BOINC Manager 6.x - en to nl translation catalogue (836 entries)

en:  (Scheduler wait)
nl:  (Taakverdeling wacht)

en:  (Scheduler wait:
nl:  (Taakverdeling wacht:

en:  (Waiting for network access)
nl:  (Wacht op netwerk toegang)

en:  (non-CPU-intensive)
nl:  (niet CPU intensief)

en:  (project backoff:
nl:  (project uitgesteld:

en:  (suspended -
nl:  (opgeschort -

en:  at
nl:  op

en:  work fetch deferral interval
nl:  werkverzoek interval

en:  work fetch deferred for
nl:  werkverzoek uitgesteld voor

en: % CPU time
nl: % CPU tijd

en: % of page file (swap space)
nl: % van virtueel geheugen

en: % of the processors
nl: % van de processoren

en: % of total disk space
nl: % van totaal schijfgebuik

en: % when computer is idle
nl: % als de computer niet in gebruik is

en: % when computer is in use
nl: % als de computer in gebruik is

en: %d hr %d min %d sec
nl: %d Uur %d Min %d Sec

en: %s - Communication
nl: %s - Communicatie

en: %s - Connection Error
nl: %s - Verbindings Fout

en: %s - Connection Failed
nl: %s - Verbinding Mislukt

en: %s - Connection Status
nl: %s - Verbindings Status

en: %s - Daemon Start Failed
nl: %s - Opstarten Deamon Mislukt

en: %s - Event Log
nl: %s - Gebeurtenissen Logboek

en: %s - Exit Confirmation
nl: %s - Afsluit Bevestiging

en: %s - Language Selection
nl: %s - Taalselectie

en: %s - Network Status
nl: %s - Netwerk Status

en: %s - Notices
nl: %s - Berichten

en: %s - Preferences
nl: %s - Voorkeuren

en: %s - Select Computer
nl: %s - Selecteer computer

en: %s - Shut down the current client...
nl: %s - De huidige client afsluiten...

en: %s - Stop using %s
nl: %s - Stop het gebruik van %s

en: %s - Unexpected Exit
nl: %s - Onverwachte Afsluiting

en: %s Notices
nl: %s Berichten

en: %s failed to connect to the Internet.
nl: %s kon geen internet verbinding maken.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
nl: %s kon de internet verbinding niet verbreken.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
nl: %s heeft de internet verbinding gedetecteerd en probeert
    alle projecten bij te werken.

en: %s has successfully added %s
nl: %s heeft met succes %s toegevoegd

en: %s has successfully connected to the Internet.
nl: %s heeft een internet verbinding gemaakt.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
nl: %s heeft de internet verbinding verbroken.

en: %s is connecting to the Internet.
nl: %s is bezig met verbinden.

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
nl: %s kan geen verbinding maken met een
    %s client. Wil je het opnieuw proberen?

en: %s is not able to start a %s client.
    Please launch the Control Panel->Administative Tools->Services applet and start the BOINC service.
nl: %s kan de %s client niet opstarten.Ga a.u.b. naar het Configuratiescherm ->Systeembeheer->Services en start hier de BOINC service.

en: %s is not able to start a %s client.
    Please start the daemon and try again.
nl: %s kan de %s client niet opstarten.Herstart a.u.b. de deamon om opnieuw te proberen.

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
nl: %s heeft momenteel geen %s client verbinding.
    Gebruik a.u.b de 'Geavanceerd/Selecteer computer' menu optie om een verbinding
    met een %s client te maken. Vul hier 'localhost' in als host naam.

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
nl: %s heeft een verbinding met het internet
    nodig, mag dit nu?

en: %s ownership or permissions are not set properly; please reinstall %s.
    (Error code %d
nl: %s gebruiker en/of rechten zijn niet goed ingesteld; herinstalleer a.u.b. %s.
    (Foutcode: %d

en: %s will shut down the current client
    and prompt you for another host to connect to.
nl: %s gaat de huidige client afsluiten en je vragen
    naar een 'host' om een andere verbinding te maken.

en: %s. Work done by %s: %0.2f
nl: %s. Punten behaald door %s: %0.2f

en: %s; received from %s; on %s
nl: %s; ontvangen van %s; op %s

en: %s; received on %s
nl: %s; ontvangen op %s

en: &About %s...
nl: Over de %s...

en: &Activity
nl: P&restaties

en: &Add project or account manager...
nl: &Project of account manager toevoegen...

en: &Add project...
nl: Project toevoegen...

en: &Cancel
nl: &Annuleren

en: &Clear Default
nl: Verwijder Standaard Instelling

en: &Close
nl: Sluiten

en: &Close Window
nl: &Sluit Venster

en: &Disk usage	Ctrl+Shift+D
nl: Schijf&gebruik	Ctrl+Shift+D

en: &Email address:
nl: &E-mail adres:

en: &File
nl: &Bestand

en: &Finish
nl: Voltooien

en: &Next >
nl: Volgende >

en: &Next project >
nl: Volge&nde project >

en: &No, new user
nl: &Nee, nieuwe gebruiker

en: &Notices	Ctrl+Shift+N
nl: &Berichten	Ctrl+Shift+N

en: &Options...
nl: &Opties...

en: &Password:
nl: &Wachtwoord:

en: &Projects	Ctrl+Shift+P
nl: &Projecten	Ctrl+Shift+P

en: &Quit %s
nl: %s &Sluiten

en: &Run always
nl: We&rk altijd actief

en: &Set Default
nl: &Stel in als Standaard

en: &Show only this project
nl: Alleen dit project laten zien

en: &Statistics	Ctrl+Shift+S
nl: &Statistieken	Ctrl+Shift+S

en: &Suspend
nl: Werk onderbreken

en: &Synchronize with %s
nl: %s Bijwerken

en: &Tasks	Ctrl+Shift+T
nl: &Werk	Ctrl+Shift+T

en: &Tools
nl: &Projectbeheer

en: &Username:
nl: Gebr&uikersnaam:

en: &View
nl: &Weergave

en: &Yes, existing user
nl: &Ja, geregistreerde deelnemer

en: '%s' does not contain a valid host name.
nl: '%s' bezit geen geldige host naam.

en: '%s' does not contain a valid path.
nl: '%s' bezit geen geldige bestands lokatie.

en: '%s' is already in the list.
nl: '%s' staat al in de lijst.

en: '%s' is not an executable application.
nl: '%s' is geen uitvoerbaar bestand.

en: (Automatic Detection)
nl: (Automatische Detectie)

en: (C) 2003-2013 University of California, Berkeley.
    All Rights Reserved.
nl: (C) 2003-2011 University of California, Berkeley.
    Alle rechten voorbehouden.

en: (Unknown)
nl: (Onbekend)

en: (User Defined)
nl: (Gedefineerd door gebruiker)

en: (no restriction if equal)
nl: (geen beperkingen indien gelijk)

en: .
    You can enable it using the Activity menu.
nl: .
    Activeren is mogelijk via het "Prestaties" menu.

en: 0 (Run Always)
nl: 0 (Altijd actief)

en: 1 day
nl: 1 dag

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: 6 hours
nl: 6 uur

en: ; column %d of %d;
nl: ; kolom %d van %d;

en: ; current sort column %d of %d; ascending order;
nl: ; huidige kolom sortering %d van %d; oplopende volgorde;

en: ; current sort column %d of %d; descending order;
nl: ; huidige kolom sortering %d van %d; aflopende volgorde;

en: ; row %d of %d;
nl: ; rij %d van %d;

en: ; row %d;
nl: ; rij %d;

en: ; selected row %d ;
nl: ; geselecteerde rij %d ;

en: ; selected row %d of %d;
nl: ; geselecteerde rij %d van %d;

en: < &Back
nl: < Vorige

en: < &Previous project
nl: < Vorige &project

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
nl: Bekijk het Einstein@Home forum over problemen en fout rapportages

en: A reboot is required in order for BOINC to run properly.
    Please reboot your computer and try again.
nl: Er is een herstart nodig om BOINC goed te kunnen uitvoeren.Herstart a.u.b. je computer om het opnieuw te proberen.

en: A&dvanced
nl: &Geavanceerd

en: ATI GPU Supported
nl: ATI GPU Ondersteund

en: Abandon this task. You will get no credit for it.
nl: Deze taak afbreken. Er worden geen punten toegekend.

