BOINC Manager 4.x - en to da translation catalogue (393 entries)

en: %s &website
da: %s &webside

en: %s - Can't find web browser
da: %s - Kan ikke finde web browser

en: %s - Connection Error
da: %s - Forbindelsesfejl

en: %s - Connection Failed
da: %s - Forbindelsen fejlede

en: %s - Connection Status
da: %s - Forbindelses Status

en: %s - Language Selection
da: %s - Sprog Valg:

en: %s - Network Status
da: %s - Netværks status

en: %s couldn't do Internet communication, and no default connection is selected.
    Please connect to the Internet, or select a default connection
    using Advanced/Options/Connections.
da: %s kan ikke kommunikere over internettet,
    og der er ikke specificeret en standard forbindelse.
    Forbind til internettet eller vælg en standard forbindelse
    via menupunktet Advanceret/Indstillinger/Forbindelser.

en: %s failed to connect to the Internet.
da: %s kunne ikke forbinde til internettet.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
da: %s kunne ikke afbryde fra internettet.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
da: %s har detekteret der er forbindelse til internettet.
    Opdaterer alle projekter, og prøver alle overførsler igen.

en: %s has successfully connected to the Internet.
da: %s har fået forbindelse til internettet.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
da: %s har afbrudt forbindelsen til internettet.

en: %s is connecting to the Internet.
da: %s forbinder til internettet.

en: %s is currently reconnecting to a %s client...
da: %s er ved at forbinde til en %s klient igen...

en: %s is currently suspended...
da: %s er suspenderet for nuværende....

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
da: %s kan ikke forbinde til en %s klient.
    Vil du prøve at forbinde igen?

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'File\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
da: %s er ikke forbundet til en %s klient lige nu.
    Brug 'Advanceret\Vælg computer...' menu punktet, for at forbinde til en %s klient.
    For at forbinde til din lokale computer, brug 'localhost' som værts navn.

en: %s is not currently connected to a %s client...
da: %s er ikke forbundet til en %s klient lige nu...

en: %s is unable to communicate with a project and needs an Internet connection.
    Please connect to the Internet, then select the 'retry communications' item off the advanced menu.
da: %s kan ikke kommunikere med et projekt, og har brug for en internetforbindelse.
    Forbind til internettet, og vælg 'Prøv kommunikation igen'  under menupunktet Advanceret.

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
da: %s har behov for at forbinde til netværket.
    Må den det nu?

en: %s needs to connect to the Internet.  Please click to open %s.
da: %s har behov for at forbinde til internettet. Vælg for at åbne %s.

en: %s networking is currently suspended...
da: %s netværksadgang er suspenderet for nuværende....

en: %s tried to display the web page
    	%s
    but couldn't find a web browser.
    To fix this, set the environment variable
    BROWSER to the path of your web browser,
    then restart the %s.
da: %s prøvede at vise websiden
    	%s
    men kunne ikke finde en web browser.
    For at ordne dette, sæt omgivelses variablen
    BROWSER til din web browsers sti,
    og genstart %s.

en: &About %s...
da: &Om %s...

en: &Account manager
da: &Konto manager

en: &Activity
da: A&ktiviteter

en: &Cancel
da: &Annuller

en: &Clear Default
da: S&let standard

en: &Defect from %s
da: &Afbryd fra %s

en: &Email address:
da: &Email adresse:

en: &File
da: &Filer

en: &Finish
da: &Afslut

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Network activity always available
da: Netværksadgang er altid &tilgængelig

en: &Network activity suspended
da: Netværksadgang er &suspenderet

en: &Next >
da: &Næste >

en: &Next project >
da: &Næste projekt >

en: &No, new user
da: &Nej, ny bruger

en: &Options
da: &Indstillinger

en: &Password:
da: &Kodeord:

en: &Run always
da: Kør &altid

en: &Set Default
da: S&æt standard

en: &Suspend
da: Sus&pender

en: &Synchronize with %s
da: &Synkroniser med %s

en: &Tools
da: &Værktøjer

en: &Username:
da: %Bruger navn:

en: &Yes, existing user
da: &Ja, eksisterende bruger

en: '%s' does not contain a valid host name.
da: '%s' indeholder ikke et gyldigt værts navn.

en: '%s' does not contain a valid path.
da: '%s' indeholder ikke en gyldig sti.

