BOINC - en to pt_BR translation catalogue (195 entries)

en: 
    by voice, using %1Skype%2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3download and install it now%4.  When you're finished, return to this page.
pt_BR: 
    por voz, usando %1Skype%2, um sistema gratuito de telefonia pela Internet. Se ainda não tem Skype, você pode %3baixá-lo e instalá-lo agora%4. Quando tiver finalizado, retorne a esta página.

en: %1Companies%2: use BOINC for %3desktop Grid computing%4.
pt_BR: %1Companias%2: use BOINC para %3computação em grid para desktops%4.

en: %1Never%2 give email address or password information to BOINC helpers.
pt_BR: %1Nunca%2 dê informação sobre seu endereço de email ou senha para ajudantes BOINC.

en: %1Scientists%2: use BOINC to create a %3volunteer computing project%4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
pt_BR: %1Cientistas%2: usem o BOINC para criar um %3projeto de computação voluntária%4, adquirindo o poder de milhares de CPUs e GPUs.

en: %1Universities%2: use BOINC to create a %3Virtual Campus Supercomputing Center%4.
pt_BR: %1Universidades%2: use BOINC para criar um %3Centro de Supercomputação para Campus Virtual%4.

en: 24-hour average:
pt_BR: Média de 24 horas:

en: ATLAS@Home uses volunteer computing to run simulations for ATLAS, a particle physics experiment at CERN's Large Hadron Collider.  ATLAS searches for new particles and processes using head-on collisions of protons of extraordinary high energy.
pt_BR: ATLAS@Home usa computação voluntária para rodar simulações para o ATLAS, um experimento de física de partículas no LHC da CERN. ATLAS procura por novas partículas e processos usando colisões frontais de prótons de energia extraordinariamente alta.

en: Active:
pt_BR: Ativos:

en: Add-ons
pt_BR: Add-ons.

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
pt_BR: Depois de instalar o BOINC no seu computador, você pode conectá-lo a quantos projetos destes você quiser.

en: All versions
pt_BR: Todas as versões

en: Antimalarial drug discovery
pt_BR: Descoberta de drogas antimaláricas

en: Artificial intelligence
pt_BR: Inteligência artificial

en: Astronomy
pt_BR: Astronomia

en: Astrophysics
pt_BR: Astrofísica

en: Astrophysics, astrobiology
pt_BR: Astrofísica, astrobiologia

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
pt_BR: Tentativa de decodificar mensagens de Enigma originais 3. Os sinais foram interceptados no Atlântico Norte, em 1942 e acreditados-se ser ininterrupta.

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
pt_BR: BAM! ajuda-o na criação e gerenciamento de suas contas de projetos BOINC e ajuda com a escolha das preferências, ingresso ou criação de equipes, conexão de seus computadores com os projetos, e muito mais. Seja você um usuário BOINC novo ou já existente, BAM o ajudará a obter o máximo de BOINC.

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
pt_BR: O BOINC Ajuda Instantânea permite obter ajuda de um usuário experiente do BOINC, que pode responder a perguntas sobre o BOINC, ajudá-lo a instalar e usar o BOINC, e solucionar problemas.

en: BOINC Poland Foundation
pt_BR: BOINC Polónia Foundation

en: BOINC and Docker
pt_BR: BOINC e Docker

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
pt_BR: Ajudantes do BOINC são voluntários não pagos. Seus conselhos não são apoiados pelo BOINC.

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
pt_BR: BOINC é um projeto comunitário. Todos são bem-vindos a participar.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
pt_BR: BOINC é um programa que te deixa doar o tempo livre do seu computador para projetos científicos como SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, e vários outros.

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
pt_BR: BOINC é uma plataforma de software para computação voluntária. Ela inclui cliente, servidor e componentes de web, e APIs para conexão com outros componentes.

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
pt_BR: BOINC é distribuído sob licença de código aberto LGPL.

en: BOINC: compute for science
pt_BR: BOINC: Compute para a ciência

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
pt_BR: Parque de pesquisa biomédica de Barcelona (PRBB)

en: Be a Help Volunteer
pt_BR: Seja um Ajudante Voluntário

en: Biology
pt_BR: Biologia

en: Biology and Medicine
pt_BR: Biologia e Medicina

en: Building BOINC
pt_BR: Construindo o BOINC

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
pt_BR: CAS@Home é mantido pelo Centro de Computação do Instituto de Física de Alta Energia (IHEP), Academia Chinesa de Ciências, para cientistas Chineses com projetos estudando estrutura de proteínas, nanotecnologia, genômica do câncer e física de alta energia.