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
nl: Annuleer het werk aan dit resultaat. Er zullen geen punten worden toegekend.

en: Abort
nl: Werk afbreken

en: Abort File Transfer
nl: Annuleer Bestands Overdracht

en: Abort Transfer
nl: Overdracht afbreken

en: Abort task
nl: Annuleer taak

en: Abort this file transfer.  You won't get credit for the task.
nl: Overdracht afbreken.   Er worden geen punten toegekend.

en: Aborted
nl: Afgebroken

en: Aborted by project
nl: Afgebroken door project

en: Aborted by user
nl: Afgebroken door gebruiker

en: Aborted: disk limit exceeded
nl: Afgebroken: schijf limiet bereikt

en: Aborted: memory limit exceeded
nl: Afgebroken: geheugen limiet bereikt

en: Aborted: not started by deadline
nl: Afgebroken: niet gestart voor deadline

en: Aborted: run time limit exceeded
nl: Afgebroken: tijd limiet bereikt

en: Aborting task...
nl: Bezig met afbreken taak...

en: Aborting transfer...
nl: Bezig met afbreken overdracht...

en: About %s
nl: Over %s

en: Account Manager &URL:
nl: Accountmanager &URL:

en: Account manager not found
nl: Account manager niet gevonden

en: Account manager preference
nl: Accountmanager voorkeuren

en: Account manager temporarily unavailable
nl: Account manager tijdelijk niet bereikbaar

en: Account manager website
nl: Accountmanager website

en: Account summary
nl: Account samenvatting

en: Acknowledged
nl: Bevestigd

en: Add Exclusive App
nl: Exclusief Programma Toevoegen

en: Add Project
nl: Project toevoegen

en: Add a project
nl: Een project toevoegen

en: Add an application to this list
nl: Voeg een programma toe aan de lijst

en: Add exclusive app
nl: Voeg exclusief programma toe

en: Add or change your World Community Grid projects
nl: Je World Community Grid projecten aanpassen

en: Add project
nl: Project toevoegen

en: Add project or account manager
nl: Project of Account Manager toevoegen

en: Add project or use BOINC Account Manager
nl: Een project of BOINC Account Manager toevoegen

en: Add projects run by other researchers or organizations
nl: Projecten van andere organisaties aanpassen

en: Add...
nl: Toevoegen...

en: Added via account manager
nl: Toegevoegd d.m.v. account manager

en: Address:
nl: IP adres:

en: Advanced View...	Ctrl+Shift+A
nl: Geavanceerd...	Ctrl+Shift+A

en: All
nl: Alles

en: All projects (separate)
nl: Alle projecten (apart)

en: All projects (sum)
nl: Alle projecten (som)

en: All projects (together)
nl: Alle projecten (samen)

en: Allow GPU work according to preferences
nl: GPU actief op basis van de persoonlijke voorkeuren

en: Allow GPU work regardless of preferences
nl: GPU actief ongeacht de persoonlijke voorkeuren

en: Allow fetching new tasks for this project.
nl: Sta nieuw werk toe voor dit project.

en: Allow network activity according to preferences
nl: Netwerkverbinding actief op basis van de persoonlijke voorkeuren

en: Allow network activity regardless of preferences
nl: Netwerkverbinding actief ongeacht de persoonlijke voorkeuren

en: Allow new tasks
nl: Nieuw werk toestaan

en: Allow work according to preferences
nl: Werk actief op basis van de persoonlijke voorkeuren

en: Allow work regardless of preferences
nl: Werk actief ongeacht de persoonlijke voorkeuren

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
nl: Er bestaat al een account met dit email adres, maar met een
    ander wachtwoord dan het hier ingevulde.
    
    Bezoek a.u.b. de website van het project en volg de instructies.

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
nl: Er bestaat al een account met deze gebruikersnaam, maar
    met een ander wachtwoord dan het hier ingevulde.
    
    Bezoek a.u.b. de website van het project en volg de instructies.

en: An error has occurred;
    check the Event Log for details.
    
    Click Finish to close.
nl: Er is een fout opgetreden, controleer
    het gebeurtenissen logboek voor details.
    
    Klik op Voltooien om af te sluiten.

en: An internal server error has occurred.
nl: Er is een server fout opgetreden.

en: An internal server error has occurred.
nl: Er is een server fout opgetreden.

en: Another instance of %s is already running 
    on this computer.  Please select a client to monitor.
nl: %s wordt al een keer uitgevoerd op deze 
    computer.  Kies de client die u wilt controleren.

en: Anytime
nl: Altijd

en: Application
nl: Programma

en: Application names must end with '%s'
nl: Programma naam moet eindigen op '%s'

en: Application:
nl: Programma:

en: Application: %s
nl: Programma: %s

en: Application: Not available
nl: Programma: Niet beschikbaar

en: Applications to add
nl: Toe te voegen programma

en: Are you already running %s?
nl: Heb je al een account bij %s?

en: Are you already running this project?
nl: Heb je al een account bij dit project?

en: Are you sure you want to abort these %d tasks?
nl: Weet je zeker dat je deze %d taken wilt afbreken?

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
nl: Weet je zeker dat je de overdracht van '%s' wilt annuleren?
    Een overdracht annuleren heeft tot gevolg dat het werk niet
    meer geldig is en er zullen geen punten worden gegeven.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %.1lf%%, Status: %s)
nl: Weet je zeker dat je de taak '%s' wilt annuleren?
    (Voortgang: %.1lf%%s, Status: %s)

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
nl: Weet je zeker dat je het resultaat '%s' wilt annuleren?
    (Voortgang: %s, Status: %s)

en: Are you sure you want to display graphics on a remote machine?
nl: Weet je zeker dat je de grafische weergave wilt laten zien op een andere computer?

en: Are you sure you want to remove project '%s'?
nl: Weet je zeker dat je het project '%s' wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
nl: Weet je zeker dat je het project '%s' wilt resetten?

en: Ask questions and report problems
nl: Stel vragen en rapporteer problemen

en: Authorization failed connecting to running client.
nl: Autorisatie mislukt tijdens het verbinden met de client.

en: Authorization failed connecting to running client.
    Make sure you start this program in the same directory as the client.
nl: Er is een fout ontstaan tijdens het verbinden met de client.
    Controleer of het programma en de client in de zelfde map zitten.

en: Autodetect
nl: Automatisch detecteren

en: Avg. work done
nl: Punten gemiddelde

en: BOINC Manager was started by the operating system automatically
nl: BOINC Manager is automatisch opgestart door het besturingssysteem

en: BOINC data directory
nl: BOINC data map

en: BOINC failed to communicate on the Internet.
    The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network
    or modem connection and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC.
    Configure your personal firewall to let BOINC and
    BOINC Manager communicate on port 80,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
nl: De BOINC software kon geen verbinding
    met het internet maken. Mogelijke oorzaken zijn:
    
    1) Verbindings probleem.  Controleer de netwerk- of modemverbinding
    en klik op Vorige om opnieuw te proberen.
    
    2) Een firewall blokkeerd de BOINC software.
    Configureer je firewall om BOINC en de BOINC Manager toegang te
    verlenen tot poort 80 en poort 443, klik daarna op
    Vorige om opnieuw te proberen.
    