en: (Automatic Detection)
da: (Automatisk detektion)

en: (Unknown)
da: (Ukendt)

en: (User Defined)
da: (Bruger defineret)

en: < &Back
da: < &Tilbage

en: < &Previous project
da: < &Forrige projekt

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
da: Et link til Einstein@Home problemer og fejl rapporterings besked tavle

en: A software platform for distributed computing using volunteered computer resources
da: En software platform for distributed computing der bruger frivillige computer resourcer

en: A&dvanced
da: &Advanceret

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
da: Stopper arbejde for resultatet. Du vil ikke få nogle kreditter for det.

en: Abort
da: Afbryd

en: Abort File Transfer
da: Afbryd fil overførsel

en: Abort Transfer
da: Afbryd overførsel

en: Abort task
da: Afbryd opgave

en: Aborted by user
da: Afbrudt af bruger

en: Aborting result...
da: Afbryder resultat...

en: Aborting transfer...
da: Afbryder overførsel...

en: About %s
da: Om %s

en: About BOINC Manager
da: Om BOINC Manager

en: Account
da: Konto

en: Account Already Exists
da: Konto findes allerede.

en: Account Creation Disabled
da: Konto oprettelse er lukket

en: Account Manager &URL:
da: Konto manager &URL:

en: Account Manager URL
da: Konto manager URL

en: Account key:
da: Konto nøgle:

en: Account manager
da: Konto manager

en: Account manager not found
da: Konto manageren er ikke fundet

en: Account manager temporarily unavailable
da: Konto manager er midlertidig utilgængelig

en: Account summary
da: Konto oversigt

en: Acknowledged
da: Anerkendt

en: Activities suspended
da: Aktiviteter suspenderet

en: Activities suspended by user
da: Aktiviteter suspenderet af bruger

en: Address:
da: Adresse:

en: All projects
da: Alle projekter

en: All projects(sum)
da: Alle projekter (sum)

en: Allow fetching new tasks for this project.
da: Tillader at hente nye opgaver for dette projekt.

en: Allow network activity according to your preferences
da: Kører netværks aktivitet efter indstillinger

en: Allow network activity regardless of preferences
da: Kører netværks aktivitet uanset indstillinger

en: Allow new tasks
da: Tillad nye opgaver

en: Allow work according to your preferences
da: Tillad arbejde i henhold til indstillinger

en: Allow work regardless of preferences
da: Tillad arbejde uanset indstillinger

en: Already attached to project
da: Allerede tilmeldt til projekt

en: An account key looks like:
da: En konto nøgle ser sådan ud:

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
da: En konto med denne email adresse eksisterer allerede og har
    et andet kodeord end det du indtastede.
    
    Besøg projektets hjemmeside og følg instruktionerne der.

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
da: En konto med dette brugernavn eksisterer allerede og har
    et andet kodeord end det du indtastede.
    
    Besøg projektets hjemmeside og følg instruktionerne der.

en: An error has occurred, please check the messages tab for further
    details.
    
    Click Finish to close.
da: Der er opstået en fejl, check venligst Besked fanen for flere detaljer.
    
    Klik på Afslut for at lukke.

en: An internal server error has occurred.
da: Der er opstået en intern fejl.

en: Application
da: Program

en: Are you already running this project?
da: Arbejder du allerede på dette projekt?

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
da: Er du sikker på du vil afbryde denne fil overførsel '%s'?
    NOTE: Afbrydelse af en overførsel vil gøre opgaven ugyldig
    og du vil ikke få kreditter for den.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
da: Er du sikker på, du vil afbryde denne opgave '%s'?
    (Udført: %s, Status: %s)

en: Are you sure you want to detach from project '%s'?
da: Er du sikker på, du vil afmelde projektet '%s'?

en: Are you sure you want to display graphics on a remote machine?
da: Er du sikker på, du ønsker at vise grafik på en anden maskine?

