PT: O Yoyo@home é um intermediário entre o BOINC e vários projetos de computação existentes: ECM, Muon, Evolution@home e distributed.net

en: and
pt_PT: e

en: computers.
pt_PT: computadores.

en: for %s
pt_PT: para %s

en: volunteers,
pt_PT: voluntários,