    3) Je maakt gebruik van een proxy server.
    Klik op Volgende op om de proxy instellingen te maken.

en: BOINC leaves at least this amount of disk space free (in Gigabytes)
nl: BOINC moet minimaal deze hoeveelheid ruimte vrij laten (in Gigabytes)

en: BOINC uses at most this percentage of total disk space
nl: BOINC mag maximaal dit percentage van de schijf gebruiken

en: C&onfirm password:
nl: Bevestig het wachtw&oord:

en: CPU benchmarks in progress
nl: CPU benchmark loopt

en: CPU is busy
nl: CPU is bezet

en: CPU time
nl: Processor tijd

en: CPU time at last checkpoint
nl: Processortijd tijdens laatste checkpoint

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Categories:
nl: Categorie:

en: Check the email address and password, and try again.
nl: Controleer het email adres en het wachtwoord en probeer opnieuw.

en: Check the username and password, and try again.
nl: Controleer de gebruikersnaam en het wachtwoord en probeer opnieuw.

en: Choose a &password:
nl: Kie&s een wachtwoord:

en: Choose a project
nl: Kies een project

en: Choose an account manager
nl: Kies een accountmanager

en: Clear
nl: Wissen

en: Click
nl: Klik

en: Click Clear to restore web-based settings.
nl: Klik op 'Wissen' om terug te keren naar online instellingen.

en: Click Finish to close.
nl: Klik op Voltooien om af te sluiten.

en: Click OK to set preferences.
nl: Klik op 'OK' om instellingen vast te leggen.

en: Click to show project graphics
nl: Klik om grafische weergave te starten

en: Client configuration excludes
nl: Clientspecifieke configuratie omvat geen

en: Close
nl: Sluiten

en: Close the %s window
nl: Sluit het %s venster

en: Commands
nl: Opdrachten

en: Common questions
nl: Veel gestelde vragen

en: Communicating with %s.
nl: Aan het communiceren met %s.

en: Communicating with BOINC client.  Please wait ...
nl: Aan het communiceren met de BOINC client.  Even geduld ...

en: Communicating with project
    Please wait...
nl: Aan het communiceren met
    het project. Even geduld...

en: Communicating with project.
nl: Aan het communiceren met het project.

en: Communicating with server.
nl: Aan het communiceren met de server.

en: Communication deferred
nl: Communicatie uitgesteld

en: Computation error
nl: Berekenings fout

en: Computing &preferences...
nl: Verwerkings voorkeuren...

en: Computing allowed
nl: Werk mag uitgevoerd worden

en: Computing is enabled
nl: Werk mag uitgevoerd worden

en: Computing is suspended -
nl: Werk is momenteel opgeschort -

en: Configure computing preferences
nl: Configureer de verwerkings voorkeuren

en: Configure display options and proxy settings
nl: Configureer weergave opties en proxy instellingen

en: Confirm before connecting to internet
nl: Bevestiging bij het openen van de internet verbinding

en: Confirmation
nl: Bevestiging

en: Connect options
nl: Verbindings opties

en: Connect to another computer running %s
nl: Maak een verbinding met een andere %s computer

en: Connect to internet only between:
nl: Internet verbinding tussen:

en: Connect via HTTP proxy server
nl: Verbind via HTTP proxy server

en: Connect via SOCKS proxy server
nl: Verbind via SOCKS proxy server

en: Connected
nl: Verbonden

en: Connected to %s (%s)
nl: Verbonden met %s (%s)

en: Connecting to %s
nl: Bezig te verbinden met %s

en: Connecting to client
nl: Cliënt wordt verbonden

en: Connections
nl: Verbindingen

en: Copy &All
nl: &Alles kopiëren

en: Copy &Selected
nl: &Selectie kopiëren

en: Copy all messages
nl: Alle berichten kopiëren

en: Copy all the messages to the clipboard.
nl: Alle berichten kopiëren naar het klembord.

en: Copy selected messages
nl: Selectie kopiëren

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
nl: De geselecteerde berichten naar het klembord kopiëren. Je kan meerdere berichten selecteren door met behulp van de Shift of Command toets op de bestanden te klikken.

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
nl: De geselecteerde berichten naar het klembord kopiëren. Je kan meerdere berichten selecteren door met behulp van de Shift of Ctrl toets op de bestanden te klikken.

en: Copying all messages to the clipboard...
nl: Bezig met kopiëren van de berichten naar het klembord...

en: Copying selected messages to the clipboard...
nl: Geselecteerde berichten aan het kopiëren...

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
nl: Correspondeer met andere gebruikers op het Einstein@home forum

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
nl: Correspondeer met andere gebruikers op het SETI@home forum

en: Credit
nl: Punten

en: Current status of the Einstein@Home server
nl: Huidige Einstein@home server status

en: Day-of-week override:
nl: Alleen op deze dag(en):

en: Deadline
nl: Rapporteren voor

en: Default
nl: Standaardwaarde

en: Default Connection:
nl: Standaard Verbinding:

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
nl: Verwijder alle bestanden die met dit project te maken hebben en vraag nieuw werk.  Het is aan te raden het project eerst bij te werken om het voltooide werk te rapporteren.

en: Device Profiles
nl: Mijn profielen

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
nl: Inbel en VPN (Virtual Private Network) instellingen

en: Directory
nl: Map

en: Directory containing the BOINC Client executable
nl: Map waar de BOINC client zich bevindt

en: Disconnect when done
nl: Verbinding verbreken indien gereed

en: Disconnected
nl: Verbinding verbroken

en: Disk
nl: Schijfgebruik

en: Disk usage
nl: Schijfgebruik

en: Disk usage by BOINC projects
nl: Schijfgebruik door BOINC projecten

en: Display diagnostic messages.
nl: Diagnostische berichten van de cliënt weergeven.

en: Display disk usage
nl: Schijfgebruik weergeven

en: Display notices
nl: Berichten weergeven

en: Display projects
nl: Projecten weergeven

en: Display statistics
nl: Statistieken weergeven

en: Display tasks
nl: Werk weergeven

en: Display the advanced (accessible) graphical interface.
nl: Overschakelen naar de geavanceerde (toegankelijke) weergave.

en: Display the advanced graphical interface.
nl: Overschakelen naar de geavanceerde weergave.

en: Display the exit dialog when shutting down the Manager.
nl: Laat de afsluitbevestiging zien bij het afsluiten van de manager.

en: Display the simple graphical interface.
nl: Overschakelen naar de eenvoudige BOINC weergave.

en: Display transfers
nl: Overdracht weergeven

en: Do all pending network communication
nl: Werk de projecten bij, rapporteer gereed werk, etc

en: Do network communication
nl: Opnieuw verbinden

en: Do work after idle for:
nl: Indien inactief starten na:

en: Do work only between:
nl: Werk actief tussen:

en: Do work while on battery?
nl: Actief indien op accu?

en: Do you really want to cancel?
nl: Weet je zeker dat je wilt annuleren?

en: Do you really want to clear all local preferences?
nl: Weet je zeker dat je de lokale voorkeuren wilt wissen?

en: Do you really want to clear all local preferences?
    (This will not affect exclusive applications.)
nl: Weet je zeker dat je de lokale voorkeuren wilt wissen?
    (Dit heeft geen gevolgen voor de exclusieve programma's)

en: Don't fetch new tasks for this project.
nl: Nieuw werk opschorten voor dit project.

en: Don't fetch tasks for
nl: Download geen taken voor

en: Don't get new tasks for this project.
nl: Nieuw werk opschorten voor dit project.

en: Don't request more work
nl: Niet om nieuw werk vragen

en: Don't show this dialog again.
nl: Laat dit venster niet meer zien.

en: Don't use proxy for:
nl: Geen proxy gebruiken voor:

en: Download failed
nl: Downloaden mislukt

en: Downloading
nl: Bezig met downloaden

en: Downloading work from the server.
nl: Werk wordt gedownload.

en: Duration correction factor
nl: Factor voor tijdscorrectie

en: E&xit
nl: Afsluiten

en: E&xit %s
nl: %s &Afsluiten

en: Elapsed
nl: Verstreken tijd

en: Elapsed Time
nl: Verstreken tijd

en: Elapsed Time:
nl: Verstreken tijd:

en: Elapsed time
nl: Verstreken tijd

en: Elapsed: %s
nl: Verstreken: %s

en: Email address already in use
nl: Email adres reeds in gebruik

en: Enable Manager exit dialog?
nl: Afsluitbevestiging weergeven?

en: Ended
nl: Beeindigd

en: Error: invalid state '%d'
nl: Fout: ongeldige status '%d'

en: Estimated computation size
nl: Geschatte berekenings-grootte

en: Estimated time remaining
nl: Geschatte resterende tijd

en: Event Log...	Ctrl+Shift+E
nl: Logboek...	Ctrl+Shift+E

en: Every day between hours of
nl: Elke dag tussen

en: Exit %s
nl: %s afsluiten

en: Failed to add account manager
nl: Account manager bijwerken mislukt

en: Failed to add project
nl: Project toevoegen mislukt

en: Failed to remove account manager
nl: Account manager verwijderen mislukt

en: Failed to update account manager
nl: Account manager bijwerken mislukt

en: Fetching notices; please wait...
nl: Berichten ophalen; even geduld...