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
da: Er du sikker på, du vil resette Projektet '%s'?

en: Ask questions and report problems
da: Stil spørgsmål og rapporter problemer

en: Attach to &project
da: Tilmeld &projekt

en: Attach to a project
da: Tilmeld et projekt

en: Attach to a project to begin processing work
da: Tilmeld et projekt for at begynde at arbejde

en: Attach to account manager
da: Tilmeld konto manager

en: Attach to an account manager
da: Tilmeld en Konto Manager

en: Attach to project
da: Tilmeld projekt

en: Attached to %s
da: Tilmeldt til %s

en: Attached to account manager
da: Forbundet til konto manager

en: Attached to project
da: Projekt er tilmeldt

en: Attaching to project...
da: Tilmelder projekt...

en: Autodetect
da: Autodetekter

en: Avg. work done
da: Gennemsnit

en: BOINC Manager - Detach from %s
da: BOINC Manager - Afmeld %s

en: BOINC Manager - Options
da: BOINC Manager - Indstillinger

en: BOINC Manager - Select Computer
da: BOINC Manager - Vælg computer

en: BOINC failed to communicate on the Internet. The most likely
    reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Please check your network or modem
    connection and hit the back button to retry the previous
    operation.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC. You must
    configure your personal firewall to let BOINC communicate
    on port 80. Once this is fixed, click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server and BOINC needs to know
    about it.
da: BOINC kunne ikke kommunikere over internettet. De mest
    almindelige grunde er:
    
    1)Forbindelsesproblem. Check dit modem eller netværk og klik
    på Tilbage knappen for at forsøge den forrige operation igen.
    2) Den personlige firewall blokerer BOINC. Du skal
    konfigurere din personlige firewall til at lade BOINC kommunikere
    på port 80. Når dette er gjort, klik på Tilbage for at prøve igen.
    
    3) Du bruger Proxy server, og BOINC skal indstilles til den.

en: C&onfirm password:
da: &Bekræft kodeord:

en: CPU time
da: CPU tid

en: Check the email address and password, and try again.
da: Check emailadresse og kodeord, og prøv igen.

en: Check the username and password, and try again.
da: Check dit brugernavn og kodeord, og prøv igen.

en: Choose a &password:
da: Vælg et %kodeord:

en: Click 'Abort transfer' to delete the file from the transfer queue. This will prevent you from being granted credit for this result.
da: Klik 'Afbryd overførsel' for at slette filen fra overførsels køen. Dette vil forhindre dig i at få kreditter for dette resultat.

en: Click 'Retry now' to transfer the file now
da: Klik 'Prøv igen nu' for at overføre filen nu

en: Click Finish to close.
da: Klik på Afslut for at lukke.

en: Click Next to configure BOINC's proxy settings.
da: Klik Næste for at konfigurere BOINC's proxy indstillinger.

en: Click finish to exit. You will be taken to a web page which tells
    you more about your model.
da: Klik Luk for at afslutte. Du vil blive taget til en web side
    der fortæller dig mere om din model.

en: Click here to disable displaying this message in the future.
da: Klik her, for ikke at vise denne besked igen.

en: Client Account Creation Disabled
da: Klient konto oprettelse er lukket

en: Close Confirmation
da: Bekræftige Lukning

en: Commands
da: &Kommandoer

en: Common questions
da: Almindelige spørgsmål

en: Communicating with %s.
da: Kommunikerer med %s.

en: Communicating with project
    Please wait...
da: Kommunikerer med projekt
    Vent venligst...

en: Communicating with server.
da: Kommunikerer med server.

en: Communication deferred
da: Kommunikation udsat

en: Computation error
da: Beregningsfejl

en: Configure GUI options and proxy settings
da: Konfigurer GUI og PROXY indstillinger

en: Congratulations, you have now successfully started your Climate
    Change Experiment.
da: Tillykke, du har nu startet dit Climate Change Experiment.

en: Connect to another computer running %s
da: Forbind til en anden computer der kører %s

en: Connect via HTTP proxy server
da: Forbind via HTTP proxy server

en: Connect via SOCKS proxy server
da: Forbind via SOCKS proxy server

en: Connected
da: Forbundet

en: Connected to %s
da: Forbundet til %s

en: Connecting to %s
da: Forbinder til %s

en: Connections
da: Forbindelser

en: Copy all messages
da: Kopier alle beskeder

en: Copy all the messages to the clipboard.
da: Kopier alle beskeder til udklipsholder.

en: Copy selected messages
da: Kopier valgte beskeder

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
da: Kopier de valgte beskeder til udklipsholderen. Du kan vælge flere beskeder ved at holde skift eller control knappen nede, mens du vælger.

en: Copying all messages to the clipboard...
da: Kopierer alle beskeder til udklipsholderen...