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
pt_BR: CERN (Organização Européia para a Pesquisa Nuclear)

en: Chemistry
pt_BR: Química

en: Chinese Academy of Sciences
pt_BR: Academia Chinesa de Ciências

en: Climate study
pt_BR: Estudo de clima

en: Cognitive Science
pt_BR: Ciência Cognitiva

en: Cognitive science and artifical intelligence
pt_BR: Ciência cognitiva e inteligência artificial

en: Computer Science
pt_BR: Ciência da computação

en: Computing power
pt_BR: Poder de Computação

en: Cryptography
pt_BR: Criptografia

en: Cryptography and combinatorics
pt_BR: Criptografia e combinátoria

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
pt_BR: DENIS@Home faz simulações de eletrofisiologia cardíaca, estudando a atividade elétrica do coração.

en: Database not available; please try again later.
pt_BR: Base de dados indisponível; por favor tente mais tarde.

en: Decode WWII submarine messages
pt_BR: Decodificar mensagens submarinas da Segunda Guerra Mundial

en: Design documents
pt_BR: Documentos de design

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
pt_BR: Determine o formato 3-dimensional de proteínas em pesquisas que podem levar a curas para algumas grandes doenças humanas. Executando o Rosetta@home você nos ajudará a acelerar e extender nossas pesquisas em maneiras que não poderíamos tentar sem sua ajuda. Você também estará ajudando nossos esforços em projetar novas proteínas para lutar doenças como o HIV, malária, câncer e o mal de Alzheimer

en: Development process
pt_BR: Processo de desenvolvimento

en: Development tasks
pt_BR: Tarefas de desenvolvimento

en: Discuss
pt_BR: Discutir

en: Distributed sensing
pt_BR: Distribuído de sensoriamento

en: Do biomedical and environmental research
pt_BR: Faça pesquisas biomédicas e ambientais

en: Do research in algebraic number theory
pt_BR: Faça pesquisas sobre a teoria de números algebraicos

en: Do research in math, physics, and evolution
pt_BR: Faça pesquisas em matemática, física e evolução

en: Do research in physics and astronomy
pt_BR: Fazer pesquisas em física e astronomia

en: Document
pt_BR: Documento

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Download BOINC
pt_BR: Baixar BOINC

en: Download BOINC + VirtualBox
pt_BR: Baixar BOINC + VirtualBox

en: Earth Sciences
pt_BR: Ciências da terra

en: Email lists
pt_BR: Lista de emails

en: Environmental research
pt_BR: Pesquisa ambiental

en: Epidemiology
pt_BR: Epidemiologia

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Factorization of large integers
pt_BR: Fatoração de inteiros grandes

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
pt_BR: Encontrar todos os sistemas de numeração binária generalizados (nos quais as bases são matrizes e dígitos são vetores) até a 11ª dimensão.

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
pt_BR: Para dispositivos Android, obtenha o app BOINC da Loja Google Play; para Kindle, baixe da Loja de App da Amazon.

en: GPU computing
pt_BR: Computação da GPU

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
pt_BR: GPUGrid.net abre novos cenários computacionais através do primeiro código de diâmica molecular full-atom (CellMD) especialmente otimizado para rodar em GPUs NVIDIA. Novas aplicações biomédicas se tornam possíveis dando um novo papel à biologia computacional para pesquisa biomédica.

en: Governance
pt_BR: Governança

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
pt_BR: Membros do GridRepublic rodam um protetor de tela que permite a seus computadores trabalhar em projetos de pesquisa de interesse público quando as máquinas não estão em uso. Este protetor de tela não afeta a performance do computador além do que um protetor de tela comum.