en: File
nl: Bestand

en: File downloads deferred for
nl: Bestand downloaden uitgesteld voor

en: File uploads deferred for
nl: Bestand uploaden uitgesteld voor

en: Filtering messages...
nl: Berichten aan het filteren...

en: Find login information
nl: Zoek inlog informatie

en: For additional settings, select Computing Preferences in
nl: Voor aanvullende opties klik je op 'Verwerkings voorkeuren' in

en: For advanced options, refer to
nl: Voor geavanceerde opties, raadpleeg het

en: Forgot your password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Fraction done
nl: Voortgang

en: Friday
nl: Vrijdag

en: From:
nl: Van:

en: GPU computing is enabled
nl: GPU werk mag uitgevoerd worden

en: GPU computing is suspended -
nl: GPU werk is momenteel opgeschort -

en: GPU missing,
nl: Ontbrekende GPU,

en: GPU suspended -
nl: GPU opgeschort -

en: GUI RPC port number
nl: GUI RPC poortnummer

en: General
nl: Algemeen

en: General options
nl: Algemene opties

en: Get current settings from %s
nl: Haal de huidige instellingen op van %s

en: Get help for climateprediction.net
nl: Bekijk de climateprediction.net help pagina

en: Get help with %s
nl: Hulp krijgen bij %s

en: Gigabytes disk space
nl: Gigabytes schijfruimte

en: Gigabytes disk space free
nl: Gigabytes aan schijfruimte vrij

en: Global Statistics
nl: Statistieken

en: HTTP Proxy Server Configuration
nl: HTTP Proxy Server Configuratie

en: Hide %s
nl: Verberg %s

en: Hide Others
nl: Verberg Andere

en: Hide project list
nl: Verberg project lijst

en: Host Average
nl: Computer Gemiddelde

en: Host Total
nl: Computer Totaal

en: Host location
nl: Locatie hostcomputer

en: Host name or IP address
nl: Computer naam of IP adres

en: Host name:
nl: Host naam:

en: How often should BOINC remind you of new notices?
nl: Hoe vaak moet BOINC je herinneren aan nieuwe berichten?

en: I agree to the terms of use.
nl: Ik ga akkoord met de voorwaarden.

en: I do not agree with the terms of use.
nl: Ik ga NIET akkoord met de voorwaarden.

en: Identify your account at %s
nl: Je account gegevens bij %s

en: If possible, add projects at the
    %s web site.
    
    Projects added via this wizard will not be
    listed on or managed via %s.
nl: Indien mogelijk, voeg project(en) toe
    via de %s website.
    
    Toegevoegde projecten via deze wizard
    zijn niet te onderhouden m.b.v. %s.

en: If you have not yet registered with this account manager,
    please do so before proceeding.  Click on the link below
    to register or to retrieve a forgotten password.
nl: Indien je je nog niet hebt geregistreerd bij deze accountmanager,
    doe dit dan voor je verder gaat.  Klik op de link hieronder
    om dit nu te doen of een vergeten wachtwoord op te halen.

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
nl: Indien je %s verwijderd
    blijven je huidige projecten in tact,
    maar je zal ze handmatig moeten onderhouden.
    
    Wil je %s verwijderen?

en: In addition, maintain enough tasks for up to this many days
nl: In aanvulling, maximaal taken voor deze hoeveelheid dagen

en: Info about your Team
nl: Bekijk informatie over je eigen team

en: Info about your team
nl: Bekijk informatie over je eigen team

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
nl: Ongeldige Account Key; vul a.u.b een geldige in

en: Invalid URL
nl: Ongeldig URL ingevuld

en: Invalid email address; please enter a valid email address
nl: Ongeldig email adres; vul a.u.b een geldige in

en: Language:
nl: Taal:

en: Last update: %.0f days ago
nl: Laatste update: %.0f dagen geleden

en: Launch another %s
nl: Een extra %s opstarten

en: Launch another instance of %s...
nl: Start nog een sessie van %s...

en: Launching browser...
nl: Browser wordt geopend...

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
nl: Bekijk de projecten die door 'World Community Grid' ondersteund worden

en: Leave applications in memory while suspended
nl: Programma's in het geheugen houden indien gepauzeerd

en: Leave at least
nl: Laat minstens

en: Leave these blank if not needed
nl: Laat dit gedeelte leeg indien niet vereist

en: Licensing and copyright information.
nl: Informatie inzake licentieverlening en auteursrecht.

en: Local:
nl: Lokaal:

en: Login Failed.
nl: Inloggen Mislukt.

en: Master URL
nl: URL

en: Max additional work buffer
nl: Maximale aanvullende werk buffer

en: Maximum download rate
nl: Maximale download waarde

en: Maximum upload rate
nl: Maximale upload waarde

en: Memory usage
nl: Geheugengebruik

en: Message
nl: Bericht

en: Message boards
nl: Forum

en: Messages
nl: Berichten

en: Messages from server:
nl: Berichten van server:

en: Minimum work buffer
nl: Minimale werk buffer

en: Missing URL
nl: Geen URL ingevuld

en: Missing application
nl: Missende applicatie

en: Mode view
nl: Weergave modus

en: Monday
nl: Maandag

en: My Grid
nl: Mijn 'Grid'

en: My Projects:
nl: Mijn projecten:

en: Name
nl: Bestandsnaam

en: Name of application to add?
nl: Programma naam?

en: Network activity always available
nl: &Netwerkverbinding altijd beschikbaar

en: Network activity based on preferences
nl: Netwerkverbinding &op basis van voorkeuren

en: Network activity is suspended -
nl: Netwerk gebruik opgeschort -

en: Network activity suspended
nl: Netwerkverbinding opgeschort

en: Network communication failure
nl: Netwerk communicatie fout

en: Network is enabled
nl: Netwerk is actief

en: Network is suspended -
nl: Netwerkverbinding opgeschort -

en: Network usage allowed
nl: Netwerk beperkingen

en: New
nl: Nieuw

en: New page appended. Index = %i
nl: Nieuwe pagina bijgevoegd. Index = %i

en: New page inserted. Index = %i
nl: Nieuwe pagina ingevoegd. Index = %i

en: News
nl: Nieuws

en: No Internet connection
nl: Geen internet verbinding

en: No new tasks
nl: Geen nieuw werk

en: No work available to process
nl: Geen werk aanwezig

en: Non CPU intensive
nl: Niet CPU intensief

en: Not Available
nl: Niet beschikbaar

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

en: Not connected to a client.
nl: Niet verbonden met een client.

en: Not used: workaround for bug in XCode 4.2
nl: Niet gebruikt: vanwege fout in Xcode 4.2

en: Notice List
nl: Berichten Lijst

en: Notice reminder interval:
nl: Notificatie-interval:

en: Notices
nl: Berichten

en: Now using account manager
nl: Account Manager in gebruik

en: Nvidia GPU Supported
nl: NVIDIA GPU Ondersteund

en: Old Page Index = %i
nl: Oud Pagina Index = %i

en: On multiprocessor systems, use at most
nl: Gebruik maximaal

en: One or more items failed to load from the Internet.
nl: Enkele onderdelen zijn niet geladen vanaf het internet.

en: One project
nl: Enkel project

en: Only after computer has been idle for
nl: Alleen als de computer inactief is na

en: Open %s Web...
nl: Open de %s Pagina...

en: Open %s...
nl: Open de %s...

en: Open a window to set your preferences
nl: Voorkeuren venster openen

en: Open a window to view messages
nl: Berichten venster openen

en: Open a window to view notices from projects or BOINC
nl: Open een venster om berichten van BOINC projecten te bekijken

en: Options
nl: Opties

en: Organization:
nl: Organisatie:

en: Other options
nl: Extra opties

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Paused
nl: Opgeschort

en: Paused: Application start delayed
nl: Gepauzeerd: start applicatie uitgesteld

en: Paused: Benchmarks running
nl: Werk opgeschort: Benchmark loopt

en: Paused: Computer on battery
nl: Opgeschort: Computer op accu

en: Paused: Other work running
nl: Opgeschort: Ander werk actief

en: Paused: Time of Day
nl: Werk opgeschort: Tijds-instellingen

en: Paused: User active
nl: Werk opgeschort: Gebruiker actief

en: Paused: User initiated.  Click 'Resume' to continue
nl: Opgeschort: Door gebruiker.  Klik op 'Hervatten' om te starten

en: Pie Ctrl
nl: Diagram besturing

en: Please connect to the Internet and try again.
nl: Maak a.u.b. een internet verbinding en probeer opnieuw.