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
da: Korresponder med administrator og andre brugere på Einstein@Home's besked tavler

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
da: Korresponder med andre brugere af SETI@home's message boards

en: Current status of the Einstein@Home server
da: Nuværende status af Einstein@Home serveren

en: Debug Flags
da: Fejlrettelses flag

en: Default Connection:
da: Standard forbindelse:

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
da: Sletter alle filer og opgaver tilhørende dette projekt, og henter nye opgaver. Du kan opdatere projektet først for at rapportere eventuelle færdige opgaver.

en: Detach
da: Afmeld

en: Detach computer from this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
da: Afmelder denne computer fra projektet. Igangværende opgaver vil blive tabt. (Brug 'Opdater' først for at rapportere eventuelle færdige opgaver).

en: Detach from Project
da: Afmeld Projekt

en: Detaching from project...
da: Afmelder projekt...

en: Device Profiles
da: Udstyrs profiler

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
da: Opkalds- og virtuelle private netværksforbindelses indstillinger

en: Disconnected
da: Afbrudt

en: Disk Space
da: Disk plads

en: Do you really want to cancel?
da: Er du sikker på du vil annullere?

en: Don't fetch new tasks for this project.
da: Hent ikke nye opgaver for dette projekt.

en: Don't get new tasks for this project.
da: Hent ikke nye opgaver for dette projekt.

en: Download failed
da: Hentning fejlede

en: Download pending
da: Hentning udestår

en: Downloading
da: Henter

en: E&xit
da: &Luk

en: Elapsed Time
da: Brugt tid

en: Email address already in use
da: Email adresse er allerede i brug

en: Enter account key
da: Indtast konto nøgle

en: Enter the URL of the account manager's web site.
da: Indtast URL'en på konto managerens web side.

en: Enter the URL of the project's web site.
da: Indtast URL'en på projektets web side.

en: Enter the email address and password you used on
    the web site.
da: Indtast den email adresse og det kodeord
    du brugte på Web siden.

en: Enter the username and password you used on
    the web site.
da: Indtast det brugernavn og kodeord
    du brugte på Web siden.

en: Error: invalid state '%d'
da: Fejl: Ugydig tilstand '%d'

en: Exit the %s
da: Luk  %s

en: Failed to attach to account manager
da: Kunne ikke forbinde til konto manageren

en: Failed to attach to project
da: Kunne ikke tilmelde projekt

en: Failed to remove account manager
da: Kunne ikke fjerne konto manageren

en: Failed to update account manager
da: Kunne ikke opdatere konto manageren

en: File
da: Fil

en: For a list of BOINC-based account managers go to:
da: For en liste over BOINC-baserede konto managere, gå til:

en: For a list of BOINC-based projects go to:
da: For en liste over BOINC-baserede projekter, gå til:

en: GEO-600 project
da: GEO-600 projekt

en: General
da: Generelt

en: Get current settings from %s
da: Hent nuværende indstillinger fra %s

en: Get help for climateprediction.net
da: Få hjælp til climateprediction.net

en: Global Statistics
da: Globale Statistikker

en: Google Comm Failure
da: Google Comm fejl

en: HTTP Proxy Server Configuration
da: HTTP Proxy Server Konfiguration

en: Help
da: Hjælp

en: Host Average
da: Værts Gennemsnit

en: Host Total
da: Værts Total

en: Host name:
da: Værts navn:

en: How often, in minutes, should the manager remind you of possible connection events.
da: Hvor tit, i minutter, skal manageren minde dig om forbindelses eventer.

en: If you defect from %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to defect from %s?
da: Hvis du afbryder fra %s,
    vil du beholde alle dine nuværende projekter,
    men du skal så selv styre dem manuelt.
    
    Vil du afbryde fra %s?

en: Info about your Team
da: Info om dit hold

en: Info about your team
da: Info om dit hold

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
da: Ugyldig konto nøgle; Indtast venligst en gyldig konto nøgle

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Invalid email address; please enter a valid email address
da: Ugyldig email adresse; Indtast venligst en gyldig email adresse

en: LIGO project
da: LIGO projekt

en: Language Selection:
da: Sprog Valg:

en: Launching browser...
da: Starter browser...