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Help Chinese researchers
pt_BR: Ajudar pesquisadores Chineses

en: Help Spanish researchers
pt_BR: Ajudar pesquisadores Espanhóis

en: Help detect pulsars and gravitational waves
pt_BR: Ajude na detecção de pulsares e ondas gravitacionais

en: Help students do atomic simulations
pt_BR: Ajude estudantes a fazer simulações atômicas

en: High-throughput computing with BOINC
pt_BR: Computação de alta vazão com BOINC

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
pt_BR: Universidade Hochschule RheinMain para Ciências Aplicadas

en: IBM Corporate Citizenship
pt_BR: Cidadania corporativa IBM

en: If you run several projects, try an %1account manager%2 such as %3GridRepublic%4 or %5BAM!%6.
pt_BR: Se você executa vários projetos, tente um %1gerenciador de contas%2 como o %3GridRepublic%4 ou %5BAM!%6.

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
pt_BR: Se você já é um Ajudante Voluntário: para ir para as configurações, %sclique aqui%s.

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
pt_BR: Se você é um usuário experiente de BOINC, nós o encorajamos a %sse tornar um Ajudante Voluntário%s. É um ótimo jeito de ajudar a causa da pesquisa científica e computação voluntária - e é divertido!

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
pt_BR: Melhore o design do Grande Colisor de Hádrons

en: Independent
pt_BR: independente

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
pt_BR: Investigue as aproximações que precisam ser feitas nos modelos climáticos mais modernos. Executando o modelo milhares de vezes, esperamos entender como ele responde a pequenos ajustes nestas aproximações - pequenos o suficiente para não tornar as aproximações menos realísticas. Isto também nos permitirá melhorar nosso entendimento de quão sensível à pequenas mudanças nosso modelo é e também a coisas como mudanças no dióxido de carbono e ciclo do enxofre. Isso nos permitirá explorar como o clima pode mudar no próximo século em uma grande variedade de cenários.

en: Learn more about VirtualBox.
pt_BR: Aprenda mais sobre o VirtualBox

en: Learn more:
pt_BR: Saiba mais:

en: Leiden University, The Netherlands
pt_BR: Universidade de Leiden, Países Baixos

en: Life science research
pt_BR: Pesquisa de Ciências da vida

en: Live help via Skype or email
pt_BR: Ajuda instantânea por Skype ou email

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
pt_BR: MTA SZTAKI laboratório de sistemas paralelos e distribuídos (Hungria)

en: Mathematics
pt_BR: Matemática

en: Mathematics, computing, and games
pt_BR: Matemática, computação e jogos

en: Mathematics, physics, evolution
pt_BR: Matemática, física, evolução

en: Medical physiology
pt_BR: Fisiologia médica

en: Medical, environmental and other humanitarian research
pt_BR: Médicas, ambientais e outras pesquisas humanitárias

en: Message boards
pt_BR: Quadro de mensagem

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
pt_BR: MindModeling@Home usa processos de modelagem cognitiva computacional para entender melhor a mente humana, e especificamente, estudar os mecanismos e processos que possibilitam e moderam o desempenho humano e aprendizado.

en: Molecular biology
pt_BR: Biologia molecular

en: Molecular biology, Computer Science
pt_BR: Biologia molecular. Ciência da Computação

en: Molecular simulations of proteins
pt_BR: Simulações moleculares das proteínas

en: Multiple applications
pt_BR: Vários aplicativos

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
pt_BR: NFS@Home é um projeto de pesquisa que usa computadores conectados à Internet para realizar a peneiração entrelaçada na fatorização do Número de Peneira Geral de grandes números íntegros. Na escola, você ganhou sua primeira experiência na decomposição de números inteiros em fatores primos, como 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home é uma continuação daquela experiência, mas com números inteiros que têm centenas de dígitos.

en: News
pt_BR: Notícias

en: News is available as an %sRSS feed%s
pt_BR: Notícias estão disponíveis como %sRSS feed%s

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
pt_BR: NumberFields@home procura por campos com propriedades especiais. A aplicação primária desta pesquisa está no campo da teoria de números algebraicos. Teoristas numéricos podem buscar nestes dados padrões de interesse para ajudá-los a formular conjecturas sobre campos numéricos. Consequentemente, esta pesquisa levará a um entendimento mais profundo das vastas propriedades dos números, fundação de todas as matemáticas.

en: Other ways to help:
pt_BR: Outras maneiras de ajudar:

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Oxford University
pt_BR: Universidade de Oxford

en: POEM@HOME uses a computational approach to predict the biologically active structure of proteins, to understand the signal-processing mechanisms when the proteins interact with one another, to understand diseases related to protein malfunction or aggregation, and to develop new drugs on the basis of the three-dimensions structure of biologically important proteins.
pt_BR: POEM@HOME usa uma abordagem computacional para prever a estrutura biologicamente ativa de proteínas, para entender os mecanismos de processamento de sinal quando as proteínas interagem umas com as outras, para entender doenças relacionadas ao mal funcionamento ou aglomeração das proteínas, e para desenvolver novas drogas com base nas estruturas tridimensionais de proteínas biologicamente importantes.

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
pt_BR: Analise e converta redes semânticas para uso em FreeHAL, uma inteligência artificial que usa redes semânticas, derivações, partes de bancos de dados de fala, e parte de taggers de fala para imitar o comportamento humano em conversas.

en: Physical Science
pt_BR: Ciência física

en: Physics
pt_BR: Física

en: Physics, biochemistry, and others
pt_BR: Física, bioquímica e outros

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
pt_BR: Primegrid tem múltiplos projetos procurando por diferentes formas de números primos muito grandes, incluindo a busca pelo maior número primo conhecido.

en: Projects
pt_BR: Projetos

en: Protein structure prediction
pt_BR: Previsão da estrutura de proteínas

en: Publicize
pt_BR: Publicar

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
pt_BR: A Quake-Catcher Network usa sensores ligados a computadores e smartphones para detectar ondas sísmicas.

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
pt_BR: RNA World busca identificar, analizar, predizer estruturalmente e projetar moléculas de RNA baseado em softwares de bioinformática estabelecidos.

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
pt_BR: Radioactive@Home está criando um mapa gratuito e continuamente atualizado de níveis de radiação usando sensores conectados a computadores de voluntários. Você deve adquirir um sensor para participar.

en: Release notes
pt_BR: Notas de lançamento

en: Report bugs
pt_BR: Reportar erros

en: Research in physics, material science, and biomedicine
pt_BR: Pesquisa em física, ciência de materiais e biomedicina

en: Return to BOINC main page
pt_BR: Retornar para a página inicial do BOINC

en: Run applications from distributed.net
pt_BR: Rodar aplicações para a distributed.net

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
pt_BR: SETI (Busca por Inteligência Extraterrestre) é uma área científica cujo objetivo é detectar vida inteligente fora da Terra. Um método, conhecido como rádio SETI, usa radiotelescópios para ouvir sinais de rádios de banda estreita vindas do espaço. Tais sinais são conhecidos por não ocorrer naturalmente, portanto uma detecção forneceria evidência de tecnologia extraterrestre.

en: Search
pt_BR: Procurar

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
pt_BR: Busca de contra-exemplos para dois conjecturas relacionados à identificação de números primos

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
pt_BR: Procure por evidências de vida extraterrestre

en: Search for large prime numbers
pt_BR: Procurar por números primos grandes

en: Search for spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO and GEO gravitational wave detectors, and from the Arecibo radio observatory.  Einstein@Home is a World Year of Physics 2005 project supported by the American Physical Society (APS) and by a number of international organizations.
pt_BR: Procure por estrelas de nêutron pulsante (também chamadas de pulsares) usando dados da LIGO e do detector de ondas gravitacionais GEO, e do radiotelescópio Arecibo. Einstein@Home é um projeto do Ano Mundial da Física 2005 apoiado pela Sociedade Americana de Física (APS) e por numerosas organizações internacionais.

en: Seismology
pt_BR: Sismologia

en: Simulate high-energy particle collisions
pt_BR: Simular colisão de partículas de alta energia

en: Simulate high-energy particle collisions for CERN
pt_BR: Simular colisão de partículas de alta energia para a CERN

en: Simulation models of the transmission dynamics and health effects of malaria are an important tool for malaria control. They can be used to determine optimal strategies for delivering mosquito nets, chemotherapy, or new vaccines which are currently under development and testing.  Such modeling is extremely computer intensive, requiring simulations of large human populations with a diverse set of parameters related to biological and social factors that influence the distribution of the disease.
pt_BR: Modelos simulatórios da dinâmica de transmissão e efeitos na saúde da malária são importantes ferramentas para controle da malária. Eles podem ser usados para determinar estratégias ótimas para a distribuição de redes de pernilongos, quimioterapia ou novas vacinas atualmente em desenvolvimento e teste. Tais modelos são extremamente intensivos computacionalmente, exigindo simulações de grandes populações humanas com diversos conjuntos de parâmetros relacionados a fatores biológicos e sociais que influenciam a distribuição da doença.