en: Please download and install the CoRD application from http://cord.sourceforge.net
nl: Download en installeer a.u.b. de CoRD applicatie van http://cord.sourceforge.net

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
nl: Vul a.u.b. je account gegevens in
    (een account aanmaken kan op de project website)

en: Please read the following terms of use:
nl: Lees a.u.b. de volgende gebruiksovereenkomst:

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
nl: Vul a.u.b. een URL in.
    Bijvoorbeeld:
    http://www.voorbeeld.com/

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
nl: Vul a.u.b. een geldig URL in.
    Bijvoorbeeld:
    http://boincproject.voorbeeld.com

en: Please specify an account key to continue.
nl: Vul a.u.b. een Account Key in om verder te gaan.

en: Please specify an email address
nl: Vul a.u.b. een email adres in

en: Please wait...
nl: Even geduld...

en: Pop up a menu of commands to apply to project %s
nl: Toon toepassings instructies voor %s in een pop-up menu

en: Pop up a menu of commands to apply to this task
nl: Toon toepassings instructies voor deze taak in een pop-up menu

en: Pop up a menu of websites for project %s
nl: Toon pop-up menu met websites voor %s

en: Port:
nl: Poort:

en: Preferences…
nl: Voorkeuren...

en: Process ID
nl: Proces ID

en: Processing Suspended.
nl: Werk opgeschort.

en: Processing Suspended:  Benchmarks Running.
nl: Werk opgeschort:  Benchmark loopt.

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
nl: Werk opgeschort:  Computer op accu.

en: Processing Suspended:  Time of Day.
nl: Werk opgeschort:  Tijds-instellingen.

en: Processing Suspended:  User Active.
nl: Werk opgeschort:  Gebruiker actief.

en: Processing Suspended:  User paused processing.
nl: Werk opgeschort:  Gepauzeerd door gebruiker.

en: Progress
nl: Voortgang

en: Project Commands
nl: Project specifieke instructies

en: Project List
nl: Projecten

en: Project Web Pages
nl: Project Websites

en: Project added
nl: Project toegevoegd

en: Project ended - OK to remove
nl: Project gestopt - OK om te verwijderen

en: Project has no apps for
nl: Projectapplicaties niet beschikbaar voor

en: Project initialization
nl: Project initialisatie

en: Project not found
nl: Project niet gevonden

en: Project preference
nl: Project voorkeuren

en: Project suspended by user
nl: Project opgeschort door gebruiker

en: Project temporarily unavailable
nl: Project tijdelijk niet bereikbaar

en: Project web pages
nl: Project websites

en: Projects
nl: Projecten

en: Projects:
nl: Projecten:

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Properties of project
nl: Project eigenschappen van

en: Properties of task
nl: Eigenschappen van taak

en: Proxy configuration
nl: Proxy configuratie

en: Question
nl: Vraag

en: Quit %s
nl: %s Sluiten

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
nl: Bekijk de gedetailleerde beschijving over de Einstein@home screensaver

en: Read config files
nl: Configuratie inlezen

en: Read configuration info from cc_config.xml and any app_config.xml files
nl: Configuratie inlezen vanuit de cc_config.xml en app_config.xml bestanden

en: Read local prefs file
nl: Lokale voorkeur inlezen

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
nl: Lokale voorkeur inlezen vanuit global_prefs_override.xml.

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
nl: Bekijk de Einstein@Home veel gestelde vragen lijst

en: Ready to report
nl: Staat klaar om te rapporteren

en: Ready to start
nl: Staat in de wacht

en: Received
nl: Ontvangen

en: Reconnecting to client.
nl: Client wordt verbonden.

en: Remaining (estimated)
nl: Nog te gaan (geschat)

en: Remaining (estimated): %s
nl: Nog te gaan (geschat): %s

en: Remember this decision and do not show this dialog.
nl: Onthoud deze keuze en laat dit venster niet meer zien.

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove Project
nl: Verwijder Project

en: Remove an application from this list
nl: Verwijder een programma van de lijst

en: Remove this computer from account manager control.
nl: Stopt het beheer van deze computer m.b.v. een accountmanager.

en: Remove this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
nl: Verwijder dit project.  Lopend werk zal verloren gaan (het is aan te raden het voltooide werk eerst te rapporteren).

en: Remove when tasks done
nl: Verwijderen als werk gereed is

en: Removing project...
nl: Bezig met verwijderen...

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
nl: Rapporteer het voltooide werk, werk de punten en voorkeuren bij en verkrijg mogelijk nieuw werk.

en: Report deadline
nl: Rapporteren voor

en: Report problems
nl: Rapporteer problemen

en: Requested by account manager
nl: Op verzoek van accountmanager

en: Requested by project
nl: Op verzoek van project

en: Requested by user
nl: Op verzoek van gebruiker

en: Required files not found on the server.
nl: Benodigde bestanden niet gevonden op de server.

en: Research
nl: Onderzoek

en: Research area:
nl: Onderzoeks-gebied:

en: Reset Project
nl: Project Resetten

en: Reset project
nl: Project resetten

en: Resetting project...
nl: Bezig project te resetten...

en: Resource share
nl: Gedeelde bronnen

en: Resources
nl: Bronnen

en: Resume
nl: Hervatten

en: Resume Computing
nl: Berekeningen hervatten

en: Resume GPU
nl: GPU hervatten

en: Resume activity
nl: Werk hervatten

en: Resume tasks for this project.
nl: Hervat het werk aan dit project.

en: Resume work for this task.
nl: Hervat werk voor deze taak.

en: Resuming project...
nl: Bezig met hervatten...

en: Resuming task...
nl: Werk word hervat...

en: Retrieving current status
nl: Status aan het opvragen

en: Retrieving current status.
nl: Status aan het opvragen.

en: Retrieving system state; please wait...
nl: Systeem gegevens aan het opvragen; even geduld a.u.b...

en: Retry Now
nl: Probeer opnieuw

en: Retry now
nl: Probeer opnieuw

en: Retry the file transfer now
nl: Overdracht opnieuw proberen

en: Retrying transfer now...
nl: Bezig met overdracht...

en: Run CPU &benchmarks
nl: CPU &benchmark starten

en: Run Manager at login?
nl: Manager starten bij inloggen?

en: Run based on &preferences
nl: Werk actief o&p basis van voorkeuren

en: Run the BOINC Manager when you log on.
nl: De BOINC manager opstarten bij het inloggen.

en: Running
nl: Bezig met uitvoeren

en: Running, high priority
nl: Bezig met uitvoeren, hoge prioriteit

en: Runs BOINC CPU benchmarks
nl: Voert de BOINC CPU benchmark uit

en: S&top using %s...
nl: &Stop gebruik van %s...

en: SOCKS Proxy Server Configuration
nl: SOCKS Proxy Server Configuratie

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Scheduler RPC deferred for
nl: Taakverdeling uitgesteld voor

en: Scheduler call in progress
nl: Bijwerk verzoek wordt uitgevoerd

en: Scheduler request in progress
nl: Bijwerk verzoek wordt uitgevoerd

en: Scheduler request pending
nl: Bijwerk verzoek aan het afwachten

en: Scheduling
nl: Taakverdeling

en: Scheduling priority
nl: Prioriteit voor taakverdeling

en: Search for help in our help system
nl: Bekijk onze help pagina's

en: Select a project to access with the controls below
nl: Selecteer het gewenste project middels onderstaande bediening

en: Select a task to access
nl: Kies de te beheren taak

en: Select computer...
nl: Selecteer computer...

en: Select the appearance of the user interface.
nl: Selecteer de wijze van weergave.

en: Show All
nl: Alles Weergeven

en: Show VM Console
nl: Laat VM Console zien

en: Show VM Console in a window.
nl: Laat de VM Console zien in een venster.

en: Show active tasks
nl: Actieve taken weergeven

en: Show all &messages
nl: Toon alle berichten

en: Show all messages
nl: Toon alle berichten

en: Show all projects, one chart per project
nl: Bekijk alle projecten, per project een aparte grafiek

en: Show all tasks
nl: Alle taken weergeven

en: Show all tasks.
nl: Alle taken weergeven.