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
da: Lær om projekter hos World Community Grid

en: Leave these blank if not needed
da: Lad disse være tomme, hvis der ikke er brug for dem

en: Licensing and copyright information.
da: Licens og copyright information.

en: Login Failed.
da: Login fejlede.

en: Message
da: Besked

en: Message boards
da: Besked tavler

en: Messages
da: Beskeder

en: Messages from server:
da: Beskeder fra server:

en: Missing URL
da: Manglende URL

en: Mode view
da: Tilstands udseende

en: My Grid
da: Mit net

en: Name
da: Navn

en: Net Detection Failure
da: Net detektionsfejl

en: Network activity based on &preferences
da: Netværksadgang efter i&ndstillinger

en: Network communication failure
da: Netværks kommunikations fejl

en: New
da: Ny

en: News
da: Nyheder

en: No Internet connection
da: Ingen internet forbindelse

en: No new tasks
da: Hent ikke opgaver

en: One project
da: Ét projekt

en: Open %s Web...
da: Åbn %s Web...

en: Open %s...
da: Åbn %s...

en: Password:
da: Kodeord:

en: Please connect to the Internet and try again.
da: Venligst forbind til internettet og prøv igen.

en: Please enter an email address and password. You will need your email
    address if you want to change your account options or use our message
    boards.
    
    We will send you occasional emails. You can stop these at any time.
    We will not pass your email address on to others.
da: Venligst angiv en email adresse og et kodeord. Du har brug for din email adresse,
    hvis du vil ændre dine konto indstillinger, eller bruge vores besked tavler.
    
    Vi vil sende dig enkelte emails. Du kan stoppe disse til hver en tid.
    Vi vil ikke give din email adresse videre til andre.

en: Please provide the email address and password you used to register
    at GridRepublic. (if you have not yet created an account at
    GridRepublic, please do so at http://www.gridrepublic.org)
da: Venligst angiv den email adresse og det kodeord du brugte til at registrere
    ved GridRepublic. (Hvis du endnu ikke har oprettet en konto hos GridRepublic
    så gør det venligst på http://www.gridrepublic.org)

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
da: Venligst specifiser en URL.
    For eksempel:
    http://www.eksempel.com/

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
da: Venligst specifiser et gyldigt værts navn.
    For eksempel:
    boincproject.eksempel.com

en: Please specify an account key to continue.
da: Venligst specifiser en konto nøgle for at fortsætte.

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: Preempted
da: Pause

en: Progress
da: Udført

en: Project
da: Projekt

en: Project &URL:
da: Projekt &URL:

en: Project Already Attached
da: Projekt er allerede tilmeldt

en: Project Attach Failure
da: Fejl i projekt tilmelding

en: Project Comm Failure
da: Projekt Comm fejl

en: Project Properties Failure
da: Fejl i projekt egenskaber

en: Project Properties URL Failure
da: Fejl i projekt egenskabers URL

en: Project Started
da: Projekt startet

en: Project URL
da: Projekt URL

en: Project not found
da: Projekt ikke fundet

en: Project suspended by user
da: Projekt suspenderet af bruger

en: Project temporarily unavailable
da: Projekt er midlertidigt utilgængelig

en: Projects
da: Projekter

en: Proxy configuration
da: Proxy konfiguration

en: Question
da: Spørgsmål

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
da: Læs en detaljeret beskrivelse af Einstein@Home pause skærmen

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
da: Læs Einstein@Home's Ofte stillede spørgsmål (FAQ) liste

en: Ready to report
da: Klar til rapportering

en: Ready to run
da: Klar til kørsel

en: Reminder Frequency:
da: Påmindelses hyppighed:

en: Removal from %s completed.
da: Fjernelse fra %s færdig.

en: Removal succeeded!
da: Fjernelse lykkedes!

en: Remove client from account manager control.
da: Fjern klient fra konto manager styring.

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
da: Rapporter alle færdige opgaver, og opfrisker dine kreditter og indstillinger og, hvis muligt, henter flere opgaver for dette projekt.

en: Report completed work, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more work.
da: Rapporter færdigt arbejde, hent seneste kreditter, hent seneste indstillinger, og muligvis mere arbejde.

en: Report deadline
da: Rapporterings-frist

en: Report problems
da: Rapporter problemer

en: Required wizard file(s) are missing from the target server.
    (lookup_account.php/create_account.php)
da: Påkrævede wizard fil(er) mangler på serveren.
    (lookup_account.php/create_account.php)

en: Reset Project
da: Reset Projekt

en: Reset project
da: Reset Projekt

en: Resetting project...
da: Resetter projekt...

en: Resource share
da: Resource fordeling

en: Resume
da: Genoptag

en: Resume tasks for this project.
da: Genoptag opgaver for dette projekt.