en: Software development
pt_BR: Desenvolvimento de software

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
pt_BR: Solucionar problemas difíceis e praticamente importantes (problemas de inversão de funções discretas, otimização discreta, bioinformática, etc) que podem ser efetivamente reduzidas ao problema de satisfabilidade Booleana.

en: Source code
pt_BR: Código fonte

en: Spanish universities and research centers
pt_BR: Universidades espanholas e centros de pesquisa

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Study computational complexity
pt_BR: Estudar complexidade computacional

en: Study number theory
pt_BR: Estudar teoria de número

en: Study the Collatz Conjecture
pt_BR: Estudar a Conjectura de Collatz

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
pt_BR: Estudo da conjectura de Collatz, uma conjectura não resolvida na matemática

en: Study the factorization of large integers
pt_BR: Estudar a fatorização de grandes números inteiros

en: Study the properties of prime numbers
pt_BR: Estudar as propriedades de números primos

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
pt_BR: Estudar a estrututra da Via Láctea

en: Support science from the University of North Dakota
pt_BR: Suporte a ciência da Universidade da Dakota do Norte

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
pt_BR: Cálculos de ciência de superfícies usando a Dinâmica Clássica. Leiden Classicals permite aos voluntários, estudantes e outros cientistas a submeter seus próprios cálculos à rede. Cada usuário tem sua própria ordem para trabalhos de Dinâmica Clássica. Deste modo os estudantes tem usado a rede para simular árgon líquido, ou para testar a validade da lei dos gases ideais através de simulações na rede.

en: System requirements
pt_BR: Requerimentos do sistema

en: Test
pt_BR: Teste

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
pt_BR: Teste e comparação de métodos heurísticos para conseguir separações de algoritmos paralelos trabalhando no sistema CAD para design de sistemas de controle lógico

en: The BOINC project
pt_BR: O projeto BOINC

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
pt_BR: O Citizen Science Grid (Rede de Ciência Cidadã) dedica-se a suportar um grande campo de projetos de pesquisa e educacionais usando computação voluntária e ciência cidadã.

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
pt_BR: O Grande Colisor de Hádron (LHC) é um acelerador de partículas na CERN, a Organização Européia para a Pesquisa Nuclear, o maior laboratório de física de partículas do mundo. É o instrumento mais poderoso já construído para investigar propriedades de partículas. LHC@home roda simulações para melhorar o design do LHC e seus detectores.

en: The Lattice Project, developed and administered at the University of Maryland, supplies computing power to researchers worldwide who are studying evolutionary relationships using DNA and protein sequence data.
pt_BR: O Projeto Lattice, desenvolvido e administrado na Universidade de Maryland, provê poder computacional para pesquisadores ao redor do mundo que estudam relações evolutivas usando DNA e dados de sequências de proteínas.

en: The Swiss Tropical Institute
pt_BR: Instituto Tropical suíço

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
pt_BR: O escopo deste projeto é obter a forma e a rotação de uma parte significante da população de asteróides. Como dados de entrada, nós usamos qualquer fotometria de asteróide disponível. Os resultados são modelos de asteróides de formato convexo com a direção da rotação e sua período.

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
pt_BR: O objetivo do Cosmology@Home é procurar por um modelo que melhor descreva nosso Universo e encontrar uma gama de modelos que são compatíveis com os dados disponíveis na astrofísica de partículas.

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
pt_BR: O objetivo da Milkyway@Home é criar, com alta precisão, um modelo tridimensional da Via Láctea usando dados obtidos pelo Sloan Digital Sky Survey.