en: Show application graphics in a window.
nl: Bekijk de grafische weergave van dit project.

en: Show average credit for host
nl: Computer gemiddelde bekijken

en: Show average credit for user
nl: Gebruikers gemiddelde bekijken

en: Show chart for next project
nl: Bekijk de statistieken van het volgende project

en: Show chart for previous project
nl: Bekijk de statistieken van het vorige project

en: Show graphics
nl: Grafische weergave

en: Show host average
nl: Computer gemiddelde

en: Show host total
nl: Computer totaal

en: Show information about %s
nl: Bekijk informatie over het gebruik van de %s

en: Show information about BOINC and %s
nl: Bekijk informatie over BOINC en de %s

en: Show information about the %s
nl: Bekijk informatie over het gebruik van de %s

en: Show messages for all projects
nl: Laat berichten zien van alle projecten

en: Show messages for all projects.
nl: Laat berichten zien van alle projecten.

en: Show one chart with all projects
nl: Bekijk alle projecten samen gebracht in één grafiek

en: Show one chart with selected project
nl: Bekijk de grafiek van het geselecteerde project

en: Show one chart with sum of projects
nl: Bekijk alle projecten opgeteld in één grafiek

en: Show only active tasks.
nl: Alleen actieve taken weergeven.

en: Show only the messages for the selected project
nl: Laat alleen berichten zien van het geselecteerde project

en: Show only the messages for the selected project.
nl: Laat alleen berichten zien van het gelecteerde project.

en: Show only this project
nl: Alleen dit project laten zien

en: Show project details.
nl: Toon project details.

en: Show project list
nl: Laat project lijst zien

en: Show task details.
nl: Toon taak details.

en: Show total credit for host
nl: Computer totaal bekijken

en: Show total credit for user
nl: Gebruikers totaal bekijken

en: Show user average
nl: Gebruikers gemiddelde

en: Show user total
nl: Gebruikers totaal

en: Showing VM console for task...
nl: VM console wordt getoond voor taak...

en: Showing graphics for task...
nl: Grafische weergave wordt getoond...

en: Shut down connected client...
nl: Huidige client afsluiten...

en: Shut down the currently connected client
nl: Sluit de huidig verbonden client af

en: Simple &View...	Ctrl+Shift+V
nl: Een&voudige weergave...	Ctrl+Shift+V

en: Size
nl: Grootte

en: Skip image file verification
nl: Sla bestands verificatie over

en: Snooze
nl: Sluimer

en: Snooze GPU
nl: Sluimer GPU

en: Speed
nl: Snelheid

en: Starting client
nl: Cliënt opstarten

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
nl: Start BOINC zodat deze alleen zichtbaar is in het systeemvak

en: Startup BOINC with these optional arguments
nl: Start BOINC op met deze opties

en: State
nl: Status

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Stop BOINC network activity
nl: Stop de netwerk activiteiten van BOINC

en: Stop GPU work regardless of preferences
nl: GPU inactief ongeacht de persoonlijke voorkeuren

en: Stop all activity
nl: Werk onderbreken

en: Stop running tasks when exiting the %s
nl: Stop de actieve taken bij het afsluiten van de %s

en: Stop work regardless of preferences
nl: Stop al het werk ongeacht de persoonlijke voorkeuren

en: Summary statistics for World Community Grid
nl: Statistieken van 'World Community Grid'

en: Sunday
nl: Zondag

en: Supported systems:
nl: Ondersteunde systemen:

en: Suspend
nl: Onderbreken

en: Suspend Computing
nl: Berekeningen pauzeren

en: Suspend GPU
nl: Onderbreek GPU

en: Suspend processor and network usage when these applications are running:
nl: Pauzeer de processor en het netwerkgebruik als de volgende programma's actief zijn:

en: Suspend tasks for this project.
nl: Het werk aan dit project onderbreken.

en: Suspend this task.
nl: Werk onderbreken.

en: Suspend work for this result.
nl: Het werk aan dit project handmatig onderbreken.

en: Suspend work for this task.
nl: Onderbreek werk voor deze taak.

en: Suspended -
nl: Opgeschort -

en: Suspended by user
nl: Opgeschort door gebruiker

en: Suspended via GUI
nl: Opgeschort via GUI

en: Suspending project...
nl: Bezig met opschorten...

en: Suspending task...
nl: Bezig met opschorten...

en: Switch between applications every
nl: Schakel tussen programma's elke

en: Switch to the BOINC advanced view
nl: Schakel over naar de geavanceerde weergave

en: Synchronize
nl: Bijwerken

en: Synchronize projects with account manager system
nl: Projecten bijwerken met behulp van de account manager

en: Task Commands
nl: Taak specifieke instructies

en: Task suspended by user
nl: Werk opgeschort door gebruiker

en: Tasks
nl: Werk

en: Tasks checkpoint to disk at most every
nl: Controlepunt van werk op schijf opslaan elke

en: Tasks:
nl: Taken:

en: Team
nl: Mijn Team

en: Team name
nl: Team naam

en: Telling project to allow additional task downloads...
nl: Bezig met het toestaan van aanvullende downloads...

en: Telling project to not fetch any additional tasks...
nl: Geen nieuw werk verzoek aan het doorgeven...

en: Terms of Use
nl: Gebruiksovereenkomst

en: The %s client has exited unexpectedly 3 times within the last %d minutes.
    Would you like to restart it again?
nl: De %s cliënt heeft zich 3 keer onverwacht afgesloten in de laatste %d minuten.
    Wil je deze opnieuw opstarten?

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
nl: Het ingevulde URL is niet van een bestaande BOINC account
    manager.
    
    Controleer a.u.b. het URL en probeer opnieuw.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
nl: Het ingevulde URL is niet van een bestaand BOINC project.
    
    Controleer a.u.b. het URL en probeer opnieuw.

en: The World Community Grid - BOINC software failed to communicate
    over the Internet. The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network or modem connection
    and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking the World Community
    Grid - BOINC software.  Configure your personal firewall to let
    BOINC and BOINC Manager communicate on port 80 and port 443,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
nl: De World Community Grid - BOINC software kon geen verbinding
    met het internet maken. Mogelijke oorzaken zijn:
    
    1) Verbindings probleem.  Controleer de netwerk- of modemverbinding
    en klik op Vorige om opnieuw te proberen.
    
    2) Een firewall blokkeerd de World Community Grid - BOINC software.
      Configureer je firewall om BOINC en de BOINC Manager toegang te
    verlenen tot poort 80 en poort 443, klik daarna op
    Vorige om opnieuw te proberen.
    
    3) Je maakt gebruik van een proxy server.
    Klik op Volgende op om de proxy instellingen te maken.

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
nl: Account manager tijdelijk niet bereikbaar.
    
    Probeer het later a.u.b. opnieuw.

en: The home page of the GEO-600 project
nl: Bekijk de webpagina van het GEO-600 project

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
nl: Bekijk de webpagina van het 'Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory' (LIGO) project

en: The minimum email address length for this account manager is 1. Please enter a different email address.
nl: Het minimale aantal karakters voor een e-mail adres is 1. Vul a.u.b. een andere in.

en: The minimum email address length for this project is 1. Please enter a different email address.
nl: Het minimale aantal karakters voor een e-mail adres is 1. Vul a.u.b. een andere in.

en: The minimum password length for this account manager is %d. Please enter a different password.
nl: De minimum lengte van het wachtwoord voor deze accountmanager is %d. Kies a.u.b. een ander wachtwoord.

en: The minimum password length for this project is %d. Please enter a different password.
nl: De minimum lengte van het wachtwoord voor dit project is %d. Kies a.u.b. een ander wachtwoord.

en: The minimum username length for this account manager is 1. Please enter a different username.
nl: Het minimale aantal karakters voor een gebruikersnaam is 1. Vul a.u.b. een andere in.

en: The minimum username length for this project is 1. Please enter a different username.
nl: Het minimale aantal karakters voor een gebruikersnaam is 1. Vul a.u.b. een andere in.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
nl: Het wachtwoord en het bevestigde wachtwoord komen niet overeen. Vul ze a.u.b. opnieuw in.