en: Resume work for this task.
da: Genoptag arbejde for denne opgave.

en: Resuming project...
da: Genoptager projekt...

en: Resuming task...
da: Genoptager opgave...

en: Retrieving host information; please wait...
da: Henter værts information, vent venligst...

en: Retrieving system state; please wait...
da: Henter system tilstand, vent venligst...

en: Retry &communications
da: Prøv &kommunikation igen

en: Retry Now
da: Prøv igen nu

en: Retry in
da: Prøver igen om

en: Retrying communications for project(s)...
da: Prøver kommunikation med  projekt(er) igen...

en: Retrying transfer now...
da: Prøver overførsel igen nu...

en: Run CPU &benchmarks
da: Kør CPU &Hastighedstest

en: Run based on &preferences
da: Kør efter &indstillinger

en: Running
da: Kører

en: Runs BOINC CPU benchmarks
da: Kører BOINC CPU hastighedstest

en: SOCKS Proxy Server Configuration
da: SOCKS Proxy Server Konfiguration

en: Scheduler request pending
da: Scheduler forespørgsel venter

en: Screensaver info
da: Pauseskærms info

en: Search for help in our help system
da: Søg efter hjælp i vores hjælpe system

en: Select computer...
da: Vælg &computer...

en: Show application graphics in a window.
da: Viser program grafik i et vindue

en: Show graphics
da: Vis Grafik

en: Show host average
da: Vis værts gennemsnit

en: Show host total
da: Vis værts total

en: Show information about BOINC and %s
da: Vis information om BOINC og  %s

en: Show information about the %s
da: Vis information om %s

en: Show user average
da: Vis bruger gennemsnit

en: Show user total
da: Vis bruger total

en: Showing graphics for task...
da: Viser grafik for opgave...

en: Size
da: Størrelse

en: Snooze
da: Pause

en: Speed
da: Hastighed

en: Start Project
da: Start projekt

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
da: Start BOINC minimeret til system bakken.

en: Statistics
da: Statistikker

en: Stop BOINC network activity
da: Stop BOINC netværksaktivitet

en: Stop work regardless of preferences
da: Suspenderer arbejde uanset indstillinger

en: Summary statistics for World Community Grid
da: Samlede statistikker for World Community Grid

en: Suspend
da: Suspender kørsel

en: Suspend tasks for this project.
da: Suspender opgaver for dette projekt.

en: Suspend work for this result.
da: Suspender arbejde for dette resultat.

en: Suspend work for this task.
da: Suspender arbejde for denne opgave.

en: Suspended
da: Suspenderet

en: Suspended by user
da: Suspenderet af bruger

en: Suspending project...
da: Suspenderer projekt...

en: Suspending task...
da: Suspenderer opgave...

en: Tasks
da: Opgaver

en: Team
da: Hold

en: Telling project to allow additional task downloads...
da: Tillader projektet at sende flere opgaver...

en: Telling project to not fetch any additional tasks...
da: Beder projektet om ikke at sende flere opgaver...

en: The %s's default language has been changed, in order for this change to take affect you must restart the %s.
da: %s's sprog er ændret. For at dette kan træde i kraft skal du genstarte %s.

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
da: URL'en du gav er ikke på et BOINC-baseret konto manager.
    
    Check URL'en og prøv igen

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
da: URL'en du gav er ikke på et BOINC-baseret projekt.
    
    Check URL'en og prøv igen

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
da: Konto manageren er midlertidigt utilgængelig.
    
    Prøv venligst igen senere.

en: The home page of the GEO-600 project
da: Hjemmesiden med GEO-600 projektet

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
da: Hjemmesiden med Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) projektet

en: The minimum password length for this account manager is %d. Please choose a different password.
da: Minimums længden på kodeordet i denne konto manager er %d. Vælg venligst et andet kodeord.

en: The minimum password length for this project is %d. Please choose a different password.
da: Minimums længden på kodeordet for dette projekt er %d. Vælg venligst et andet kodeord.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
da: Kodeordet og det bekræftende kodeord stemmer ikke overens. Indtast dem venligst igen.

en: The password you have provided is incorrect, please try again.
da: Kodeordet du har givet er ukorrekt, prøv venligst igen.

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
da: Projektet er midlertidigt utilgængelig.
    
    Prøv venligst igen senere.

en: This project uses an "account key" to identify you.
    