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
pt_BR: O parasita que causa a malária continua a desenvolver resistência à medicação disponível. Desta forma, nós precisamos descobrir com urgência novas drogas, buscando atingir novas proteínas do parasita. O projeto FiND@Home é voltado para a busca destes novos alvos.

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
pt_BR: TheSkyNet POGS é um projeto de astronomia que estuda 16 diferentes propriedades de galáxias, incluindo brilho, massa, quantidade de poeira e o quão rápido estrelas estão se formando. Nós estamos usando seu poder computacional para conduzir cálculos pixel-por-pixel em imagens de galáxias com múltiplos comprimentos de ondas (ultravioleta, ótico e próximo ao infravermelho), para produzir um atlas que vai ajudar astrônomos a entender melhor o universo distante.

en: This page is %stranslatable%s.
pt_BR: Essa página é %straduzível%s

en: This project uses CERN-developed virtual machine technology for LHC event physics simulation on volunteer computers.  Requires that you install VirtualBox on your computer
pt_BR: Este projeto usa a tecnologia de máquinas virtuais desenvolvida pela CERN para simulações de eventos físicos do LHC em computadores de voluntários. Isto requer a instalação do VirtualBox no seu computador

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
pt_BR: Avançar as pesquisas sem fins lucrativos críticas em alguns dos problemas da humanidade mais urgentes ao criar a maior rede de computação voluntária do mundo. Pesquisas incluem HIV-AIDS, câncer, doenças tropicais negligenciadas, energia solar, água limpa e muitos outros.

en: Top 100 volunteers
pt_BR: Top 100 voluntários

en: Translate
pt_BR: Traduzir

en: Univ. of Wisconsin - Milwaukee, Max Planck Institute
pt_BR: Univ. de Winsconsin - Milwaukee, Instituto Max Planck

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
pt_BR: Universe@Home pretende criar a primeira base de dados do conteúdo estelar simulado do Universo, desde as primeiras estralas aos mais exóticos buracos negros binários.

en: University College Dublin
pt_BR: Colégio Universitário de Dublin

en: University of California, Berkeley
pt_BR: Universidade da Califórnia, Berkeley

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
pt_BR: Universidade de Illinois em Urbana-Champaign

en: University of Karlsruhe (Germany)
pt_BR: Universidade de Karlsruhe (Alemanha)

en: University of Maryland Center for Bioinformatics and Computational Biology
pt_BR: Universidade de Maryland centro de bioinformática e biologia computacional

en: University of Washington
pt_BR: Universidade de Washington

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
pt_BR: Use o tempo livre do seu computador (Windows, Mac, Linux ou Android) para curar doenças, estudar o aquecimento global, descobrir pulsares, e faça muitos outros tipos de pesquisa científica. É seguro e fácil:

en: Various Spanish research projects
pt_BR: Vários projectos de investigação espanhois

en: Version history
pt_BR: Histórico de versões

en: Volunteer
pt_BR: Voluntariar-se.

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
pt_BR: Voluntários em diversos idiomas estão disponíveis. Por favor selecione uma língua (número de ajudantes exibido):

en: We recommend that you also install VirtualBox, so your computer can work on science projects that require it.
pt_BR: Nós recomendamos que você também instale o VirtualBox, para que o seu computador possa trabalhar em projetos que o requerem.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
pt_BR: Nós recomendamos que você baixe o BOINC da loja Google Play ou Amazon Appstore, não daqui.

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
pt_BR: Nós estamos sempre procurando programadores para nos ajudar a manter e desenvolver o BOINC.

en: You can choose to support %1projects%2 such as %3, %4, and %5, among many others.
pt_BR: Você pode escolher suportar %1projetos%2 como %3, %4, e %5, entre vários outros.

en: You can communicate with a helper
pt_BR: Você pode se comunicar com um ajudante

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
pt_BR: Você só pode executar este software em um computador se você for o dono ou tiver a permissão do dono.

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
pt_BR: Yoyo@Home é um adaptador entre BOINC e vários projetos de computação voluntários existentes: ECM, Muon, Evolution@home e distributed.net

en: by email
pt_BR: por email

en: computers.
pt_BR: computadores.

en: for %s
pt_BR: para %s

en: using Skype chat
pt_BR: usando chat Skype

en: volunteers,
pt_BR: voluntários,