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
nl: Het ingevulde wachtwoord in niet correct, probeer het a.u.b. opnieuw.

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
nl: Het project is tijdelijk niet bereikbaar.
    
    Probeer het later a.u.b. opnieuw.

en: There are new notices - click to view.
nl: Er zijn nieuwe berichten - klik om ze te bekijken.

en: There are no notices at this time.
nl: Op dit moment zijn er geen mededelingen.

en: There are over 30 BOINC-based projects
    doing research in many areas of science,
    and you can volunteer for as many of them as you like.
    You can add a project directly,
    or use an 'Account Manager' web site to select projects.
nl: Er zijn meer dan 30 op BOINC gebaseerde projecten
    in verschillende wetenschappelijke richtingen en het is mogelijk
    om deel te nemen aan net zo veel projecten als je zelf wilt.
    Je kan een project direct toevoegen
    of gebruik maken van een "Account manager" website.

en: This dialog controls preferences for this computer only.
nl: In dit venster kan je de voorkeuren van deze computer instellen.

en: This dialog controls preferences for this computer only.
    Click OK to set preferences.
    Click Clear to restore web-based settings (except exclusive apps).
nl: Gebruik dit venster voor instellingen voor deze computer.
    Klik op 'OK' om ze op te slaan of op 'Wissen' om terug te gaan
    naar online instellingen (exclusieve programma's blijven intact).

en: This panel contains graphs showing user totals for projects
nl: Dit paneel bevat grafieken met gebruikers totalen per project

en: This project has been successfully added.
nl: Het project is met succes toegevoegd.

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can add it only if you already have an account.
nl: Dit project is momenteel gesloten voor nieuwe accounts.
    Toevoegen is alleen mogelijk met een bestaand account.

en: This project may not have work for your type of computer.  Do you want to add it anyway?
nl: Dit project heeft mogelijk geen werk voor jouw type computer.  Weet je zeker dat je verder wilt gaan?

en: This task's progress
nl: Voortgang van deze taak

en: This will shut down %s and its tasks until either the
    %s or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
nl: Dit zal %s en het werk stop zetten, de voortgang zal pas worden
    hervat als de %s of de %s screensaver opnieuw gestart wordt.
    
    In de meeste gevallen, is het aan te raden om het %s venster
    te sluiten. Op deze manier blijft %s actief en kan het werk
    worden voort gezet op basis van de opgegeven voorkeuren.

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Time
nl: Tijd

en: Time Remaining:
nl: Resterende tijd:

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
nl: Klik op de naam om een project te kiezen of vul onder het URL in.

en: To choose an account manager, click its name or 
    type its URL below.
nl: Klik op de naam om een accountmanager te kiezen of 
    vul hieronder het URL in.

en: To continue, click Next.
nl: Klik op Volgende om verder te gaan.

en: To fetch work
nl: Om werk te gaan uitvoeren

en: To report completed tasks
nl: Om voltooide taken te rapporteren

en: To send trickle-up message
nl: Om een voortgangsrapport in te dienen

en: Total disk usage
nl: Totaal schijfgebruik

en: Trans&fers	Ctrl+Shift+X
nl: Over&dracht	Ctrl+Shift+X

en: Transfer at most
nl: Maximale overdacht

en: Transfers
nl: Overdracht

en: Trickle up message pending
nl: Trickle up bericht aan het afwachten

en: Trickle-up pending
nl: Trickle-up in behandeling

en: Try to maintain enough tasks to keep busy for this many days
nl: Probeer genoeg taken binnen te halen om deze hoeveelheid dagen te overbruggen

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Unable to connect to the core client
nl: Client verbinding niet aanwezig

en: Unknown reason
nl: Onbekende oorzaak

en: Update
nl: Project bijwerken

en: Update account manager
nl: Accountmanager bijwerken

en: Update completed.
nl: Bijwerken voltooid.

en: Update from %s completed.
nl: Bijwerken van %s voltooid.

en: Update your device settings
nl: Bekijk en werk je instellingen bij

en: Updating charts...
nl: Grafieken aan het bijwerken...

en: Updating project...
nl: Bezig met bijwerken...

en: Upload failed
nl: Uploaden mislukt

en: Uploading
nl: Bezig met uploaden

en: Use GPU always
nl: GPU altijd gebruiken

en: Use GPU based on preferences
nl: GPU actief o&p basis van voorkeuren

en: Use GPU while computer is in use
nl: Gebruik de GPU terwijl de computer in gebruik is

en: Use a BOINC Account Manager
nl: Gebruik een BOINC Account Manager

en: Use account manager
nl: Account manager gebruiken

en: Use at most
nl: gebruik maximaal

en: Use entire area for graphs
nl: Gebruik volledige ruimte voor grafieken

en: Use no more than:
nl: Gebruik maximaal:

en: User
nl: Gebruiker

en: User Average
nl: Gebruikers Gemiddelde

en: User Name:
nl: Gebruikersnaam:

en: User Total
nl: Gebruikers Totaal

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: Username already in use
nl: Gebruikersnaam reeds in gebruik

en: Uses smaller area for graphs
nl: Beperk ruimte voor grafieken

en: Validation Error
nl: Geldigheids Fout

en: Validation conflict
nl: Geldigheids conflict

en: Version:
nl: Versie:

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
nl: Bekijk de lijst van je computer(s) die Einstein@home uitvoeren

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
nl: Bekijk de lijst van je computer(s) die SETI@home uitvoeren

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
nl: Bekijk en verander je Einstein@home profiel en account voorkeuren

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
nl: Bekijk en verander je SETI@home profiel en account voorkeuren

en: View information about your team
nl: Bekijk informatie over je eigen team

en: View your account information and credit totals
nl: Bekijk informatie over en het punten totaal van je eigen account

en: View your account information, credits, and trickles
nl: Bekijk je account informatie en de behaalde resultaten van de afgelopen periode

en: View your last week (or more) of computational results and work
nl: Bekijk de behaalde resultaten van de afgelopen periode

en: Virtual memory size
nl: Grootte virtueel geheugen

en: Volunteer for any or all of 30+ projects in many areas of science
nl: Doe mee met één of meerdere verschillende wetenschappelijke projecten

en: Waiting for memory
nl: Wacht op het geheugen

en: Waiting for shared memory
nl: Wacht op gedeeld geheugen

en: Waiting to contact project servers.
nl: Wacht op project server verbinding.

en: Waiting to run
nl: Gepauzeerd

en: We were not able to set up your account information
    automatically.
    
    Please click on the 'Find login information' link
    below to find out what to put in the email address and
    password fields.
nl: Het was helaas niet mogelijk om je account gegevens
    automatisch in te stellen.
    
    Klik a.u.b. op de 'zoek inlog informatie' link
    hieronder om te bepalen wat er moet worden ingevuld
    in het email- en wachtwoord vak.

en: Web site:
nl: Website:

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Welcome to %s!
nl: Welkom bij %s!

en: What language should BOINC use?
nl: Welke taal moet BOINC gebruiken?

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
nl: Na het klikken op Voltooien, gaat je webbrowser naar de project
    pagina, om ook de instellingen hier eventueel te doen.

en: While computer is in use
nl: terwijl de computer in gebruik is

en: While computer is on batteries
nl: terwijl de computer op een accu werkt

en: While processor usage is less than
nl: Als het processor gebruik minder is dan

en: Will remove when tasks done
nl: Wordt verwijderd als werk gereed is

en: Won't get new tasks
nl: Geen nieuw werk gevraagd

en: Work done
nl: Punten totaal

en: Work done for this project
nl: Voltooid werk bij dit project

en: Working set size
nl: Grootte van taak

en: Workunit name
nl: Bestandsnaam

en: You already added this project. Please choose a different project.
nl: Je hebt dit project reeds toegevoegd. Kies a.u.b. een ander project.

en: You are now using %s to manage accounts.
nl: Je gebruikt nu %s om je accounts te onderhouden.

en: You are now using this account manager.
nl: Je gebruikt nu deze Account Manager.

en: You currently are not authorized to manage the client.
    
    To run %s as this user, please:
      - reinstall %s answering "Yes" to the question about
         non-administrative users
     or
      - contact your administrator to add you to the 'boinc_master'
         user group.
nl: Momenteel heb je niet de rechten om de client te onderhouden.
    