    Go to the project's web site to create an account. Your account
    key will be emailed to you.
da: Dette projekt bruger en "konto nøgle" til at identifisere dig.
    
    Gå til projektets hjemmeside for at lave en konto. Din konto nøgle
    vil blive emailet til dig.

en: This will shut down your experiment until it restarts automatically
    following your user preferences. Close window to close the manager
    without stopping the experiment.
da: Dette vil stoppe dit eksperiment, indtil det automatisk genstarter
    i henhold til dine indstillinger. Luk vinduet for at lukke manageren
    uden at stoppe eksperimentet.

en: This will shut down your tasks until it restarts automatically
    following your user preferences. Close window to close the manager
    without stopping the tasks.
da: Dette vil stoppe dine opgaver, indtil de automatisk genstarter
    i henhold til dine indstillinger. Luk vinduet for at lukke manageren
    uden at stoppe opgaverne.

en: Time
da: Tid

en: To completion
da: Rest tid

en: To continue, click Next.
da: Klik Næste for at fortsætte.

en: Transfers
da: Overførsler

en: Update
da: Opdater

en: Update account manager
da: Opdater konto manager

en: Update completed.
da: Opdatering færdig.

en: Update from %s completed.
da: Opdatering fra %s færdig.

en: Update your device settings
da: Opdater dine udstyrs indstillinger

en: Updating charts...
da: Opdaterer grafer...

en: Updating project...
da: Opdaterer projekt...

en: Upload failed
da: Sending fejlede

en: Upload pending
da: Sending udestår

en: Uploading
da: Sender

en: User Average
da: Bruger Gennemsnit

en: User Name:
da: Bruger Navn:

en: User Total
da: Bruger Total

en: User information
da: Bruger information

en: Username already in use
da: Brugernavn er allerede i brug

en: Username:
da: Bruger Navn:

en: Validation conflict
da: Validerings konflikt

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
da: Se en list over alle de computere hvorpå du kører Einstein@Home

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
da: Se en liste af alle de computere, hvor du kører SETI@home

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
da: Se og ændre din Einstein@Home konto profil og indstillinger

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
da: Se og ændre dine SETI@home konto profil og indstillinger

en: View information about your team
da: Se information om dit hold

en: View your account information and credit totals
da: Se dine konto informationer og totale kreditter

en: View your account information, credits, and trickles
da: Se dine konto informationer, kreditter og trickles

en: View your last week (or more) of computational results and work
da: Se dine sidste uges (eller mere) resultater og arbejde

en: We'll now guide you through the process of adding an account
    manager.
da: Vi vil  nu guide dig gennem processen med at
    tilmelde en konto manager.

en: We'll now guide you through the process of attaching to a project.
da: Vi vil  nu guide dig gennem processen med at tilmelde et projekt.

en: We'll now remove this computer from %s.  You will
    be responsible for managing the BOINC client software from
    now on.
da: Vi fjerne nu denne computer fra %s. Du er nu ansvarlig
    for at styre BOINC programmet fra nu af.

en: Web sites
da: Web sider

en: Welcome to %s!
da: Velkommen til %s

en: What language should the manager display by default.
da: Hvilket sprog skal manageren vise som standard?

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
da: Når du klikker Afslut, vil din browser gå til en side, hvor du kan
    ændre dit konto navn og dine indstillinger.

en: Won't get new tasks
da: Henter ikke nye opgaver

en: Work done
da: Udført arbejde

en: Yahoo Comm Failure
da: Yahoo Comm fejl

en: You are already attached to this project.
da: Du er allerede tilmeldt dette projekt.

en: You are now successfully attached to the %s system.
    %s
da: Du er nu tilmeldt %s system.
    %s

en: You are now successfully attached to this account manager.
da: Du er nu tilmeldt til denne konto manager.

en: You are now successfully attached to this project.
da: Du er nu tilmeldt dette projekt.

en: You can copy and paste the URL from your browser's address bar.
da: Du kan kopiere og indsætte URL'en fra din browser's adresse linie.

en: Your account
da: Din konto

en: Your computers
da: Dine computere

en: Your preferences
da: Dine indstillinger

en: Your results
da: Dine resultater

en: Your statistics and settings
da: Dine statistikker og indstillinger

en: Your team
da: Dit hold

en: climateprediction.net News
da: climateprediction.net nyheder

en: minimum length %d
da: Minimums længde %d