    Om als deze gebruiker %s uit te voeren:
      - herinstalleer %s met de optie om alle gebruikers
         toestemming te geven
     of
      - neem contact op met de beheerder om je aan de 'boinc_master'
         gebruikersgroep toe te voegen.

en: You currently are not authorized to manage the client.
    Please contact your administrator to add you to the 'boinc_users' local user group.
nl: Je hebt momenteel niet de benodigde rechten om de client te kunnen
    onderhouden. Neem contact op met de systeembeheerder.

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
nl: Geen projecten aanwezig. Voeg  a.u.b. een project toe.

en: You have chosen to add a new volunteer computing project or change which projects
    you contribute to.
    
    Some of these projects are run and managed by World Community Grid, while others
    are run and managed by other researchers or organizations. The BOINC software
    can divide your spare processing power among any combination of projects.
    
    Alternatively, if you have registered with a BOINC Account Manager, you can use
    this to choose which projects to support.
    
    Please choose which type of change you would like to make:
nl: Je hebt er voor gekozen om een project toe te voegen of te veranderen aan welke
    projecten je mee doet.
    
    Sommige van deze projecten worden onderhouden door World Community Grid,
    maar er zijn ook projecten van andere organisaties voor handen. De BOINC software
    maakt het mogelijk je computertijd te verdelen over elke combinatie van projecten.
    
    Aanvullend hierop is het mogelijk om je te registreren bij een BOINC Account Manager
    en deze te gebruiken om je projecten te beheren.
    
    Kies a.u.b. welke wijziging je door wilt voeren:

en: You have requested to exit the %s,
    which allows you to view and manage
    the tasks running on your computer.
    
    If you also want to stop running the tasks,
    choose from the following options:
nl: Je hebt er voor gekozen de %s te sluiten,
    welke je de optie geeft om de lopende taken
    te zien en te beheren op je computer.
    
    Als je ook de lopende taken wilt stoppen,
    kies dan één van de volgende opties:

en: Your account
nl: Mijn account

en: Your computers
nl: Mijn computer(s)

en: Your preferences
nl: Mijn voorkeuren

en: Your results
nl: Mijn resultaten

en: Your statistics and settings
nl: Mijn statistieken en instellingen

en: Your team
nl: Mijn Team

en: active
nl: actief

en: always
nl: altijd

en: an exclusive app is running
nl: een exclusieve taak loopt

en: and
nl: en

en: blank
nl: leeg

en: check box to specify hours for this day of week
nl: vink aan om de tijdlimiet voor deze dag in te stellen

en: check this if you want this computer to do work even when you're using it
nl: vink dit aan als werk uitgevoerd mag worden als de computer actief is

en: check this if you want this computer to do work while it runs on batteries
nl: vink dit aan als werk uitgevoerd mag worden als de computer op een accu werkt

en: check this if you want your GPU to do work even when you're using the computer
nl: vink dit aan als de GPU werk mag uitvoeren als de computer actief is

en: check this if your Internet provider modifies image files
nl: vink dit aan als je provider bestands indelingen aanpast

en: clear all local preferences and close the dialog
nl: Wis alle lokale voorkeuren en sluit het venster

en: climateprediction.net News
nl: Bekijk het climateprediction.net nieuws

en: close the dialog without saving
nl: sluit het venster zonder op te slaan

en: computer is in use
nl: computer is in gebruik

en: computer is not in use
nl: computer is niet in gebruik

en: days
nl: dagen

en: default
nl: standaardwaarde

en: disable BOINC security users and permissions
nl: schakel de BOINC toegangs- en gebruikersrechten uit

en: disk and memory usage
nl: schijf- en geheugengebruik

en: do work only after you haven't used the computer for this number of minutes
nl: alleen werk toestaan als de computer niet actief is geweest in de aangegeven aantal minuten

en: every
nl: elke

en: exclusive applications
nl: exclusieve programma's

en: failed
nl: mislukt

en: for accessibility support, please select advanced from the view menu or type command shift a
nl: voor de toegankelijkheid optie; kies geavanceerd in het weergave menu of gebruik Command+Shift+A

en: free, available to BOINC:
nl: vrij, beschikbaar voor BOINC:

en: free, not available to BOINC:
nl: vrij, niet beschikbaar voor BOINC:

en: free:
nl: vrij:

en: if checked, BOINC hangs up when network usage is done
    (only relevant for dialup-connection)
nl: indien aangevinkt wordt de verbinding verbroken als BOINC
    gereed is met bijwerken (van toepassing bij inbel verbinding)

en: if checked, a confirmation dialog will be displayed before trying to connect to the Internet
nl: indien aangevinkt verschijnt er een bevestigings venster voor de verbinding gemaakt wordt

en: if checked, suspended work units are left in memory
nl: indien aangevinkt worden programma's in het geheugen gehouden

en: invalid float
nl: ongeldige waarde gevonden

en: invalid input value detected
nl: ongeldige waarde gevonden

en: invalid time interval, format is HH:MM-HH:MM
nl: ongeldige tijds interval, opbouw moet zijn UU:MM-UU:MM

en: invalid time, format is HH:MM
nl: ongeldige tijd, opbouw moet zijn UU:MM

en: list headers
nl: lijst koppen

en: list is empty
nl: lijst is leeg

en: list of %s
nl: lijst van %s

en: list of %s is empty
nl: lijst van %s is leeg

en: list of events
nl: lijst van gebeurtenissen

en: list of events is empty
nl: lijst van gebeurtenissen is leeg

en: list of projects or account managers
nl: lijst van projecten of account managers

en: minimum length %d
nl: minimale lengte %d

en: minutes
nl: minuten

en: more...
nl: meer...

en: multiple instances of BOINC Manager allowed
nl: meerdere gelijktijdige sessies van BOINC-Manager mogelijk

en: need disk space - check preferences
nl: schijfruimte nodig - controleer voorkeuren

en: network bandwidth limit exceeded
nl: bandbreedte netwerk overschreden

en: network usage
nl: netwerkgebruik

en: network usage start hour
nl: begintijd netwerk gebruik

en: network usage stop hour
nl: eindtijd netwerk gebruik

en: never
nl: nooit

en: no
nl: Nee

en: no projects: 0 bytes used
nl: geen projecten: 0 bytes in gebruik

en: of disk space
nl: schijfruimte

en: of the processor
nl: van processor

en: on batteries
nl: op accu

en: pending
nl: in behandeling

en: percent (0 means no restriction)
nl: procent (geen beperking indien 0)

en: processor usage
nl: processorgebruik

en: requested by operating system
nl: op verzoek van het besturings-systeem

en: retry in
nl: opnieuw proberen over

en: row %d of %d;
nl: rij %d van %d;

en: save all values and close the dialog
nl: sla alle waarden op en sluit het venster

en: seconds
nl: seconden

en: selected row %d of %d;
nl: geselecteerde rij %d van %d;

en: set skin debugging mode to enable skin manager error messages
nl: schakel de skin-debugger modus in om fout berichten mogelijk te maken van de skin-manager

en: shows the preferences web page
nl: laat de voorkeuren website zien

en: specify network usage start and stop hours in format HH:MM-HH:MM
nl: geef de netwerk start- en stoptijd aan in UU:MM-UU:MM

en: specify work start and stop hours in format HH:MM-HH:MM
nl: geef de werk start- en stoptijd aan in UU:MM-UU:MM

en: start work at this time
nl: start het werk op dit tijdstip

en: starting up
nl: bezig met opstarten

en: stop work at this time
nl: stop het werk op dit tijdstip

en: suspend work if processor usage exceeds this level
nl: onderbreek het werk als het processor gebruik boven deze waarde komt

en: suspended
nl: opgeschort

en: the Advanced View.
nl: de Geavanceerde Weergave.

en: the maximum disk space used by BOINC (in Gigabytes)
nl: maximaal schijfgebruik door BOINC (in Gigabytes)

en: time of day
nl: tijdstip

en: unknown reason
nl: reden onbekend

en: used by BOINC:
nl: gebruikt door BOINC:

en: used by other programs:
nl: gebruikt door anderen:

en: user request
nl: op verzoek van gebruiker

en: wxWidgets Version:
nl: wxWidgets Versie:

en: yes
nl: Ja
